Αυστρία Που να μεινω στη Βιέννη

chris7

Member
Μηνύματα
3.080
Likes
23.584
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Καλησπέρα!Θα πάω στη Βιέννη 20/3 για 5 ημέρες.Έκλεισα airbnb σε αυτή τη διεύθυνση :Landstraßer Hauptstraße 96, 1030 . Γνωρίζει κάποιος αν είναι βολική ως προς την απόσταση προς το κέντρο της πόλης; Είναι εύκολο να το προσεγγίσει κανείς με τα πόδια;
Κεντρικό δεν το λες. Έχει όμως τακτική συγκοινωνία. Με τα πόδια πας στο κέντρο αν είσαι συνηθισμένος στο περπάτημα, αλλά δεν είναι και τόσο κοντά.
 

agespil

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΣΟΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΉ ΑΜΕΡΙΚΗ
Κεντρικό δεν το λες. Έχει όμως τακτική συγκοινωνία. Με τα πόδια πας στο κέντρο αν είσαι συνηθισμένος στο περπάτημα, αλλά δεν είναι και τόσο κοντά.
Ευχαριστώ.Αν είναι κανα μισάωρο περπάτημα τότε θα είμαι οκ
 

Χριστίνα 22

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα ετοιμάζουμε ένα ταξίδι το Μάρτιο για Βιέννη και ψάχνουμε ένα κεντρικό ξενοδοχείο που να μπορούμε να πηγαίνουμε γενικά με τα πόδια στο κέντρο και στα αξιοθέατα και να μην χρησιμοποιήσουμε μέσα. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο;
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Γεια σας,Καλή Χρόνια.
Εμεινα στο 25 hours hotel και μου άρεσε πολυ.Τσεκαρε το!
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Καλησπέρα. Θα ήθελα πληροφορίες και για την περιοχή Alsergrund, πάνω από την Alserbachstraße (ασφάλεια, μαγαζιά, πρόσβαση στο κέντρο). Βολιδοσκοπώ κάποιο ξενοδοχείο και εκεί, καθότι αν και η μετάβαση από το αεροδρόμιο είναι πιο μπελαλίδικη (αλλαγή δύο μέσων), φαίνεται πιο γραφική σαν περιοχή από τη Landstraßer.
 
Last edited by a moderator:

spyroskara

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Καλησπέρα. Θα ήθελα πληροφορίες και για την περιοχή Alsergrund, πάνω από την Alserbachstraße (ασφάλεια, μαγαζιά, πρόσβαση στο κέντρο). Βολιδοσκοπώ κάποιο ξενοδοχείο και εκεί, καθότι αν και η μετάβαση από το αεροδρόμιο είναι πιο μπελαλίδικη (αλλαγή δύο μέσων), φαίνεται πιο γραφική σαν περιοχή από τη Landstraßer.
Ακόμα, γνωρίζει κάποιος αν το ίδιο εισιτήριο για να πας από το αεροδρόμιο στην πόλη παίρνοντας τη γραμμή S7 του τρένου, σε καλύπτει για να συνεχίσεις κατόπιν και με το μετρό ή πρέπει στον σταθμό της ανταπόκρισης να βγει δεύτερο εισιτήριο;
Μπορώ να σου απαντήσω σίγουρα για το εισιτήριο το οποιο ισχυει και για να πάρεις και άλλο μέσο μετα το s7.
Όσο για την περιοχη καλη μου φαίνεται, ασφαλης σιγουρα θα είναι, Βιεννη εισαι,βεβαια δεν ξερω ποσο διαφορετική θα ειναι απο τη Landstrasse ετσι ωστε να αξιζει.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα. Θα ήθελα πληροφορίες και για την περιοχή Alsergrund, πάνω από την Alserbachstraße (ασφάλεια, μαγαζιά, πρόσβαση στο κέντρο). Βολιδοσκοπώ κάποιο ξενοδοχείο και εκεί, καθότι αν και η μετάβαση από το αεροδρόμιο είναι πιο μπελαλίδικη (αλλαγή δύο μέσων), φαίνεται πιο γραφική σαν περιοχή από τη Landstraßer.
Ακόμα, γνωρίζει κάποιος αν το ίδιο εισιτήριο για να πας από το αεροδρόμιο στην πόλη παίρνοντας τη γραμμή S7 του τρένου, σε καλύπτει για να συνεχίσεις κατόπιν και με το μετρό ή πρέπει στον σταθμό της ανταπόκρισης να βγει δεύτερο εισιτήριο;
Μια χαρά είναι το 9ο διαμέρισμα (Alsergrund) κι επίσης συνορεύει με το 1ο διαμέρισμα που είναι το κέντρο, οπότε ανάλογα πού μένεις η πρόσβαση στο κέντρο δεν είναι δύσκολη.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
500
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
καλησπερα εχω κλεισε 5 μερες να μεινω στη Βιεννη και εχω βρει ενα οικονομικο και αξιολογο καταλυμα στην περιοχη....Vierthal κοντα στο παρκο Schlosspark Schönbrunn. Ποσο κοντα ειμαι στο κεντρο και σε αξιοθεατα της πολης και με ποιο τροπο θεωρειται αξιζει για 5 μερες να μετακινηθω πιο ασφαλη και οικονομικα. Η περιοχη παρουσιαζει καποιο ενδιαφερον?
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Pierre, το Schonbrunn δεν είναι κοντά στο κέντρο με τα πόδια, αν αυτό εννοείς.

Εμείς αυτή τη φορά μείναμε στο Meininger Downtown Sissi Hotel και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Απλό αλλά πολύ άνετο δωμάτιο, πολύ ζεστό με καθημερινό housekeeping και καλό πρωινό. Σχεδόν 1.5 χιλιόμετρο απ τον Άγιο Στέφανο (προσιτός με τα πόδια), στα 400 μέτρα σταθμός μετρό και τραμ. Έχει αυτόματους πωλητές σε περίπτωση που ξεμείνεις από κάτι, η γειτονιά έχει καταστήματα εστίασης, σούπερ μάρκετ, φούρνους κ.λπ. και πολύ ευγενικούς υπαλλήλους. Αν ταξιδεύετε οικογενειακά, δεν θα βρείτε πιο κατάλληλη επιλογή τόσο κοντά στο κέντρο και τόσο οικονομικά. Εγώ τουλάχιστον, για μια φορτωμένη περίοδο όπως αυτή της Πρωτοχρονιάς, με ψάξιμο απ τον Αύγουστο,δεν βρήκα.
 
Last edited by a moderator:

consan

Member
Μηνύματα
15
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βανκουβερ, Κούβα
Καλησπέρα! Τον Απρίλη έχω κλείσει 3 μέρες για Βιέννη όμως δεν ξέρω που θα ήταν καλύτερο να κλείσω για δωμάτιο.. Έχετε κάποια πρόταση κυρίως προς την περιοχή ή κάποιο ξενοδοχείο;;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Καλησπέρα! Τον Απρίλη έχω κλείσει 3 μέρες για Βιέννη όμως δεν ξέρω που θα ήταν καλύτερο να κλείσω για δωμάτιο.. Έχετε κάποια πρόταση κυρίως προς την περιοχή ή κάποιο ξενοδοχείο;;
Ελπίζω να έχεις κλείσει καθημερινές που οι τιμές είναι λογικότερες. Μια οικονομική πρόταση που μου σύστησαν είναι το Kopling Wien Zentral αν ενδιαφέρεσαι για κάτι φθηνότερο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.670
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom