Ποια είναι η αγαπημένη σας πόλη?

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Φλωρεντία, Κρακοβία, Παρίσι - με τη σειρά που αναφέρονται - για την καλλιέργεια που πλανάται στον αέρα.
ΥΓ. Υπάρχει πιο υποκειμενική έννοια από το αγαπημένος/η;
 

penthesilia

Member
Μηνύματα
108
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΖΑΝΖΙΒΑΡΗ
penthesilia έσκισες... Κάιρο - Λουξεμβούργο τεράστιοι πάτοι...

Πάντως οι πάτοι έχουν πολύ πέραση τώρα τελευταίως, τους επισκέπτονται πολλοί. Δεν πειράζει που δεν σου αρέσουν, δε θα χαλάσουμε και τις καρδιές. Εμένα πάντως το Κάιρο μου άρεσε πάρα πολύ. bye
 

Αποστόλης

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Προσωπικα παιδια εχω επισκεφθει μονο την Πραγα ως τωρα..Ωστοσο επειδη γενικα το ψαχνω,παρακολουθω και κανονιζω ταξιδακια,νομιζω οτι η Τσεχια γενικοτερα ειναι μαγικη χωρα..Δεν ξερω αν στην Ευρωπη τουλαχιστον απ τις χωρες που θελω να επισκευθω θα μπορεσω να βρω κατι αισθητα καλυτερο..Βεβαια τα κριτηρια ειναι ακρως υποκειμενικα..Κυριως μου εκανε εντυπωση το ποσο αρμονικα συνδυαζεται,η ιστορια,η κουλτουρα τους,τα κτιρια τους κλπ με την φυση,το περιβαλον και γενικοτερα τον υγειη τροπο ζωης..Απο ελλαδα,λατρευω την Ροδο και ειδικοτερα την Παλια πολη της με το καστρο..αυτα!:)
 

katherin

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Ευρώπης
Η αλήθεια είναι οτι από πόλεις του εξωτερικού έχω επισκευτεί μόνο την Βιέννη, αλλά μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις!!!Για την ακρίβεια την λάτρεψα!!!
Ενώ στην Ελλάδα αγαπημένη μου είναι η Ξάνθη. Η παλιά πόλη είναι πανέμορφη!
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Την πρώτη φορά που πήγα Κωνσταντινούπολη μαγευτικα, ήχοι, χρώματα ,αρώματα, μίξη δύσης ανατολής, την δεύτερη ξετρελάθικά αχ!!!!!αυτά τα υπέροχα χαμαμ τους΄, πουθενά αλλού τοσο τέλεια, θα ξαναπάω σίγουρα έχει ακόμα τόσα να δω και να κάνω..... Αλλα η πόλη που είμαι ερωτευμένη και πάω και θα ξαναπάω και ξάνα είναι η Ρώμη , απλά απίθανη σε όλα της με καλύπτει στα πάντα.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Το Βελιγράδι για συναισθηματικούς λόγους κατέχει πάντοτε μια μοναδική θέση στην καρδιά μου. Αλλά πέρα από αυτό, από όσες πόλεις έχω επισκεφθεί μου άρεσε απίστευτα το Ντούμπροβνικ στην Κροατία και το Ταλλίν στην Εσθονία.

Από εγχώριες πόλεις τώρα, αγαπημένες μου είναι η Ξάνθη και η Καστοριά.
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
στην Ελλάδα η Καστορια και το Ναύπλιο...και η Μονεμβασιά αν και δεν είναι πόλη;)
από εξωτερικό Παρίσι και Εδιμβούργο
 

Papas George

Member
Μηνύματα
73
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
mexico
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Αβανα..
οποιος εχει παει θα με καταλαβει λιγο..
 

gligli

Member
Μηνύματα
41
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
Κιργιζία
Μία φορά πήγα στην Πόλη και δεν μπόρεσα να τη συγκρίνω με άλλη. Ήταν χειμώνας, ήταν καλυμμένη με καταχνιά και ομίχλη και ήταν απίστευτα ρομαντική.
Είδα πως κάποιος έγραψε για το Κάιρο και μπορώ να πω πως συμφωνώ. Πέρα από το "σοκ και δέος" που σου προκαλλεί αυτό το χαοτικό μέρος, είναι απίστευτα ενιδαφέρουσα και δεν παύω να σκέφτομαι πως με ένα γενικό "ρεκτιφιέ", όπως αυτό που βλέπεις σε ευρωπαϊκές πόλεις (π.χ. καθαρισμό-αναπαλαίωση-φωτισμό κτιρίων, πεζοδρομήσεις, ένα γενικό συμμάζεμα και ξεκαθάρισμα, ρε αδερφέ) θα γινόταν ΦΟΒΕΡΗ πόλη.
 
Last edited by a moderator:

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Εδιμβουργο και μετα Κωνσταντινουπολη.Και οι δυο ρομαντικες με χαρακτηρα,ιστορια,κουλτουρα.Δεν εχω παει Παρισι.Οταν παω θα σας πω.Παντως προς το παρον αυτες.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αβανα..
οποιος εχει παει θα με καταλαβει λιγο..
Έχω πάει τρεις φορές και δεν σε καταλαβαίνω καθόλου καρντιά μου...

Είδα πως κάποιος έγραψε για το Κάιρο και μπορώ να πω πως συμφωνώ. Πέρα από το "σοκ και δέος" που σου προκαλλεί αυτό το χαοτικό μέρος, είναι απίστευτα ενιδαφέρουσα και δεν παύω να σκέφτομαι πως με ένα γενικό "ρεκτιφιέ", όπως αυτό που βλέπεις σε ευρωπαϊκές πόλεις (π.χ. καθαρισμό-αναπαλαίωση-φωτισμό κτιρίων, πεζοδρομήσεις, ένα γενικό συμμάζεμα και ξεκαθάρισμα, ρε αδερφέ) θα γινόταν ΦΟΒΕΡΗ πόλη.
Συμφωνώ απόλυτα... αν την γκρεμίσουν όλη , αλλάξουν την νοοτροπία των κατοίκων και την ξαναφτιάξουν από την αρχή θα γίνονταν όντως φοβερή...
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.848
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom