Προτάσεις για βιβλία

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.538
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια χαρά!
Βασικά δεν το έχω διαβάσει και ολόκληρο ακόμη.. είμαι στην πορεία.
Δεν ξέρω τον Χεμινγουεϊ που ανέφερες.
Γνώμη μου είναι ότι ναι όντως δεν έχει κάτι μμμ πώς να το πω?! βαθυστόχαστο με συγκεκριμένο νόημα.. απλώς είναι και πώς θα το πάρει κανείς όταν διαβάζει ένα βιβλίο..
πιχι: είναι καλοκαίρι, δεν θα παιρνα μπροστά μου ένα ντοστογευσίτικο βιβλίο.. δεν την θέλω την πολλή σκέψη αυτή τη στιγμή.. η ώρα να περνάει..
Επίσης έχεις δίκαιο ότι έκανε σάλο στην εποχή του, και πιστεύω ότι έγινε αυτό για τον ίδιο λόγο που έκανε σάλο το "άκου ανθρωπάκο του Βιλχειμ Ραηχ, δηλαδή το διαφορετικό για εκείνη την εποχή, την επανάσταση (στο κάθε βιβλίο με τον τρόπο του). Σε αυτό ας πούμε ο πρωταγωνιστής δεν έχει στον ήλιο μοίρα αλλά επιβιώνει κ ταξιδεύει. Τόλμη ας πούμε για εκείνη την εποχή που θεωρούνταν πρωτότυπο.
Από κει και έπειτα, μου άρεσε η όλη χύμα φάση της περιπλάνησης να το πω έτσι με δυο λόγια, και μερικές φορές το να μην μπλέκομαι με κάθε είδους έννοιες και ιδανικά είναι και αυτό που ψάχνω να διαβάσω για να χαλαρώσω.. το βρίσκω δροσερό ως τώρα..
Η ένστασή μου δεν είχε να κάνει τόσο με την έλλειψη κάποιου συγγραφικού στιλ ή βαθύτερου νοήματος αλλά το ότι το ταξίδι ωε τέτοιο ήταν uneventful, δε φαίνεται να συμβαίνει τίποτε πουθενά, δε γνωρίζει κάποιον ενδιαφέροντα τύπο, δεν πηγαίνει σε κανένα περίεργο μέρος (το Σαν Φρανσίσκο;;; ), δεν θα αποτελούσε έμπνευση για μένα μόλις το διαβάσω για να ταξιδέψω. Μάλλον είμαι εκτός context εποχής, αλλιώς δεν εξηγείται...
 

athinoulinio

Member
Μηνύματα
31
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Αυστραλία
Η ένστασή μου δεν είχε να κάνει τόσο με την έλλειψη κάποιου συγγραφικού στιλ ή βαθύτερου νοήματος αλλά το ότι το ταξίδι ωε τέτοιο ήταν uneventful, δε φαίνεται να συμβαίνει τίποτε πουθενά, δε γνωρίζει κάποιον ενδιαφέροντα τύπο, δεν πηγαίνει σε κανένα περίεργο μέρος (το Σαν Φρανσίσκο;;; ), δεν θα αποτελούσε έμπνευση για μένα μόλις το διαβάσω για να ταξιδέψω. Μάλλον είμαι εκτός context εποχής, αλλιώς δεν εξηγείται...
κοίτα απλώς εγώ επειδή είμαι ψιλοχαζοκολλημένη σε ότι έχει να κάνει με αμερική, το βρισκω καλό γιατί ο νέος αυτός τυχοδιώκτης μέσω του ταξιδιού του σου δείχνει κάποιες πτυχές της τότε Αμέρικας..
αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχει κάτι το βιβλίο που με κρατά σε αγωνία ή ένταση που θέλω ντε και ντε να παω στην επόμενη σελίδα.. είναι απλώς δροσερό και ανάλαφρο.. αυτό βρίσω ωραίο στην φάση που είμαι αυτή τη στιγμή.. άσε πολύ φιλοσοφία, αλλά δύσκολα δεν θα μου αρέσει κάποιο βιβλίο..
 

Nektarios P.

Member
Μηνύματα
62
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ryanairtrip
Ταξίδι-Όνειρο
ταφρος μαριανων
Εχει διαβασει κανεις τα απομνημονευματα του Τζερονυμο να μου πει αν αξιζει το βιβλιο?
 

Nektarios P.

Member
Μηνύματα
62
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ryanairtrip
Ταξίδι-Όνειρο
ταφρος μαριανων
Τhe Art of War του Sun Tzu. Πολύ καλό.
Καλο λενε οτι ειναι αλλα πιστευω καπως "αχρηστο" για το μεσο ανθρωπο - δεν νομιζω να διευθυνει καποιος ενα στρατο σε μαχη με ξιφη πλεον(χωρις να το εχω διαβασει γραφω). Καποια ρητα παντως που εχω πετυχει κατα καιρους ητανε πολυ σοφα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Δεν παίζετε σκάκι, γι αυτό το βλέπετε έτσι...:haha:. Τέλος πάντων έχει ιστορικό ενδιαφέρον και η αφορμή ήταν κάτι που διάβασα για τη Μεγάλη Πολιορκία της Μάλτας.
 

Nektarios P.

Member
Μηνύματα
62
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ryanairtrip
Ταξίδι-Όνειρο
ταφρος μαριανων
Εε οχι και πληθυντικο, οχι απο τωρα τουλαχιστον:shock: ειχα και τα πιτσιρικια στην κατασκηνωση:oops:. Παντως δεν το ειχα σκεφτει ετσι, αλλαζει το πραμα τωρα!!:haha:
 

Nektarios P.

Member
Μηνύματα
62
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ryanairtrip
Ταξίδι-Όνειρο
ταφρος μαριανων
Πω γραψατε!!!! (δικια μου μαλλον η μιμηση)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.840
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom