Πορτογαλία Πορτογαλία

Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα σας! Έκλεισα σημερα να πάμε με την κοπέλα μου 8 μέρες (8/11-16/11) Πορτογαλία. Σκέφτομαι να μοιρασουμε τις μέρες μας σε μια μέρα σε ένα γραφικό χωριό π.χ. Οβιδος , 3 μέρες στο Πόρτο και 4 στη Λισαβόνα. Όλοι γράφουν για το οβιδος αλλά μήπως υπάρχει κάτι πιο όμορφο και πιο γραφικό από ότι αυτό; Πόρτο πρέπει ακόμα να ψάξω για το τι θα κάνουμε ,για Λισαβόνα βρίσκω αυτό τον οδηγό χρησιμοτατο !
 

julientn

Member
Μηνύματα
22
Likes
31
Καλησπέρα σας! Έκλεισα σημερα να πάμε με την κοπέλα μου 8 μέρες (8/11-16/11) Πορτογαλία. Σκέφτομαι να μοιρασουμε τις μέρες μας σε μια μέρα σε ένα γραφικό χωριό π.χ. Οβιδος , 3 μέρες στο Πόρτο και 4 στη Λισαβόνα. Όλοι γράφουν για το οβιδος αλλά μήπως υπάρχει κάτι πιο όμορφο και πιο γραφικό από ότι αυτό; Πόρτο πρέπει ακόμα να ψάξω για το τι θα κάνουμε ,για Λισαβόνα βρίσκω αυτό τον οδηγό χρησιμοτατο !
Άμα ψάχνεις για γραφικό χωριό το Obidos είναι το κατάλληλο! Εμείς, βέβαια, το επισκεφτήκαμε κ αντί να διανυκτερεύσουμε εκεί, μείναμε Peniche, το οποίο είναι παραθαλάσσιο.
Οι μετακινήσεις με τι μέσο θα γίνουν;
 
Μηνύματα
4
Likes
1
Άμα ψάχνεις για γραφικό χωριό το Obidos είναι το κατάλληλο! Εμείς, βέβαια, το επισκεφτήκαμε κ αντί να διανυκτερεύσουμε εκεί, μείναμε Peniche, το οποίο είναι παραθαλάσσιο.
Οι μετακινήσεις με τι μέσο θα γίνουν;
Με το τρένο, δεν έχω δυστυχώς πιστωτική για να νοικιάσουμε αυτοκίνητο! Δεν με πειράζει καθόλου βέβαια, το προτιμώ, ώστε να να γνωρίσουμε καλύτερα την χώρα!
 

Stefsjourney

Member
Μηνύματα
30
Likes
272
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Το Obidos μπορεις να το δεις σε μια μέρα, δεν χρειάζεται περισσότερος χρόνος!

Αν όμως αποφασίσετε να μείνετε στην περιοχή, ψάξε για την περιοχή Caldas da Rainha, κοντά από Obidos. Είναι μια μικρή πόλη η οποία δεν είναι καθόλου τουριστική! Επίσης πρέπει να είναι και ιδιαίτερα φτηνή.

Κοίταξε εδώ την γραμμή λεωφορείου προς Obidos, επόμενη στάση Caldas da Rainha :
http://rodoviariadooeste.pt/wp-content/uploads/rapida_linha_verde.pdf

Μπορείς να συνδυάσεις μετά το Caldas να πάεις απευθείας Πόρτο με λεωφορείο, μπορείς εδώ να δεις λεωφορεία:
https://www.rede-expressos.pt/
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Για όσους επισκεφτουν τη Λισαβωνα ως τις 17/7 μην χασετε την ευκαιρια να δειτε τη 45λεπτη παρασταση Lisbon under the stars, στην εκκλησια Κάρμο.Ειναι μοναδικο θέαμα.
Η ιστορια της Λισαβώνας και της Πορτογαλίας όπως την «είδε» ο ναός με φωτορυθμικα στους τοίχους.


 

elenabi

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
Θα ήθελα να ρωτήσω , μια και πρόκειται. Α ταξιδέψουμε τον Ιούλη , υπάρχουν κάποια μέρη πέριξ του Πόρτο και της Λισαβόνας που μπορούμε να πάμε εκδρομουλες και με ποιον τρόπο. Τρένο , λεωφορείο; Ευχαριστώ
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Θα ήθελα να ρωτήσω , μια και πρόκειται. Α ταξιδέψουμε τον Ιούλη , υπάρχουν κάποια μέρη πέριξ του Πόρτο και της Λισαβόνας που μπορούμε να πάμε εκδρομουλες και με ποιον τρόπο. Τρένο , λεωφορείο; Ευχαριστώ
Καλησπερα. 30’ από τη Λισαβώνα αν θυμάμαι καλά είναι η Σιντρα, μια δασική περιοχή με πολλά παλάτια κ ωραίες βόλτες. Πηγαίνεις με το τρένο. Είναι παρά πολύ όμορφα για ημερήσια εκδρομη. Καλά να περασετε
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Απο Πορτο, Κοίμπρα και Γκιμαραες.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
καλησπερα ξερει κανεις αν τα συγκεκριμενα ξενοδοχεια,ειναι ενταξει απο αποψη περιοχης;ειναι κοντα στο κεντρο;
εχω κανει κρατηση και στα δυο,δεν τα εχω πληρωσει ακομα,με δωρεαν ακυρωση....το πρωτο ειναι στη λισαβόνα διαμονη 2 μερες για τον γεναρη του 2020 και το δευτερο στο πορτο διαμονη 3 μερες επισης γεναρη 2020.
Residencial Florescente
Rua Portas De Santo Antão 99
Santa Maria Maior
Lisboa, 1150-266
και το δευτερο
Mirandesa Guesthouse

Rua do Duque de Saldanha, 512
Bonfim
Porto, 4300-462

οποια πληροφορια δεκτη παιδια
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
καλησπερα ξερει κανεις αν τα συγκεκριμενα ξενοδοχεια,ειναι ενταξει απο αποψη περιοχης;ειναι κοντα στο κεντρο;
εχω κανει κρατηση και στα δυο,δεν τα εχω πληρωσει ακομα,με δωρεαν ακυρωση....το πρωτο ειναι στη λισαβόνα διαμονη 2 μερες για τον γεναρη του 2020 και το δευτερο στο πορτο διαμονη 3 μερες επισης γεναρη 2020.
Residencial Florescente
Rua Portas De Santo Antão 99
Santa Maria Maior
Lisboa, 1150-266
και το δευτερο
Mirandesa Guesthouse

Rua do Duque de Saldanha, 512
Bonfim
Porto, 4300-462

οποια πληροφορια δεκτη παιδια
Καλησπέρα. Της Λισσαβόνας είναι πολύ κεντρικό και στο επίπεδο κομμάτι, μάλλον πάνω στο πεζοδρομημένο κομμάτι της Rua Portas De Santo Antão. Την περπάτησα πέρυσι, δεν διαπίστωσα κάτι ανησυχητικό. Θα σε βολέψει πολύ.
Του Πόρτο επίσης είναι στο κέντρο. Έμενα λίγο πιο πέρα στον Santo Indelfonso που θεωρώ ότι είναι ένα πολύ κεντρικό σημείο. Η περιοχή του ξενοδοχείου που έχεις βρει μου είχε φανεί νορμάλ.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Καλησπέρα. Της Λισσαβόνας είναι πολύ κεντρικό και στο επίπεδο κομμάτι, μάλλον πάνω στο πεζοδρομημένο κομμάτι της Rua Portas De Santo Antão. Την περπάτησα πέρυσι, δεν διαπίστωσα κάτι ανησυχητικό. Θα σε βολέψει πολύ.
Του Πόρτο επίσης είναι στο κέντρο. Έμενα λίγο πιο πέρα στον Santo Indelfonso που θεωρώ ότι είναι ένα πολύ κεντρικό σημείο. Η περιοχή του ξενοδοχείου που έχεις βρει μου είχε φανεί νορμάλ.
Τέλεια,ευχαριστω πολυ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Μεταξυ Braga και Guimaraes ποια αξιζει για ενα βραδυ? Η προθεση μου ειναι να φυγουμε απ' ευθειας απο το αεροδρομιο του Πορτο και συνδεονται και οι δυο πολεις μ αυτο σε 50 λεπτα, οποτε δεν εχει διαφορα ως προς τη δυσκολια μεταβασης. Σκεφτομουν τη Braga ωστε την επομενη μερα να κανουμε σταση στη Guimaraes πριν καταληξουμε στο Πορτο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom