Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Για Μαρτιο ειναι καλη εποχη για Κο Σαμουι και Κο πανγκαν;; Και γιατι λετε πολλοι οτι αν ειναι παω εκει να μην παω Πουκετ και τουμπαλιν;

Αν κλεισω μονο για Κο Πανγκαν βλεπω οτι δεν εχει ενιαιο εισιτηριο με αεροπορικη(δηλαδη ενα εισιτηριο με πτηση, κτελ και πλοιο).... οποτε πως θα μου προτεινατε να το κλεισω;;
Ο Μάρτιος είναι μια χαρά για Samui και Phangan.
Ένας τρόπος (πιο σύντομος και πιο ακριβός) για να πας Koh Phangan είναι πτήση από Μπανγκόκ για Σαμούι, ταξί για το λιμάνι και από κει με φέρυ.

Άλλος (όχι τόσο σύντομος, αλλά πιο φθηνός) είναι το ενιαίο εισιτήριο (ναι υπάρχει το fly n' ferry) αυτό που έκανα κι εγώ όταν πήγα.
Πτήση με air Asia ( ή Nok air) από Μπανγκόκ για το Koh Phangan (υπάρχει σαν επιλογή). Όταν προσγειωθείς στο Surat thani, σε βάζουν σε λεωφορείο, σε πάνε στο λιμάνι του Donsak και από κει στο Phangan (με στάση στο Σαμούι εννοείται).
Κάποιες πτήσεις προσγειώνονται στο Nakon si tamarat αντί για Surat thani, δεν έχει διαφορά, η διαδικασία είναι ίδια.
Air Asia και Nok air φεύγουν από το Don Muang και πριν μπεις στο αεροπλάνο σου κολλάνε σήμα με τον προορισμό στην μπλούζα για να πας στο σωστό νησί.
Είπαμε είναι τόσο οργανωμένοι που δε χρειάζεται να ξέρεις που πας...ξέρουν αυτοί!
 

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ματσου Πιτσου
Πολύ καλά τα λέει η θεά!! Απλα απο πουκετ που θα εισαι αξιζει να το κανεις σαν διαδρομη οπως σου ειπα και να κανεις ενδιαμεσες στασεις. πουκετ->πιπι->κραμπι ->κο πανιαν με το μεγαλυτερο σκελος να ειναι η αποσταση κραμπι προς κο πανιαν. Δηλαδη να σπασεις την αποσταση σε ενδιαμεσες στασεις. Αλλα ειναι τερμα οικονομικο να παρεις το combine ticket με φερυ και λεωφορειο σε σχεση με το αεροπορικο εισιτηριο. Μπορεις να το σπασεις ακομα περισσοτερο αφου καθεσαι 15 μερες να κανεις σταση ενδιαμεσα απο κραμπι και κο πανιαν αλλα δεν ξερω αν αξιζει για διαμονη στο σουρατ τανι. Ας σε διαφωτισει καποιος που εχει παει. Νομιζω εχει καποιες καλες παραλιες και δαση για περπατημα.
 

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ματσου Πιτσου
Θεωρω καλυτερα να μεινεις σε πιο κεντρικο σημειο γτ οπως ειπες και εσυ ξεφευγουν οι τιμες για βραδυνη επιστοφη στο χοτελ σου με τα λονγκμποατς το βραδυ, και αν τα βρεις κιολας γτ ειναι επικινδυνο να κυκλοφορεις νυχτα στη θαλασσα και πολλοι ντοπιοι δε κανουν δρομολογια τοτε ή τα αποφευγουν ή ζητανε κανενα νεφρό :p. Οταν εμεινα πι πι για δυο μερες εμεινα κεντρο και στα 10 λεπτα με τα ποδια ειχες πολλες επιλογες για καλο φαγητο ακομα και για καλο μπραντς το πρωι γτ δεν ειχαμε πρωινο. Όσο για παραλιες το πρωι θα παιρνεις την βαρκουλα θα την λες να σε παει σε οποια σαρεσει και θα ριλαξαρεις χωρις θεμα. Δεν ειναι δηλαδη απαραιτητο να μενεις μπροστα στην καλη αμμουδια.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Θεωρω καλυτερα να μεινεις σε πιο κεντρικο σημειο γτ οπως ειπες και εσυ ξεφευγουν οι τιμες για βραδυνη επιστοφη στο χοτελ σου με τα λονγκμποατς το βραδυ, και αν τα βρεις κιολας γτ ειναι επικινδυνο να κυκλοφορεις νυχτα στη θαλασσα και πολλοι ντοπιοι δε κανουν δρομολογια τοτε ή τα αποφευγουν ή ζητανε κανενα νεφρό :p. Οταν εμεινα πι πι για δυο μερες εμεινα κεντρο και στα 10 λεπτα με τα ποδια ειχες πολλες επιλογες για καλο φαγητο ακομα και για καλο μπραντς το πρωι γτ δεν ειχαμε πρωινο. Όσο για παραλιες το πρωι θα παιρνεις την βαρκουλα θα την λες να σε παει σε οποια σαρεσει και θα ριλαξαρεις χωρις θεμα. Δεν ειναι δηλαδη απαραιτητο να μενεις μπροστα στην καλη αμμουδια.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Φίλοι και φίλες την βοήθεια σας! Κέρδισα ταξίδι για 1 εβδομάδα (5 βράδυα ) στην Ταϊλάνδη τον Μάρτιο, και θα ήθελα την βοήθεια σας στον προγραμματισμό. Το ταξίδι περιλαμβάνει διαμονή στην Μπανγκόκ. Αξίζει να αφιερώσω και κάποιες μέρες σε κάποιο από τα γνωστά εξωτικά μέρη της χώρας; Ή να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα. Ευχαριστώ!
 

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ματσου Πιτσου
ΩΩΩΩ μαγκα μου Μανωληηη τι 5 μερες ... τι να πρωτοπρολαβεις. Απο οτι εχω διαβασει γτ δεν εχω παει, θα σου προτεινα να πας απο μπανκογκ σε κανενα απο τα παρακατω νησακια σε ενα αρθρο που ειχα βρει οταν εψαχνα . Ειναι πολυ λιγες οι 5 μερες αλλα αφου τις κερδισες να περασεις τελεια!!!
https://www.ithaka.travel/blog/7-amazing-islands-near-bangkok-bucketlist/
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Ο Μάρτιος είναι μια χαρά για Samui και Phangan.
Ένας τρόπος (πιο σύντομος και πιο ακριβός) για να πας Koh Phangan είναι πτήση από Μπανγκόκ για Σαμούι, ταξί για το λιμάνι και από κει με φέρυ.

Άλλος (όχι τόσο σύντομος, αλλά πιο φθηνός) είναι το ενιαίο εισιτήριο (ναι υπάρχει το fly n' ferry) αυτό που έκανα κι εγώ όταν πήγα.
Πτήση με air Asia ( ή Nok air) από Μπανγκόκ για το Koh Phangan (υπάρχει σαν επιλογή). Όταν προσγειωθείς στο Surat thani, σε βάζουν σε λεωφορείο, σε πάνε στο λιμάνι του Donsak και από κει στο Phangan (με στάση στο Σαμούι εννοείται).
Κάποιες πτήσεις προσγειώνονται στο Nakon si tamarat αντί για Surat thani, δεν έχει διαφορά, η διαδικασία είναι ίδια.
Air Asia και Nok air φεύγουν από το Don Muang και πριν μπεις στο αεροπλάνο σου κολλάνε σήμα με τον προορισμό στην μπλούζα για να πας στο σωστό νησί.
Είπαμε είναι τόσο οργανωμένοι που δε χρειάζεται να ξέρεις που πας...ξέρουν αυτοί!
Ευχαριστω και παλι! Προσπαθω να τα βαλω κατω να δω τι εξυπηρετει καλυτερα ωστε και να δω αυτα που θελω αλλα και να μη με φανε οι μετακινησεις (Οσο αυτο ειναι εφικτο)

ΩΩΩΩ μαγκα μου Μανωληηη τι 5 μερες ... τι να πρωτοπρολαβεις. Απο οτι εχω διαβασει γτ δεν εχω παει, θα σου προτεινα να πας απο μπανκογκ σε κανενα απο τα παρακατω νησακια σε ενα αρθρο που ειχα βρει οταν εψαχνα . Ειναι πολυ λιγες οι 5 μερες αλλα αφου τις κερδισες να περασεις τελεια!!!
https://www.ithaka.travel/blog/7-amazing-islands-near-bangkok-bucketlist/
Ας κερδιζα και εγω δωρεαν ταξιδι και ας ηταν και για 5 βραδια!!!
 

dalibr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Ευχαριστώ Πανο για τις πληροφορίες :)
Δηλαδή αν ξεκίνησω απο Phuket,Krabi για Koh Samui θα βρω άλλο καιρό εκεί?

Μέσα Απριλίου έχει καλό καιρό γενικά?
Τα longboat αξίζει να τα νοικιάζουμε πριβε για να πηγαίνουμε οπου θέλουμε ή θα ξεπαραδιαστούμε?
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΑ !!!
Μπράβο φίλε, να το χαρείς !!!!
 
Μηνύματα
8
Likes
44
Καλησπέρα παιδιά,
Πετάω πρώτη φορά για Ταϊλάνδη και γενικότερα πρώτη φορά για Ασία! Έχω ψάξει και έχω δει πως βίζα δεν χρειάζεται να βγάλουμε εφόσον θα μείνουμε λιγότερο από 30 ημέρες, όμως βλέπω την προϋπόθεση να έχουμε 10.000 thb το άτομο κατά την είσοδο μας στη χώρα. Ήθελα να ρωτήσω, θα πρέπει να έχω ήδη ανταλλάξει αυτό το ποσό από την Ελλάδα ή μπορώ να έχω την αντίστοιχη ισοτιμία σε ευρώ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ματσου Πιτσου
Καλησπέρα γκλομπτροτερ γκερλ! Δεν ξέρω που το διάβασες αυτό αλλά δε θυμάμαι να χρειάζεται να έχεις αυτό το ποσό που έγραψες υποχρεωτικά. Μήπως διάβασες κάτι λάθος
 
Μηνύματα
8
Likes
44
Καλησπέρα γκλομπτροτερ γκερλ! Δεν ξέρω που το διάβασες αυτό αλλά δε θυμάμαι να χρειάζεται να έχεις αυτό το ποσό που έγραψες υποχρεωτικά. Μήπως διάβασες κάτι λάθος
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το έχω δει εδώ και σε 2-3 ιστοσελίδες ακόμα και με έχει προβλημάτισει λιγάκι..
:rolleyes-80::rolleyes-80::rolleyes-80:
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom