Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
σήμερα δεν είχα νέα ..το ρομπότ μου στέλνει καινούρια μηνύματα οταν η κηλίδα απλώνεται πάνω απο 3 μίλια...
και μην γελάς εντάξει???:mad:
Δεν γελαω καθολου,αλλα ανησυχω μην φυσηξη ουριος ανεμος και την φερει στο Αιγαιο:D


Πλακα-πλακα δεν ειναι καθολου για γελια η κατασταση ειναι εγκλημα κατα της φυσης.
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος του κοσμου
Eimai 15 meres sto Mexico, taxideyw monh, para poly eykola, den exw noiwsei fovo katholou, kai den exw prolavei na kanw oyte to 1/3 oswn exw sxediasei.
oaxaca -youkatan einai poly megalh apostash, me para polla na deis endiamesa.
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Viejera, οπωσδήποτε να αφιερώσεις δύο μέρες στο Palenque, το χωριό δεν λέει και πολλά αλλά ο αρχαιολογικός χώρος που είναι καμιά είκοση χιλ. από 'κει είναι ότι καλύτερο μας έχουν ''αφήσει'' οι Μάγιας να δούμε στο Μεξικό. Η πρόσβαση στον αρχαιολογικό χώρο είναι εύκολη αρκεί να κλείσεις ημερήσια εκδρομή με κάποιο τουριστικό γραφείο, που είναι αρκετά στο χωριό.
Τα τουριστικά γραφεία κάνουν επίσεις και τετραήμερες εκδρομές (είναι super) για Γουατεμάλα (κάνεις μια διανυκτέρευση σ' έναν καταυλισμό ιθαγενών, περνάς με βάρκα το ποτάμι Usumacinta, κανένα σαραντάλεπτο διαρκεί η βαρκάδα) για το πάρκο του Tikal που βρίσκεται κοντά στη πόλη Flores, ταυτοχρόνα θα δείς το Bonampak και το Yaxchilan που είναι κ' αυτές αξιόλογες πόλεις των Μάγιας.
Αυτή είναι η πρόταση μου και πάνω απ' όλα είναι απολύτως ασφαλέστατη η περιπλάνηση......ααα παραλίγο θα το ξεχνούσα ...είναι και οικονομική.
 

tetix

Member
Μηνύματα
46
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Εμεις τον Φεβρουάριο κλείσαμε για Μεξικο με 450? το ατομο με ΙΒΕRIA, μέσω Μαδρίτης.
Το πρόγραμμα μας ειναι Mexico City - Cancun - Acapulco - Mexico City. Οι ενδιαμεσες πολεις ειναι με αεροπλανο, με την Mexicana. Μας βγήκε 50? το ατομο για κάθε πτήση, σύνολο δηλαδη 450+ 50+50+50 = 600?. Cancun θα μεινουμε 5 μερες, αλλες 5 Acapulco και τις τελευταίες 2 στο Mexico city.

Τωρα ειμαστε σε φαση αναζήτησης tour στις περιοχες που θα παμε. Ξενοδοχεια αποφασισαμε να παμε σε μεγάλα, πχ Hayatt στο Cancun κλπ. Οι τιμές για τα δικά μας θλιβερά ελληνικά δεδομένα ειναι πολυ φθηνές, οπότε τα συνολικά περίπου 300? το ατομο για τετοια ξενοδοχεία για 12 διανυκτερεύσεις ειναι καλά πιστευω. Μεχρι στιγμης σου έχω πει 900? κοστος αεροπορικά και διαμονη και μένει το καθημερινό κόστος για τις 12 μερες που θα κατσουμε εκει. Αυτο εξαρτάται απτον καθένα τί θέλει να κάνει οπότε δεν έχει νοημα να μπουμε σε λεπτομέριες, ενδεικτικά πάντως εμείς υπολογιζουμε grand total του ταξιδιού 1500?.

Σχεδον τα μισα απ'οσα σου ζητάει το ταξιδιωτικό!!!
Αποψη μου ειναι πήγαινε χύμα, και βρες είτε απο tripadvisor είτε απο εκεί κάποια group να σε πάνε σε μέρη που θές να δεις αν φοβάσαι να κυκλοφορησεις χωρίς συνοδεία. Θα δώσεις συνολικα πολύ λιγότερα χρήματα και το κυριότερο θα εχεις κανει τα πραγματα που ΕΣΥ θελεις στο χρόνο που ΕΣΥ μπορείς!!!

Προσωπικά τα οργανωμένα ταξίδια θα τα αφήσω για όταν φτάσω τα 60, που τα κουράγια μου και οι αντοχές μου θα είναι μειωμένες! :)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Eimai 15 meres sto Mexico, taxideyw monh, para poly eykola, den exw noiwsei fovo katholou, kai den exw prolavei na kanw oyte to 1/3 oswn exw sxediasei.
oaxaca -youkatan einai poly megalh apostash, me para polla na deis endiamesa.

Tι ωραία , να εχουμε νεα σου !!
χαίρομαι που περνας ομορφα ...:lol:
απολαυσε το όσο μπορείς ...
 

marcob

Member
Μηνύματα
69
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Eimai 15 meres sto Mexico, taxideyw monh, para poly eykola, den exw noiwsei fovo katholou, kai den exw prolavei na kanw oyte to 1/3 oswn exw sxediasei.
oaxaca -youkatan einai poly megalh apostash, me para polla na deis endiamesa.
σε ζηλευω!λεω να παω τα χριστουγεννα μεξικό!μολις γυρισεις περιμενουμε νεα σου...
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Εμεις τον Φεβρουάριο κλείσαμε για Μεξικο με 450? το ατομο με ΙΒΕRIA, μέσω Μαδρίτης.
Το πρόγραμμα μας ειναι Mexico City - Cancun - Acapulco - Mexico City. Οι ενδιαμεσες πολεις ειναι με αεροπλανο, με την Mexicana. Μας βγήκε 50? το ατομο για κάθε πτήση, σύνολο δηλαδη 450+ 50+50+50 = 600?. Cancun θα μεινουμε 5 μερες, αλλες 5 Acapulco και τις τελευταίες 2 στο Mexico city.

Τωρα ειμαστε σε φαση αναζήτησης tour στις περιοχες που θα παμε. Ξενοδοχεια αποφασισαμε να παμε σε μεγάλα, πχ Hayatt στο Cancun κλπ. Οι τιμές για τα δικά μας θλιβερά ελληνικά δεδομένα ειναι πολυ φθηνές, οπότε τα συνολικά περίπου 300? το ατομο για τετοια ξενοδοχεία για 12 διανυκτερεύσεις ειναι καλά πιστευω. Μεχρι στιγμης σου έχω πει 900? κοστος αεροπορικά και διαμονη και μένει το καθημερινό κόστος για τις 12 μερες που θα κατσουμε εκει. Αυτο εξαρτάται απτον καθένα τί θέλει να κάνει οπότε δεν έχει νοημα να μπουμε σε λεπτομέριες, ενδεικτικά πάντως εμείς υπολογιζουμε grand total του ταξιδιού 1500?.

Σχεδον τα μισα απ'οσα σου ζητάει το ταξιδιωτικό!!!
Αποψη μου ειναι πήγαινε χύμα, και βρες είτε απο tripadvisor είτε απο εκεί κάποια group να σε πάνε σε μέρη που θές να δεις αν φοβάσαι να κυκλοφορησεις χωρίς συνοδεία. Θα δώσεις συνολικα πολύ λιγότερα χρήματα και το κυριότερο θα εχεις κανει τα πραγματα που ΕΣΥ θελεις στο χρόνο που ΕΣΥ μπορείς!!!

Προσωπικά τα οργανωμένα ταξίδια θα τα αφήσω για όταν φτάσω τα 60, που τα κουράγια μου και οι αντοχές μου θα είναι μειωμένες! :)
Ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες.Μπορεις να μου πεις σε ποιο σαιτ εκλεισες τα αεροπορικά;Θα βρω αραγε τοσο φθηνα γιατι μονο high season μπορω και ταξιδευω δυστυχως.
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
viagera.
To ταξίδι στο μεξικό το έκανα δυστυχώς με πρακτορείο απο ελλάδα αλλα με 10 άτομα φίλους.
Θα σου πω κάποια πράγματα και σκεψου τα καλά.
-ήταν απογοητευτικό όσον αφορά.
το τεράστιο πρόγραμμα που ήταν παράλογο για τις 15 μέρες.στην ουσία 13 και ούτε!!
Δεν θυμάμαι πολλα πράγματα και άς ήταν σχετικά πρόσφατο.
οι αποστάσεις ειναι τεράστιες για τα μέρη που θα πατε.αποτέλεσμα να συμπληρώνομε ακόμα και 12ωρο σε ένα λεωφορείο.
στους προορισμούς φτάναμε απογευμα,πηγαίναμε τροχάδην στα αξιοθέατα και μετά σαν κουνέλια κοιμομασταν για να φύγομε ξανά το ξημέρωμα.
ειναι αδιανοητο τέτοια πράγματα απειρης ομορφιάς να έχεις χρόνο 2 και 3 ώρες για να τα δείς!!
το mexico city δεν το θυμάμαι καθόλου!!
μας έλειπε η αυτονομία γενικότερα,ακολουθούσαμε σαν πρόβατα,το προγραμμα βγήκε αλλα με κανένα όφελος!
Ηταν το τελευταίο οργανωμένο που πήγα ---ποτέ πιά.
άρχισα να ταξιδεύω μόνη μου με ένα ή δύο φίλους σε πολύ πιο δύσκολες χώρες και επιτέλους ένιωσα την έννοια του ταξιδιού!!
Μην χαλαλήσεις τοσα χρήματα έτσι μονο για να πάς ...
ψάξε το και οργάνωσέ το μόνη σου..δεν ειναι μόνο για τα χρήματα αλλα το αποτέλεσμα...
Τελικό συμπέρασμα,νιώθω οτι δεν έχω πάει στο Μεξικό και θέλω να το δώ ξανά με τα δικά μου μάτια.
αν θές ρίξε ματιά στην ιστορία μου,νομίζω συμπεριλαμβάνει όλα που γράφει το πρόγραμμα σας.
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.Διαβασα την ιστορια σου περπου τα ιδια δηλωνει το γραφειο οτι θα μας παρεχει αλλα ηθελα να σε ρωτησω αν θελεις φυσικα να μου πεις, με ποιο γραφειο πηγες;
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Eimai 15 meres sto Mexico, taxideyw monh, para poly eykola, den exw noiwsei fovo katholou, kai den exw prolavei na kanw oyte to 1/3 oswn exw sxediasei.
oaxaca -youkatan einai poly megalh apostash, me para polla na deis endiamesa.
Μπραβο σου αυτο θα ηθελα να κανω κι εγω αλλα ο χρονος μου ειναι περιορισμενος λογω υποχρεωσεων. Στην κουβα εχω παει, ειναι απο τις αγαπημενες μου χωρες!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Eimai 15 meres sto Mexico, taxideyw monh, para poly eykola, den exw noiwsei fovo katholou, kai den exw prolavei na kanw oyte to 1/3 oswn exw sxediasei.
oaxaca -youkatan einai poly megalh apostash, me para polla na deis endiamesa.
συγχαρητήρια και καλή συνέχεια. saludos
 

leopoldo4

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μανάος
Τσ χρήματα για Μεξικό είναι υπερβολικά πολλά.Από την πείρα μου και τουσ δεσμούς μου με την περιοχή θα σου έλεγα να πας μεμονομένα φτίαχνοντασ ένα καλό πρόγραμμα σε 15 μέρες μπορείς να δείς πάρα πολλά πράγματα και πολύ φθηνότερα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ολα τα λεφτά ειναι το ιστορικό μεξικό!
τώρα για κοσμοπολίτικο ταξίδι στο μεξικό...μπά δεν θα πήγαινα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom