Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

Nicklou

Member
Δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς την τιμή.. Πάντως περιελάμβανε την μεταφορά με βανάκι, πρωϊνό, την lancha για Yaxchilan και τις εισόδους στα αρχαιολογικά μέρη. Δεν νομίζω να ήταν απαγορευτική η τιμή - καμία σχέση με τις τιμές που παίζουν στο viator κλπ! Σε κάθε περίπτωση είναι κάτι που αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά του και είναι εμπειρία που πρέπει να ζήσεις!

dimitrissif

Member
καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να ταξιδέψω στη χερσόνησο του yucatan ( tulum, cancun, cozumel) τέλη σεπτεμβρη με αρχές οκτωβρη. Για την ακρίβεια βρήκα αεροπορικά και ήμουν ετοιμος να τα κλεισω αλλά διαβασα τελευταια στιγή ότι βρέχει τις μισές μερες του μηνα κ υπάρχει πιθανότητα γιαςτυφωνες. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει? είναι καλη περίοδοσ? Να τα κλείσω?

agmi

Member
Huracanes Yucatán - Temporada de Huracanes 2021!
Λέει από 01/06-30/11. Εγώ απο οτι έχω ζήσει, μετά τις 20-25/10 δεν έχει, το πολύ πολύ καμιά συννεφιά και καμμια τροπικη μπορα τπτ αλλο. Ηταν τωρα η Ελσα, μετα ειναι ο Φρεντης, κλπ κλπ. Ηδη τους έχουνε βαφτίσει προκαταρκτικά, χωρίς να τους εγγυηθούνε, οτι θα'ρθουνε ολοι!
Τέλη Οκτώβρη το Μεξικό εχει πιο πολύ χρώμα! Είναι οι γιορτές των Ψυχών (dia de los muertos) 31/10-02/11.

Last edited:

Yorgos

Member
Επόμενο Ταξίδι
Σαουδική Αραβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να ταξιδέψω στη χερσόνησο του yucatan ( tulum, cancun, cozumel) τέλη σεπτεμβρη με αρχές οκτωβρη. Για την ακρίβεια βρήκα αεροπορικά και ήμουν ετοιμος να τα κλεισω αλλά διαβασα τελευταια στιγή ότι βρέχει τις μισές μερες του μηνα κ υπάρχει πιθανότητα γιαςτυφωνες. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει? είναι καλη περίοδοσ? Να τα κλείσω?
Πολύ σπάνιο πράγμα ο τυφώνας τόσο αργά, μετά τις 20/9 είναι ελάχιστες οι πιθανότητες. Οι βροχές αρχίζουν και υποχωρούν, αλλά εγγύηση δεν έχεις βέβαια. Λιγότερος κόσμος και καλύτερες τιμές η εποχή που λες.

dimitrissif

Member
Πολύ σπάνιο πράγμα ο τυφώνας τόσο αργά, μετά τις 20/9 είναι ελάχιστες οι πιθανότητες. Οι βροχές αρχίζουν και υποχωρούν, αλλά εγγύηση δεν έχεις βέβαια. Λιγότερος κόσμος και καλύτερες τιμές η εποχή που λες.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Με απασχολεί πολύ πέρα από τον τυφώνα και τι καιρό θα συναντήσω εκεί! Δηλαδή φοβάμαι μην πάω τέλη Σεπτέμβρη-αρχές Οκτώβρη και βρέχει όλη μέρα και δεν κάνω ούτε μπάνιο, γιατί βλέπω σε κάτι σαιτ ότι είναι περίοδος βροχών!

agmi

Member
Ελπίζω να σου απαντήσει ο @mpampis1979 που ειναι πιο προσφατος για ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ στις παραλιες.
Χρησιμοποίησε το google translate σαν δε καταλαβαίνεις, οι πράσινοι κύκλοι είναι ΚΑΘΑΡΕΣ παραλίες, βεβαία καθαρίζουνε από το πρωί μέχρι το βραδι οι ταλαίπωροι τα φυκια που τους εχουν πληξει τα τελευταια χρονια! Πες το αλγη εκει το λενε σαργασο και πιθανοτατα ερχεται απο την Βραζιλια, ετσι λενε εκει.
Λοιπόν αυτό είναι το site του παρατηρητηρίου :

Sargazo en Quintana Roo

Και από το επίσημο δικτυο στο fb:

Se connecter à Facebook

Και μερικές εικόνες για να δεις τι σου λέω!

fotos de sargazo en Q. Roo - Recherche Google

Σαν τα χρώματα στης Καραϊβικής συχνά δεν βρίσκεις, ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ & ΠΑΡΑΛΙΕΣ δεν βρίσκεις ΠΟΥΘΕΝΑ!

mpampis1979

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΘΙΟΠΙΑ (ξανα!!!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Τώρα που ήμουν εκεί (Ιούνιος) θεωρείται περίοδος των βροχών μέχρι κ Αύγουστο. Η θάλασσα δεν με εντυπωσίασε (έχουμε πολύ καλύτερες στην Κρήτη) κ ήταν γεμάτη φύκια που προσπαθούν να καθαρίσουν. Εμάς δεν μας επηρέασε ο καιρός μιας κ φροντίζαμε κάθε μεσημέρι που έριχνε βροχή για λίγο να είμαστε κάπου κλειστά. Για αργότερα δεν γνωρίζω τι καιρός επικρατεί

Last edited:

dimitrissif

Member
Ελπίζω να σου απαντήσει ο @mpampis1979 που ειναι πιο προσφατος για ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ στις παραλιες.
Χρησιμοποίησε το google translate σαν δε καταλαβαίνεις, οι πράσινοι κύκλοι είναι ΚΑΘΑΡΕΣ παραλίες, βεβαία καθαρίζουνε από το πρωί μέχρι το βραδι οι ταλαίπωροι τα φυκια που τους εχουν πληξει τα τελευταια χρονια! Πες το αλγη εκει το λενε σαργασο και πιθανοτατα ερχεται απο την Βραζιλια, ετσι λενε εκει.
Λοιπόν αυτό είναι το site του παρατηρητηρίου :

Sargazo en Quintana Roo

Και από το επίσημο δικτυο στο fb:

Se connecter à Facebook

Και μερικές εικόνες για να δεις τι σου λέω!

fotos de sargazo en Q. Roo - Recherche Google

Σαν τα χρώματα στης Καραϊβικής συχνά δεν βρίσκεις, ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ & ΠΑΡΑΛΙΕΣ δεν βρίσκεις ΠΟΥΘΕΝΑ!
Ευχαριστώ πολύ @agmi !! Ελπίζω να με διαφωτίσει και ο @mpampis1979 αν ξέρει κάτι παραπάνω σχετικά με την περίοδο που θέλω να πάω! Αν αξίζει τον κόπο…

mpampis1979

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΘΙΟΠΙΑ (ξανα!!!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Ευχαριστώ πολύ @agmi !! Ελπίζω να με διαφωτίσει και ο @mpampis1979 αν ξέρει κάτι παραπάνω σχετικά με την περίοδο που θέλω να πάω! Αν αξίζει τον κόπο…
Τώρα που ήμουν εκεί (Ιούνιος) θεωρείται περίοδος των βροχών μέχρι κ Αύγουστο. Η θάλασσα δεν με εντυπωσίασε (έχουμε πολύ καλύτερες στην Κρήτη) κ ήταν γεμάτη φύκια που προσπαθούν να καθαρίσουν. Εμάς δεν μας επηρέασε ο καιρός μιας κ φροντίζαμε κάθε μεσημέρι που έριχνε βροχή για λίγο να είμαστε κάπου κλειστά. Για αργότερα δεν γνωρίζω τι καιρός επικρατεί

Η θερμοκρασία ήταν οκ κ η βροχή το μεσημέρι για λιγότερο από ώρα. Μόνο μια μέρα είχε έντονη καταιγίδα αλλά είμασταν οδικώς για Playa del carmen οπότε δεν μας επηρέασε. Η θάλασσα για εμένα δεν ήταν κάτι αξιόλογο, δεν κολυμπησα γιατί ήταν γεμάτη φύκια

Last edited by a moderator:

dimitrissif

Member
Ευχαριστώ πολύ @mpampis1979

Η θερμοκρασία ήταν οκ κ η βροχή το μεσημέρι για λιγότερο από ώρα. Μόνο μια μέρα είχε έντονη καταιγίδα αλλά είμασταν οδικώς για Playa del carmen οπότε δεν μας επηρέασε. Η θάλασσα για εμένα δεν ήταν κάτι αξιόλογο, δεν κολυμπησα γιατί ήταν γεμάτη φύκια
Κόσμο γενικά είχε ή ήταν σχετικά άδειο;

mpampis1979

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΘΙΟΠΙΑ (ξανα!!!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Κόσμο γενικά είχε ή ήταν σχετικά άδειο;
Είχε κάποιο κόσμο αλλά όχι τόσο όσο φανταζόμαστε. Στα τουριστικά μέρη (playa del carmen, cancun) είχε αρκετό. Για μένα η ωραιότερη πόλη είναι η Oaxaca

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.865
Μέλη
36.424
Νεότερο μέλος
tzep chris

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom