Ποια είναι η αγαπημένη σας πόλη?

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.976
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
λατρεμένη σεβίλη. κάποιες φορές δεν είναι εύκολο να εξηγήσεις γιατί σου αρέσει μία πόλη. είναι ζήτημα αύρας, χημείας πόσο νομίζεις ότι δένεις με το κλίμα, την όλη ατμόσφαιρα, την συμπεριφορά των ανθρώπων. η σεβίλη με γοήτευσε και συχνά την αναπολώ με πολύ νοσταλγία.
 

pix_lax82

Member
Μηνύματα
89
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Βορειος Κορέα
Βιεννη. Ειναι η πολη που θες να ξαναπας και να ξαναπας και να ξαναπας....

Μάλλον πιο απλά θες να πας και να μην φύγεις ποτέ ! ! ! ! !
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Εγώ νομίζω ότι η ομορφότερη πόλη στον κόσμο είναι η Κωνσταντινούπολη. Καταρχήν δεν βαριέσαι ποτέ. Έζησα δύο χρόνια εκεί λόγω Πανεπιστημίου και δεν υπήρξε μία μέρα που να αναρωτηθώ τί κάνω εκεί. Επίσης έχει πολλές εναλλαγές. Μπορείς να βρεις ισλαμικά και χριστιανικά μνημεία, μπορείς να βρεις μοντέρνα και παραδοσιακά μαγαζιά, μπορείς να βρεις καλή και φθηνή νυχτερινή ζωή και φοβερό φαγητό. Το βασικότερο όμως είναι οι άνθρωποι. Νομίζω ότι οι Τούρκοι είναι από τους πιο φιλόξενους ανθρώπους που έχω γνωρίσει. Δεν έχω πάει βέβαια ακόμα στο Ιράν που λένε ότι κι εκεί είναι φοβεροί, αλλά για τους Τούρκους έχω να πω τα καλύτερα. Τώρα έχω να πάω 1.5 χρόνο στην Πόλη και μου λείπει πολύ.
Α, ξέχασα! Είναι και πολύ ρομαντική πόλη. Προσοχή στις ανύπαντρες και τους ανύπαντρους. Τούρκοι και Τουρκάλες θέλουν να παντρευτούν Ελληνίδες και Έλληνες! Ο συνδυασμός είναι φοβερός! Έτσι γνώρισα και τον άντρα μου και τον έφερα εδώ:)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.006
Εγώ νομίζω ότι η ομορφότερη πόλη στον κόσμο είναι η Κωνσταντινούπολη. Καταρχήν δεν βαριέσαι ποτέ. Έζησα δύο χρόνια εκεί λόγω Πανεπιστημίου και δεν υπήρξε μία μέρα που να αναρωτηθώ τί κάνω εκεί. Επίσης έχει πολλές εναλλαγές. Μπορείς να βρεις ισλαμικά και χριστιανικά μνημεία, μπορείς να βρεις μοντέρνα και παραδοσιακά μαγαζιά, μπορείς να βρεις καλή και φθηνή νυχτερινή ζωή και φοβερό φαγητό. Το βασικότερο όμως είναι οι άνθρωποι. Νομίζω ότι οι Τούρκοι είναι από τους πιο φιλόξενους ανθρώπους που έχω γνωρίσει. Δεν έχω πάει βέβαια ακόμα στο Ιράν που λένε ότι κι εκεί είναι φοβεροί, αλλά για τους Τούρκους έχω να πω τα καλύτερα. Τώρα έχω να πάω 1.5 χρόνο στην Πόλη και μου λείπει πολύ.
Α, ξέχασα! Είναι και πολύ ρομαντική πόλη. Προσοχή στις ανύπαντρες και τους ανύπαντρους. Τούρκοι και Τουρκάλες θέλουν να παντρευτούν Ελληνίδες και Έλληνες! Ο συνδυασμός είναι φοβερός! Έτσι γνώρισα και τον άντρα μου και τον έφερα εδώ:)
Αυτό πρώτη φορά το ακούω! Ρε μπας και είσαι επηρεασμένη από τον άντρα σου??? :lol:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
δε καθοσουν εσυ εκει? πιο ωραια ειναι!!!
 

tetix

Member
Μηνύματα
46
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
ρώμη, ρώμη και πάλι ρώμη!!!
δεν υπάρχει αυτή η πόλη- πανέμορφη, γεμάτη φως, ιστορία και μνημεία! τι να πρωτοσκεφτώ? κολοσαίο? βατικανο? villa borgese? piazza d espania? tivoli με τους πανέμορφους κήπους του? βόλτα κατά μήκος του τίβερη? μόδα στη via Condotti? gelati? έχει τα πάντα!!!!!!!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
οταν λεμε αγαπημενη πολη ? εκει που θελουμε να πηγαινουμε τακτικα διιακοπες ? εκει που θα θελαμε να μεναμε ? εκει που εντυπωσιαστηκαμε απο τα μνημεια της ? εγω λοιπον εχω πολλες πολεις αγαπημενες. σιγουρα ομως το βερολινο , η βιεννη και η σιεννα ειναι απο τις πιο αγαπημενες μου. παντως θα συμφωνησω και με την βοσπορος σχετικα με την φιλοξενεια των τουρκων, πανεμορφη η πολη αλλα ατελειωτο χαος και δεν το αντεχω πια. τελικα η καθε μια πολη εχει την δικια της ξεχωριστη σφραγιδα στην μνημη μας, που εχει να κανει και με αλλους παραγοντες.
 

orbit

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αγαπημένη πόλη θεωρώ τη πόλη που θα μπορούσα να ζήσω.
Λονδίνο, λοιπόν! Δεν μπορώ να προσδιορίσω τι ακριβώς που αρέσει, είναι ανεξήγητο, αλλά κάθε φορά που πηγαίνω, νοιώθω ότι αυτή είναι η πόλη μου.
 
Last edited by a moderator:

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Αρχικα πηγα-ενστικτωδως-κι εγω να πω Πραγα,μα ξεχασα ποσο πολυ μου αρεσε η Λισσαβωνα...ναι..εχει χρωμα αυτη η πολη που δεν το βρισκεις αλλου θαρρω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom