Γενικά Προορισμοι Ρημαδια στην Ευρωπη

D

Delmem38110

Guest
Αντιστοιχως, η υπαρξη των Royal Baths στην Τυφλίδα , την κανει σουπερ όσο κι αν ο Καύκασος μας παραπέμπει σε στερεοτυπικες κατά τ’άλλα εικονες.
Λουτρά εχει πολλά η Τυφλίδα και τα περισσότερα ειναι παρακμιακά για τα δικά στανταρ. Σε ένα απο αυτά δε, γλίστρησα και έκαψα το χέρι μου στην υποτιθέμενη σαουνα που είχαν την έμπνευση να τοποθετήσουν.και σε καν δυο αφου επιστρέψεις ξενοδοχείο χρειάζεσαι ένα πραγματικό μπάνιο μετά. Θέλει προσοχή. Υπάρχουν όμως και μερικά καλά, αυτά στην αρχή των λουτρών που είναι εμπειρία.
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Είχα γράψει παλαιότερα μία ακραία περίπτωση με την χερσόνησο Καμτσάτκα. Γεωγραφικά ανήκει στην Ασία. Πολιτικά στην Ευρώπη (Ρωσία γαρ). Γεωλογικά στην πλάκα βορείου Αμερικής!
Πολιτικα ανηκει ολη η Ρωσια στην Ευρωπη? Δεν το ειχα σκεφτει ετσι ποτε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Πολιτικα ανηκει ολη η Ρωσια στην Ευρωπη? Δεν το ειχα σκεφτει ετσι ποτε.
Ε μα υπάρχει περίπτωση να χωριστεί μια χώρα πολιτικά. Φαντάσου στο Συμβούλιο της Ευρώπης ή στην ΕΕ π.χ. να μετείχαν μόνο τα ευρωπαϊκά τμήματα των διηπειρωτικων χωρών. Δεν γίνεται.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σίγουρα άλλο να πας σε ένα μέρος και άλλο να δεις μια εκπομπή για αυτό αλλά ένα ταξιδιωτικό οδοιπορικό στα Τίρανα δε με έκανε να ψήνομαι για την πόλη. Ο παρουσιαστής ήταν από αυτούς που και στην κόλαση να τους βάλεις θα προσπαθήσουν να πουν κάτι καλό, έστω πως τα καζάνια είχαν ωραία διακόσμηση και κατέληξε να λέει ότι συνδυάζεται το παλιό με το νέο (ισχύει για κάθε πόλη πάνω από 10 ετών) και πως υπάρχουν όλες οι γενιές και μωρά και γέροι.
Δυο-τρία σημεία ιστορικού ενδιαφέροντος υπάρχουν αλλά δεν ξέρω να αξίζει να πας μόνο για αυτά.
emena-mou-arese-εμενα.gif
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Οποίος θέλει παρακμη παρακμή ας μεταβεί σε Οποιαδήποτε πόλη της Ν. Βουλγαρίας.... επαρχία Κίρτζαλι Χασκοβο, Σβιλεν, κλπ κλπ... Οι πιο φτωχές περιοχές της Ευρώπης με διάφορα το χαμηλότερο κατακεφαλιν εισόδημα πολιτών
Μηνιαίος μισθός 200€. Τούβλα και ασοβαντιστα σπίτια, καφενεία με κορμούς δρόμων η κάσες μπύρας αντί καρεκλών, μυρωδιά από Βαλκάνια άλλης εποχής σε ανάμειξη με πλετροκαρβουνο.. δρόμοι βομβαρδισμού τοπίου που απλά εχουν μπαλωματα....και δίπλα σε αυτά οι νεόπλουτοι να έχουν σήκωσει βίλες και να κυκλοφορούν με Porsche και άλλα τέτοια ΙΧ...
Η περιοχή θεωρείται η πιο φτωχή της Ευρώπης με διάφορα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γλασκώβη δεν γνωρίζω. Στο Birmingham όντως υπάρχουν κάποιες γειτονιές αλλά δεν είναι ο κανόνας. Έπιασες κι εσύ την με διάφορα χειρότερη αγγλική πόλη
Μπορώ να σκεφτώ τουλάχιστον 10 πόλεις χειρότερες τουΜπερμιγκχαμ, στην περιοχή ίσως είναι και από τις τοπ. Σε χάλι το ΗΒ δε συγκρίνεται με τίποτε στην Ευρώπη, ούτε καν τα Βαλκάνια, έχει πόλεις που πανηγυρίζεις οπότε βλέπεις άνθρωπο άνω των 45 να έχει όλα του τα δόντια. Αρχιτεκτονικά μιλάμε για πάτους, κοινωνικά για αποπατους.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μπορώ να σκεφτώ τουλάχιστον 10 πόλεις χειρότερες τουΜπερμιγκχαμ, στην περιοχή ίσως είναι και από τις τοπ. Σε χάλι το ΗΒ δε συγκρίνεται με τίποτε στην Ευρώπη, ούτε καν τα Βαλκάνια, έχει πόλεις που πανηγυρίζεις οπότε βλέπεις άνθρωπο άνω των 45 να έχει όλα του τα δόντια. Αρχιτεκτονική μιλάμε για πάτους, κοινωνικά για αποπατους.
Δεν ξέρω σε ποιες πόλεις αναφέρεσαι. Name a few γιατί μάλλον έχουμε τελείως διαφορετική οπτική.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Νομίζω ότι λίγο χάθηκε η μπάλα. Ή τουλάχιστον εγώ δεν εννοούσα άσχημο ή παρακμιακό το Πορτο με την έννοια της πραγματικής ασχημιας κ παρακμής, με βάση τις πολεις που βλεπω οτι αναφέρονται. Κάθε άλλο. Είναι μια πανέμορφη πόλη που απλά έχει αφήσει τα σημάδια του χρόνου (ηθελημένα ή οχι) εμφανή πάνω της. Αυτό προσωπικά κάτι μου τσιγκλάει μέσα μου κ την κάνει γοητευτική τα ματια μου. Σα να κανω ενα ταξιδι στο χρονο. Για τον ίδιο λόγο αγαπώ την Κωνσταντινούπολη. Για τον ίδιο λόγο πιστεύω θα μου αρέσει η Αβάνα και η Μποκοτά(?). Δεν έχει να κάνει με κάποια λαγνεια στην πλεμπα, ασχήμια, φτώχεια κτλ.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξέρω σε ποιες πόλεις αναφέρεσαι. Name a few γιατί μάλλον έχουμε τελείως διαφορετική οπτική.
Hull νομίζω η χειρότερη πόλη της Ευρώπης , αλλά και κάτι Bradford, Sheffield, Leeds, Huddersfield, oι περισσότερες πόλεις του Cleveland, νοτιανατολικά επίσης, γενικώς το Μπερμιγκχαμ χάλι είναι αλλά υπάρχουν και ασχημότερες, αθλιότερες, πιο επικίνδυνες.

Αλλά τέλος πάντων εγώ καταλαβαίνω την ερώτηση ως πόλεις όμορφες μεν, ατημέλητες δε, που δεν έχουν κάνει ρεκτιφιέ στα κτίριά τους αλλά ωστόσο εξακολουθούν να έχουν αρχιτεκτονική ομορφιά. ΌΧι πόλεις που δε βλέπονται, τύπου Ferrol στην Ισπανία.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Αλλά τέλος πάντων εγώ καταλαβαίνω την ερώτηση ως πόλεις όμορφες μεν, ατημέλητες δε, που δεν έχουν κάνει ρεκτιφιέ στα κτίριά τους αλλά ωστόσο εξακολουθούν να έχουν αρχιτεκτονική ομορφιά. ΌΧι πόλεις που δε βλέπονται, τύπου Ferrol στην Ισπανία.
Ακριβώς αυτό. Πόλεις που κάποτε ήταν κούκλες αλλά για κάποιους λόγους (πολιτικούς, οικονομικούς, μεταναστευτικους ή δεν ξέρω τι άλλο) πλέον ζουν στη σκιά του παρελθόντος. Οχι πολεις που ποτέ δεν ήταν τίποτα προφανώς.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Οποίος θέλει παρακμη παρακμή ας μεταβεί σε Οποιαδήποτε πόλη της Ν. Βουλγαρίας.... επαρχία Κίρτζαλι Χασκοβο, Σβιλεν, κλπ κλπ... Οι πιο φτωχές περιοχές της Ευρώπης με διάμεσαφορα το χαμηλότερο κατακεφαλιν εισόδημα πολιτών
Μηνιαίος μισθός 200€. Τούβλα και ασοβαντιστα σπίτια, καφενεία με κορμούς δρόμων η κάσες μπύρας αντί καρεκλών, μυρωδιά από Βαλκάνια άλλης εποχής σε ανάμειξη με πλετροκαρβουνο.. δρόμοι βομβαρδισμού τοπίου που απλά εχουν μπαλωματα....και δίπλα σε αυτά οι νεόπλουτοι να έχουν σήκωσει βίλες και να κυκλοφορούν με Porsche και άλλα τέτοια ΙΧ...
Η περιοχή θεωρείται η πιο φτωχή της Ευρώπης με διάφορα
Συμφωνώ απόλυτα και είναι όπως τα περιγράφεις. Θα συμπληρωνα πάντως και την ύπαρξη των πολλών καζίνο ανάμεσα στα ασοβαντιστα σπίτια- ειδικά στις πιο συνοριακός κωμοπόλεις. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η κωμόπολη του Σβιλενγκραντ στα ελληνοβουλγαρικα σύνορα. Λας Βέγκας στην κυριολεξία (γύρω στα 10 καζίνο έχει), αλλά με περιτύλιγμα αρχιτεκτονικής σοσιαλιστικού ρεαλισμού και φτωχης βαλκανικής αγροτικής επαρχίας. Τουλάχιστον το ομορφαίνει ο ποταμός Έβρος που το διασχίζει, μια ιστορική γέφυρα που υπάρχει πάνω από το ποτάμι, και κάποιοι πεζοδρομοι εκεί κοντά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom