Φιλιππίνες Προτάσεις για Φιλιππίνες...

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ξεθάφω ένα ξεχασμένο τόπικ γιατί είναι κρίμα για μια τέτοια χώρα να υπάρχουν λίγες πληροφορίες (εκτός των ταξιδιωτικών ιστοριών).

Οι περισσότεροι κατά την πρώτη επίσκεψη στη Νοτιοανατολική Ασία θα προτιμήσουν τη Ταϊλάνδη, το Μπαλί, το Βιετνάμ, τη Μαλαισία και μετά τις Φιλιππίνες.

Η χώρα είναι εκπληκτική, όχι τόσο τουριστική όσο οι προαναφερθείσες (παρότι δε πήγα Palawan για να δω το πιο τουριστικό της μέρος), η ποικιλομορφία σε νησιά, παραλίες, καταρράκτες, κοραλλιογενείς υφάλους είναι τρομερή, ο κόσμος της εξαιρετικά φιλικός και όλοι μιλάνε Αγγλικά. Το φαγητό αρκετά οικονομικό και σε εστιατόρια, ταβέρνες, προτιμούσα να τρώω ψαρικά παρά κρεατικά.

Για μετακινήσεις στις πόλεις, το Grab (αντίστοιχο Uber της Ασίας) είναι must. Τα μετρητά χρειάζονται παντού, ακόμα και σε σουπερ μαρκετ δε δέχονται κάρτες, μόνο σε ξενοδοχεία και κάποια εστιατόρια. Το δολλάριο έχει αισθητά καλύτερη ισοτιμία στα ανταλλακτήρια από το ευρώ.

Χρειάζεται ηλεκτρονική βίζα για να μπεις στη χώρα και πιστοποιητικό εμβολιασμού (ανεξαρτήτως διάρκειας) ή rapid test πριν την είσοδο. Δεν έλεγξε κανείς κάτι στην είσοδο, απλά σκάναραν το QR code από την online visa χωρίς να το κοιτάξουν. Στις πτήσεις ζητούσαν μάσκες, αλλά δεν ήταν και ιδιαίτερα επίμονοι σε αυτό το ζήτημα, απλά το ανέφεραν στην αρχή της πτήσης.

Εάν θέλει κάποιος να αποφύγει τελείως την Μανίλα, μπορεί να μπει στη χώρα και μέσω Cebu που είναι μεγάλο και διεθνές αερόδρομιο και έχει πολλές καθημερινές συνδέσεις με Σιγκαπούρη. Highlight της περιοχής του Cebu και των Visayas islands είναι το κολύμπι με φαλαινοκαρχαρίες που μπορεί να γίνει σε 3 διαφορετικά σημεία, είτε στο Cebu είτε στο Bohol. Οποιαδήποτε εκδρομή για island hopping αξίζει στο φουλ, εμείς επειδή διαπραγματευτήκαμε το island hopping με τους ίδιους που μας έκαναν και την εκδρομή στους φαλαινοκαρχαρίες, κάτσαμε όσες ώρες θέλαμε στα νησάκια και σε πολύ καλή τιμή.

Από αίσθημα ασφάλειας, έχοντας ταξιδέψει τα τελευταία 2 χρόνια κάμποσες φορές σε Βόρεια και νότια Αμερική, οι διαφορές είναι χαοτικές. Δεν ένιωσα καμία υποψία απειλής, Μανίλα έκατσα μισή μέρα οπότε δεν έχω άποψη που λένε ότι είναι επικίνδυνα.

Boracay να πω την αλήθεια δε θα πήγαινα εάν δεν είχαμε να γιορτάσουμε τα γενέθλια φίλου. Ωραίο μέρος μεν, ωραία και τα τριγύρω νησάκια, white beach όχι κάτι το ουάου, αλλά υπάρχουν πολύ καλύτερα μέρη στη χώρα από εκείνη την περιοχή.

Είναι τόσα πολλά τα μέρη σε μια τόσο μεγάλη χώρα σύμπλεγμα νησιών που οι 12 μέρες δε φτάνουν ούτε για τα βασικά.
 
Last edited:
Μηνύματα
773
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Ευχαριστούμε για τις καλές πληροφορίες και για το ότι "ξέθαψες" το θέμα.
Ερώτημα γιατί με ενδιαφέρουν περίπου οι ίδιες περιοχές (γύρω από Cebu): Πόσο "εύκολη" ήταν η διαδικασία Αεροδρόμιο Cebu-Λιμάνι-Πλοίο-Bohol και πίσω για οικογένεια με παιδιά? Έχουμε κάνει αντίστοιχα στην Ταϋλάνδη αλλά οι Φιλιππίνες μου "ακούγονται" κάπως πιο δύσκολες στην οργάνωση.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μην ανησυχείς γιατί η συγκεκριμένη διαδρομή (αεροδρόμιο Σεμπού-φέρυ Μποχόλ) αφενώς είναι κοντινή και αφετέρου τουριστική.
'Εχει και jeepney στο αεροδρόμιο που σε πηγαίνουν στο λιμάνι αν δε βιάζεσαι και είναι και εμπειρία να το ζήσεις. Αλλά για οικογένεια με παιδιά θα έλεγα καλύτερα να πάρετε ένα ταξί απ'έξω και να πάτε..γύρω στα 15-20 λεπτά είναι.
Ελπίζω να σου απαντήσει και κάποιος που έχει πάει πιο πρόσφατα από μένα, αλλά αν κάτι άλλαξε πιστεύω θα είναι προς τη διευκόλυνση των τουριστών.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ευχαριστούμε για τις καλές πληροφορίες και για το ότι "ξέθαψες" το θέμα.
Ερώτημα γιατί με ενδιαφέρουν περίπου οι ίδιες περιοχές (γύρω από Cebu): Πόσο "εύκολη" ήταν η διαδικασία Αεροδρόμιο Cebu-Λιμάνι-Πλοίο-Bohol και πίσω για οικογένεια με παιδιά? Έχουμε κάνει αντίστοιχα στην Ταϋλάνδη αλλά οι Φιλιππίνες μου "ακούγονται" κάπως πιο δύσκολες στην οργάνωση.
Πολύ εύκολη. Από το αεροδρόμιο στο λιμάνι με Grab είναι 15 λεπτά. Το "ακούγονται" πιο δύσκολη στην οργάνωση δεν αντιλαμβάνομαι από που προκύπτει..

Η καλύτερη εταιρεία είναι η Oceanjet, έχει φέρι 6-7 φορές την μέρα. Καλό θα είναι να είσαι στο λιμάνι κανά μισάωρο νωρίτερα. Στο μόνο που υστερούν είναι ότι δε δέχονται πουθενά κάρτα, ούτε στα εισιτήρια, ούτε και μέσα στο φέρι.

IMG_3149.jpg
 

dimitrastav

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κορσική
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουτάν
Καλημέρα καλημέρα συνταξιδιώτες!

Έχει πάει κανείς σας Φιλιππίνες Αύγουστο; Διαβάζω ότι ίσως γλυτώσεις τους μουσώνες αν κινηθείς ανατολικά. Υπάρχει καμία εμπειρία, συμβουλή;
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλησπέρα σε όλους!
Βρίσκω εισιτήρια για Μανίλα με επιστροφή στα 650 ευρώ !
Είναι φυσιολογική η τιμή για αυτήν την διαδρομή?
 
Μηνύματα
773
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Καλησπέρα σε όλους!
Βρίσκω εισιτήρια για Μανίλα με επιστροφή στα 650 ευρώ !
Είναι φυσιολογική η τιμή για αυτήν την διαδρομή?
Για φέτος θεωρώ ότι είναι Τσάμπα!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα σε όλους!
Βρίσκω εισιτήρια για Μανίλα με επιστροφή στα 650 ευρώ !
Είναι φυσιολογική η τιμή για αυτήν την διαδρομή?
Κοίταξε και τις πτήσεις προς Cebu για να συγκρίνεις, έχει πολύ καλές συνδέσεις με Ευρώπη και Σιγκαπούρη και από εκεί. Άμα πας Μανίλα θα χρειαστείς σίγουρα και άλλη εσωτερική πτήση.
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Κοίταξε και τις πτήσεις προς Cebu για να συγκρίνεις, έχει πολύ καλές συνδέσεις με Ευρώπη και Σιγκαπούρη και από εκεί. Άμα πας Μανίλα θα χρειαστείς σίγουρα και άλλη εσωτερική πτήση.
ΑΑ μια χαρά θα το κοιτάξω και αυτό γιατί προς σέμπου προσανατολίζομαι!
Επίσης ήθελα να ρωτήσω, μπόρω εύκολα να κάνω extend την βίζα μου για πάνω από 30 ημέρες στις Φιλιππίνες? εννοώ είναι κάτι που γίνεται και στο αεροδρόμιο κατά την άφιξη?
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλησπέρα σε όλους!
Σχεδιάζω επιτέλους το πρώτο μου υπερατλαντικό ταξίδι στην Ασία και η απορία μου είναι, κατα την αφιξή μου στις Φιλιππίνες θα μου ζητηθεί να τους δείξω εισητήριο επιστροφής?
 

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Επίσης ήθελα να ρωτήσω, μπόρω εύκολα να κάνω extend την βίζα μου για πάνω από 30 ημέρες στις Φιλιππίνες? εννοώ είναι κάτι που γίνεται και στο αεροδρόμιο κατά την άφιξη?
Αν γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι θα κάτσεις πάνω από 30 μέρες, πάρε βίζα από την πρεσβεία: Tourist / Business

Σχεδιάζω επιτέλους το πρώτο μου υπερατλαντικό ταξίδι στην Ασία και η απορία μου είναι, κατα την αφιξή μου στις Φιλιππίνες θα μου ζητηθεί να τους δείξω εισητήριο επιστροφής?
Ναι, το ζητάνε (τουλάχιστον έτσι ήταν όταν πήγαινα πριν χρόνια...)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.772
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom