Γενικά Προορισμοι Ρημαδια στην Ευρωπη

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Μουσειάρες, όχι απλά μουσεία. Μεγάλη πόλη και προσωπικά η αγαπημένη μου στην Ευρώπη. Φυσικά προτιμάμε Αν. Βερολίνο και βόλτες στη Στάλιν Άλεε και Κρόιτσμπεργκ (και πρώην εβραϊκή συνοικία και και). Όλη η ιστορία του 20ου αιώνα σε μια πόλη. Δεν θα την έλεγα μπουρδελάκι βέβαια, μπουρδελάκι σπέσιαλ και κοντά είναι το Κάιρο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Αρκετή παρακμή.
Γεωργία{Τιφλίδα και Κουταϊσι όπου και μπόλικη μελαγχολία} και Αρμενία {Γιερεβάν}.
A γεια σου, αυτο μου κανει κλικ γιατι η Τιφλιδα εχει μια απο τις πιο φιλοτιμες Συμφωνικες Ορχηστρες την οποια παρακολουθω τι κανει με τα ελαχιστα μεσα, κατι συγκινητικο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Κατι αλλο στη Γαλλια εχουμε? Κραταω εδω και καιρο τη Μασσαλια στα υποψιν @Señor_Nada αλλα με αποθαρρυνε οταν εγραψες καπου οτι οι συγκοινωνιες στη Νοτια Γαλλια δεν ειναι ικανοποιητικες.
Δεν έχω γράψει κάτι τέτοιο. Για τις πόλεις μια χαρά είναι οι συγκοινωνίες. Για μεσαιωνικά χωριά τύπου Gordes είναι που θες αυτοκίνητο.

Στη Γαλλία δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτό που ζητάς. Ίσα ίσα ακόμα και οι φτωχότερες πόλεις είναι προσεγμένες. Αλλά για Νότια Γαλλία τα έχω γράψει Arles, Montpellier, Avignon, Orange, Nîmes πολύ καλές περιπτώσεις.

Πάντως μάλλον το αντιλαμβανόμαστε αλλιώς γιατί για εμένα η Λισαβόνα δεν έχει καμία σχέση με το Πόρτο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Το καρακεντρο της Λισαβονας δεν εχει. Ομως γυρω απο το καστρο εχω συλλογη φωτογραφιων απο ρημαγμενα σπιτια με τις μπουγαδες και τις ξεφλουδισμενες πορτες και σοβαδες.
Αλλα ναι, το Πορτο εχει τη λαικοτητα.
Ειδικα σε γειτονιες κατι καμμενα φαγαδικα μεταμεσονυκτια με πολυελαιους αιωνα και καθρεφτες αρτ νουβο που κοιτας τους θαμωνες και νομιζεις οτι ο καλυτερος εχει κανει φονο ξερω γω. Αυτη η γοητευτικη αντιφαση.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
578
Likes
2.341
Το Βερολινο δεν θα το εβαζα στην κατηγορια ρημαδι. Ειναι η πιο ενδιαφερουσα πολη που εχω παει ποτε, ατελειωτη κουλτουρα κ ιστορικοτητα.
Για επισκεψη παντα. Εχω φιλους μονιμους κατοικους κ εχουν παντελως διαφορετικη εμπειρια. Οχι πως λεει κατι η προσωπικη εμπειρια του καθενα, απλα δεν ειναι τοσο inclusive οσο φαινεται πως ειναι, με βαση περιγραφες τους.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.702
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Το Βερολινο δεν θα το εβαζα στην κατηγορια ρημαδι. Ειναι η πιο ενδιαφερουσα πολη που εχω παει ποτε, ατελειωτη κουλτουρα κ ιστορικοτητα.
Για επισκεψη παντα. Εχω φιλους μονιμους κατοικους κ εχουν παντελως διαφορετικη εμπειρια. Οχι πως λεει κατι η προσωπικη εμπειρια του καθενα, απλα δεν ειναι τοσο inclusive οσο φαινεται πως ειναι, με βαση περιγραφες τους.
Συμφωνώ! Ίσως να το λένε σε σύγκριση με τις άλλες Γερμανικές πόλεις με τις οποίες το Βερολίνο δεν έχει καμία σχέση.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.262
Likes
7.826
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Αθήνα ? κέντρο ? εκεί πίσω από το δημαρχείο ? κάτι γειτονιές εκεί κοντά, λίγο πιο κάτω από το Κολονάκι (ξέρεις εσύ paefstra) ..... προορισμό στην Ευρώπη είναι και για μας τους βλάχους !
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Αθήνα ? κέντρο ? εκεί πίσω από το δημαρχείο ? κάτι γειτονιές εκεί κοντά, λίγο πιο κάτω από το Κολονάκι (ξέρεις εσύ paefstra) ..... προορισμό στην Ευρώπη είναι και για μας τους βλάχους !
Το ηρωικο Μεταξουργειο κι η Παναγια των Πατησιων. Ετσι..
Αλλα να τα δουμε κι αλλου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.372
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ούτε εγώ είμαι σίγουρος ποια είναι τα κριτήρια. Δεν είναι υποκειμενικό φαντάζομαι. Εξαρτάται και από τις εικόνες που βλέπεις σε μια πόλη. Η Βαρκελώνη έχει ολόκληρη συνοικία μεταναστών και τσιγγάνων δίπλα στη las ramblas, τη Raval, δεν ξέρω πόσες πόλεις έχουν κάτι τέτοιο κοντά σε τόσο τουριστικό σημείο. Η συνοικία Barceloneta με τις μπουγάδες είναι σαν να έχει βγει από τη Νάπολι. H περιοχή Marina για βραδινή έξοδο (ότι καλύτερο για βραδινή έξοδο στη Βαρκελώνη κατά τη γνώμη μου) μου θύμισε Αθήνα. Ακόμα και το ιστορικό κέντρο της είναι ότι να ναι.

Η Μαρσέιγ έχει και καλογυαλισμένα σημεία.
Μπα, δεν θα χαρακτήριζα τη Βαρκελώνη παρακμιακή λόγω της Ραβάλ και της Μπαρτσελονέτα. Τι να πει η έρμη η Περπινιάν που σε πολλά σημεία της είναι χειρότερη απο Μπαρτσελονέτα...... Παρόλα αυτά η Περπινιάν έχει μία γοητεία. Μία όμως.....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δε νομίζω στην Ευρώπη να υπαρχει καποια πόλη που να είναι ΟΛΟΚΛΗΡΗ ρημαδι. Ίσως καποιες πόλεις-φάντασμα μονο (ρημάδια με την κυριολεκτική έννοια).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Δε νομίζω στην Ευρώπη να υπαρχει καποια πόλη που να είναι ΟΛΟΚΛΗΡΗ ρημαδι. Ίσως καποιες πόλεις-φάντασμα μονο (ρημάδια με την κυριολεκτική έννοια).
Ισχυει. Εννοω μια αισθηση φθορας και παρακμης, ας πουμε μια θαμπαδα χωρις (πολυ) λουστρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.748
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom