Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

Μηνύματα
119
Likes
163
Τώρα που έκοψε την Κρακοβία από το πρόγραμμα η Aegean ποια η εναλλακτική ώστε να φθάσεις εκεί;

(Πέραν της ryanair).
 

manfles

Member
Μηνύματα
22
Likes
8
Τώρα που έκοψε την Κρακοβία από το πρόγραμμα η Aegean ποια η εναλλακτική ώστε να φθάσεις εκεί;

(Πέραν της ryanair).
Που να στα εξηγώ!! . Είχα κλείσει Αθήνα Βαρσοβία και Κρακοβία Αθήνα με Aegean, είχα κλείσει και ξενοδοχεία, και με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι ακύρωσαν το Κρακοβία Αθήνα και έτσι άλλαξα εισιτήρια και πρόγραμμα και θα επιστρέψω πάλι από Βαρσοβία αλλά με δύο ημέρες καθυστέρηση γιατί δεν υπήρχε πτήση στην ώρα που ήθελα!. Τώρα θα φτάσω Βαρσοβία απόγευμα, κατευθείαν Κρακοβία με τρένο,γύρευε πότε θα φτάσω εκεί, και μετά θα ξανά επιστρέψω στην Βαρσοβία!
 

Maria___Man

Member
Μηνύματα
28
Likes
30
Καλησπέρα!! Είμαι κι εγώ στα πρόθυρα να κλείσω για Βαρσοβία, 18-22/12 με σκοπό να επισκεφθώ Βαρσοβία και Κρακοβια για ένα Χριστουγέννιατικο τοπίο..! Πως θα προτείνατε να χωριστουν οι μέρες; 4 βραδιά, στην ουσία 4 γεμάτες μέρες γιατί και η άφιξη και η αναχώρηση είναι μεσημεριανες ώρες..
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
@Maria___Man

Αν το κάνεις αυτό, δες τις πτήσεις η μια να φτάνει Κρακοβία και η άλλη να φεύγει από Βαρσοβία ή το αντίθετο.

Αν επιλέξεις μια από τις δύο, επέλεξε Κρακοβία! Αλλιώς, χώρισέ τες σε 2 και 2, αλλά θα είσαι οριακά.

Θα μπορούσες ίσως να κοιτάξεις να μείνεις 3 βράδια Κρακοβία και 1 Wroclaw που είναι πιο όμορφα από Βαρσοβία και πολύ πιο κοντά στην Κρακοβία.
 

Giannal

Member
Μηνύματα
27
Likes
8
Καλησπέρα!! Είμαι κι εγώ στα πρόθυρα να κλείσω για Βαρσοβία, 18-22/12 με σκοπό να επισκεφθώ Βαρσοβία και Κρακοβια για ένα Χριστουγέννιατικο τοπίο..! Πως θα προτείνατε να χωριστουν οι μέρες; 4 βραδιά, στην ουσία 4 γεμάτες μέρες γιατί και η άφιξη και η αναχώρηση είναι μεσημεριανες ώρες..
Επειδή κ γω θέλω να πάω εκείνη τη περίοδο, αλλά μάλλον θα προτιμήσω Κρακοβία κ wroclaw.. Εσείς με ποια εταιρία θα πετάξετε;
 
Last edited:

Maria___Man

Member
Μηνύματα
28
Likes
30
Καλημερα! Απο δικη μου εμπειρια μιας και εχω παει Κρακοβια Βαρσοβια σε ενα ταξιδι να σου πω οτι ειχαμε μεινει στην κρακοβια στο B&B centrum ειναι με τα ποδια απο το κεντρο 10-15 λεπτα! Πανω στο ποταμο ακριβως! Με πρωινο ειχαμε μεινει εμεις πολυ ωραια τα δωματια και καινουργιο ξενοδοχειο!Μπορεις να το τσεκαρεις αν θες!
Εμεις ειχαμε κλεισει μια online εκδρομη αλατορυχεια και αουσβιτς για 80-90/ατομο αν δεν κανω λαθος! 5 εμεις και ηταν ακομα και 2 αγγλοι μαζι μας! Μας παρελαβε απο το ξενοδοχειο μικρο βανακι και μας πηγε αρχικα αλατορυχεια και μετα αουσβιτς!
Στην κρακοβια μεσα προσωπικα μαζι με την εκδρομη μην φας παραπανω απο ενα 3ημερο! Βολτες στην πλατεια φαγητο φωτογραφιες βολτα στο καστρο και τιποτα αλλο αξιολογο! Εχεις καποιες απιστευτες υπαιθριες καντινες σε μια περιοχη κοντα στο κεντρο αν το θυμηθω θα επανελθω!
Καλησπέρα συνταξιδιωτη!! Σκέφτομαι να επισκεφθώ Βαρσοβία και Κρακοβια για 5 μέρες (καθαρές 4,5 λόγω των ωρών των πτήσεων) και δεν μπορώ να καταλήξω αν είναι καλύτερα να τις αφιερώσω ολες στην Κρακοβια ή αν αξίζει και με παίρνει να διάθεσω χρόνο και στη βαρσοβια.. Μια που τις επισκέφθηκες και τις 2, δώσε μια βοήθεια!!
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.195
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Καλησπέρα συνταξιδιωτη!! Σκέφτομαι να επισκεφθώ Βαρσοβία και Κρακοβια για 5 μέρες (καθαρές 4,5 λόγω των ωρών των πτήσεων) και δεν μπορώ να καταλήξω αν είναι καλύτερα να τις αφιερώσω ολες στην Κρακοβια ή αν αξίζει και με παίρνει να διάθεσω χρόνο και στη βαρσοβια.. Μια που τις επισκέφθηκες και τις 2, δώσε μια βοήθεια!!
Μονη της η Βαρσοβια "θελει" 2-3 μερες για να την δεις,αρα αφησε την για αλλη φορα.
Προτεινω ΜΟΝΟ Κρακοβια (για να την γνωρισεις καλυτερα), Αουσβιτς, Αλατορυχειο.
Κι αν εχεις διαθεση για μια ολοημερη με φθηνο τραινο (~19€, 1Ω πανε-ελα), υπαρχει και το Κατοβιτσε
 

Maria___Man

Member
Μηνύματα
28
Likes
30
Επειδή κ γω θέλω να πάω εκείνη τη περίοδο, αλλά μάλλον θα προτιμήσω Κρακοβία κ wroclaw.. Εσείς με ποια εταιρία θα πετάξετε;
Εγώ έκλεισα μια προσφορά της Sky express με 1+1 εισιτήριο για Βαρσοβια. Οικονομικό ναυλο δηλαδή 1 τσάντα και 1 χειραποσκευη 8κιλη 207 ευρώ τα 2 άτομα. Τελικώς έκλεισα 17-22.12 και μοιρασα τις μέρες, 17-20 Κρακοβια και 20-22 Βαρσοβία..

@Maria___Man

Αν το κάνεις αυτό, δες τις πτήσεις η μια να φτάνει Κρακοβία και η άλλη να φεύγει από Βαρσοβία ή το αντίθετο.

Αν επιλέξεις μια από τις δύο, επέλεξε Κρακοβία! Αλλιώς, χώρισέ τες σε 2 και 2, αλλά θα είσαι οριακά.

Θα μπορούσες ίσως να κοιτάξεις να μείνεις 3 βράδια Κρακοβία και 1 Wroclaw που είναι πιο όμορφα από Βαρσοβία και πολύ πιο κοντά στην Κρακοβία.
Δυστυχώς δεν βολεύει να κλείσω τη μια πτήση από Κρακοβια.. Τελικώς χωρισα τις μέρες σε 3 Κρακοβια και 2 Βαρσοβία, επειδή μια μέρα θα μου φάει το Αουσβιτς και τα Αλατωρυχια. Γενικώς δεν είμαστε των μουσειων, μας αρέσει να περπατάμε πολύ και να βλέπουμε πάρκα, κάστρα, τοπική κουζίνα, και Χριστούγεννιατικο vibe!
 

Vasmantz

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Καλημέρα σας, ετοιμάζομαι να κάνω ένα ταξίδι στην Βαρσοβία και την Κρακοβία. οι μέρες παραμονής είναι πολύ λίγες. Θα ήθελα την βοήθεια σας για το τι πρέπει οπωσδήποτε να δω καθώς, πως μπορώ να πάω από Βαρσοβία Κρακοβία και πως μπορώ να πάω στο Άουσβιτς.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Βαρσοβία->Κρακοβία->Βαρσοβία με τρένο και στο Άουσβιτς με τουρ που θα κλείσεις στη Κρακοβία.
Τα άλλα εξαρτώνται από τις μέρες που έχεις διαθέσιμες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα σας, ετοιμάζομαι να κάνω ένα ταξίδι στην Βαρσοβία και την Κρακοβία. οι μέρες παραμονής είναι πολύ λίγες. Θα ήθελα την βοήθεια σας για το τι πρέπει οπωσδήποτε να δω καθώς, πως μπορώ να πάω από Βαρσοβία Κρακοβία και πως μπορώ να πάω στο Άουσβιτς.
Για όλα υπάρχουν υπέρ-αναλυτικές πληροφορίες στις ιστορίες μας, ριξε μια ματιά εδώ:

Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ευρώπη

Ωστόσο καλό θα ήταν να μας πεις και πόσες μέρες έχεις διαθέσιμες ώστε να σε κατατοπίσουμε όσο γίνεται.
 

Vasmantz

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Για όλα υπάρχουν υπέρ-αναλυτικές πληροφορίες στις ιστορίες μας, ριξε μια ματιά εδώ:

Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ευρώπη

Ωστόσο καλό θα ήταν να μας πεις και πόσες μέρες έχεις διαθέσιμες ώστε να σε κατατοπίσουμε όσο γίνεται.
Φτάνω Παρασκευή νωρις το πρωι Βαρσοβία, Σάββατο πρωί Κρακοβία και Δευτέρα βράδυ επιστροφή απο Βαρσοβία. Είναι υπερβολικά λίγες οι μέρες δυστυχώς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom