Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Η Ταυλάνδη είναι χώρα που δεν τη βλέπεις σε 12 ημέρες.
Μην αγχώνεσαι για το πώς θα χωρίσεις τις διανυκτερεύσεις, θα πας και θα ξαναπάς....
Οπότε θα σου πρότεινα να δεις σε πρώτη φάση 2 μέρη, για να γλιτώσεις και τις μετακινήσεις που θα σου κοστίσουν πολύ σε χρόνο.
 

dino4tennis

Member
Μηνύματα
37
Likes
28
Η Ταϊλάνδη είναι μια μεγάλη χώρα με πολλές διαφορετικές δραστηριότητς και επιλογές.Εγω πηγαίνω από το 2005 είχα σχέση με Ταϊλανδή έχω φίλους Έλληνες που μένουν μόνιμα κλπ.Και εδώ μπαίνει το θέμα της επιλογής.Παω Πουκέτ....δαγκωτό. Αυτό που ζητούσα αφού είμαι φανατικός με τη θάλασσα ήταν ένα μέρος να φύγω χειμώνα Δεκέμβριο και να βρω θερμοκρασίες και θάλασσα όσο γίνεται πιο κοντά στο ελληνικό καλοκαίρι. Το Πουκέτ έχει πολλές παραλίες και νοικιαζοντας μηχανάκι πας κάθε μέρα και σε άλλην. Ορισμένες έχουν φασαρία άλλες οπωςΚαρον Καμαλα πάντα βρίσκεις ήσυχα σημεία και με σκιά.Επισης βρίσκεις να μείνεις από κορυφαία πανάκριβα ξενοδοχεία έως όπως εγώ νοικαζομενα δωμάτια με το μήνα. Επίσης αγάπησα τη κουλτούρα και το γενικά χύμα τρόπο ζωής που μοιάζει λίγο και με εμάς.Φθηνια σχετικά αφού έχει παντού street food και μικρα και μεγαλα σουπερ μαρκετ.εξαρτάται πάντα όμως τι ψαχνεικαποιος να βρει. Προσπαθήστε να πηγαίνεται στις διακοπές σας εκεί όχι αποστηρωμενες αλλά μπείτε και κυκλοφορείστε στα στα σοκάκια με τα χιλιάδες μικρομάγαζα τα μασάζ ζήστε λίγο σαν ντοπιοςδεν θα το μετανιώσετε αυτή είναι η διαφορά που κάνει τη Ταϊλάνδη να θέλουμε να πάμε ξανά και ξανά. Καλά ταξίδια σε όλους και όλες.
 

dino4tennis

Member
Μηνύματα
37
Likes
28
Και θα τρωμε και τους αναναδες μας στη παραλια και θα πινουμε και τα coconuts εμενα προσωπικα με "φτιαχνει" που αντι για μελομακαρονα και αλλα τετοια χαζα ασε που παχαινουν κι ολας θα κανω τα μπανια μου Χριστούγεννα και νεο ετος ...ζωάρα και σε πολυ οικονομικες τιμες
 

Xriz

Member
Μηνύματα
27
Likes
27
Με 12 νύχτες στην Ταϊλάνδη Πουκετ, Phi phi islands, Μπανγκόκ πώς θα τις διαιρουσατε;
Έχω πάει 7 φορές με μέσο όρο 25 μέρες περίπου κάθε φορά. Είναι λίγες οι μέρες σου.Αν μπορείς να αποφύγεις και την Μπανγκόγκ εντελώς, καλό θα είναι.Πιπι μπορείς να πας με το πρωινό φερυ, να κάνεις την απογευματινή εκδρομή στα νησιά,βάλε απαραίτητα να έχει μέσα και το bamboo island, να μείνεις το βράδυ και να φύγεις το επόμενο μεσημέρι με φερυ παλι για Πουκέτ ή για Κραμπι που βολεύει αντιστοιχα.Οποτε είτε 11 Πουκέτ 1 πιπι, είτε 7 Πουκέτ, 1 πιπι ,4 Κραμπι.Εχει και international flights από Κραμπι,δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσεις απαραίτητα την Μπανγκόκ.Ταξι από Πουκέτ για Κραμπι είναι γύρω στα 2500, έχει και φερυ με 800 (Πατόνγκ-αονανγκ).Οι τιμές είναι φετινές του Μαρτίου, με έφαγε ο covid και δεν πρόλαβα να πάω Κραμπι.
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Με 12 νύχτες στην Ταϊλάνδη Πουκετ, Phi phi islands, Μπανγκόκ πώς θα τις διαιρουσατε;
κι εγώ θα σου πρότεινα να μη πας καθόλου Bangkok γιατί είναι αρκετά μακριά και σίγουρα δεν προλαβαίνεις να δεις όλα τα μέρη που θες...
Το 2011 έκανα ακριβώς το συνδυασμό που θέλεις να κάνεις κι εσύ και δεν πρόλαβα να τα δω όλα...
Τότε είχα κάτσει 3 μέρες στην πρωτεύουσα. Τελικά πήγα και δεύτερη φορά για να μπορέσω να δω ακόμη περισσότερα πράγματα.
 
Μηνύματα
133
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εύχομαι να τελειώσει σύντομα αυτό με τη πανδημία.Και εγώ πηγαίνω ένα μήνα 15 Δεκεμβριου-15 Ιανουαρίου. Στο Πουκέτ πηγαίνω.Εεπειδη οδηγω μηχανακι ειναι πολυ βολικα .Εχει πολλεςπαραλιες με καλη ποιοτητα νερου ενω στην Αο Ναγκ μιαμε2.Μαλιστα πρεπει ναπαςκαι με καραβακι στη πο,υωραια.Πηγα με μια σχέση που είχα το 2010 και σε 2μερες βαρεθήκαμε σε σχέση με το Πουκέτ και δεν μείναμε Καίτη Τρίτη,μέρα.Εχεικαραβιαπο Πουκέτ καθημερινά δύο πλοία κάνει περίπου 2 ώρες.
Εμείς να σου πώ την αλήθεια (χωρίς να υποτιμαω φυσικά) δεν τρελαθήκαμε με τις παραλίες του Phuket. Θέλω να πω πως η Karon Beach ok! Μία παραλία που βρίσκεις και στην Ελλάδα (μεγάλη έκταση με αμμουδιά). Απλά αντί για αλμυρίκια , έχεις πίσω σου φοίνικες! Kata Beach τα ίδια απλά έχεις το εξωτικό 🍹☀🍍
*Μία παραλία που πρέπει να είναι απίστευτη είναι η παρακάτω (σας βάζω link). Δεν καταφέραμε να πάμε γιατι είχαμε σκούτερ και κολώσαμε με τις λακούβες μην πάθει καμία ζημιά.
https://www.google.gr/search?sxsrf=...edom%20Beach%20Tropicphuket.ru,trex_id:Z5w3Le
 

athens8

Member
Μηνύματα
127
Likes
464
Εμείς να σου πώ την αλήθεια (χωρίς να υποτιμαω φυσικά) δεν τρελαθήκαμε με τις παραλίες του Phuket. Θέλω να πω πως η Karon Beach ok! Μία παραλία που βρίσκεις και στην Ελλάδα (μεγάλη έκταση με αμμουδιά). Απλά αντί για αλμυρίκια , έχεις πίσω σου φοίνικες! Kata Beach τα ίδια απλά έχεις το εξωτικό 🍹☀🍍
*Μία παραλία που πρέπει να είναι απίστευτη είναι η παρακάτω (σας βάζω link). Δεν καταφέραμε να πάμε γιατι είχαμε σκούτερ και κολώσαμε με τις λακούβες μην πάθει καμία ζημιά.
https://www.google.gr/search?sxsrf=...edom%20Beach%20Tropicphuket.ru,trex_id:Z5w3Le
Αυτή πρέπει να είναι τέλεια... δεν πάει καραβάκι???
 
Μηνύματα
133
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αυτή πρέπει να είναι τέλεια... δεν πάει καραβάκι???
Δεν ξέρω καθόλου. Εμείς την βρήκαμε στο Google χαζεύοντας.
Αλλά είναι κωλόδρομος πολύ. Κατεβαίνοντας έναν λόφο ξαφνικά σου λέει (gps) κάνε αριστερά (εννοεί σε κατηφόρα απο λόφο στην Ταϋλάνδη) να σταματήσεις ανάμεσα στις λωρίδες για να κόψεις αριστερά. Και αρχίζει το χώμα αλλά φαγωμένο απο βροχή όλο αυλάκια και γούβες. Προσωπικά δεν ήθελα να το ρισκάρω αρχικά για θέμα ασφάλειας και μετά επειδή ήταν ενοικιαζόμενο-σκουτερ. Αλλά πιστεύω θα είναι παράδεισος
 

athens8

Member
Μηνύματα
127
Likes
464
Δεν ξέρω καθόλου. Εμείς την βρήκαμε στο Google χαζεύοντας.
Αλλά είναι κωλόδρομος πολύ. Κατεβαίνοντας έναν λόφο ξαφνικά σου λέει (gps) κάνε αριστερά (εννοεί σε κατηφόρα απο λόφο στην Ταϋλάνδη) να σταματήσεις ανάμεσα στις λωρίδες για να κόψεις αριστερά. Και αρχίζει το χώμα αλλά φαγωμένο απο βροχή όλο αυλάκια και γούβες. Προσωπικά δεν ήθελα να το ρισκάρω αρχικά για θέμα ασφάλειας και μετά επειδή ήταν ενοικιαζόμενο-σκουτερ. Αλλά πιστεύω θα είναι παράδεισος
Εκεί θα είσασταν ακομα αν είχατε πάει..ψάχνοντας τον δρόμο!!!χαχα
 

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ματσου Πιτσου
Εγώ θα πρότεινα και την παραλία Paradise beach στο πουκετ απο τις πιο όμορφες που πήγα στο Πουκέτ. Σε μεταφέρει λεωφορειάκι, αν θυμαμαι καλα, είτε δωρεάν είτε με μικρό κόστος από την παραλία της πατόνγκ στην παραλία Paradise και σε γυρίζει μετά, έχει τακτά χρονικά δρομολόγια!
 

AnastasiaSpir

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Καλησπέραα! Σκεφτόμαστε με μια φίλη μου να πάμε τον Νοέμβριο Ταϊλανδή και θα ήθελα τα φώτα σας. Αρχικά να πω ότι δεν έχουμε κλείσει ημερομηνίες, όμως υπολογίζουμε περίπου 12 με 15 ημέρες να μείνουμε. Σε αυτές τις μέρες θελουμε σίγουρα να συμπεριλάβουμε Μπαγκονκ και από εκεί και πέρα δεν έχουμε ιδέα που άλλου να πάμε. Γενικά μας αρέσει πολύ η φύση, οι εξωτικές παραλιες και γενικά δραστηριότητες τύπου κατάδυση. Ιδανικά θα θέλαμε να έχει και νέο κόσμο και ζωή καθότι είμαστε 23 ετών, όποτε και κανένα παρτάκι θα ήταν καλοδεχούμενο. Με βάση τα παραπάνω έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη περιοχή ; Επίσης ο προορισμός είναι ασφαλής για 2 νέες γυναίκες ; Θα ήθελα να ρωτήσω ακόμη εάν μπορούμε να κλείσουμε τα εισητηρια χωρίς διαβατήριο, καθότι δεν τα έχουμε εκδόσει ακόμα. Και τέλος πιστεύετε ότι το ποσο των 1.000€/το άτομο, αρκεί για να περάσει κάποιος 15 μέρες στην ταυλανδη ; Χωρίς αεροπορικά και χωρίς πολλές πολλές σπατάλες. Συγνώμη για το σεντόνι και ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 🙂🙂🙂
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom