Ποιος εχει ταξιδεψει στις περισσοτερες χώρες?

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
OK, η ερώτηση απαντήθηκε, λίγο πολύ το ξέραμε αλλα σκεφτόμουνα μήπως υπήρχε και κανένα παλειό μέλος με πολλές χώρες και ιστορίες που θα έπρεπε να διαβάσουμε. Ευχαριστώ Melck.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι ο Traveladdict με μεγάλη διαφορά από τον επόμενο.
8 χώρες διαφορά από την κ. Αδαμαντίδου έχει.

Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - Εμφάνιση προφίλ: St.Adamantidou

Ξέρω δύο άτομα που έχουν επισκεφθεί πάνω από 100 χώρες και τουλάχιστον την μία την έπεισα να γραφτεί στο φόρουμ, αλλά μάλλον δεν ασχολήθηκε, ενδεχομένως να γράφτηκε και ο άλλος κάποια στιγμή. Μπορεί κάποια από τα προφίλ με τις 100+ χώρες να ήταν δικά τους.

Η καθηγήτρια Γερμανικών μου είχε πάει σε όλες (μα όλες, ανεξαιρέτως) τις χώρες του κόσμου. Στο τέλος κάθε μαθήματος, αφιερώναμε 15 λεπτά στις εμπειρίες της από τα ταξίδια. Εγώ επέλεγα από την προηγούμενη εβδομάδα
τη χώρα για την οποία ήθελα να μου μιλήσει κι αυτή έφερνε τα παλιά της διαβατήρια, τις φωτογραφίες της και τα ημερολόγιά της. Χάζευα κυριολεκτικά. Για την επόμενη εβδομάδα της ζητούσα πιο περίεργες χώρες, τις έψαχνα στην εγκυκλοπαίδεια και περίμενα με ανυπομονησία. Ορισμένες φορές τα μαθήματα ακυρώνονταν διότι έλειπε σε ταξίδια, μερικές φορές εβδομάδων, αλλά αναπληρώνονταν χωρίς εξαίρεση. Θυμάμαι ότι μέσα στην ίδια χρονιά είχε πάει 2 φορές στην Μογγολία, όπου ήδη είχε πάει πάνω από 5 φορές, τη θεωρούσε "Wunderland".

Αυτή τη γυναίκα -που μάλλον δεν πρέπει να υπάρχει πια, ήταν ήδη μεγάλη όταν ξεκίνησα τα ιδιαίτερα μαζί της και πήγαινα τρίτη δημοτικού- με έκανε να θυμηθώ το συγκεκριμένο ποστ. Την είχα ξεχάσει για πολλά χρόνια, ίσως πάνω από 10. Ούτε μπορώ να φανταστώ πόσο θα συνεισέφερε στο φόρουμ ένας άνθρωπος που στα 70 του (ξανα)πήγαινε στην Παπούα για ανθρωπολογική μελέτη και στη Μογγολία για να δει τα νέα απολιθώματα δεινοσαύρων που μόλις ανακαλύφθηκαν.

Σεμνή, υπομονετική, καλός άνθρωπος, με απίστευτο ήθος και μακράν η καλύτερη καθηγήτρια γλωσσών που είχα ποτέ μου. Και να σκεφθεί κανείς πως την είχαμε βρει τελείως τυχαία, μόνο και μόνο επειδή ήταν γειτόνισσα (και ούτε καν Ελληνίδα). Στα 9 χρόνια που μου έκανε μάθημα δεν ζήτησε ποτέ αύξηση. Όταν της έδινε ο πατέρας μου αυτοβούλως, απειλούσε πως δε θα ξαναέρθει... Μια φορά ξέχασε να φέρει τις φωτογραφίες από κάποιο νησί του Ειρηνικού. Αρνήθηκε να πληρωθεί για το μάθημα...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Απιστευτη η καθηγήτρια των Γερμανικών, καθώς φαίνεται απο αυτήν κόλλησες και συ το ψώνιο...
 

PopiTzil

Member
Μηνύματα
89
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
...........
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία,Κούβα..
Yorgo καλό επαγγελματικό προσανατολισμό είχες!!! Ωραία η ιστορία με την δασκάλα
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Θυμάμαι επίσης κάποιον που μας ζήτησε την άδεια (!!) για να μαρκάρει κόκκινες και τις χώρες που έκανε stop over και προσπαθούσε να μας πείσει ότι είναι δόκιμο.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.599
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
8 χώρες διαφορά από την κ. Αδαμαντίδου έχει.

quote]
Ας με συγχωρήσει η κ. Αδαμαντίδου για την παράλειψη και ευχαριστώ τον Yorgos για τη διόρθωση. Και βέβαια εκτός από πολυταξιδεμένη έχει γράψει και εξαιρετικές ιστορίες που όλες έχουν βραβευθεί στους διαγωνισμούς του Φόρουμ αλλά επειδή σπάνια εμφανίζεται στις καθημερινές συζητήσεις δεν την πολυγνωρίζουν τα νεότερα μέλη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θυμάμαι επίσης κάποιον που μας ζήτησε την άδεια (!!) για να μαρκάρει κόκκινες και τις χώρες που έκανε stop over και προσπαθούσε να μας πείσει ότι είναι δόκιμο.

Βρες το λινκ και κερδίζεις μισό κιλό τυρί από τη Βουνιχώρα...
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Και να φανταστεις οτι καποια μελη με πραγματικα εντυπωσιακους χαρτες οπως οι προαναφερομενοι καποιους προορισμους τους εχουν επισκεφτει πανω απο μια φορα.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Γιωρφο,φοβερη καθηγητρια!!!:clap:
Θαυμαζω τρελλα και ζηλευω-με την καλη εννοια αυτους τους ανθρωπους-και οταν συναντω τους τρελλαινω βεβαια στις ερωτησεις. Ετσι ειχα τυχαια μια τετοια γνωριμια στο αεροπλανο που πηγαινα Φιλιππινες. Ελληνιδα καποιας ηλικιας,δεν υπηρχε χωρα που ρωτησα και δεν απαντησε που πηγε ,και μαλιστα με λεπτομερειες και συμβουλες!! Μιλουσαμε 8 ωρες!!!!Της ειπα για το φορουμ,αλλα μαλλον δεν την επεισα να γραφτει...Κριμα....
Καλα ανοιξα αυτον τον πορτικαλι χαρτη της Στελλας και μου ηρθε κατι...Παω να πιω ενα ουισκυ να συνελθω!:shock:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Θα προσθέσω κάτι, αφού με αφορά το θέμα.
Το σημαντικό δεν είναι να έχεις πάει σε πολλές χώρες, αλλά τι έχεις δει σε κάθε μια από αυτές. Για παράδειγμα, μπορεί να έχω πάει στην Ουκρανία, αλλά έχω περιοριστεί στο Κίεβο. Ή στον Καναδά, έχω πάει μόνο σε τρεις πόλεις και ο Καναδάς γεμίζει σχεδόν το μισό χάρτη.
Όσο για τις ταξιδιωτικές ιστορίες, μακάρι να είχα το χρόνο να έγραφα κι άλλες. Δεν τον έχω δυστυχώς.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Θα προσθέσω κάτι, αφού με αφορά το θέμα.
Το σημαντικό δεν είναι να έχεις πάει σε πολλές χώρες, αλλά τι έχεις δει σε κάθε μια από αυτές. Για παράδειγμα, μπορεί να έχω πάει στην Ουκρανία, αλλά έχω περιοριστεί στο Κίεβο. Ή στον Καναδά, έχω πάει μόνο σε τρεις πόλεις και ο Καναδάς γεμίζει σχεδόν το μισό χάρτη.
Όσο για τις ταξιδιωτικές ιστορίες, μακάρι να είχα το χρόνο να έγραφα κι άλλες. Δεν τον έχω δυστυχώς.
Ευχαριστούμε για τη παργοριά, πολύ ευγενικό... (παρηγοριά στον άρρωστο).

Ας πάω να κλάψω αφού έκανα το λάθος και είδα τον χάρτη σου. Και ακόμα μεγαλύτερο λάθος, που αμέσως μετά είδα τον δικό μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock::shock::shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.059
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom