Τσεχική Δημοκρατία Πράγα: Παραμύθι ή εφιάλτης?

Μηνύματα
70
Likes
30
εγω παντως δεν ειδα σε καμια περιπτωση αγενης συμπεριφορα απο κανεναν οσες μερες εμεινα..νομιζω οτι προβλημα τετοιο ισως υπαρχει στα πολυ κεντρικα σημεια οπου υπαρχουν πολλοι τουριστες κ θελουν να διωχνουν γρηγορα τους πελατες ωστε να καθιζουν νεοι πελατες..μην ξεχνατε οτι εμεις οι ελληνες εχουν την νοοτροπια του να κατσουμε να πιουμε εναν καφε με 3 ευρω κανα 5 ωρο..ε ενταξει λογικο να στην
''μπουν''
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μαλλον Γιαννη δεν πηγες σε τοσο πολυ τουριστικη περιοδο; γιατι και μενα εκει τα ιδια ξινα μου εχουν τυχει,που δεν τα εχω συναντησει αλλου
Ναι προφανώς και ο Δεκέμβριος είναι είναι χαλαρός μήνας σε σύγκριση με άλλες εποχές. Ο Νοέμβριος νομίζω ακόμα περισσότερο. Όμως επειδή ήταν και γιορτινή περίοδος με τις χριστουγεννιάτικες αγορές πίστευα ότι θα γίνεται χαμός. Για να μη δημιουργήσω όμως λανθασμένη εντύπωση εννοείται πως είχε πολύ κόσμο. Πράγα είναι αυτή! Αλλά όπως αναμενόταν στην κεντρική πλατεία και στο κάστρο. Κατα τ'άλλα είχε νορμάλ κίνηση.

Τα καφέ και τα εστιατόρια που πήγαμε ήταν μερικά πολύ γνωστά τουριστικά και κάποια πιο εναλλακτικά. Και στα τουριστικά λοιπόν που ήταν γεμάτα κόσμο είχαμε φιλική εξυπηρέτηση. Και σε εκδοτήρια στα αξιοθέατα ήταν μια χαρά. Μπορεί να ήμουν τυχερός και να έπεσα σε νορμάλ ανθρώπους. Εγώ ελπίζω να άλλαξε λίγο η νοοτροπία τους γιατί τρώνε αρκετό κράξιμο για τη συμπεριφορά τους. Χαίρομαι που δεν συνάντησα κάτι τέτοιο γιατί πραγματικά έχω μεγάλο θέμα με την αγένεια και θα μου χαλούσε τη διάθεση.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πολύ ωραίες φωτογραφίες Γιάννη! Κάνεις ωραία ταξίδια και πολύ καλές περιγραφές!
Πάντως, μου κάνει εντύπωση αυτό με την αγενή συμπεριφορά.
Τι να πω... Και εμείς όταν πήγαμε Πράγα & Κάρλοβι Βάρι, συναντήσαμε μόνο καλές συμπεριφορές και ευγενικούς ανθρώπους.
Σ'ευχαριστώ πολύ.
Εμένα δεν μου κάνει εντύπωση γιατί με τόσα αρνητικά που είχα διαβάσει ήμουν σίγουρος ότι θα τύχουμε σε περίεργους και αγενείς ανθρώπους. Τελικά με εξέπληξε που όχι μόνο δεν ήταν ξινοί απέναντί μας αλλά οι περισσότεροι ήταν και φιλικοί. Πιστεύω είναι καθαρά θέμα ανθρώπου, πολιτικής της κάθε επιχείρησης και σίγουρα κακής στιγμής!
εγω παντως δεν ειδα σε καμια περιπτωση αγενης συμπεριφορα απο κανεναν οσες μερες εμεινα..νομιζω οτι προβλημα τετοιο ισως υπαρχει στα πολυ κεντρικα σημεια οπου υπαρχουν πολλοι τουριστες κ θελουν να διωχνουν γρηγορα τους πελατες ωστε να καθιζουν νεοι πελατες..μην ξεχνατε οτι εμεις οι ελληνες εχουν την νοοτροπια του να κατσουμε να πιουμε εναν καφε με 3 ευρω κανα 5 ωρο..ε ενταξει λογικο να στην
''μπουν''
Ισχύει αυτό που λες για τον καφέ. Όντως πολύ διαφορετικά αντιλαμβανόμαστε εμείς τη στάση για έναν καφέ που μπορεί να πάρει ώρες! Αν και στα ταξίδια πιστεύω ακόμα και οι Έλληνες δεν μπαστακώνονται με τις ώρες σε ένα μαγαζί. Πάντως και σε πολύ γνωστά φημισμένα καφέ και μπυραριές του κέντρου που πήγαμε δεν είδα κανέναν σερβιτόρο να δυσανασχετεί ή να ''διώχνει'' με τρόπο τους πελάτες. Και ποτέ κανείς δεν απαίτησε φιλοδώρημα. Γιατί κι αυτό έχει ειπωθεί αρκετές φορές.
 
Μηνύματα
70
Likes
30
Σ'ευχαριστώ πολύ.
Εμένα δεν μου κάνει εντύπωση γιατί με τόσα αρνητικά που είχα διαβάσει ήμουν σίγουρος ότι θα τύχουμε σε περίεργους και αγενείς ανθρώπους. Τελικά με εξέπληξε που όχι μόνο δεν ήταν ξινοί απέναντί μας αλλά οι περισσότεροι ήταν και φιλικοί. Πιστεύω είναι καθαρά θέμα ανθρώπου, πολιτικής της κάθε επιχείρησης και σίγουρα κακής στιγμής!
Ισχύει αυτό που λες για τον καφέ. Όντως πολύ διαφορετικά αντιλαμβανόμαστε εμείς τη στάση για έναν καφέ που μπορεί να πάρει ώρες! Αν και στα ταξίδια πιστεύω ακόμα και οι Έλληνες δεν μπαστακώνονται με τις ώρες σε ένα μαγαζί. Πάντως και σε πολύ γνωστά φημισμένα καφέ και μπυραριές του κέντρου που πήγαμε δεν είδα κανέναν σερβιτόρο να δυσανασχετεί ή να ''διώχνει'' με τρόπο τους πελάτες. Και ποτέ κανείς δεν απαίτησε φιλοδώρημα. Γιατί κι αυτό έχει ειπωθεί αρκετές φορές.
ναι κ σε κανενα μερος δεν ειδα με κανεναν τροπο να εκβιαζουν μπουρμπουαρ,μασε κανενα..το μονο μερος που ετυχε αυτο ηταν σε αλλη χωρα στην βουδαπεστη σε ενα zoo cafe με κατι μεγαλες γατες κ τους εδωσα κατι φιορινια..τελεια η πραγααααααα και οι μπυρες ακομα κ στους -5 εχουν μια δροσια σαν να ειναι αυγουστος στο καϊρο
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Nove Mesto

Από την παλιά πόλη, με ένα μας βήμα βρεθήκαμε στη νέα, ή μάλλον στα σύνορα με τη νέα που αποτελεί η οδός Na Prikope . Tο Nove Mesto της Πράγας, η νέα πόλη δεν είναι και τόσο νέα. Ιδρύθηκε το 1348 από τον Βασιλιά της Βοημίας Κάρολο 'Δ, λίγο έξω από τα τείχη της παλιάς πόλης που την επέκτεινε ιδρύοντας τη Νέα Πόλη. Είναι τρεις φορές μεγαλύτερη από την παλιά και ήταν το μεγαλύτερο έργο αστικού σχεδιασμού του Μεσαίωνα. Μετά την επέκταση, η Πράγα ήταν από τις μεγαλύτερες πόλεις της Ευρώπης το 1378 με 40.000 κατοίκους . Μπορεί από τον 14ο αιώνα να επιβιώνουν λίγα γοτθικά κτίρια και κάποιες εκκλησίες όμως η νέα πόλη είναι γεμάτη με παλιά, αριστουργηματικά αρ νουβό κτίρια και πλατείες, με φαρδιούς δρόμους και ζωηρά χρώματα που την κάνουν να ξεχωρίζει σε σύγκριση με την παλιά πόλη!

Η οδός Na prikope που σημαίνει ''επάνω στην τάφρο'' και βρίσκεται όντως επάνω στην τάφρο των μεσαιωνικών τειχών, πεζοδρομήθηκε μόλις το 1985, και σήμερα κατέχει την 22η θέση ανάμεσα στους πιο ακριβό εμπορικούς δρόμους του κόσμου! Παλιά παλάτια, πολυτελή καταστήματα και το ένα εντυπωσιακό κτίριο διαδέχεται το άλλο! Μου άρεσε πολύ ο πεζόδρομος και ένοιωσα ότι βρίσκομαι στην καρδιά της πραγματικής Πράγας που κυκλοφορούν περισσότερο κάτοικοι.





Η καρδιά όμως της Νέας πόλης που σφύζει νυχθημερόν από ζωή πλατεία θεωρείται η πλατεία Wenceslas, Vaclavske namesti. Η πλατεία πήρε το όνομά της από τον δούκα της Βοημίας Vaclav, τον οποίο μαχαίρωσε ο μικρότερος αδελφός του το 935 και στη συνέχεια αγιοποιήθηκε και έγινε ο πολιούχος της Βοημίας. Η μήκους ενός χιλιομέτρου πλατεία κατά το μεσαίωνα ήταν αγορά αλόγων. Είναι μέρος του ιστορικού κέντρου της Πράγας, ένα μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς που περιστοιχίζεται από μερικά από τα ωραιότερα art nouveau κτίρια της πόλης.

Η τεράστια πλατεία είναι γεμάτη με ξενοδοχεία, γραφεία, εμπορικά, με αμέτρητες επιλογές για φαγητό και ποτό, με στριπτίζ κλαμπ και πιάτσα για πόρνες! Εκτός του ότι όλα αυτά δεν τα είδαμε μιας και ήμασταν εκεί νωρίς το απόγευμα, η πλατεία δεν με εντυπωσίασε. Μου φάνηκε άδεια. Πιο πολύ κόμβο θα την έλεγα και όχι πλατεία. Ούτε μου έδωσε το στίγμα ότι είναι ο παλμός της πόλης. Ακόμα και η χριστουγεννιάτικη αγορά καταλαμβάνει ένα μικρό τμήμα της.



Η χριστουγεννιάτικη αγορά όμως ήταν καλή. Είχε αρκετό κόσμο και τα ξύλινα σπίτια με street food μας φώναζαν. Η πείνα μας οδήγησε σε μια καντίνα που έφτιαχνε λαχταριστά σουβλάκια από χοιρινό, κοτόπουλο και λουκάνικο. Μπορεί να τα φάγαμε σε χρόνο ντε τε αλλά δεν ήταν και τόσο λαχταριστά όσο φαίνονταν. Μπαγιάτικο ψωμί και το κρέας κρύο και άνοστο. Και κόστισαν 240 CZK (9,40€). Δηλαδή πιο ακριβά από την παλιά πόλη και γευστικά ήταν μέτρια. Τα φάγαμε επιτόπου όρθιοι στα τραπεζάκια της αγοράς.





page.jpg






Στην κορυφή της πλατείας είναι το εντυπωσιακό κτήριο του Εθνικού Μουσείου, και μπροστά του στέκεται το γιγάντιο άγαλμα του προστάτη της Βοημίας Αγίου Βένστεσλας επάνω στο άλογό. Η πλατεία είναι η καθιερωμένη τοποθεσία των Τσέχων για διαδηλώσεις, εορτασμούς και άλλες δημόσιες συναθροίσεις ενώ πολλά ιστορικά γεγονότα συνέβησαν σ’αυτό το μέρος που άλλαξαν την ιστορία. Όπως τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν το 1968 με την εισβολή του Συμφώνου της Βαρσοβίας στην Τσεχοσλοβακία. Στην πλατεία Wenceslas όπου τον Ιανουάριο του 1969 ο φοιτητής Γιαν Πάλαχ αυτοπυρπολήθηκε, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την εισβολή της ΕΣΣΔ στην Τσεχοσλοβακία ένα χρόνο πριν, εκεί όπου τον Μάρτιο του 1969, 150.000 άνθρωποι συγκεντρώθηκαν για να πανηγυρίσουν την νίκη της Εθνικής χόκεϊ επί πάγου Τσεχοσλοβακίας επί της ΕΣΣΔ με κατάληξη βανδαλισμούς και αψιμαχίες με την αστυνομία. Εκεί που το 1989 ξεκίνησε η ''βελούδινη επανάσταση'' με μεγάλες διαδηλώσεις εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπων που είχε ως αποτέλεσμα την πτώση του κομμουνιστικού καθεστώτος και κατ' επέκταση της Σοσιαλιστικής Δημοκρατίας της Τσεχοσλοβακίας.





Μπορεί η πλατεία να μη με εντυπωσίασε, μπορεί να περίμενα κάτι άλλο, κάτι αντίστοιχο με την Champs-Elysees του Παρισιού ας πούμε (περίπου), αλλά όλα αυτά τα σημαντικά γεγονότα που έλαβαν χώρα εδώ και σηματοδότησαν την ιστορία της Τσεχοσλοβακίας, τελικά είχαν περισσότερο σημασία για μένα από την ατμόσφαιρα ή την ομορφιά όσο γενικό και υποκειμενικό κι αν είναι αυτό. Για τους λάτρεις της ιστορίας, το μπαλκόνι που ο Vaclav Havel, ο τελευταίος πρόεδρος της Τσεχοσλοβακίας και πρώτος Πρόεδρος της Τσεχίας ανήγγειλε στο πλήθος το τέλος του κομμουνισμού, βρίσκεται στο νούμερο 36 της πλατείας, στο κτίριο που τώρα στεγάζει ένα Marks & Spencer.

Στον αριθμό 25 της πλατείας είναι το εμβληματικό ξενοδοχείο Grand Hotel Europa. Αυτό το υπέροχο κτίριο χτίστηκε αρχικά το 1889, αλλά από το 1903 έως το 1905, ξαναχτίστηκε σε ένα εντυπωσιακό στιλ αρ νουβό. Το ξενοδοχείο είναι οριστικά κλειστό και δεν γνωρίζω αν προβλέπεται να ανοίξει και πάλι.


Στρίψαμε δεξιά στην οδό Stepanska και μπήκαμε, στο Palac Lucerna. Είναι η μεγαλύτερη από τις στοές της πλατείας Wenceslas τα λεγόμενα pasaz, και αποτελεί πολιτιστικό κέντρο με σινεμά, μπαρ, αίθουσα συναυλιών, καφέ και πολλά καταστήματα. Κατασκευάστηκε μεταξύ 1907-1920 από τον Vαclav Havel , παππού του πρώην Προέδρου της Τσεχίας Βάτσλαβ Χάβελ, και αποτελεί εθνικό πολιτιστικό μνημείο της Τσεχικής Δημοκρατίας.





Με αρτ ντεκό ατμόσφαιρα η παλιομοδίτικη στοά μου θύμισε εμπορικό μιας άλλης εποχής. Σήμα κατατεθέν και πολύφωτογραφημένο είναι το γλυπτό ''άλογο'' του διάσημου και αμφιλεγόμενου Τσέχου καλλιτέχνη David Cerny. Το γλυπτό που κρέμεται από ένα θόλο στη μέση του διαδρόμου της στοάς, τοποθετήθηκε το 1999 και απεικονίζει τον Άγιο Vaclav να κάθεται στην κοιλιά του νεκρού αλόγου του! Μπορεί κανείς να σκεφτεί ότι είναι μια παρωδία απέναντι στο μεγάλο έφιππο άγαλμα που βρίσκεται στην κορυφή της πλατείας Wenceslas μπροστά από το Εθνικό Μουσείο. Άλλοι το έχουν μεταφράσει διαφορετικά. Ότι στο άλογο κάθεται ένας άλλος Vaclav, ο πρώην πρόεδρος Vaclav Havel. Ότι ο καλλιτέχνης της τσέχικης σύγχρονης τέχνης θέλησε να αντιπαραβάλει τους δύο αρχηγούς του κράτους, και τις δύο διαφορετικές χρονικές περιόδους: Όταν ο Havel ανήγγειλε το τέλος του κομμουνισμού, από το μπαλκόνι του παρακείμενου κτιρίου, στις 24 Νοεμβρίου του 1989, το άλογο ήταν ψόφιο! Πάντως η εικόνα του αναβάτη είναι αρκετά πιστή στο πρωτότυπο, με το πρόσωπο του Αγίου να διατηρεί την επιβλητική έκφραση.



page1.jpg


Άρχιζε να σουρουπώνει και ήταν μόλις 4 παρά το μεσημέρι. Το κακό που έχει ο χειμώνας είναι η μικρή διάρκεια ημέρας οπότε η περιήγηση τελειώνει νωρίς. Το καλό που έχει είναι ότι ξεκουράζεσαι πιο πολλές ώρες και κάνεις στάσεις περισσότερες φορές για καφέ και φαγητό. Λίγο πριν την επόμενη στάση μας, συνεχίσαμε τις διαδρομές στο Nove Mesto και φτάσαμε στην πλατεία Karlovo και στο Δημαρχείο της Νέας πόλης με τον εντυπωσιακό γοτθικό πύργο του. Το σύμπλεγμα κτιρίων άρχισε να χτίζεται το 1377, ο πύργος το 1452 και θεωρείται από τα σημαντικότερα κτίρια γοτθικού ρυθμού της νέας πόλης της Πράγας.



2018-12-10.jpg


Είχε σουρουπώσει και ήταν η ώρα για τον επόμενο καφέ στο φημισμένο Cafe Louvre, στην οδό Narodni 22 στο Nove Mesto. Είναι ένα από τα πιο διάσημα φιλολογικά καφενεία της Πράγας που ιδρύθηκε το 1902 και ήταν τόπος συνάντησης της κοινωνικής, πολιτικής και λογοτεχνικής αριστοκρατίας της Πράγας με πολλούς διάσημους θαμώνες όπως ο Κάφκα και ο Αϊνστάιν. Το 1948, όταν επικράτησε το κομμουνιστικό καθεστώς στην Πράγα, το Καφέ Λουβρ έκλεισε και ξανάνοιξε το 1992!

Χωρίς τίτλο4.jpg


page2.jpg


Ανεβήκαμε τις σκάλες του μεγάρου, με τη μεταλλική αρ-νουβό κουπαστή και βρεθήκαμε στον πρώτο όροφο που στεγάζεται το Καφέ Λουβρ. Τεράστιος χώρος με δυο μεγάλες αίθουσες νομίζω. Με εξέπληξε που οι περισσότεροι θαμώνες ήταν ντόπιοι και όχι τουρίστες όπως περίμενα. Επίσης οι σερβιτόροι ήταν ευγενέστατοι. Ωραίος φινετσάτος χώρος αν και όχι στα γούστα μου. Δύο καπουτσίνο και ένα τέλειο τιραμισού συνολικά 199 CZK δηλαδή 7,80€! Ο καπουτσίνο έκανε μόνο 55 κορόνες (2,10€).





page3.jpg


Ήταν ακόμα νωρίς το απόγευμα, και παρά το τσουχτερό κρύο δεν θέλαμε να πάμε στο ξενοδοχείο μας. Έτσι λοιπόν συνεχίσαμε τη βόλτα μας στο Nove Mesto. Περπατήσαμε την λεωφόρο Narodni και βγήκαμε στην όχθη του ποταμού στη λεωφόρο Smetanovo και Masarykovo. Στην Narodni περάσαμε από τη νέα σκηνή (Nova scena) που γίνονται οι παραστάσεις Laterna Magica, και ακριβώς δίπλα από το εντυπωσιακό Εθνικό Θέατρο.







Η εικόνα του κάστρο στο σούρουπο απλά μαγική


Από τη γέφυρα Most Legii
page5.jpg


Masarykovo nabr.




Δίπλα από το νησάκι Slovansky




Και φτάσαμε στη διασταύρωση με τη γέφυρα Jiraskuv. Στη γωνία είναι ένα από τα πιο εμβληματικά και σύγχρονα κτίρια της Πράγας. Το σπίτι που χορεύει , το Dancing House, το Tancici dum! Μολονότι παράταιρο με την αρχιτεκτονική της Πράγας έχει αποκτήσει μεγάλη φήμη και πολλούς θαυμαστές. Θα το ξαναβλέπαμε καλύτερα την μεθεπόμενη μέρα.



Πήραμε το τραμ 17 (από τις πιο δημοφιλείς και εξυπηρετικές γραμμές τραμ) και επιστρέψαμε γρήγορα στη γειτονιά μας Strossmayerovo namesti. Θα το ξαναπώ, άψογα τα τραμ της Πράγας. Μετά από ξεκούραση λίγων ωρών στο ζεστό δωμάτιο μας, φορέσαμε και πάλι όλη μας την προίκα για να βγούμε έξω στους -2. Και όταν έχει τέτοιες θερμοκρασίες δεν χωράνε πειραματισμοί, διλήμματα και ψαξίματα για ανεύρεση φαγητού. Πας αποφασισμένος εκεί που θες. Τραμ 8, πέντε στάσεις μετά και κατεβαίνουνε Florenc. Περπατάμε ελάχιστα λεπτά και φτάνουμε στην μπυραρία Pivovarsky klub. Το εστιατόριο αυτό επιλέχτηκε γιατί έχει πολύ καλές κριτικές στο tripadvisor, είναι οικονομικό και βρίσκεται μακριά από την τουριστική κίνηση του κέντρου.

page6.jpg


Καθίσαμε στο ισόγειο που είχε μόνο 2-3 παρέες Τσέχων. Το μαγαζί έχει και πέτρινο υπόγειο αλλά το καταλάβαμε αργότερα. Είχε αρκετό κόσμο κάτω αλλά η ατμόσφαιρα του πάνω ορόφου μου άρεσε περισσότερο. Η φιλοσοφία της μπυραρίας είναι η εξής: λίγο πολύ παντού μπορεί να βρει κανείς ίσως εκατό διαφορετικά πιάτα και μια επιλογή μπύρας. Η παμπ αυτή προσφέρει ελάχιστες επιλογές σε φαγητό και πάνω από 100 διαφορετικές μπύρες! Η μπυραρία διαθέτει έξι βαρελίσιες μπύρες που αλλάζουν συνεχώς και τουλάχιστον 250 εμφιαλωμένες μπύρες κυρίως από την Τσεχική ζυθοποιεία αλλά και πολλές εισαγόμενες. Με λίγα λόγια το μαγαζί είναι η χαρά του μπυρόβιου.

Εμείς ήπιαμε την τοπική εξαιρετική Pilsner Urquell (βασικά μόνο αυτή ήπιαμε όλες τις μέρες στην Πράγα), και δύο εξαιρετικά πιάτα. Γκουλας και σνίτσελ τα οποία ήταν απλά πεντανόστιμα. Το συνολικό κόστος ήταν 545CZK (21€). Οι τιμές από τις βαρελίσιες μπίρες είναι αρκετά λογικές, όμως στις εμφιαλωμένες είναι λίγο πάνω. Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και από τον μοναδικό σερβιτόρο που είχε στο ισόγειο ο οποίος ήταν φιλικός και χαμογελαστός και γνώριζα καλούτσικα αγγλικά. Το μαγαζί το προτείνω ανεπιφύλακτα! Για χαλαρές βραδιές με πολλή και ποιοτική μπύρα με καλό φαγητό και μακριά από τις τουριστικές παγίδες!



Έτσι γευστικά τελείωσε η βραδιά και αποχωρήσαμε στους -5 βαθμούς. Ευτυχώς το τραμ ήρθε γρήγορα και στην ώρα του. Η αυριανή μέρα έχει Κάστρο και Μάλα Στράνα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Όπως πάντα εξαιρετική ιστορία με πολύ όμορφες φωτογραφίες!!! :clap:Την διαβάζω μόνο και μόνο γιατί είναι δική σου και όχι γιατί ενδιαφέρομαι για τον προορισμό. Αυτό το κάνω σπάνια για προορισμούς που έχω πάει ήδη 2 φορές.
Στην Πράγα δεν έχω αφήσει πολλές εκκρεμότητες και εάν θα ξαναπάω ποτέ θα είναι μόνο τον Δεκέμβρη για να την δω στολισμένη. Το έχω απωθημένο! ;)
Από ότι βλέπω βγάλανε τις σκαλωσιές από το Εθνικό μουσείο και το καθάρισαν!! Επιτέλους! Ήταν χάλια το καλοκαίρι του 2017.
Σχετικά με τη συμπεριφορά των Τσέχων και εγώ δεν έχω την καλύτερη εικόνα... Eιδικά την 2η φορά που με κατέκλεψαν στη μετατροπή συναλλάγματος του έχω βάλει στην black list.
Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια για να δω που αναφέρεται ο τίτλος της ιστορίας... Εφιάλτης???
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευχαριστώ πολύ Έλενα :)
Εγώ χάρηκα που δεν πετύχαμε τις σκαλωσιές στο Αστρονομικό ρολόι. Θα ξενέρωνα τρελά. Σ' αυτό που λες για τα ανταλλακτηρια έχεις δίκιο. Έχουν γίνει απίστευτες κλεψιές. Θέλει όμως ψάξιμο από πριν. Εγώ είχα σημειώσει τρία στο κεντρο που εχουν πολύ καλές κριτικές και καλή ισοτιμία. Στην κεντρική πλατεία είναι οι κλεφτες. Είχα δει και βίντεο στο YouTube που ένας Τσέχος τραβελερ ενημέρωνε για τις tourist trap της Πράγας και ενημέρωνε τους τουριστες για τα ανταλλακτηρια που κλέβουν. Περιτο να πω ότι οι υπάλληλοι τον κινηγουσαν για τη δυσφήμηση που τους εκανε:D

Α όσον αφορά τον τίτλο δεν υπάρχει κάτι κρυφό. Έπρεπε να το έχω υποσημείωση στο πρώτο κεφάλαιο. Ουσιαστικά έχει να κάνει με τις αποψεις που διιστανται . Οι μισοί την απεχθάνονται και οι μισοί την θεωρούν παραμυθένια. Η δική μου εμπειρία στην Πράγα σίγουρα δεν ήταν εφιαλτης!;)
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Α όσον αφορά τον τίτλο δεν υπάρχει κάτι κρυφό. Έπρεπε να το έχω υποσημείωση στο πρώτο κεφάλαιο. Ουσιαστικά έχει να κάνει με τις αποψεις που διιστανται . Οι μισοί την απεχθάνονται και οι μισοί την θεωρούν παραμυθένια. Η δική μου εμπειρία στην Πράγα σίγουρα δεν ήταν εφιαλτης!;)
Ουτε εφιαλτης, ουτε παραμυθι θα ελεγα κ εγω. Ετυχε να βρεθω 2 φορες. Τριτη δε θα τυχει. Ομορφη η παλια πολη, ωραια περασα αλλα δεν μου εβγαλε καμια ενεργεια ο τοπος. Προσωπικη αποψη...
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ουτε εφιαλτης, ουτε παραμυθι θα ελεγα κ εγω. Ετυχε να βρεθω 2 φορες. Τριτη δε θα τυχει. Ομορφη η παλια πολη, ωραια περασα αλλα δεν μου εβγαλε καμια ενεργεια ο τοπος. Προσωπικη αποψη...
Συμφωνώ. Και ως γνωστόν δεν είναι μόνο η ομορφιά το κριτήριο για να σε κερδίσει μια πόλη. Είναι πολλά περισσότερα πράγματα. Για την ενέργεια που λες επίσης συμφωνώ. Εγώ άλλη μια φορά θα ήθελα να την επισκεφτώ. Πάντως πιστεύω πως όποιος δεν κινηθεί λίγο εναλλακτικά μακριά από το τουριστικό κέντρο είναι πιο δύσκολο να εντοπίσει την όποια ενέργεια έχει.

Ο τίτλος που έβαλα δείχνει την υπερβολή και αυτό που μου έμεινε σαν διάβασα όλες τις ιστορίες και όλες τις απόψεις εδώ μέσα. Ήταν ή του ύψους ή του βάθους!
Η Πράγα είναι η ομορφότερη πόλη, είναι σαν παραμύθι.
Η Πράγα είναι υπερτιμημένη, δεν αξίζει, και έχει άξεστους κατοίκους!
Εγώ ήθελα ψύχραιμα να καταθέσω την δική μου ιστορία. Δεν εκθειάζω την Πράγα αλλά ούτε την ξεφτιλίζω. Όμως πέρασα καλά, και όπως πάντα θέλω η ιστορία μου να βοηθήσει τους επόμενους και ίσως να αποφύγουν τις παγίδες.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Συμφωνώ. Και ως γνωστόν δεν είναι μόνο η ομορφιά το κριτήριο για να σε κερδίσει μια πόλη. Είναι πολλά περισσότερα πράγματα. Για την ενέργεια που λες επίσης συμφωνώ. Εγώ άλλη μια φορά θα ήθελα να την επισκεφτώ. Πάντως πιστεύω πως όποιος δεν κινηθεί λίγο εναλλακτικά μακριά από το τουριστικό κέντρο είναι πιο δύσκολο να εντοπίσει την όποια ενέργεια έχει.

Ο τίτλος που έβαλα δείχνει την υπερβολή και αυτό που μου έμεινε σαν διάβασα όλες τις ιστορίες και όλες τις απόψεις εδώ μέσα. Ήταν ή του ύψους ή του βάθους!
Η Πράγα είναι η ομορφότερη πόλη, είναι σαν παραμύθι.
Η Πράγα είναι υπερτιμημένη, δεν αξίζει, και έχει άξεστους κατοίκους!
Εγώ ήθελα ψύχραιμα να καταθέσω την δική μου ιστορία. Δεν εκθειάζω την Πράγα αλλά ούτε την ξεφτιλίζω. Όμως πέρασα καλά, και όπως πάντα θέλω η ιστορία μου να βοηθήσει τους επόμενους και ίσως να αποφύγουν τις παγίδες.
Κοίτα εγώ πάνω κατω κινηθηκα απο το παρκο Letna και ολη την πλευρά Μala Strana ως την γέφυρα του Dancing House και απο εκεί εως την Οπέρα και το Rudolfinum. Βγήκα λίγο απο το κλασικό κέντρο. Παρατήρησα ομως οτι οσο απομακρυνόμουν τόσο πιο έντονο ήταν το σοβιετικό στοιχείο που προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου γιατί μου βγάζει μια παρακμή και καταθλιψάρα...
Η παλιά πόλη κούκλα αλλά νιώθεις πολύ τουριστάκι βρε παιδί μου. Αυτή η αίσθηση του να προχωράω με τα μιλούνια των κινέζων και οι καταστηματάρχες να με βλέπουν σα δολλάριο, λίγο μου την δίνει!
Ωραία είναι να πας μία φορά να την δεις, γιατί η αλήθεια είναι τόση γκοθιά δεν υπάρχει σε άλλη πόλη αλλά μέχρι εκεί. Τώρα γιατί έγω πήγα 2; Οταν αλλάζουν οι σύντροφοι, κάποια ταξίδια μοιραία επαναλαμβάνονται...;)
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Τώρα γιατί έγω πήγα 2; Οταν αλλάζουν οι σύντροφοι, κάποια ταξίδια μοιραία επαναλαμβάνονται...;)
Πάλι καλά να λες! Άλλοι χωρίζουν και οι νέοι τους σύντροφοι δε θέλουν ούτε να ακούσουν για προορισμούς που έχουν πάει οι νυν με τους πρώην. Για να μη γίνεται σύγκριση λέει... :confused: Τι να πεις!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Ουτε εφιαλτης, ουτε παραμυθι θα ελεγα κ εγω. Ετυχε να βρεθω 2 φορες. Τριτη δε θα τυχει. Ομορφη η παλια πολη, ωραια περασα αλλα δεν μου εβγαλε καμια ενεργεια ο τοπος. Προσωπικη αποψη...
Θα συμφωνήσω απόλυτα!!Και εγώ πέρασα πολύ ωραία, ειδικά την πρώτη φορά, αλλά μέσα μου κάτι δεν με άφησε να αγαπήσω αυτήν την πόλη...
Το γεγονός ότι δεν έχει ενδιαφέροντα μουσεία σε συνδυασμό με αυτό το βαρύ μεσαιωνικό στυλ της παλιάς πόλης, μου άφησε μια αδιάφορη αίσθηση για αυτήν την πόλη!
Αυτό που μου έμεινε όμως σας ευχάριστη ανάμνηση είναι το πολύ καλό φαγητό!! Βελουτέ σούπες, πάπιες και υπέροχα μαγειρεμένα κρέατα!!! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom