Ποσο x-treme ειστε?

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
Καταρχήν το έχω πει το λέω και θα το λέω…
Η κατάδυση ΔΕΝ είναι ΄αντρικο΄ σπορ΄ . όσοι νομίζουν ότι οι δύτες είναι ουκ κλπ είναι βαθειά νυχτωμένοι. Η κατάδυση αναψυχής είναι για όλο τον κόσμο. Εγώ τα τελευταία 5 χρόνια το καταδυτικό μου ζευγάρι είναι η γυναίκα μου. Φυσικά έχω αρκετούς φίλους που βουτάμε μαζί. Έχω αναλάβει πιο παλιά σε μια σχολή της Αθήνας που συνεργαζόμουν να βουτηξω πιτσιρίκια 8-12 ετών σε κατάδυση γνωριμίας. Έπρεπε να τα δείτε πως έκαναν στον βυθό. Σαν τρελά.
Η κατάδυση για μένα είναι ένα μεγάλο κομμάτι της ζωης μου. Όλη την βδομάδα στην μπιχλα της καθημερινότητας . όταν όμως έρθει η ώρα για κατάδυση τα αφήνουμε όλα στην επιφάνεια και ταξιδεύουμε στην μαγεία του βυθού.. πριν ασχοληθώ με την κατάδυση δεν είχα καμιά σχέση με το χόμπι. Απλά με παρέσυρε ένας φίλος και μετά κόλλησα. Εκεί που άραζα παραλία με copertone ομπρέλα και 2 λίτρα φραπέ τώρα δεν μπορώ να κάτσω έτσι. Παίρνω την μπουκαλα μου την φωτογραφική μηχανή και χάνομαι. Όταν πάμε διακοπές φορτώνουμε και τον εξοπλισμό μας μαζί και κάνουμε και τις βουτιές μας όπου πάμε.
Δεν είναι καθόλου δύσκολο να αρχίσεις τις καταδύσεις. Απλά θέληση θέλει να πας σε μια σχολή και να αφιερώσεις 4 σκ περίπου να πάρεις το πρώτο πτυχίο που σου επιτρέπει να βουτάς ΠΑΝΤΑ όμως με ζευγάρι φυσικά. Αυτό στοιχίζει περίπου 350-400 ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Από εκεί και πέρα μπορείς να αποκτήσεις και άλλα πτυχία ανώτερης βαθμίδας η ειδικοτητες. Σε οτι μπορώ να βοηθήσω είμαι πρόθυμος να το κάνω. :):)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Για μενα παντως ειναι η καταδυση extreme sport,διοτι ο βυθος με τρομαζει. Το snorkelling που εκανα ηταν too much,αλλα το απολαυσα!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.555
Likes
8.233
Καταρχήν το έχω πει το λέω και θα το λέω…
Η κατάδυση ΔΕΝ είναι ΄αντρικο΄ σπορ΄ . όσοι νομίζουν ότι οι δύτες είναι ουκ κλπ είναι βαθειά νυχτωμένοι. Η κατάδυση αναψυχής είναι για όλο τον κόσμο. Εγώ τα τελευταία 5 χρόνια το καταδυτικό μου ζευγάρι είναι η γυναίκα μου. Φυσικά έχω αρκετούς φίλους που βουτάμε μαζί. Έχω αναλάβει πιο παλιά σε μια σχολή της Αθήνας που συνεργαζόμουν να βουτηξω πιτσιρίκια 8-12 ετών σε κατάδυση γνωριμίας. Έπρεπε να τα δείτε πως έκαναν στον βυθό. Σαν τρελά.
Η κατάδυση για μένα είναι ένα μεγάλο κομμάτι της ζωης μου. Όλη την βδομάδα στην μπιχλα της καθημερινότητας . όταν όμως έρθει η ώρα για κατάδυση τα αφήνουμε όλα στην επιφάνεια και ταξιδεύουμε στην μαγεία του βυθού.. πριν ασχοληθώ με την κατάδυση δεν είχα καμιά σχέση με το χόμπι. Απλά με παρέσυρε ένας φίλος και μετά κόλλησα. Εκεί που άραζα παραλία με copertone ομπρέλα και 2 λίτρα φραπέ τώρα δεν μπορώ να κάτσω έτσι. Παίρνω την μπουκαλα μου την φωτογραφική μηχανή και χάνομαι. Όταν πάμε διακοπές φορτώνουμε και τον εξοπλισμό μας μαζί και κάνουμε και τις βουτιές μας όπου πάμε.
Δεν είναι καθόλου δύσκολο να αρχίσεις τις καταδύσεις. Απλά θέληση θέλει να πας σε μια σχολή και να αφιερώσεις 4 σκ περίπου να πάρεις το πρώτο πτυχίο που σου επιτρέπει να βουτάς ΠΑΝΤΑ όμως με ζευγάρι φυσικά. Αυτό στοιχίζει περίπου 350-400 ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Από εκεί και πέρα μπορείς να αποκτήσεις και άλλα πτυχία ανώτερης βαθμίδας η ειδικοτητες. Σε οτι μπορώ να βοηθήσω είμαι πρόθυμος να το κάνω. :):)
Ευχαρριστούμε πολύ!!! Το πιο ωραίο είναι ότι έχεις βρεί ένα χόμπι για το οποίο μιλάς και ακόμα και μέσω της οθόνης μας μεταφέρεις το πάθος σου γι' αυτό ......Εύχομαι σύντομα να σας ακολουθήσουν και τα μωράκια σας!:)
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
......Εύχομαι σύντομα να σας ακολουθήσουν και τα μωράκια σας!:)
Μακαρι. αν γλυτωσουν απο 2 γονεις δυτες και ενα σπιτι γεματο μπουκαλες και εξοπλισμο τοτε τι να πω:):)
Φυσικα δεν θα πιεσω ποτε. το μονο που θα πιεσω ειναι ενα. ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΥΣΗ.
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
Αν και το εχω ξαναγραψει αυτο και σε αλλο θεμα...
δεν ειναι δικο μου αλλα του φιλου μου του Γιωργου Δελβερουδη.
αξιζει να το απολαυσετε για να δειτε ποσο ομορφα και ηρεμα(οχι παντα φυσικα) ειναι εκει κατω.....

Lembeh Macro Wonders on Vimeo
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.978
Likes
9.427
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αν και δεν εχω ασχοληθει με την καταδυση αλλα μονο με σνορκελιν , πριν απο τα ταξιδια μου παρακολουθω ποια ειναι τα καλα σημεια για καταδυση-σνορκελ (αυτα τα δυο πανε μαζι αρκετες φορες ιδιως αν μιλαμε για κοραλλιογενεις υφαλους). Γιατι αυτο συνεπαγεται οτι υπαρχει πλουσια υποθαλασσια ζωη και ενδιαφερουσες παραλιες εκει κοντα οπου μονο με τη μασκα σου μπορεις να ταξιδεψεις.
Οσοι ασχολουνται με την καταδυση ειναι ταξιδιωτες ενος αλλου κοσμου..Μηπως κι αυτοι δεν ψαχνουν ακριβως οτι και οι υπολοιποι ταξιδιωτες? Μη εξερευνημενα μερη του πλανητη , ανεγγιχτη φυση και μοναδικους ντοπιους. Οι ταξιδιωτες-δυτες ειναι απολυτα σιγουροι οτι θα βρουν ακριβως αυτο :cool:
Εισαι τυχερος George diver που ακολουθει και το ταιρι σου στα υποβρυχια ταξιδια σου!
Καλη συνεχεια!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.555
Likes
8.233
Ειπα να ξεκινησω ενα θεμα εγω λοιπον ως το νεοτερο μελος της παρεας!
Αν και ομολογω οτι δεν ειμαι πολυ extreme τυπος..βεβαια οταν ειδα αυτο στο βιντεο ειπα οτι πολυ θα ηθελα να το κανω!! Μπορει να μη σας φαινεται πολυ extreme αλλα στο Μπελιζ που το δοκιμασα ναι μεν μου αρεσε αλλα ενα κατι το αισθανεσαι να κρεμεσαι απο κει πανω , ακομα κι αν σε εχουν βεβαιωσει οτι αντεχει οκτω τονους βαρος οπως μου ειπαν -μεσα στα ορια ειμαι:haha:.
Φανταζομαι οτι αυτο ειναι λιγο πιο φοβιστικο απο αυτο που εκανα εγω αφου στη ζουγκλα μπορει να εισαι ψηλα αλλα δε βλεπεις το χαος κατω απο τα ποδια σου οπως εδω...Παμε Βραζιλια!!
Go2 αυτό στο βιντεάκι είναι το flying fox???
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.978
Likes
9.427
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Go2 αυτό στο βιντεάκι είναι το flying fox???
Το flying fox ειναι πραγματικα εξτριμ!
Αυτο οχι , ειναι απλο zip line. Ισως να μη φαινεται πολυ εξτριμ , αλλα εγω και μονο που βλεπω το υψος και το κενο απο κατω νομιζω θα παθω συγκοπη- φυσικα μακαρι να παω και θα το ξανακανω σιγουρα!
Αυτο ηταν στη Βραζιλια και ιδου αλλο ενα που εξω ξαναποσταρει απο την Αιτη (την αγαπημενη μας διπλα στον Δομηνικο :)) που μου αρεσει πολυ , ειδικα στο τελος :haha:
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.555
Likes
8.233
Ήμουν στο τσάκ να κάνω flying fox το προηγούμενο σ/ αλλά κόλωσα!!!
Να πώ την αλήθεια δεν με ενέπνευσε και το μέρος...το είχανε μέσα σε ένα χωράφι... είπα στον εαυτό μου "αν είναι να το κάνεις τουλάχιστον να είναι σε καμιά ζούγκλα, παραλία, κάπου να μυρίζει λατινιά ρε παιδί μου..." :haha:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.978
Likes
9.427
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
είπα στον εαυτό μου "αν είναι να το κάνεις τουλάχιστον να είναι σε καμιά ζούγκλα, παραλία, κάπου να μυρίζει λατινιά ρε παιδί μου..." :haha:
Εεετσι μπραβο! Αυτα ειναι..να εχει ενα τζαγκουαρ , εναν κροκοδειλο απο κατω βρε αδερφε ετσι για αδρεναλινη :haha:
Αυτο εδω στη Νεα Ζηλανδια ξεροσφυρι το βλεπω :lol:
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Χώρα των Βάσκων
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρνεο
Οι καταδύσεις δεν είναι καθόλου ανδρικό σπορ και δεν είναι δύσκολές απλά χρειάζεται εξοικείωση με το νερό και ψυχραιμία τίποτα άλλο.....το θεωρώ αρκετά ασφαλές αν τηρείς τους κανόνες.....άσε που σου δίνει μια νέα προοπτική στα ταξίδια....η εκπαίδευση χρειάζεται αλλά δεν αρκεί για μένα το πιο χρήσιμο σχολείο ήταν το REscue που μαθαίνεις τεχνικές διάσωσης και αυτοδιάσωσης εκεί απόκτισα πραγματικά εμπιστοσύνη στον εαυτο μου
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
χριστε μου!!ολα μου φαινονται τοσο τρομερα και επικινδυνα!οταν ειδα αυτους στη σπηλια να πεφτουν στο κενο μου ηρθε να βαλω τα κλαματα....αλλα νομιζω Shotover Jet θα εκανα σχετικα με πολυ κεφι!!!...νομιζω παντως οτι εσυ Yorgos εισαι ο πιο ΡΙΨΟΚΙΝΔΥΝΟΣ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.285
Μηνύματα
886.648
Μέλη
38.954
Νεότερο μέλος
panatsitsi123

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom