Ποιά θα ήταν η τελευταία χώρα που θα επιλέγατε να ζήσετε;

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Οι λακέδες του Νότου... γιατί κρατάνε σκλαβωμένο το Νότιο μέρος της Κορεατικής χερσονήσου...
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Η τελευταία χώρα που θα επέλεγα να ζήσω είναι η Ελλάδα γιαυτό φεύγω από αυτήν όσο γίνεται πιό συχνά!
Πρώτη χώρα επιλογής: Γερμανία, δεύτερη: Μεγ. Βρετανία!
 

tsikarita

Member
Μηνύματα
91
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ_ΚΟΥΒΑ
Χμμμ... Δύσκολα μας βάζεις... Δεν ξέρω ποια να πρωτοδιαλέξω...
 
Last edited by a moderator:

gligli

Member
Μηνύματα
41
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
Κιργιζία
Στην Αυστρία... είμαι μισή αυστριακή και το έχω δει το παιχνίδι. Είναι το πιο βαρετό μέρος του κόσμου!
 

sisidemy

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
Ταιλανδη
συμφωνω με τιποτα Σαουδικη Αραβια
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.433
Δεν θα μπορούσα να ζήσω σε κάποια χώρα όπου δεν θα έχεις πρόσβαση σε νερό (άντε και ρεύμα), που θα έχει πόλεμο, που δεν υφίστανται ανθρώπινα δικαιώματα, που έχει πάρα πολύ ζέστη, η πάρα πολύ κρύο καθώς και πολύ επικίνδυνα ζώα...Δηλαδή στην Ελλάδα καλά είμαι προς το παρόν αρκεί κάποια ζώα μη γίνουν περισσότερο επικίνδυνα.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Στην Αυστρία... είμαι μισή αυστριακή και το έχω δει το παιχνίδι. Είναι το πιο βαρετό μέρος του κόσμου!
Eννοεις οτι στην Ελλαδα το επιπεδο διαβιωσης(μισθοδωσια, κρατικες παροχες, κρατος προνοιας κ.λ.π ) ειναι καλλιτερο απο την Αυστρια ???
 

gligli

Member
Μηνύματα
41
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
Κιργιζία
Όχι... εννοώ ότι στην Αυστρία είναι βαρετά.
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Όχι... εννοώ ότι στην Αυστρία είναι βαρετά.
θέλεις να μας διευκρινήσεις απο ποια πλευρά το θεωρείς οτι είναι βαρετά;
απο θέμα διασκέδασης; κοινωνικής συμπεριφοράς;
εμεις σαν τουρίστες δεν έχουμε πληρη εικόνα της μονιμης διαμονής.
Είναι βαρετά επειδή δεν εχει τον αυθορμητισμό τον δικό μας;είναι ήσυχα και δεν υπάρχει κατι να σου διαταράξει την γαλήνη; ειναι βαρετο να είναι ολα τακτοποιημένα και καθαρά; ή τα βουνα και το πολύ πράσινο;:xmas_confused:
explain us!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.596
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έζησα κι εγώ ένα χρόνο στη Βιέννη. Η ποιότητα ζωής ήταν εξαιρετική, η ζωή μάλιστα πολύ φθηνή, αλλά όλα ένιωθες πως ήταν μέσα σε ένα γυάλινο κουτί. Περιορισμένες επιλογές ψυχαγωγίας, ανύπαρκτο ταμπεραμέντο και -κυρίως- ένιωθες σα να ζεις σε μια χώρα ηλικιωμένων, από τα εστιατόρια και τα μπαρ μέχρι το μετρό και τα καταστήματα υπήρχε κάτι το παπουδίστικο, ελαφρώς συντηρητικό και γενικώς... πολλά συντηρητικά. Δεν υπήρχε ιδιωτική τηλεόραση και η κρατική ήταν πραγματικά βαρετή, δεν υπήρχαν κινήματα, τζέρτζελο, το γήπεδο εκκλησία και γενικώς ένιωθες πως δεν υπήρχε κάτι να ταράξει την "άτεγκτη" τελειότητα της καθημερινότητας.

Πέρασα πάρα πολύ όμορφα κι ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα να ζήσω, αλλά υπάρχουν και καλύτερες επιλογές, όπου ενώ έχεις (σχεδόν) την ίδια ποιότητα ζωής (εξαιρετικά ΜΜΜ, σύστημα υγείας, καθαριότητα, ασφάλεια, οργάνωση στις δημόσιες υπηρεσίες), έχεις και περισσότερες επιλογές ψυχαγωγίας και ανθρώπους που δεν σπάνε οι ρυτίδες τους επειδή ξέχασαν το κασκόλ τους στην όπερα (όπου τα last minute εισιτήρια έκαναν 20 σελίνια... όσο τα ποπ κορν στην Ελλάδα). Η Ισπανία ας πούμε είναι ένα τέτοιο μέρος, σε πολλές περιοχές της.
 

antonio1969

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Επιτέλους αυτή η καραμέλα του τύπου:.. ζούμε στην καλύτερη χώρα του κόσμου και άλλες τέτοιου τύπου εσωστρεφείς απόψεις μας έχουν οδηγήσει στην κατάσταση που είμαστε τώρα. Και το χειρότερο είναι ότι οι ίδιοι θιασώτες της παραπάνω άποψης συνεχίζουν το άλογο παραλήρημά τους με αντιλήψεις ...οι άλλοι φταίνε... οι βαρετοί... κλπ κλπ
Στο δια ταύτα : Η Ελλάδα είναι πολύ ωραία χώρα για Πάσχα και καλοκαίρι, το πολύ ένα μήνα.Που ζείς τον υπόλοιπο χρόνο? αλλού! οπουδήποτε αλλού που η καθημερινοτητα τους παραμένει ζηλευτή, οργανωμένη και ποιοτική.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.387
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom