Πορτογαλία Πορτογαλία

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.130
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τα γραφει μπερδεμενα στη σελιδα. Αυτα των 7 και των 15 ισχυουν μεχρι συγκεκριμενους σταθμους σε καθε γραμμη που βρισκονται στις ζωνες 3 ή 4. Οχι πιο μακρυα. Braga και Guimaraes ειναι στην 8 ζωνη και το εισιτηριο εχει 3,25€ με το urban ( IC και AP ειναι πιο ακριβα, δεν αξιζει να πληρωσεις). Το λεωφορειο απο Guimaraes για Braga εχει 3,35€ και κανει περιπου 55 λεπτα. Το αστικο νουμερο 2 για Bom Jesus do Monte εχει 1,65€. Το τρενο για Aveiro 3,55€ το urban παλι. Το λεωφορειο απο κεντρο Aveiro σε Costa Nova κοστιζει 2,45€. Μια μανια με τα πενταλεπτα την εχουν, αν το ηξερα θα εφερνα μια σακουλα απο δαυτα που εχω σπιτι. Το τρενο απο Aveiro για Coimbra εχει 5,35€ το Regional και σε παει στο κεντρο, ενω τα IC και ΑP που ειναι πιο ακριβα πανε Coimbra B και αλλαζεις για Coimbra. Το urban τρενο για Figueira da foz 2,85€. Τελος το Regional για Fatima εχει 7,90€ αλλα ειναι φολα και δεν αξιζει εκτος κι αν εισαι θρησκοληπτος ή ενδιαφερεσαι για θρησκευτικο τουρισμο. Γενικα πολλη εκκλησια ο Βορρας που κατανταει κουραστικο απο ενα σημειο και μετα.

Edit Τωρα ειδα και το screenshot που παρεθεσες. Αυτα ειναι τα ονοματα των γραμμων που συμπιπτουν με τις πολεις αυτες γιατι εκει κανουν τερμα. Η καρτα ισχυει μεχρι τα ορια της περιοχης του Πορτο, οχι σε ολο το μηκος των γραμμων. Επισης θα χρειαστεις και μια siga card που έχει 0,50€ και σε αυτη θα φορτωνεις τα εισιτηρια και θα την επικυρωνεις στο μαυρο pad το πολυ 15 λεπτα πριν την αναχωρηση του τρένου.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Αστο, Fatima πηγα πριν χρονια. Μειναμε σε ξενωνα προσκυνητων να το πω? Χαλια να το πω? Ηταν τοσο βαρετη που προτιμησα να κοιμηθω ως το μεσημερι και το μονο που εκανα στην πολη ηταν να αγορασω ενα χειροποιητο δαντελενιο μαυρο πεπλο απο αυτα των προσκυνηματων που δεν το ξαναβρηκα πουθενα στην Πορτογαλια, η μονη χρησιμη στιγμη ενος 24ωρου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.130
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ένα θα σου πω...Αντεξα 15 λεπτα. Πηρα αμεσως το επόμενο τρενο για πισω. Δεν εχω μεινει λιγοτερη ωρα σε κανενα μερος του κοσμου που εχω βρεθει. Ακομη κι αν σταματησα μονο για κατουρημα
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.130
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ηθελα πολυ να παω Passadicos do Paiva αλλα ειναι κλειστο τωρα. Νομιζω αξιζει αν το βρειτε ανοιχτο. Δεν ξερω αν λεει αλλα δεδομενου πως εχει σαρωσει τα παγκοσμια travel awards τα τελευταια χρονια πιστευω πως δεν ειναι χαλια.
 
D

Delmem37668

Guest
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, ήμουν Πορτογαλία μέσα Ιουνίου, σχεδόν παντού με κάρτα πλήρωνα και ανέπαφα. Γενικά σε χώρες που έχουν ευρώ, δεν υπάρχει κανένα θέμα. Σε χώρες που δεν έχουν ευρώ, ίσως δεν αξίζει.
όπως είπε και ο φίλος κάρτα παντού. κατέβασε και την εφαρμογή ουμπερ για να μετακινείσαι λίγο πιο άνετα σε μέρη που δεν πάει το μετρό η πιο μακριά. γενικά είναι φτηνά. φτηνό και ποιοτικό είναι και το φαγητό τους εκτός από τα παστάκια κρέμας όπου πιάνουν καλά τον ποπό. μόλις κατεβείς στο αεροδρόμιο βγάλε την κάρτα για το μετρό τους οπωσδήποτε. για μετρητά θα σε συμβούλευα να πάρεις μαζί σου μερικά και να αποφύγεις τα ΑΤΜ. και ετοιμάσου για πολλά σκαλοπάτια και ανεβοκατεβάσματα. να περάσετε όμορφα.
 

Vickara

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
όπως είπε και ο φίλος κάρτα παντού. κατέβασε και την εφαρμογή ουμπερ για να μετακινείσαι λίγο πιο άνετα σε μέρη που δεν πάει το μετρό η πιο μακριά. γενικά είναι φτηνά. φτηνό και ποιοτικό είναι και το φαγητό τους εκτός από τα παστάκια κρέμας όπου πιάνουν καλά τον ποπό. μόλις κατεβείς στο αεροδρόμιο βγάλε την κάρτα για το μετρό τους οπωσδήποτε. για μετρητά θα σε συμβούλευα να πάρεις μαζί σου μερικά και να αποφύγεις τα ΑΤΜ. και ετοιμάσου για πολλά σκαλοπάτια και ανεβοκατεβάσματα. να περάσετε όμορφα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Ξέρω ότι μπορώ να βγάλω μηνιαία κάρτα για τα μέσα, αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν μπορώ να την χρησιμοποιώ σε όλες τις γραμμές του μετρό και στα λεωφορεία απεριόριστα, όπως συμβαίνει εδώ στην Αθήνα
 
Last edited by a moderator:

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
658
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Χρέωση στα ATM δεν γνωρίζω, υποθέτω, θα ειναι ανάλογα το ΑΤΜ και λογικά 1,5-2,5e, όπως αν πας σε ΑΤΜ άλλης Ελληνικής τράπεζας.

Το ημερήσιο εισιτήριο στην Λισαβόνα είναι και για το Μετρό / Λεοφωρεία / Τραμ. Αντιστοιχα λογικά θα ειναι και η μηνιαία κάρτα.
 
D

Delmem37668

Guest
Σε ευχαριστώ πολύ, θα κοιτάξω και για την ρεβολουτ γιατί θα ήθελα να έχω και κάποια χρήματα πάνω μου


Σε ευχαριστώ πολύ! Ξέρω ότι μπορώ να βγάλω μηνιαία κάρτα για τα μέσα, αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν μπορώ να την χρησιμοποιώ σε όλες τις γραμμές του μετρό και στα λεωφορεία απεριόριστα, όπως συμβαίνει εδώ στην Αθήνα
Where you can use Viva Viagem
Bus, tram & funicular (Carris)
On buses, trams and funiculars operated by Carris, including Tram 15 to Belém, Tram 28, and Lisbon’s three funiculars – Ascensor da Bica, Ascensor da Glória, and Ascensor do Lavra. You can also use it on the Elevador de Santa Justa street lift.

But not on: Aerobus and tourist routes (e.g. hop-on hop-off bus).
 

Vickara

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Χρέωση στα ATM δεν γνωρίζω, υποθέτω, θα ειναι ανάλογα το ΑΤΜ και λογικά 1,5-2,5e, όπως αν πας σε ΑΤΜ άλλης Ελληνικής τράπεζας.

Το ημερήσιο εισιτήριο στην Λισαβόνα είναι και για το Μετρό / Λεοφωρεία / Τραμ. Αντιστοιχα λογικά θα ειναι και η μηνιαία κάρτα.
Σε ευχαριστώ πολύ, εγώ θα είμαι στο Πόρτο αλλά θεωρώ πως θα ισχύουν τα ίδια και εκεί!

Where you can use Viva Viagem
Bus, tram & funicular (Carris)
On buses, trams and funiculars operated by Carris, including Tram 15 to Belém, Tram 28, and Lisbon’s three funiculars – Ascensor da Bica, Ascensor da Glória, and Ascensor do Lavra. You can also use it on the Elevador de Santa Justa street lift.

But not on: Aerobus and tourist routes (e.g. hop-on hop-off bus).
Σε ευχαριστώ πολύ! Θα ψάξω τα αντίστοιχα και για Πόρτο!
 

Vickara

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καταπληκτικό το Πόρτο, μου άρεσε πιο πολύ απο την Λισαβόνα..!
Μακάρι να τακτοποιηθω χωρίς άγχος και προβλήματα και θα γράψω εντυπώσεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom