Κύθηρα Που να μεινω στα κυθηρα??

cgio

Member
Μηνύματα
14
Likes
15
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του Forum, ήρθε η ώρα για καλοκαιρινές διακοπές και μιας και έχουμε καθυστερήσει ήδη η λύση των νησιών είναι σχετικά απαγορευμένη. Ύστερα λοιπόν από συζήτηση με τους συναδέλφους στην δουλειά έπεσε η σκέψη για τα Κύθηρα. Διευκρίνιση για διαθεσιμότητα σε πλοία από Νεάπολη έγινε, οπότε τώρα ψάχνουμε για κατάλυμα. Η περίοδος είναι για 7 βράδια μάλλον από 22-31 ( Κάποιες από αυτές τις μέρες).

Μιλώντας λοιπόν με τον συνάδελφο που είχε πάει πέρυσι μου πρότεινε το μέρος που έμεινε αυτός (Πιτσινάδες) και μου είπε ότι ήταν στο κέντρο και μπορούσε να πηγαίνει εύκολα παντού με το αμάξι. Εγώ κοιτάω και στα Μητάτα μια επιλογή που θεωρητικά είναι πιο κοντά στο νότιο τμήμα που είναι τα περισσότερα σημεία ενδιαφέροντος (Καψάλι, Χώρα, Αυλέμονας και ωραίες παραλίες) .

Παλεύεται εκείνο το σημείο? Πόση ώρα περίπου θα χρειαζόμαστε για το Καψάλι για να πούμε ότι μπορεί να πάμε το βράδυ ?? Εκεί γύρω υπάρχει τίποτα να κάνουμε?
Γενικά δεν είμαστε τις τρελής διασκέδασης. Μας αρέσουν οι παραλίες, το ωραία μέρη για φαγητό και η βόλτα. Για ποτά και ιδιαίτερη νυχτερινή ζωή δεν μας εξιτάρει.

Έχει κανείς να προτείνει κάτι καλύτερο που να βρίσκεται πιο κοντά στα σημεία ενδιαφέροντος?

Με το αυτοκίνητο θα πάμε. Ένα μικρό SUV που νομίζω θα βολεύει και για παραλίες.

Ευχαριστώ πολύ,
Χρήστος.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του Forum, ήρθε η ώρα για καλοκαιρινές διακοπές και μιας και έχουμε καθυστερήσει ήδη η λύση των νησιών είναι σχετικά απαγορευμένη. Ύστερα λοιπόν από συζήτηση με τους συναδέλφους στην δουλειά έπεσε η σκέψη για τα Κύθηρα. Διευκρίνιση για διαθεσιμότητα σε πλοία από Νεάπολη έγινε, οπότε τώρα ψάχνουμε για κατάλυμα. Η περίοδος είναι για 7 βράδια μάλλον από 22-31 ( Κάποιες από αυτές τις μέρες).

Μιλώντας λοιπόν με τον συνάδελφο που είχε πάει πέρυσι μου πρότεινε το μέρος που έμεινε αυτός (Πιτσινάδες) και μου είπε ότι ήταν στο κέντρο και μπορούσε να πηγαίνει εύκολα παντού με το αμάξι. Εγώ κοιτάω και στα Μητάτα μια επιλογή που θεωρητικά είναι πιο κοντά στο νότιο τμήμα που είναι τα περισσότερα σημεία ενδιαφέροντος (Καψάλι, Χώρα, Αυλέμονας και ωραίες παραλίες) .

Παλεύεται εκείνο το σημείο? Πόση ώρα περίπου θα χρειαζόμαστε για το Καψάλι για να πούμε ότι μπορεί να πάμε το βράδυ ?? Εκεί γύρω υπάρχει τίποτα να κάνουμε?
Γενικά δεν είμαστε τις τρελής διασκέδασης. Μας αρέσουν οι παραλίες, το ωραία μέρη για φαγητό και η βόλτα. Για ποτά και ιδιαίτερη νυχτερινή ζωή δεν μας εξιτάρει.

Έχει κανείς να προτείνει κάτι καλύτερο που να βρίσκεται πιο κοντά στα σημεία ενδιαφέροντος?

Με το αυτοκίνητο θα πάμε. Ένα μικρό SUV που νομίζω θα βολεύει και για παραλίες.

Ευχαριστώ πολύ,
Χρήστος.
Λοιπόν Χρήστο,

Οι Πιτσινάδες δεν είναι ακριβώς στο κέντρο, είναι κοντά στον Ποταμό και αρκετά χιλιόμετρα απο παραλίες. Τώρα για Μητάτα δεν θα σε συμβούλευα γιατί είναι ένα σχετικά απομονωμένο χωριό δεν υπάρχει τίποτε να κάνετε εκεί και καθόλου κοντά στο νότιο τμήμα του νησιού. Για να καταλάβεις απο Μητάτα για Καψάλι θες 20-25' με το αυτοκίνητο.

Ψάξε λίγο το ποστ αυτό γιατί έχω αναρτήσει πληροφορίες (σαν επισυναπτόμενο) για το νησί.

Κοίταξε στο χάρτη απο Καρβουνάδες και νότια. Προτίμησε Λιβάδι, Στραπόδι, Χωρα, Καψάλι. Υπάρχουν και εξαιρετικά airbnb.

Για να καταλάβεις Λιβάδι-Καψάλι είναι 10' περίπου.

Ο,τι άλλο θες στη διάθεσή σου
 

cgio

Member
Μηνύματα
14
Likes
15
Καλησπέρα και ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!

Βρήκα και κάποια δωμάτια 'Πετράδι' που βρίσκονται στο Κάτω Λιβάδι. Κοίταξα και βρίσκεται στην λίστα σου. Σε αυτήν βρίσκονται όμως και το pitsinades guesthouse.
Σαν τοποθεσία φαντάζομαι είναι καλύτερα εκεί κοντά στο Λιβάδι.

Για παραλίες, Καψάλι και τέτοια θα είμαστε οκ;;;

Άλλη μια ερώτηση... Κάτι έχει πάρει το αυτί μου για σφίγγες. Ισχύει αυτό;; Να μας προβληματίσει;;

Ευχαριστώ πολύ,
Χρήστος.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα και ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!

Βρήκα και κάποια δωμάτια 'Πετράδι' που βρίσκονται στο Κάτω Λιβάδι. Κοίταξα και βρίσκεται στην λίστα σου. Σε αυτήν βρίσκονται όμως και το pitsinades guesthouse.
Σαν τοποθεσία φαντάζομαι είναι καλύτερα εκεί κοντά στο Λιβάδι.

Για παραλίες, Καψάλι και τέτοια θα είμαστε οκ;;;

Άλλη μια ερώτηση... Κάτι έχει πάρει το αυτί μου για σφίγγες. Ισχύει αυτό;; Να μας προβληματίσει;;

Ευχαριστώ πολύ,
Χρήστος.
Το πετράδι είναι πολύ ωραίο και στο σωστο μέρος. Στη λίστα μου έχω ξενοδοχεία σε όλο το νησί. Αν θες πες μου πόσες μέρες θα μείνετε για να σου πω ημερήσιες εκδρομές/παραλίες. Αρκετά κοντά είναι αρκετές παραλίες εκτός απο Καψάλι, δηλ Κομποναδα, Φυρρή άμμος, Χαλκος.

Με τις μέλισσες δεν είναι υπάρχει κανενα πρόβλημα. Και φυσικά μη ξεχάσεις να δοκιμασεις το μέλι τους!
 

cgio

Member
Μηνύματα
14
Likes
15
Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τον χρόνο και την απάντηση. Λέμε για 7 βράδια δεν ξέρω αν είναι πολλά η αν είναι οκ!!!
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τον χρόνο και την απάντηση. Λέμε για 7 βράδια δεν ξέρω αν είναι πολλά η αν είναι οκ!!!
Το νησί ειναι μεγάλο και θα το ευχαριστηθείτε για 7 νύχτες, θα σας δωθεί η ευκαιρία να πάτε σε αρκετά μέρη. Δώσε μου λίγο χρόνο μέσα στη μέρα και θα σου δώσω ημερήσιες εκδρομές/παραλίες.

Τελικά στο Πετράδι θα μείνετε?
 

cgio

Member
Μηνύματα
14
Likes
15
Φυσικά Κατερίνα,

Πάρε όσο χρόνο θέλεις... Έτσι λέμε ναι στο Πετράδι τελικά... Νομίζω βολεύει πολύ καλύτερα από άποψη τοποθεσίας.

Ευχαριστώ,
Χρήστος.
 

kots theo

Member
Μηνύματα
13
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΘΕ ΕΠΟΜΕΝΟ
Φυσικά Κατερίνα,

Πάρε όσο χρόνο θέλεις... Έτσι λέμε ναι στο Πετράδι τελικά... Νομίζω βολεύει πολύ καλύτερα από άποψη τοποθεσίας.

Ευχαριστώ,
Χρήστος.
το πετραδι ειναι σε πολυ καλο σημειο και εχει και καλο πρωινο
 

bravehard

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Τέσσερα άτομα με αυτοκίνητο προφανώς . Οι επιλογές δεν είναι πολλές πλεον. Μεταξύ Δρυμώνα και Ποταμού τί θα συνιστούσαν οι γνώστες? Ευχαριστώ
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Τέσσερα άτομα με αυτοκίνητο προφανώς . Οι επιλογές δεν είναι πολλές πλεον. Μεταξύ Δρυμώνα και Ποταμού τί θα συνιστούσαν οι γνώστες? Ευχαριστώ
Ο Δρυμώνας είναι σχετικα νότια, κοντά στο Λιβάδι και έχει κάποια λιγα σπίτια. Για χαλάρωση είναι καλά. Για πιο κινηση και πραγματα να κάνετε είναι ο Ποταμός. Βεβαιωθειτε οτι υπαρχουν εισιτήρια για το πλοιο γιατί το νησί φέτος έχει αρκετούς επισκεπτες. Εννοείται οτι πρεπει να έχετε αυτοκίνητο!
 

bravehard

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Ο Δρυμώνας είναι σχετικα νότια, κοντά στο Λιβάδι και έχει κάποια λιγα σπίτια. Για χαλάρωση είναι καλά. Για πιο κινηση και πραγματα να κάνετε είναι ο Ποταμός. Βεβαιωθειτε οτι υπαρχουν εισιτήρια για το πλοιο γιατί το νησί φέτος έχει αρκετούς επισκεπτες. Εννοείται οτι πρεπει να έχετε αυτοκίνητο!
Ευχαριστώ για την απάντηση. Απότι καταλαβα από τα προηγουμενα , και απο τη στιγμή που σκοπός είναι να κυκλοφορήσουμε στο νησί, καλό είναι να μένουμε νοτιοτερα ώστε να είναι πιο εύκολη η προσβαση με αυτοκίνητο σε παραλίες κ βραδινές βόλτες. Ο Ποταμός ως χωριό σου δίνει περισσότερα προφανως αν περνας εκεί τη μέρα σου αλλά ως τοποθεσία είναι πιο δύσκολη η προσβαση στα περίξ του νησιού... Δεν ισχύει?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom