Ποια θεματικά πάρκα έχετε επισκεφθεί;

arcmann

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Το καλοκαιρι του 2009 επισκεφτηκαμε τα:
Disneyland, Paris
Parc Asterix, Paris
Gardaland, Verona

Το παρκο του Αστεριξ ολα τα λεφτα!!!!!!!

:) ;)
 

sotiris11

Member
Μηνύματα
35
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
milano-komo
κυριοι και κυριες απο τα καλυτερα παρκα το Europa park στη Γερμανια στα συνορα με Γαλλια με θεματα απο ευρωπαικες χωρες και οχι μονο που θες 2 μερες για να το γυρισεις ολο.Καλυτερο απο το eurodisney
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το μόνο θεματικό πάρκο που δεν θα ξεχάσω ποτέ είναι το EPCOT στο Ορλάντο, Φλόριντα. Όσο και να προσπαθήσεις να το μειώσεις και να το απαξιώσεις αποκαλώντας το "αμερικανιά'' και ''κιτς'' για τις ρέπλικες χαρακτηριστικών μνημείων από ολο τον κόσμο, στο τέλος ξεχνάς τα πάντα και εύχεσαι να είχες ακόμη μια μέρα για να το δεις καλύτερα.
Σίγουρα δεν χρειάζεσαι να είσαι παιδί για να περάσεις υπέροχα, άλλωστε οι οικογένειες με παιδιά κατευθύνονται στο διπλανό Ντίσνευγουόρλντ.
 

tse_gevara

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φραντσισκο
Για όσους έχουν προτίμηση στους ζωολογικούς κήπους, ίσως από τους πιο ωραίους στην Ευρώπη ειναι στην Βιέννη (www.zoovienna.at ειναι διπλα στο schonbrunn). Του Αμστερνταμ (www.artis.nl) είναι επίσης καλός ενώ αντίθετα ο ζωολογικός κήπος της Ρίγας στην Λετονία είναι ενα επιπεδο πιο κατω από το Attica Park στα Σπάτα, ωστόσο είναι μέσα σε ένα πολύ ωραίο δάσος και δίπλα σε μια λίμνη. Για όσους πάνε στην Κυανή ακτή συνιστώ ανεπιφύλακτα το Marineland στην Antibes (μεταξύ Nice και St. Tropez). Ο θόλος με τους καρχαρίες είναι εκπληκτικός και το να βλέπεις στα 5 μέτρα από σενα μια τεράστια όρκα αξέχαστο.
 
Last edited by a moderator:

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Αυτά που με εντυπωσίασαν πιο πολύ:
1.Η disneyland στο Παρίσι, που επισκέφθηκα πρόσφατα με το γιό μου, και θα ξαναεπισκεφτώ, ακόμη και χωρίς το γιό μου!
2.Το ζωολογικό κήπο του Βελιγραδίου, όχι για το μεγεθός του, μικρός είναι μάλλον, αλλά για την Ιστορία του.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Πριν λιγους μηνες επισκεφτηκα το City of Arts and Sciences, στην Βαλενθια κ ηταν εντυπωσιακο.
Η υπεροχη αρχιτεκτονικη απο τον Santiago Calatrava στεγαζει επιστημη, τεχνη και δραστηριοτητες για ολες τις ηλικιες. Μου αρεσε τοσο πολυ που περασα εκει 2 απο τις 4 ημερες που ειχα διαθεσιμες στην ομορφη Βαλενθια, και παλι δεν τα προλαβα ολα..
(η παρεα δεν με αφησε να παω κ τριτη μερα εκει!)

City of Arts and Sciences of Valencia
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πριν λιγους μηνες επισκεφτηκα το City of Arts and Sciences, στην Βαλενθια κ ηταν εντυπωσιακο.
Η υπεροχη αρχιτεκτονικη απο τον Santiago Calatrava στεγαζει επιστημη, τεχνη και δραστηριοτητες για ολες τις ηλικιες. Μου αρεσε τοσο πολυ που περασα εκει 2 απο τις 4 ημερες που ειχα διαθεσιμες στην ομορφη Βαλενθια, και παλι δεν τα προλαβα ολα..
(η παρεα δεν με αφησε να παω κ τριτη μερα εκει!)

City of Arts and Sciences of Valencia
Ε όχι και θεματικό πάρκο το Ciutat de les Arts i de les Ciències, μην τα ισοπεδώνουμε και όλα...
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Ε όχι και θεματικό πάρκο το Ciutat de les Arts i de les Ciències, μην τα ισοπεδώνουμε και όλα...
Αν ο ορος θεματικο παρκο αναφερεται σε εγκαταστασεις ψυχαγωγιας, τοτε εχεις δικιο.. Ο ορος ομως, κατ΄εμε, ειναι γενικοτερος, και περιλαμβανει τεχνολογικα παρκα, επιστημονικα, περιβαλλοντικα κ.α.
 

harris

Member
Μηνύματα
15
Likes
13
Xμμμ... εγώ έχω επισκεφθεί το ζωολογικό κήπο του Βερολίνου, που είναι ο καλύτερος που έχω πάει ποτέ,
τη Disneyland στο Παρίσι και τα 2 πάρκα (Walt Disney Studios είναι το άλλο, όπου είχε το καταπληκτικό Ηollywood Tower). Δυστυχώς στο Πάρκο του Αστερίξ δεν είχα πάει...
Το μουσείο της μανταμίτσας Τισό δε με ενθουσίασε στο Λονδίνο, πεταμένα λεφτά κατ' εμέ, αλλά το Thorpe Park στο Λονδίνο που δεν έχει αναφερθεί ως τώρα, με τα καταπληκτικό Stealth, Colossus και Saw (ναι, ναι από την ταινία) roller coasters, με αποζημίωσαν δεόντως!!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Εκτος απο τον ζωόλογικο κηπο στην Βουδαπεστη που δεν λεει και πολλα, εχω επισκεφτει τον ζωολογικο κηπο του Τοροντο-
http://www.torontozoo.com/
πραγματικα καταπληκτικος, το African Lion Safari στο Cambridge (Ontario) επισης ωραια εμπειρια
http://www.lionsafari.com/index2.asp
και το butterfly conservatory κοντα στους καταρρακτες Νιαγαρα, πανεμορφο παρκο.
http://www.niagaraparks.com/garden-trail/butterfly-conservatory.html
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.264
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom