Ποια μέρη θέλετε να δείτε?

GREG1979

Member
Μηνύματα
35
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΑΝΓΚΟΚ-ΠΟΥΚΕΤ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
ΙΝΔΙΑ - ΙΑΠΩΝΙΑ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ ειναι στην κορυφη των ονειρων μου ο καθενας προορισμος για διαφορετικους λογους .

Η ΙΝΔΙΑ για την περιπετεια και τις αντιφασεις τις , η Ιαπωνια για την παραδοση και την τεχνολογια της και η Βραζιλια για τις .................. βραζιλιανες :clap::clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ευχαριστουμε για την απαντηση traveller...με καλυψεs προs το παρον δεν εχω αλλεs αποριεs..

Doug τζιφοs! Δεν υπαρχει τιποτα απο αυτο που θελουμε στην Ευρωπη...
Ειπαμε οτι η εξωτικη παραλια παραπεμπει αποκλειστικα σε τυρκουαζ νερα και κοκοφοινικεs φιλε Doug , οποτε δεκαωρεs πτησειs και παλι...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
go2dbeach μήπως να σκεφτείς καλύτερα για εκείνο το Βάι;;; Kαι φοίνικες έχει και τα νερά μια χαρά είναι και θα γλιτώσεις και την πτήση.....:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εχω παει 2 φορεs στην Κρητη και στο Βαι , αλλα οι φοινικεs δεν ειχαν σχεση με τουs ψηλουs τηs καραιβικηs και η θαλασσα μεσα ηταν γεματη κοτρωνεs :(. Παντωs η Κρητη γενικα ειναι μια χαρα , ομορφο νησι.
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Treveller οπως προφανως εχεις καταλάβει εγω,η Ζωη,ο GTS, o TENTEN και καποιοι αλλοι ισως, τη βρισκουμε με εξωτικες παραλιες και ομορφους βυθους! Που να τα βρουμε αυτα στην Ευρωπη?;)
Οσον αφορα το Βαι εχω παει και εγω,καλη φαση για Ελλαδα αλλα καμια σχεση μ' αυτο που αρεσει σε μας!:)
Αν προσεξεις το αβαταρ της Ζωης θα καταλαβεις για τι πραγμα μιλαμε...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πλάκα κάνετε υποθέτω...
Ποιός μίλησε για εξωτικές παραλίες με φοίνικες;; Aν και υπάρχουν κι αυτές κοντά, κατά Βάι μεριά αν έχετε ακουστά ή μακρυά κατά Μαδέιρα μεριά... Τώρα εξωτικές παραλίες απαράμιλου κάλλους υπάρχουν στις μικρές Κυκλάδες, στη Μάνη , στα Επτάνησα, στη Σικελία, στη Τενερίφη , στη , στη .... Είπαμε όταν μιλάμε για εξωτικές παραλίες δεν εννοούμε όλοι κοκοφοίκες και λευκή άμμο, που μεταξύ μας γούστα είναι αυτά, εμένα η άμμος με χαλάει ιδιαίτερα και προτιμώ τα βραχάκια...

Λάτιν ταπεραμέντο στην Ευρώπη;; Που άραγε να βρεθεί;; Ίσως από εκεί που γεννήθηκε;; Ιταλία και Ισπανία;;
Μήπως, λέω μήπως;;

Aπό πολιτισμό η Ευρώπη;; Λίγα πράγματα κι εδώ... Που να φτουρίσει ο Ελληνικός , ο Ιταλικός , ο Ισπανικός , ο Γαλλικός και καμμιά δεκαριά άλλοι πολιτισμοί μπροστα σε άλλους...

Από φύση;; Kι εδώ λίγα πράγματα. Άλπεις, Ισλανδία, Νορβιγικά φιόρδ, Τοσκάνη και καμμιά εκατοστή άλλα μόνο μέρη...

Έρημος κι όμως έχει και έρημο η ρουφιάνα η Ευρώπη κατά Ρωσία μεριά... Ίσως όχι σαν τις Αφρικάνικες αλλά αν το πρόβλημα είναι ότι η Ευρώπη δεν έχει Αφρικάνικες ερήμους τότε απολογούμε...

Αυτό πάντως που πραγματικά μου άρεσε go2dbeach και Doug είναι η διάθεσή σας για μάθηση. Έτσι σας θέλω παιδιά να ρωτάτε να μαθαίνετε... Άλλες αποριούλες;;
Τι νόημα έχει αυτή η αντιπαράθεση; Η Ζωή μιλάει για κάτι ανάμεσα στους Τροπικούς. Η Ευρώπη είναι εκτός τροπικών όπως είναι και το μεγαλύτερο μέρος της Αυστραλίας ή της Νότιας Αμερικής. Δεν θα βρεις φοίνικες στην Παταγονία. Είναι κάτι άλλο. Γιατί να ψάχνουμε τροπικές εικόνες στις εύκρατες περιοχές. Αν ήταν έτσι γιατί να ταξιδεύουμε; Το "άλλο" ψάχνουμε όλοι. Δεν έχει σημασία που. Όσον αφορά στους πολιτισμούς εγώ στο δημοτικό έμαθα οτι δεν συγκρίνουμε ποτέ ανόμοια πράγματα. Γιατί άλλωστε; Για να αποδείξουμε τι; Οτι έχουμε "ανώτερο" πολιτισμό από τους Κινέζους, τους Ινδούς ή δεν ξέρω ποιους άλλους; Μα δεν έχουμε! Κατηγορηματικά αυτό. Άλλο ναι, ανώτερο όχι. Κάθε τόπος έχει την ιστορική του πορεία. Αυτή δεν έχει να κάνει μόνο με το κλίμα ή μόνο με τους ανθρώπους ή μόνο με τα δημιουργήματά του ή με την ιστορία του. Έχει να κάνει με όλα αυτά και ακόμα περισσότερα. Ας ψάξουμε λοιπόν τα ίχνη (γιατί ολόκληρα αποκλείεται να τα βρούμε) αυτά οπουδήποτε και να μη συγκρίνουμε. Να δεχόμαστε αυτά ως έχουν και να τα σεβόμαστε. Μόνο έτσι θα γίνουμε καλύτεροι. Όταν άρχισα τα ταξίδια μου είχα την κακή συνήθεια να κάνω συγκρίσεις (σε ένα βαθμό αναπόφευκτο) και έβλεπα ότι "έχανα". Ευτυχώς γρήγορα κατάφερα να ξεφύγω όσο μπορώ απ'αυτή την κακή συνήθεια και απολαμβάνω περισσότερο τις νέες εμπειρίες μου. Την απόλαυση αυτή εύχομαι σε όλους τους "συν..ταξιδιώτες" αυτού "...του κόσμου του μικρού του μέγα...".
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μια Ρωσία τον Απρίλιο είναι ότι πρέπει!!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ποιά αντιπαράθεση dimosf μου; Απλά τα παιδιά η Ζωή και ο doung μου ζήτησαν να τους εξηγήσω ορισμένα πράγματα που δεν ήξεραν για την Ευρώπη κι εγώ απάντησα... Συνυπογράφω τα όσα λες, εγώ ποτέ δεν είπα για τροπικές παραλίες στην Ευρώπη ούτε υποστήριξα οτι ο Ευρωπαικός πολιτισμός είναι καλύτερος ή χειρότερος ούτε βέβαια συγκρίνω.
Απλά την γνώμη μου τεκμηρίωσα λέγοντας όπως όλοι εδώ πέρα πιο μέρος του αρέσει περισσότερο και διάλεξα την Ευρώπη εξηγώντας τους λόγους. Καμιά αντιπαράθεση και άστοχη αν μου επιτρέπεις η αναφορά σου σε μένα μια που συμφωνώ απόλυτα με όσα λες.

Βρε doug μου εσύ δεν ήθελες να ακούσεις αν η Ευρώπη έχει ιστορία, όμορφα τοπία, ερήμους , λατιν ταπεραμάντο και εξωτικές παραλίες;; Eγώ απλά σου απάντησα και πιστεύω ότι έλυσα τις απορίες σου. Tώρα αν εσένα σου αρέσουν οι παραλίες με κοκοφοίνικες και ο όμορφος βυθός καμιά αντίρρηση γούστο σας θα γίνω;;; Εγώ απλά απάντησα σε αυτά που καλοπροαίρετα με ρωτήσατε και μάλιστα εξήρα την φιλομάθεια σας. Αν με ρωτάγατε για ωραίους βυθούς μάλλον δεν θα σας απαντούσα γιατί απλά δεν ξέρω... Εγώ ξέρεις κρίνω και μιλάω για μέρη που έχω πάει και αν δεν γνωρίζω κάτι απλά δεν έχω γνώμη. Θεωρώ ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ χαζό το να ποστάρεις για να ποστάρεις αν δεν έχεις προσωπική γνώμη για ένα θέμα...
 

Geiton

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ακόμα
Ταξίδι-Όνειρο
Μογγολία
Πιστεύω δεν έχει σημασία το αν θα βρεις κοκοφοίνικες στην Ευρώπη ίδιους με της Αφρικής ή οποιουδήποτε άλλου τόπου, ή μία παραλία στη Γαύδο που να μοιάζει με μία της Αφρικής απέναντι. Οι τόποι είναι διαφορετικοί σε συνδυασμό και με τη κουλτούρα του κάθε μέρους. Το θέμα είναι να δεις και να ζήσεις κάτι διαφορετικό. Νομίζω για έναν ταξιδιώτη δεν πρέπει να τίθεται θέμα σύγκρισης πολιτισμών. Σε μια άλλη συζήτηση περί κοινωνιολογίας ή φιλοσοφίας ίσως
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καταρχήν θα ήθελα να πάω σε κάποιο εξωτικό νησί, κατά προτίμηση νησιά μπορα-μπορα ή μπαλί. Χριστούγεννα θα ήθελα πάρα πολύ να βρεθώ στο Ροβανιέμι. Φυσικά θα ήθελα να γνωρίσω και άλλους πολιτισμούς και μάλλον θα προτιμούσα το Περού. Αυτά και άλλα πολλά.
 

cliff_ac

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Αφρικής
Δεν έχει σημασία μόνο το που ταξιδεύεις αλλά και το πως .. Για αυτό το λόγο , γύρος της αφρικής με αναχωρηση απο Ελλάδα για Γιβραλταρ με ένα τζιπάκι "jeep wrangler" το πρςτο η δεύτερο μοντέλο .. Επίσης το ίδιο σε Λατινική και κεντρική αμερική .. ένα από τα δύο σίγουρα θα το κάνω...
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Έχουμε και λέμε: Αίγυπτος, Κίνα, Μαλδίβες, Περού, Νησί του Πάσχα, Αρκτικός Κύκλος ή Ανταρκτική, Φιλανδία τα Χριστούγεννα. Και μάλλον Νέα Ζηλανδία. Α!, και Σκωτία οπωσδήποτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.363
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom