Προτάσεις για βιβλία

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.996
Η αλήθεια είναι οτι αυτό συμβαίνει σε πολλά βιβλία όπου υπάρχει τριλογία!Το πρώτο είναι πιο δυνατό από τα υπόλοιπα. Ίσως έχει εξαντληθεί ο ενθουσιασμός του συγγραφέα.Εγώ έχω διαβάσει το Μπρούτζινο Καβαλάρη και το επόμενο, το Τατιάνα και Αλεξάντερ. Αυτό όμως που ένιωσα στον Καβαλάρη, δεν το ένιωσα τόσο έντονα στο άλλο, γι' αυτό και δε διάβασα το τρίτο,που λέγεται Οι Κήποι της Τατιάνας, για να κρατήσω τη μαγεία του πρώτου. Πρόσφατα έμαθα πως κυκλοφόρησε και τέταρτο, στο οποίο αναφέρονται τα φαγητά που μαγείρευε η Τατιάνα στον Αλεξάντερ!Νομίζω όμως οτι παραπάει!:)

To τρίτο θα έλεγα ότι είναι λίγο καλύτερο από το 2ο αλλά μετά τη μέση του βιβλίου...δηλαδή πρέπει να κάνει πολυυυύ υπομονή μέχρι να αποκτήσει ενδιαφέρον... Το 4ο με τις μαγειρικές έχει κυκλοφορήσει πολύ καιρό αλλά πραγματικά το βρίσκω too much!

Αναφορικά με τις τριλογίες, ελπίζω να μην ισχύει το ίδιο και για το Μillenium του Στιγκ Λάρσον. Διάβασα το πρώτο, το "Κορίτσι με το τατουάζ" και ήταν ενδιαφέρον και ετοιμάζομαι να ξεκινήσω το δεύτερο, το "Κορίτσι που έπαιζε με τη φωτιά".
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
η κυρά του αμπελώνα, ωκεανίδα
η άλλη πλευρά της γέφυρας, μίνωας

αυτά τα βιβλία μην τα διαβάσετε..!:D
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Επειδή τελευταία πολύ στη λογοτεχνία τρόμου αλλά και τη λογοτεχνία του φανταστικού τόχω ρίξει, λέω:


  1. Το μεγάλο μυστικό θέαμα, του Clive Barker. Ένα από τα καλύτερα βιβλία του συγγραφέα που δικαιωματικά μπορώ να βαφτίσω ως διάδοχο του Lovecraft στη λογοτεχνία τρόμου. Ότι ενδόμυχο υπάρχει στο μυαλό σας που αποπνέει φόβο, ο Barker θα το βρει και θα το κάνει να αναδυθεί σε αυτήν την ιστορία αποκάλυψης.
  2. Ο πόλεμος των Θεών, του Neil Gaiman. Δε χρειάζεται να πω πολλά γι'αυτο το βιβλίο, μόνο το ότι είναι το βιβλίο με τα περισσότερα βραβεία στο χώρο της λογοτεχνίας του φανταστικού. Με συνεχείς ακροβασίες μεταξύ αληθινού και ονειρικού κόσμου, αλλά και πάρα πολλές αλληγορίες για τους σύγχρονους "θεούς" (τον καταναλωτισμό και τα εμπορικά κέντρα της αμερικής δηλαδή), το βιβλίο προσφέρεται για πολλές αναγνώσεις.
  3. Ζωντανός Θρύλος, του Richard Matheson. Το είχα διαβάσει μικρός, το ξαναδιάβασα πριν από κανά χρόνο, και απορώ με τη μεγαλοφυία ορισμένων ανθρώπων του χώρου αυτού όπως ο -παππούς πια- Matheson (το βιβλίο γράφτηκε το 1954). 3 διαφορετικές κινηματογραφικές μεταφορές έχουν γίνει, καμία δεν κατάφερε να αποδώσει την ανατριχιαστική ατμόσφαιρα του μικρού βιβλίου. Το δε τελευταίο κεφάλαιο είναι από τα πιο συγκλονιστικά κομμάτια που έχω διαβάσει σε μυθιστόρημα.

Αυτά. Επειδή πολύ σας τρόμαξα, θα επανέλθω με προτάσεις για παιδιά παραμύθια αύριο. :haha:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μα με ολα αυτα που συμβαινουν γυρω μας, ειναι να μην το ριξεις στη λογοτεχνια τρομου; Εχω την αισθηση οτι εκεινα τα τερατα ειναι πολυ πιο ευσπλαχνικα και γλυκα απο ολα αυτα που συμβαινουν γυρω μας!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ερση σωστή στην παρατήρησή σου!
τελευταία βλέπω μόνο ταινίες τρόμου και διαβάζω βιβλία επίσης τρόμου!
ειναι τα μόνα που με καλύπτουν!!!:D:D
 

orbit

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το πιο λευκό λουλούδι
Συγγραφέας: ΓΚΡΑΧΑΜ ΜΠΡΕΝΤΑΝ

Περιγραφή:
«Αλλά το κατάλευκο λουλούδι θα γίνει κατάμαυρο, κι εσύ κοκκινομάλλα Έλεν, θα πρέπει να λιώσεις τα πέταλα του μέσα στη χούφτα σου.» Μ' αυτά τα λόγια που ψιθύρισε η μάγισσα στην Έλεν Ρούα Ο' Μάλλεϋ αρχίζει μια τρομερή μα και συγκινητική ιστορία: το έπος για επιβίωση μιάς νέας γυναίκας με φόντο το μεγάλο λοιμό της Ιρλανδίας, την πανούκλα που σάρωσε τη χώρα, το ένα εκατομμύριο νεκρούς, το άλλο ένα εκατομμύριο που αναγκάστηκε να ξενιτευτεί, μιας Ιρλανδίας μοιρασμένης ανάμεσα σε αμέτρητο πλούτο και αποτρόπαιη φτώχεια. Από την Ιρλανδία στην Αυστραλία και από εκεί στην Αμερική, η ιστορία της Έλεν είναι η τρυφερή ιστορία μιας αγάπης κι ένας ύμνος στη μητρική αφοσίωση, μα πάνω απ' όλα ο θρίαμβος του ανθρώπινου πνεύματος ενάντια στις αντιξοότητες.

υ.γ. Ένα πολύ όμορφο βιβλίο (αν και ψόφησα στο κλάμα…)
 
Last edited by a moderator:

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Το πιο λευκό λουλούδι
Συγγραφέας: ΓΚΡΑΧΑΜ ΜΠΡΕΝΤΑΝ

Περιγραφή:
«Αλλά το κατάλευκο λουλούδι θα γίνει κατάμαυρο, κι εσύ κοκκινομάλλα Έλεν, θα πρέπει να λιώσεις τα πέταλα του μέσα στη χούφτα σου.» Μ' αυτά τα λόγια που ψιθύρισε η μάγισσα στην Έλεν Ρούα Ο' Μάλλεϋ αρχίζει μια τρομερή μα και συγκινητική ιστορία: το έπος για επιβίωση μιάς νέας γυναίκας με φόντο το μεγάλο λοιμό της Ιρλανδίας, την πανούκλα που σάρωσε τη χώρα, το ένα εκατομμύριο νεκρούς, το άλλο ένα εκατομμύριο που αναγκάστηκε να ξενιτευτεί, μιας Ιρλανδίας μοιρασμένης ανάμεσα σε αμέτρητο πλούτο και αποτρόπαιη φτώχεια. Από την Ιρλανδία στην Αυστραλία και από εκεί στην Αμερική, η ιστορία της Έλεν είναι η τρυφερή ιστορία μιας αγάπης κι ένας ύμνος στη μητρική αφοσίωση, μα πάνω απ' όλα ο θρίαμβος του ανθρώπινου πνεύματος ενάντια στις αντιξοότητες.

υ.γ. Ένα πολύ όμορφο βιβλίο (αν και ψόφησα στο κλάμα…)
Όντως υπέροχο και πολύ καλό και το δεύτερο που είναι η συνέχεια του, τον τίτλο δεν τον θυμάμαι , θα τον δω στο σπίτι και θα σας τον γράψω, και η συνέχεια της ζωής της αλλά και το τέλος της είναι συγκλονιστικό, και εγώ και στα 2 αυτά βιβλία πλάνταξα στο κλάμα...
 
Last edited by a moderator:

orbit

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όντως υπέροχο και πολύ καλό και το δεύτερο που είναι η συνέχεια του, τον τίτλο δεν τον θυμάμαι , θα τον δω στο σπίτι και θα σας τον γράψω, και η συνέχεια της ζωής της αλλά και το τέλος της είναι συγκλονιστικό, και εγώ και στα 2 αυτά βιβλία πλάνταξα στο κλάμα...
maria30, δεν ήξερα ότι υπάρχει συνέχεια.
Σε περιμένω!!:)
 
Last edited by a moderator:

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
maria30, δεν ήξερα ότι υπάρχει συνέχεια.
Σε περιμένω!!:)
"πήρες το όνομα σου απ τη φωτιά" ονομάζεται η συνέχεια αλλά δεν είναι τοσο ωραίο όσο το πρώτο!
 
Last edited by a moderator:

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
ξέχασα να σου πω, το δεύτερο βιβλίο δεν εκδίδεται πια από την oceanida (δεν ξέρω γιατί) και θα το βρεις μόνο αν έχει μείνει στα ράφια των βιβλιοπωλείων..
εγώ έψαξα αρκετά για να το βρω
 

orbit

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Afroditi, το έψαξα στο internet, έχει έτος έκδοσης 2003, μάλλον δεν έχει γίνει επανέκδοση.
Θα προσπαθήσω να το βρω.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.503
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom