Ισπανία Πορτογαλία Πορτογαλία - Ισπανία ... παρακαλώ τα φώτα σας ...

geo70ath

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
BABADUMA πιστευω οτι εννοεις οτι οι παραλιες τους δεν πιανουν μια μπροστα στις δικες μας, ετσι?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Λοιπόν εχω βρεθεί στην περιοχή του 1 την ίδια περίπου περίοδο με αυτη που θα πας και σου λέω με σιγουριά ότι μονο στο Πορτο άντε και στη Μαδρίτη δε θα φας βροχή .
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Λοιπόν αν και η Ανδαλουσία είναι απνέμορφη, είναι επίσης από τις πιο ζεστές περιοχές της Ευρώπης. Σκέψου ότι πριν μερικές μέρες η αισθητή θερμοκρασία στη Κόρδοβα ήταν 35 βαθμοί κελσίου. Οπότε το καλοκαίρι μπορεί να προκύψει αρκετά θερμό.
Η πρώτη σου επιλογή από την άλλη είναι υπερβολική για 11 μέρες. Θα σύστηνα είτε να περιοριστείτε στη Βόρεια Πορτογαλία με τη Γαλικία, είτε να συνδυάσετε τη Γαλικία με τα Αστούριας, είτε τα τελευταία με τη χώρα των Βάσκων. Η Μαδρίτη μου φαντάζει επίσης κάπως ξεκάρφωτη. Καλύτερα να βάζατε τη Λισαβόνα με τα πέριξ της σε συνδυασμό με τη βόρεια Πορτογαλία.
Επίσης να έχεις υπόψη, όπως είπε και η Ευαγγελία, ότι η Γαλικία είναι αρκετά βροχερή περιοχή, ακόμη και η βόρεια Πορτογαλία είναι.
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Μεξικό
Στη Μαδριτη στην πρώτη επιλογή θα πας αναγκαστικά επειδή απο εκεί ξεκινάς; Γιατί αλλιώς κι εμένα που φαινεται ξεκαρφωτη.
Τα βόρεια τα έχω απλά διασχίσει, δεν έμεινα παραπάνω από μια μισή ή μία μέρα στο καθένα, εκτός απ το Σαντιάγο. Όμορφες πόλεις είναι, πολύ πράσινο, αλλα δεν έμεινα γιατί δεν ήταν του γούστου μου. Το να βρέχει συνέχεια σε κάποιες από αυτές είναι μια πιθανότηταΑντίθετα από τα βόρεια προς τη Μαδρίτη συνάντησα πολύ ομορφότερες πόλεις, για μένα, Leon, Valladolid, δεν υπάρχει θάλασσα βέβαια.

Θα έλεγα ότι αν ο μονος λόγος που αποφεύγεις την Ανδαλουσία είναι η ζέστη, να το ξανασκεφτείς. Δεν είναι τόσο τραγικά, ειδικά σε παραθαλάσσια μερη, και μετά το 15αυγουστο δροσίζει. Είχα πάει καλοκαίρι, τέλη Ιουλίου, αρχές Αυγουστου και ηταν πολύ καλύτερα από το κέντρο της Αθήνας πχ την ίδια περίοδο. Σεβίλλη έχω παει και τέλη Αυγουστου και ειχε και αρκετή δροσούλα μπορώ να πω.

Για Πορτογαλία δεν ξέρω...
 

geo70ath

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Μαδρίτη δεν μένω καθόλου άλλωστε έχω παει ήδη δυο φορές. Μόνο για το αεροδρόμιο. Λισσαβώνα έχω παει μια φορά παρά πολυ μου άρεσε, είπα φέτος να πιάσω τις επαρχίες :)
Η επιλογή είναι όντως δύσκολη, θέλω να πάω και πορτο και χώρα των βασικών, άλλα και σεβιλλη γκραναδα και παραλίες !!!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Για να πας από το Πόρτο στη Χώρα των Βάσκων θα φας πολύ καιρό, και θεωρώ ότι 11 μέρες είναι λίγες, ειδικά αν θες να περιλάβεις και τις ενδιάμεσες πόλεις της Βόρειας Πορτογαλίας, Γαλικίας και Αστούριας. Μην ξεχνάς πως εκτός από τις όμορφες πόλεις της Βιανα ντου Καστελου, Γκιμαραες και Μπραγκα, υπάρχει και η κοιλάδα του ποταμού Ντούρο, η οποία αξίζει επίσκεψης εάν συμπεριλάβετε το Πόρτο στο πρόγραμμα.
Κατά τη γνώμη μου η χώρα των Βάσκων, θα έπρεπε να περιληφθεί ως 3η επιλογή, καθώς δε συνδυάζεται σε 11 μέρες με το Πόρτο και τη Γαλικία.
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Ξεκινα Λισαβωνα και πηγαινε, Μπραγκα, Γκιμαραες, Πορτο, Ποντεβεδρα, Βιγο, Σαντιαγο, Λα Κορουνια, Φινιστερε, συνεχισε Σανταντερ και κατεληξε Σαν Σεμπαστιαν και Μπιλμπαο.

Μετα αλλη φορα κανε την εξης διαδρομη... Λισαβωνα, Φαρο, Λαγος, Πορτιμαου, Aλμπουφειρα, Καδιθ, Μπαρβατε, Θααρα δε λος Ατουνες, Ταριφα (επιλογη και για Ταγγερη αν γουσταρεις με το φερυ), Σεβιλλη, Κορδοβα, Γραναδα, Μαδριτη.

Και καποια στιγμη συνδιαζεις και Καστιλλη-Αστουριας. Μαδριτη, Σεβογια, Αβιλα, Σαλαμανκα, Θαμορα, Βαγιαδολιδ, Μπουργος, ΛΕον, Οβιεδο, Χιχον.

Λεφτα και ορεξη να χεις...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μαδρίτη δεν μένω καθόλου άλλωστε έχω παει ήδη δυο φορές. Μόνο για το αεροδρόμιο. Λισσαβώνα έχω παει μια φορά παρά πολυ μου άρεσε, είπα φέτος να πιάσω τις επαρχίες :)
Η επιλογή είναι όντως δύσκολη, θέλω να πάω και πορτο και χώρα των βασικών, άλλα και σεβιλλη γκραναδα και παραλίες !!!
Δε λένε και τίποτε οι παραλίες μεταξύ μας.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.674
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Μπορείς να ξεκινήσεις και από Μπιλμπάο (απ' ευθείας από Αθήνα με Vueling) και να δεις χώρα των Βάσκων, Αστούριας και Γαλικία. Στις 11 μέρες δεν νομίζω ότι χωράει και τίποτα άλλο.
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
να πας στην playa de la Victoria στο Καδιθ. 3.300 χιλιομετρα παραλιας με λευκη σχεδον αμμο.
για ναμη πω για τις παρθενες παραλιες χιλιομετρων σε zahara de los atunes, chiclana de la frontera, tarifa κλπ.... Γενικα η costa de la Luz (οπως και η costa del sol) βαζει κατω τους παντες σε θεμα ακτων!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
πέρυσι καλοκαίρι(Ιούλιο) είχαμε παει Β.Ισπανία και ήταν πολύ ωραία!!!!! Η ζέστη ανεκτή το βράδυ σε καποια μέρη ήθελες και μια ζακετούλα. Εμείς ξεκινήσαμε απο Μπιλμπάο μέχρι Γαλικία και πίσω πήγαμε από "ενδοχώρα" και γυρίσαμε παραθαλάσσια. Είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο και ξενοδοχεία -φαγητό υπέροχα σε πολύ καλές τιμές!
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Στο (πανεμορφο) Μπιλμπαο, 3 μερες εφαγα τρελη βροχη...αγορασα ομπρελα για πρωτη φορα σε ταξιδι! Επισης στο Γκετσο στην κρεμαστη γεφυρα (Puente Colgante) που περνας Πορτουγαλετε, λυσσοομανουσε ο αερεας με τη βροχη..... Μεγαλη εμπειρια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom