Προτάσεις για βιβλία

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.104
Τhe Art of War του Sun Tzu. Πολύ καλό.
Παρόλο που πολλά από όσα λέει δεν αφορούν το σήμερα, έχει και κομμάτια που ακόμα και σήμερα μπορούν να είναι εφαρμόσιμα (π.χ. αντιμετώπιση εχθρού, χρήση πρακτόρων κλπ). Και σήμερα διαβάζεται από διεθνολόγους, πολιτικούς επιστήμονες και όχι μόνο το εν λόγω βιβλίο, χιλιάδες χρόνια αφότου γράφτηκε και αυτό είναι τεράστια επιτυχία.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Οταν κλείνει ένα βιβλιοπωλείο κατ´εμέ,είναι σαν να κλείνει ένα σχολείο.Οχι για μένα,που το ενδιαφέρον μου για αυτά,δεν ήταν πάντα αλλά για μια επιχείρηση 100 ετών,που πέρασε πολύ δυσκολότερες καταστάσεις και να κλείνει,όπως μας λένε,τώρα που θα φτιάξουν όλα!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.104
Οταν κλείνει ένα βιβλιοπωλείο κατ´εμέ,είναι σαν να κλείνει ένα σχολείο.Οχι για μένα,που το ενδιαφέρον μου για αυτά,δεν ήταν πάντα αλλά για μια επιχείρηση 100 ετών,που πέρασε πολύ δυσκολότερες καταστάσεις και να κλείνει,όπως μας λένε,τώρα που θα φτιάξουν όλα!

Στεναχωρήθηκα πολύ όταν άκουσα την είδηση....μετά τον Παπασωτηρίου αυτός....πραγματικά είναι θλιβερό και σαν γεγονός και φυσικά το ότι συγκεντρώνεται σε ακόμα λιγότερους η "πίτα" πώλησης βιβλίων...
Χώρια η ιστορικότητα του Ελευθερουδάκη....
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Οταν κλείνει ένα βιβλιοπωλείο κατ´εμέ,είναι σαν να κλείνει ένα σχολείο.Οχι για μένα,που το ενδιαφέρον μου για αυτά,δεν ήταν πάντα αλλά για μια επιχείρηση 100 ετών,που πέρασε πολύ δυσκολότερες καταστάσεις και να κλείνει,όπως μας λένε,τώρα που θα φτιάξουν όλα!

γιατί λες ότι δεν μπορούν να φτιάξουν τα πράγματα καρφίτσα μου?? μπορεί να κλείνει ένα μαγαζί αλλά εμένα στην γειτονιά μου άνοιξαν τέσσερα πού αγοράζουν....... χρυσό.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Λίγο off topic αλλά πιστεύω οτι στους λίγο πιο ώριμους κάτι θα θυμήσει...

Φωτογραφία του βιβλιοπωλείου το 1963,που βρισκόταν στη διασταύρωση των οδών Σταδίου και Καρ. Σερβίας.



image.jpg
 

Nektarios P.

Member
Μηνύματα
62
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ryanairtrip
Ταξίδι-Όνειρο
ταφρος μαριανων
Παντως παιδια εδω που τα λεμε τα ποσα για τα βιβλια δεν ειναι και μικρα, ειδικα αν εισαι φαν του αθληματος. Το ιδιο βιβλιο που βρισκω σε σελιδα του εξωτερικου ας πουμε γυρω στα 12? στα ελληνικα καμια 30ρια? Ε προτιμω αυτο στα αγγλικα παρολο που θα χρειαστω και λεξικο σε καποιες περιπτωσεις!!
 

vagiannie

Member
Μηνύματα
17
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΆΜΣΤΕΡΝΤΑΜ
Παντως παιδια εδω που τα λεμε τα ποσα για τα βιβλια δεν ειναι και μικρα, ειδικα αν εισαι φαν του αθληματος. Το ιδιο βιβλιο που βρισκω σε σελιδα του εξωτερικου ας πουμε γυρω στα 12? στα ελληνικα καμια 30ρια? Ε προτιμω αυτο στα αγγλικα παρολο που θα χρειαστω και λεξικο σε καποιες περιπτωσεις!!
Έχεις δίκιο σε αυτό... Ωστόσο, μια καλή λύση που τουλάχιστον εγώ εφαρμόζω είναι η Δανειστική βιβλιοθήκη. Ναι, μπορεί να μην έχει καινούργια βιβλία αλλά σίγουρα βρίσκεις βιβλία που αξίζουν και ίσως πιο κλασικά πράγματα ( που είναι επίσης αρκετά ακριβά).
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Πάντως τα τελευταία χρόνια,μπορείς να αγοράσεις πιό φθηνά ένα βιβλίο,είτε σε μπαζάρ των εκδοτικών οίκων η σε κάποια βιβλιοπωλεία που κάνουν εκπτώσεις και ακόμη και στα μεταχειρισμένα στο Μοναστηράκι αλλα και αλλού.Εγώ τα αγοράζω από ένα βιβλιοπωλείο στην γειτονιά μου που μου κάνει σε όλα 30%.
Πάντως,ένα βιβλίο στην Ελλάδα είναι πιό ακριβό γιατι βγάζει πολύ λιγότερα αντίτυπα από ένα αντίστιχι σε άλλες χώρες Να μην πούμε βέβαια για τα αγγλόφωνα που πουλάνε πολλές εκατοντάδες χιλιάδες.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δυστυχώς όσο δεν διαβάζουμε τόσο τα βιβλία θα παραμένουν ακριβά (τα καλά).
Το αστείο είναι ότι καθώς τα βιβλιοπωλεία κλείνουν ένα μετά το άλλο, η Αθήνα επιλέχθηκε παγκόσμια πρωτεύουσα βιβλίου για το 2018! Τώρα να σκεφτώ ότι μερικοί ανόητοι θέλουν απλώς να κάνουν επίδειξη με τη νέα βιβλιοθήκη του Νιάρχου ή γίνομαι πολύ κακός?
http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=828669
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Δυστυχώς όσο δεν διαβάζουμε τόσο τα βιβλία θα παραμένουν ακριβά (τα καλά).
Το αστείο είναι ότι καθώς τα βιβλιοπωλεία κλείνουν ένα μετά το άλλο, η Αθήνα επιλέχθηκε παγκόσμια πρωτεύουσα βιβλίου για το 2018! Τώρα να σκεφτώ ότι μερικοί ανόητοι θέλουν απλώς να κάνουν επίδειξη με τη νέα βιβλιοθήκη του Νιάρχου ή γίνομαι πολύ κακός?
http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=828669
Εγώ νομίζω ότι το κάνουν για να μας κεντρίσουν το ενδιαφέρον,γιατί στατιστικά,μάλλον διαβάζουμε τα λιγότερα :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.735
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom