Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

GTS

Member
Μηνύματα
6.825
Likes
18.777
Στο θέμα μετακίνησης από και προς Μπανγκοκ τι προτείνετε; Έλεγα για βραδινό λεωφορείο & καραβάκι για Μπανγκοκ στο Κο Ταο και αεροπλάνο απο Κο Σαμουι για Μπανγκοκ . Γενικά είναι κάπως τσιμπημένα τα αεροπορικά πια.
Ο,τι βολέψει αλλά προτιμότερη είναι η σειρά Σαμουι-Πανγκαν-Ταο. Το Σαμουι εμένα δε μου πολύ άρεσε σε σχέση με τα αλλά δυο.
 

Connie G

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Ο,τι βολέψει αλλά προτιμότερη είναι η σειρά Σαμουι-Πανγκαν-Ταο. Το Σαμουι εμένα δε μου πολύ άρεσε σε σχέση με τα αλλά δυο.
Για την συγκεκριμένη σειρά είναι δύσκολη η επιστροφή από Κο Ταο σε Μπανγκοκ. Δεν έχω βρεί κάτι που να μην χάνεισ όλη την μέρα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.825
Likes
18.777
Όπως βολεύει τότε γιατί έχεις λίγες μέρες! Εμείς μετά το Ταο είχαμε πάρει τρένο για Μαλαισια.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.450
Likes
4.455
Προσωπικά θα επέλεγα 2 νησιά κι όχι 3, για να αποφύγω την όποια ταλαιπωρία να πακετάρω-μεταφέρω αποσκευές κλπ., το οποίο από ένα σημείο και μετά είναι κουραστικό (για μένα) κι ενδεχομένως να επισκεφτόμουν το τρίτο ως day trip. Όταν πήγα (9-10 μέρες συνολικά) έμεινα Bangkok & Phangan. Σκέψου ότι πιθανότατα θα χρειαστεί να ξαναδιανυκτερεύσετε Bangkok 1 βράδυ πριν την πτήση της επιστροφής (δε θα το ρίσκαρα να βάλω την ίδια μέρα τη μετακίνηση από νησί προς Bangkok, εκτός αν η πτήση είναι αργά το βράδυ).
Εκτός από την απευθείας πτήση Bangkok - Koh Samui, όλες οι άλλες επιλογές περιλαμβάνουν συνδυασμό πλοίου-λεωφορείου ή πλοίου-αεροπλάνου.
Η πτήση προς/από Samui είναι συνήθως ακριβή κι έχεις αναφέρει ότι έχετε περιορισμένο budget.
Για/από Samui-Phangan η καλύτερη επιλογή είναι πτήση για Surat Thani, λεωφορείο μέχρι το λιμάνι και πλοίο για το νησί (το κλείνεις και πακέτο). Για Tao τρένο/λεωφορείο/αεροπλάνο μέχρι Chumphon και μετά πλοίο
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.661
Likes
12.509
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ήθελα να γράψω ότι σου γράφει ο @mourohavlos ακριβώς από πάνω. Εμείς είχαμε πάει: κατευθείαν Ko Phangan (2 πτήσεις Bangkok και Shurat Thani+πλοιο) μετά Κο Ταο, μετά ξανά Κοh Phangan για τις υπόλοιπες διανυκτερεύσεις και στο τέλος Bangkok (πλοίο + πούλμαν με πτήση από Nakhon Si Thammarat) . Κλείνεις combined tickets και ξενοιάζεις.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.732
Likes
11.747
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η πτήση προς/από Samui είναι συνήθως ακριβή κι έχεις αναφέρει ότι έχετε περιορισμένο budget.
Για/από Samui-Phangan η καλύτερη επιλογή είναι πτήση για Surat Thani, λεωφορείο μέχρι το λιμάνι και πλοίο για το νησί (το κλείνεις και πακέτο). Για Tao τρένο/λεωφορείο/αεροπλάνο μέχρι Chumphon και μετά πλοίο
Κι εμείς έτσι το είχαμε κάνει. Η μέρα με τη νύχτα οι τιμές σε σχέση με πτήσεις Bangkok-Samui.
 

Connie G

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Κι εμείς έτσι το είχαμε κάνει. Η μέρα με τη νύχτα οι τιμές σε σχέση με πτήσεις Bangkok-Samui.
Καλησπέρα travelers!

Τελικά κλείσαμε την μια διαδρομή Koh Samui-Bangkok με πτήση γιατί βόλευαν οι ώρες άφιξης στην Bankgkok και μένει η διαδρομή Bangkok-Koh Tao που δεν έχω κλείσει ακόμη. Όντως τσιμπημένες τιμές. Η αλήθεια είναι θέλαμε και τα 3 νησιά και την Bangkok. Όπως διαμορφώνεται το πρόγραμμα μαλλον βγαίνει ως εξής :

27 Bangkok( και βραδινή μετακίνηση με λεωφορείο για Κοh Tao με άφιξη 8 το πρωί της επομένης)
28-2 Κοh Tao
2-4 Koh Phangan
4-8 Koh Samui (με πρωινή πτήση για Bangkok)
8-11 Bangkok και επιστροφή Αθήνα

Δεν έχω κλείσει ουτε ξενοδοχεία
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.661
Likes
12.509
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
βραδινή μετακίνηση με λεωφορείο για Κοh Tao με άφιξη 8 το πρωί της επομένης
Αν τελικά το κλείσετε, γράψε μας ένα feedback. Για μένα το 12ωρο στο λεωφορείο είναι βαρύ, αλλά εσείς ξέρετε.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.450
Likes
4.455
Καλησπέρα travelers!

Τελικά κλείσαμε την μια διαδρομή Koh Samui-Bangkok με πτήση γιατί βόλευαν οι ώρες άφιξης στην Bankgkok και μένει η διαδρομή Bangkok-Koh Tao που δεν έχω κλείσει ακόμη. Όντως τσιμπημένες τιμές. Η αλήθεια είναι θέλαμε και τα 3 νησιά και την Bangkok. Όπως διαμορφώνεται το πρόγραμμα μαλλον βγαίνει ως εξής :

27 Bangkok( και βραδινή μετακίνηση με λεωφορείο για Κοh Tao με άφιξη 8 το πρωί της επομένης)
28-2 Κοh Tao
2-4 Koh Phangan
4-8 Koh Samui (με πρωινή πτήση για Bangkok)
8-11 Bangkok και επιστροφή Αθήνα

Δεν έχω κλείσει ουτε ξενοδοχεία
Η ένσταση μου είναι (αν κατάλαβα καλά) ότι μετά την άφιξη στη Bangkok στις 27 δε θα έχετε διανυκτέρευση, αλλά θα είστε πάλι "στους δρόμους" για αρκετές ώρες
 

Connie G

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Η ένσταση μου είναι (αν κατάλαβα καλά) ότι μετά την άφιξη στη Bangkok στις 27 δε θα έχετε διανυκτέρευση, αλλά θα είστε πάλι "στους δρόμους" για αρκετές ώρες
Θα πάρουμε βραδινό λεωφορείο άρα η διανυκτέρευση θα είναι ενώ ταξιδεύουμε για να κερδίσουμε χρόνο.

Αν τελικά το κλείσετε, γράψε μας ένα feedback. Για μένα το 12ωρο στο λεωφορείο είναι βαρύ, αλλά εσείς ξέρετε.
Είναι 9 το βράδυ άρα θα κοιμηθούμε κατα την διάρκεια τ ταξιδιού. Έχετε κάποια προταση για διαμονή σ αυτά τα μέρη;
Bangkok, Koh Tao, Koh Samui, Ko Paghan?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.974
Likes
9.405
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Έχω εγώ για το Koh Phangan, είχα μείνει στο Cookies Salad resort , στην ομώνυμη παραλία. Το μόνο "αρνητικό" είναι όπως γράφω και στην ιστορία, είναι οτι βρίσκεται σε ύψωμα και έχει μια μικρή ανηφόρα. Αλλά νέα παιδιά είστε και επίσης η θέα από το δωμάτιο και το εστιατόριο είναι απίθανη! Φαγητό, προσωπικό, ατμόσφαιρα. αιώρες, όλα φανταστικά.
Γράφω λεπτομέρειες στην ιστορία μου για το χοτέλ στο κεφάλαιο 6 αλλά γύρισα και όλο το νησί οπότε γράφω λεπτομέρειες για όλες τις παραλίες. Λάβε υπ'όψιν οτι είχα πάει το 2011.
Ταϊλάνδη - Go2 Koh Phangan
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.504
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom