Προτάσεις για βιβλία

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν χάρηκα που έκλεισε ο Ελευθερουδάκης. Όμως, ως βιβλιοπωλείο δεν μου έλεγε και πολλά και από κάποια στιγμή και μετά δεν μου έλεγε τίποτα: πολύ ακριβό, περιορισμένη ποικιλία, καμία εξειδίκευση, περισσότερο βάρος στο φαίνεσθαι, παρά στο βιβλίο. Τουλάχιστον ο (παλιός) Παπασωτηρίου ήταν καρα-εξειδικευμένος. Πριν την εποχή των ηλεκτρονικών αγορών πήγαινα πολύ συχνά για ταξιδιωτικούς οδηγούς και αγγλικά βιβλία. Δεν έχω αγοράσει ποτέ από εκεί λογοτεχνικό βιβλίο. Υπάρχουν άλλα βιβλιοπωλεία στο κέντρο, τα οποία "σηκώνω", δυστυχώς όχι τόσο συχνά όσο θα ήθελα, σε πολύ καλές τιμές και με γνήσια βιβλιοφιλική ατμόσφαιρα :rolleyes:.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Οσο και να μού αρέσει το κλασσικό βιβλίο,εχω ενα ηλεκτρονικό (τυπου kindle) ... Αν ψαξεις λιγακι βρίσκεις απειρα βιβλία ...
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Ο ΗΧΟΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΟΥΝ
VASQUEZ JUAN-GABRIEL



Μου το είχαν πάρει δώρο, στην αρχή το σνόμπαρα λιγάκι αλλά τελικά έκανα λάθος. Αρκετά καλό και ταξιδιάρικο, ειδικά για όσους γουστάρουν Νότιο Αμερική.

* Σχετικά με το θέμα του Ελευθερουδάκη συμφωνώ απόλυτα με @katkats
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.674
Likes
50.525
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διάβασα το "Ο Κήπος με τα Θηρία" του Λάρσον. Καταπληκτική έρευνα πάνω στα πεπραγμένα του αμερικανού πρέσβη στο Βερολίνο κατά την άνοδο του Χίτλερ, με εντυπωσίασε ο συγγραφέας και θα ψάξω κι άλλα τυ βιβλία. Φανταστική ροή λόγου, αλλά πάνω απ' όλα επαγγελματικά εξονυχιστική έρευνα.
 

athinoulinio

Member
Μηνύματα
31
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Αυστραλία
Ενα συντομο βιβλιο (<100 σελ) που διαβασα προσφατα ειναι το "αγαπητε θεε".. Η γραφη ειναι ιδιοτροπη με την εννοια οτι ειναι υποθετικα γραμμενο απο ενα μικρουλι παιδι, αλλα το νοημα ειναι τοσο βαθυ.. Το συνιστω ανεπιφυλακτα. Διαβαζεται μεσα σε 2,5 ωρες ή λιγοτερο αλλα αυτο που σου μενει το κρατας για την ζωη σου. (Thumbs up)
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Μετά τον εκαντοντάχρονο που μου άρεσε και παρήγγειλα και την αναλφάβητη (Jonasson Jonas), διάβασα Galeano Eduardo "Ένας κόσμος ανάποδα" εκδόσεις Πιρόγα . Ο λόγος του είναι υπέροχος και η μετάφραση επίσης. Καταπληκτική δουλειά από τον εκδοτικό οίκο.
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Ο ξενος του Καμι ειναι το μοναδικο βιβλιο που με εχει συγκλονισει βαθυτατα. Αλλα αναγνωσματα που μου αρεσαν πολυ ειναι η Μεταμορφωση του Καφκα και τα βιβλια του Γιαλομ
 

Marlen123

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Παιδια το τελευταιο βιβλιο που με συγκλονισε (και ειναι δυσκολο αυτο γιατι διαβαζω πολυ) ειναι το "Μονος στο Βερολινο" του Hans Fallada, εκδοσεις Πολις. Το συνιστω ανεπιφυλακτα σε ολους τους βιβλιοφιλους φιλους!
 

Marlen123

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δεν χάρηκα που έκλεισε ο Ελευθερουδάκης. Όμως, ως βιβλιοπωλείο δεν μου έλεγε και πολλά και από κάποια στιγμή και μετά δεν μου έλεγε τίποτα: πολύ ακριβό, περιορισμένη ποικιλία, καμία εξειδίκευση, περισσότερο βάρος στο φαίνεσθαι, παρά στο βιβλίο. Τουλάχιστον ο (παλιός) Παπασωτηρίου ήταν καρα-εξειδικευμένος. Πριν την εποχή των ηλεκτρονικών αγορών πήγαινα πολύ συχνά για ταξιδιωτικούς οδηγούς και αγγλικά βιβλία. Δεν έχω αγοράσει ποτέ από εκεί λογοτεχνικό βιβλίο. Υπάρχουν άλλα βιβλιοπωλεία στο κέντρο, τα οποία "σηκώνω", δυστυχώς όχι τόσο συχνά όσο θα ήθελα, σε πολύ καλές τιμές και με γνήσια βιβλιοφιλική ατμόσφαιρα :rolleyes:.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
51
Likes
117
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Αχ θεμα για βιβλια,τι ωραια!
Λοιπον τωρα με τις γιορτες που περασαν,βρεθηκαν στο σπιτι μερικα της κατηγοριας YA(young adult, δηλαδη για νεαρους ενηλικες,διαβαζονται κι απο εφηβους πολυ) που προοριζονταν για δωρα και φυσικα δεν αντισταθηκα στον πειρασμο να τα διαβασω.Δυο που με ενθουσιασαν και τα ξεκοκαλισα σε δυο τρεις μερες ηταν η Λιστα της Vivian Siobhan και ο Μισος Βασιλιας του Abercrombie.
Πιστευω οτι ανετα διαβαζονται κι απο μεγαλυτερους ενηλικες,ειναι ενα ενδιαφερον μειγμα αισιοδοξιας και απαισιοδοξιας και το καθενα ειχε κι απο μια ανατροπη πριν το τελος.Η Λιστα πραγματευεται τη σημασια του πώς βλεπουμε τον εαυτο μας μεσα απο τα ματια των αλλων. Του Abercrombie ανηκει στην τριλογια shattered sea η οποια μπορει να θεωρηθει αρκετα ταξιδιαρικη μιας και καθε βιβλιο περιλαμβανει κι ενα ταξιδι στο φανταστικο συμπαν των βιβλιων,που μοιαζει πολυ με τη δικη μας Σκανδιναβια σε αλλη εποχη. Βρηκα και διαβασα και τα επομενα δυο κι ο τροπος που εξελισσεται ο κεντρικος χαρακτηρας του πρωτου βιβλιου σε περιφερικο αντιηρωα αλλων ιστοριων ειναι πολυ αληθοφανης αν και με μελαγχολησε λιγο.

Αυτό δημιούργησε ολόκληρη συγγραφική σχολή στην εποχή του, θεωρείται βιβλίο-σταθμός στην ταξιδιωτική λογοτεχνία, έκανε πραγματικό πάταγο, αλλά για να είμαι ειλικρινής δε βρήκα τίποτε το ενδιαφέρον ούτε στο στιλ ούτε στο περιεχόμενο και εξεπλάγην αρνητικά, περίπου όπως όταν πρωτοδιάβασα Χέμινγουεϊ (απλοϊκός, χωρίς περιεχόμενο και μάλλον παιδικός για μένα).

Επειδή προφανώς οι περισσότεροι που το διαβάζουν συντάσσονται με τη δική σου εκτίμηση, μπορείς να μας πεις τι εκτίμησες στο βιβλίο; Δεν το λέω με επιθετική διάθεση, κάθε άλλο.
Επιτελους κι αλλος ενας με ιδια αποψη με τη δικη μου για το Στο δρομο.:clap: Οχι οτι απεχθανομαι το βιβλιο ή κρινω οποιον του αρεσε φυσικα,απλα δεν καταφερα με τιποτα να καταλαβω γιατι δημιουργησε τοσο ενθουσιασμο και εκθειαζεται τοσο πολυ. Ισως να ειναι κι αυτο που λεει η athinoulinio οτι για την εποχη του ηταν κατα καποιον τροπο μπροστα.

Θα τολμησω και θα το πω,το ιδιο επαθα και με το 100 χρονια μοναξια. Αδυνατο να ενθουσιαστω με το βιβλιο και -σχεδον-αδυνατο να καταλαβω τι ειναι αυτο που ενθουσιαζει τους υπολοιπους. Και δυο φορες που ρωτησα ανθρωπους που τους αρεσε,πειστικη απαντηση δεν πηρα. Εικαζω οτι καπως εδειχνε την αδυναμια του ανθρωπου να αποφυγει να επαναλαβει τα ιδια λαθη απο γενια σε γενια και καποια συμβολικη σημασια ειχε αυτο,αλλα πολλη φασαρια για να φτασουμε στο οποιο συμπερασμα βρε αδερφε και την ιδια την ιστορια να την απολαυσω δεν μπορουσα-δε βοηθουσαν και τα 85 παρομοια ονοματα.

Τώρα ξεκίνησα να διαβάζω και το "Σκέψου έναν Αριθμό" και μέχρι τώρα μπορώ να πω ότι είναι ένα βιβλίο που κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον του αναγνώστη και μια καλή επιλογή για βιβλίο παραλίας.
Συμφωνω κι εγω που επισης το διαβασα το καλοκαιρι.
Στα αστυνομικα βεβαια μια ειναι η μεγαλη μου αγαπη παρα τις οποιες αδυναμιες της,η Αγκαθα Κριστι.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.735
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom