Πορτογαλία Προτάσεις για Πορτογαλία

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
παιδια ειμαστε σε διλημμα (με την παρεα μου) ως προς το αν αξιζει να αγορασουμε ή οχι τη lisboa card? για το λογο αυτο θα παρακαλουσα οποιος ξερει τιμες για αξιοθεατα της λισαβωνας να τα αναφερει.
επισης θα ηθελα τη γνωμη σας για την καρτα αυτη που ανεφερα παραπανω. την εχει χρησιμοποιησει καποιος?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
παιδια ειμαστε σε διλημμα (με την παρεα μου) ως προς το αν αξιζει να αγορασουμε ή οχι τη lisboa card? για το λογο αυτο θα παρακαλουσα οποιος ξερει τιμες για αξιοθεατα της λισαβωνας να τα αναφερει.
επισης θα ηθελα τη γνωμη σας για την καρτα αυτη που ανεφερα παραπανω. την εχει χρησιμοποιησει καποιος?

H Lisboa Card συμφέρει αυτούς που θέλουν να πάνε στα αξιοθέατα τα οποία περιλαμβάνονται στην κάρτα (έχει μέσα και τη Sintra) και αυτούς που έχουν σκοπό να χρησιμοποιήσουν αρκετά τα μέσα μεταφοράς (συμπεριλαμβάνονται τα elevadores)
Εμείς την είχαμε χρησιμοποιήσει και μας βόλεψε πολύ.

Το αν εσάς σας εξυπηρετεί, μόνο εσύ το ξέρεις, ανάλογα με τα σχέδια και τις προτιμήσεις που έχεις.

Δες στα παρακάτω τί περιλαμβάνει, κάνε τους υπολογισμούς σου και αποφάσισε:
Visit Lisboa - Lisboa Card
Lisboa Card / Lisbon Card offers FREE or discounted admission to more than 80 Lisbon museums, sights, attractions and tours
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
παιδια ειμαστε σε διλημμα (με την παρεα μου) ως προς το αν αξιζει να αγορασουμε ή οχι τη lisboa card? για το λογο αυτο θα παρακαλουσα οποιος ξερει τιμες για αξιοθεατα της λισαβωνας να τα αναφερει.
επισης θα ηθελα τη γνωμη σας για την καρτα αυτη που ανεφερα παραπανω. την εχει χρησιμοποιησει καποιος?
Εγώ, πάντως, το έχω μετανιώσει επανειλημμένα μ'αυτές τις κάρτες. Καθώς είμαι φοιτητής, στα περισσότερα δεν πληρώνω είτε πληρώνω χαφ, οπότε εντέλει πλήρωνα περισσότερα με την κάρτα και μάλιστα χωρίς να προηγούμαι στις ουρές, όπου αυτές υπήρχαν.
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Καμιά άλλη πρόταση για Πορτογαλία προς βορρά. Κι εγώ θα πάω με το φίλο μου τέλος Ιουνίου για μια βδομάδα. Κυριακή με Τρίτη βέβαια θα μείνουμε Λισσαβόνα όπως και να έχει γιατί θα πρέπει να είναι σε ένα συνέδριο. Μετά θέλουμε να νοικιάσουμε ένα αυτοκίνητο και όπου μας βγάλει. Προς Φαρό δεν το σκεφτόμαστε γιατί έχουμε ήδη πάει και οι 2.
Αυτό το Figueira da Foz.. είναι όντως τόσο καλό? Τι άλλο?

thanksss!!
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Cathy-ki αφού θα πας και συ Πορτογαλία και θα κινηθείς κεντρικά και βόρεια να μας γράψεις τις εντυπώσεις σου στο θέμα και περιμένουμε και τις δικές σου προτάσεις!!!! Μάλλον δεν έχουμε πολλούς πορτογαλόφιλους στο φόρουμ. Βέβαια, πολλές χρήσιμες πληροφορίες μπορείς να αντλήσεις από τις ταξιδιωτικές ιστορίες. Επίσης, στους ταξιδιωτικούς οδηγούς υπάρχει η Λισαβόνα. Τέλος, ρίξε μια ματιά στο ίντερνετ και στο www.golisbon.com. Φαίνεται να παρέχει αρκετές πληροφορίες.:D
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
φιλος μη τυχον και παραλειψεις την σιντρα.προκειται για μια μικρη κωμοπολη καπου στα τρια τεταρτα με μια ωρα απο λισσαβωνα με αυτοκινητο.για να καταλαβεις τι εστι σιντρα δες στο προφιλ μου το προσωπικο μου αλμπουμ...εχω αρκετες φωτο απο το καστρο της σιντρα και γενικα απο την περιοχη.στο πορτο να γνωριζεις πως εχει πολυ κρυο γενικα.αυγουστο μηνα ειχε 20!!!και μας ειχαν πει πως εχει και ζεστη,χαχα!λογω ρευματων εχει πολυ κρυο ολο το χρονο.λισσαβωνα παλι ειχε την κλασσικη ελληνικη ζεστη.στο πορτο εννοειται θα πιεις κρασακι.η πολη χωριζεται απο τον ποταμο ντουρο σε δυο περιοχες.το πορτο και την γαϊα.στην γαϊα ειναι η περιοχη που εχει ολες τις καβες με κρασια.αμετρητα κρασια που στην κυριολεξια χανεσαι.εμεις στειλαμε 6 μπουκαλια κρασια ελλαδα.τα μεταφορικα μας βγηκαν 60 ευρω.εσυ απλος διαλεγεις τα μπουκαλια,δινεις την διευθυνση αποστολης στην καβα και ολα τα αλλα τα αναλαμβανουν αυτοι.κρασια θα βρεις απο 15 ευρω μεχρι 1500 και βαλε.....σχεδον ολα με 21% αλκοολ!!!σκεψου οτι τα ελληνικα εχουν 12-12,5%.πανεμορφο το πορτο.μαγεια και απο τις πιο γοητευτικες πολεις της ευρωπης.λισσαβωνα τωρα αλλη χωρα.ζωηροι ανθρωποι,διασκεδαζουν στους δρομους μεχρι πρωιας.μια πορτογαλικη παροιμια λεει οτι οταν στο οπορτο δουλευουν στην λισσαβωνα ακομα πινουν.ακριβως ετσι ειναι.δοκιμασε επισης μπακαλιαρο σε ολες τις μορφες του.μονο γρανιτα δεν τον εχουν κανει ακομα :haha:.
νοικιασε αυτοκινητο γιατι η πορτογαλια ειναι μικρη χωρα και αξιζει να εχεις οχημα για να την γυρισεις.ευκολοι δρομοι απολυτως ασφαλεις.τωρα για φαρο που ακουσα εμεις δεν ενθουσιαστηκαμε απο νοτια πορτογαλια.ενα μεγαλο μηδεν η φαση.εχει καποια ψαροχωρια,την πολη φαρο κατι παραλιες,γενικως εντελως αδιαφορη η φαση...δεν θα πηγαινα ουτε για μιση μερα.απο την αλλη σκεψου αν μπορειτε να πατε απο πορτο στην γαλικια ισπανια.δεν ειναι μακρια και αξιζει πιστευω να πατε και εκει για 2-3 μερες.
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν ξέρω ρε παιδιά, εμένα οι Πορτογάλλοι μου φανηκε οτι οδηγούν το ίδιο χάλια με εμάς. Σφήνες, γκάζια, πλακώνονται στα φρένα. Το συζήτησα και με συναδέλφους από Λισ/να, και μου επιβεβαίωσαν οτι οδηγούν νευρικά, όχι τόσο ασχημά όμως όπως οι Ελληνες.
Α και κάτι ακόμα.Πολυ ακριβή η ενοικίαση αυτοκινήτου.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
παντως εμεις κλεισαμε για 7 μερες (θα το παραλαβουμε και θα το αφησουμε στο αεροδρομιο) ενα γολφ ντιζελ για 182 ευρω. θεωρω ιδιαιτερα καλη την τιμη.
 

pakaki

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΟΣΛΟ
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινή
Απο ποια εταιρεία το νοικιάσατε? Τέτοια τιμή δεν μπορω να βρω με τίποτα για Αύγουστο!!!
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Αλήθεια από ποια εταιρία?? Κι εγώ το ψάχνω ακόμη αλλά τέτοια τιμή δεν έχω πετύχει......
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
portugal auto rentals και εχει ολες τις εταιριες. εμεις νοικιασαμε απο europe car και την ενοικιαση την εχουμε κανει δυο μηνες τωρα!παντως και σε μια προχειρη αναζητηση που εκανα δεν βλεπω τις τιμες να εχουν ανεβει τοσο! ισως ειναι και η περιοδος που θα ειμαι εγω (28/06-05/07)!
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Geopnd ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου!!!
Αν δεν κάνω λάθος έχεις γράψει & μια ταξιδιωτική ιστορία σχετικά με το ταξίδι σου στη Πορτογαλία-πολύ χρήσιμη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom