Πολωνία Πολωνία πρόγραμμα

Giannal

Member
Μηνύματα
27
Likes
8
Kαλημέρα. Η Κρακοβία είναι μια πανέμορφη πόλη και έχει πολλά πράγματα να δείτε μέσα στην πόλη αλλά και εκτός όπως τα γνωστά πλέον σε όλους Αλατωρυχεία και το Άουσβιτς. Μια πολύ όμορφη πόλη επίσης είναι το Wroclaw που πήγα ένα τριήμερο του Αγίου Πνεύματος πέρυσι και ενθουσιάστηκα. Εάν χωρέσει στο πρόγραμμα σας καλό θα ήταν να πάτε έστω και μια μέρα. Πληροφορίες για Κρακοβία μπορείς να βρεις στην ιστορία μου εδώ Πολωνία - Τέσσερις.......αταίριαστες στην παγωμένη Κρακοβία!!!!!! Για το Βρότσλαβ ότι χρειαστείτε στείλτε μου.
Καλησπέρα, να σας ρωτήσω επειδή ενδιαφέρομαι να πάω τη περίοδο των Χριστουγέννων Κρακοβία,αλλά κ 2-3 μέρες βροτσλαβ, είναι εύκολη η μετάβαση με τρένο για βρότσλαβ; θα έχουμε κ μια μεγάλη βαλίτσα 23κιλα,ξερετε αν χρειάζεται να πληρώσουμε κάτι έξτρα στο εισητηρια του τρένου;
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
259
Likes
641
Για 5-6 μέρες έλεγα
Θα πρότεινα να συνδιάσετε Κρακοβία με Wroclaw και όχι με Βαρσοβία. Πολύ πιο όμορφο το Wroclaw.

Βαρσοβία μπορείτε να πάτε σε επόμενο ταξίδι μαζί με Μαζουρία ή Gdansk.

Και νομίζω πως 5 διανυκτερεύσεις είναι αρκετές για Κρακοβία - Wroclaw (3 Κρακοβία - 2 Wroclaw).

Αν θέλετε οπωσδήποτε να πάτε Κρακοβία - Βαρσοβία τότε πάλι 3 διανυκτερεύσεις Κρακοβία και 2 Βαρσοβία!
 

Giannal

Member
Μηνύματα
27
Likes
8
Θα πρότεινα να συνδιάσετε Κρακοβία με Wroclaw και όχι με Βαρσοβία. Πολύ πιο όμορφο το Wroclaw.

Βαρσοβία μπορείτε να πάτε σε επόμενο ταξίδι μαζί με Μαζουρία ή Gdansk.

Και νομίζω πως 5 διανυκτερεύσεις είναι αρκετές για Κρακοβία - Wroclaw (3 Κρακοβία - 2 Wroclaw).

Αν θέλετε οπωσδήποτε να πάτε Κρακοβία - Βαρσοβία τότε πάλι 3 διανυκτερεύσεις Κρακοβία και 2 Βαρσοβία!
Ναι τελικά καταλήξαμε στο να πάμε Κρακοβία - βρότσλαβ
Θα φτάσουμε 20/12 κ θα φύγουμε 27/12
Σκεφτόμουν να κάτσουμε τις πρώτες μέρες Κρακοβία κ 24/12 να πάμε βροτσλαβ ως 27, απλά ο ενδοιασμός μου είναι στο αν είναι εύκολη η μετάβασηε τρένο κ μια βαλίτσα 23κ από Κρακοβία προς βρότσλαβ κ μετά πίσω
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
259
Likes
641
Ναι τελικά καταλήξαμε στο να πάμε Κρακοβία - βρότσλαβ
Θα φτάσουμε 20/12 κ θα φύγουμε 27/12
Σκεφτόμουν να κάτσουμε τις πρώτες μέρες Κρακοβία κ 24/12 να πάμε βροτσλαβ ως 27, απλά ο ενδοιασμός μου είναι στο αν είναι εύκολη η μετάβασηε τρένο κ μια βαλίτσα 23κ από Κρακοβία προς βρότσλαβ κ μετά πίσω

Δεν ξέρω να σε βοηθήσω σε αυτό, καθώς εμείς νοικιάσαμε αμάξι. Πάντως σίγουρα υπάρχουν και τρένα και λεωφορεία που κάνουν τη διαδρομή.

Αφού έχετε τόσες μέρες Κρακοβία (4 μέρες) δείτε και μια μονοήμερη στο Zakopane που είναι ο άκρως χειμερινός προορισμός (το κάνουν οργανωμένα πολλά γραφεία από Κρακοβία).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.397
Απ ότι είδα έχει τρένα μεταξύ των δυο πόλεων. Η βαλίτσα πληρώνεται έξτρα 1€ αν θυμαμαι καλα.
 

Giannal

Member
Μηνύματα
27
Likes
8
Απ ότι είδα έχει τρένα μεταξύ των δυο πόλεων. Η βαλίτσα πληρώνεται έξτρα 1€ αν θυμαμαι καλα.
Ευχαριστώ πολύ, πιστεύεις είναι καλύτερα να κλείσω τα εισητηρια του τρένου από τώρα;

Δεν ξέρω να σε βοηθήσω σε αυτό, καθώς εμείς νοικιάσαμε αμάξι. Πάντως σίγουρα υπάρχουν και τρένα και λεωφορεία που κάνουν τη διαδρομή.

Αφού έχετε τόσες μέρες Κρακοβία (4 μέρες) δείτε και μια μονοήμερη στο Zakopane που είναι ο άκρως χειμερινός προορισμός (το κάνουν οργανωμένα πολλά γραφεία από Κρακοβία).
Έγινε σε ευχαριστώ πολύ!
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι 4-5 διανυκτερεύσεων στην Πολωνία, μεταξύ 9 και 18 Δεκεμβρίου.Έχω να διαλέξω Wrotslav ή Gdansk.Ποιά πόλη να προτιμήσω την συγκεκριμένη περίοδο?
Αν έχει βρεθεί κάποιος την περίοδο αυτή στις πόλεις αυτές, η άποψη του θα βοηθήσει στην επιλογή μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
καλημέρα σας! καλή βδομάδα! Πάλι με απορίες ;)
για όσους πήγαν Βαρσοβία...αν μείνω περισσότερες απο 3 μέρες, πχ 5 μέρες έχει πράγματα να κάνουμε, ή θα βαρεθούμε;
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
259
Likes
641
καλημέρα σας! καλή βδομάδα! Πάλι με απορίες ;)
για όσους πήγαν Βαρσοβία...αν μείνω περισσότερες απο 3 μέρες, πχ 5 μέρες έχει πράγματα να κάνουμε, ή θα βαρεθούμε;
Δεν είναι ότι δεν θα βρείτε τι να κάνετε, αλλά σε 2-3 μέρες θα έχετε δει όλα τα βασικά (και παραπάνω από μια φορές).

Αν έχετε 5-6 μέρες διαθέσιμες βάλτε μαζί και Κρακοβία ή Gdansk.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom