Προτάσεις για βιβλία

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95


Το «Μαϊάμι και πάλι» είναι ένα αστυνομικό μυθιστόρημα, που κέρδισε το βραβείο του διαγωνισμού «Επέτειος του Θριάμβου της Επανάστασης» το 2005. «Σε ένα ξενοδοχείο στο Μαϊάμι, δυο άντρες κανονίζουν τις τελευταίες λεπτομέρειες για να διεισδύσουν στην Κούβα. Θα έχουν μαζί τους έναν εξεζητημένο οπλισμό». Ο Αλεχάντρο Ογιέβα είναι ένας Κουβανός πράκτορας που έμπρακτα βάζει το εμείς πάνω από το εγώ. Οπως το έκαναν στο παρελθόν πολλοί επαναστάτες Κουβανοί και άλλοι, αφήνοντας πίσω τους ένα σπουδαίο κληροδότημα για τις επόμενες γενιές, σε κάθε γωνιά της γης. Το μυθιστόρημα του Λεονέλο Αβέγιο Μέσα, «Μαϊάμι και πάλι», εκτός από την εξαιρετική του πλοκή και τη λογοτεχνική του ποιότητα, έχει και βαθύτατες πολιτικές προεκτάσεις. Αναδεικνύει σε σύγχρονο, πλέον, επίπεδο την αξία της σοσιαλιστικής Κούβας και την αντίστασή της στον πόλεμο που της κάνουν οι Αμερικανοί ιμπεριαλιστές, καθώς και το πώς οι Κουβανοί αντεπαναστάτες συμμετέχουν και αξιοποιούνται σε αυτόν τον πόλεμο. Σίγουρα ο αναγνώστης, μέσα από την εξαιρετική πλοκή του έργου, θα μπορέσει να κατανοήσει και την αδικία που διαπράττεται εδώ και δέκα χρόνια ενάντια στους πέντε Κουβανούς ήρωες, που βρίσκονται φυλακισμένοι σε κάποια σκοτεινά κελιά των αμερικανικών φυλακών, με την κατηγορία της κατασκοπείας. Κυκλοφορεί από τις Εκδόσεις: «Σύγχρονη Εποχή».
 
Last edited by a moderator:

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Σε όσους αρέσουν τα βιβλία τύπου "Μπρούτζινος Καβαλάρης", "Τριανταφυλλάκι", της Μαντά κ.λ.π., θα αρέσουν και αυτά της Καίτης Οικονόμου από Ωκεανίδα: "Ο Κήπος με τις Μουριές", "Μου το είπε ένας Άγγελος", "Δράκος στο Χιόνι"!

Λατρεύω Καίτη Οικονόμου είναι φοβερή αγαπώ όλα τα βιβλία της!! η νέα μου αγαπημένη συγγραφέας. κανα καινούριο θα βγάλει τι θα γίνει??

επίσης Χρύσα Δημουλίδου με τρέλα, ξεχωρίζω¨"το φιλί του δράκου" αλλά μ αρέσουν όλα της. έχω πάρει και τα δυο μεταφυσικά τα τελευταία της αλλά δεν τα χω διαβάσει ακόμα γιατί δεν τα πάω καλά με τα μεταφυσικά.

Ροζαλμούντ Πίλτσερ "ψάχνοντας για κοχύλια" απίστευτο βιβλίο, τα χω διαβάσει όλα μα κανένα σαν κι αυτό.

"Λούλα" του Βαγγέλη Ραπτόπουλου, ανατριχιαστικό.

όλα της Κάθυ Κέλυ μόνο που τα τελευταία με κούρασαν λίγο είναι όλα στο ίδιο μοτίβο. Εννοείται πως είναι μόνο για γυναίκες.

"το λουλούδι της ερήμου"

αυτά μου ήρθαν κατευθείαν στο μυαλό
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το «Μαϊάμι και πάλι» είναι ένα αστυνομικό μυθιστόρημα, που κέρδισε το βραβείο του διαγωνισμού «Επέτειος του Θριάμβου της Επανάστασης» το 2005.
Αυτή η επέτειος είναι κάτι σαν την "Επέτειο του Θριάμβου της Εθνικής Ελλάδος στο Μουντιάλ" ?
 
Last edited by a moderator:

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Λατρεύω Καίτη Οικονόμου είναι φοβερή αγαπώ όλα τα βιβλία της!! η νέα μου αγαπημένη συγγραφέας. κανα καινούριο θα βγάλει τι θα γίνει??
δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά μόλις βγήκε το καινούργιο βιβλίο της καίτης οικονόμου από τις εκδόσεις ψυχογιός αυτή τη φορά και λέγεται λευκή ορχιδέά!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
επίσης Χρύσα Δημουλίδου με τρέλα, ξεχωρίζω¨"το φιλί του δράκου" αλλά μ αρέσουν όλα της. έχω πάρει και τα δυο μεταφυσικά τα τελευταία της αλλά δεν τα χω διαβάσει ακόμα γιατί δεν τα πάω καλά με τα μεταφυσικά.

Τα έχω διαβάσει και τα δύο. Βασικά η γραφή της μου φαίνεται ίδια στα βιβλία της. Παρόλα αυτά το τελευταίο της, το "Μερσέντες Χιλ" βγάζει μια πιο ώριμη γραφή αλλά το τέλος του θυμίζει μια ταινία! Δεν λέω πρισσότερα να μην το προδώσω. Διαβάζεται ευχάριστα πάντως!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά μόλις βγήκε το καινούργιο βιβλίο της καίτης οικονόμου από τις εκδόσεις ψυχογιός αυτή τη φορά και λέγεται λευκή ορχιδέά!

no no δεν το ξερα αλλά τώρα που μου το πες Δευτέρα θα το έχω ήδη!
το διάβασες σ άρεσε??
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
επίσης Χρύσα Δημουλίδου με τρέλα, ξεχωρίζω¨"το φιλί του δράκου" αλλά μ αρέσουν όλα της. έχω πάρει και τα δυο μεταφυσικά τα τελευταία της αλλά δεν τα χω διαβάσει ακόμα γιατί δεν τα πάω καλά με τα μεταφυσικά.

Τα έχω διαβάσει και τα δύο. Βασικά η γραφή της μου φαίνεται ίδια στα βιβλία της. Παρόλα αυτά το τελευταίο της, το "Μερσέντες Χιλ" βγάζει μια πιο ώριμη γραφή αλλά το τέλος του θυμίζει μια ταινία! Δεν λέω πρισσότερα να μην το προδώσω. Διαβάζεται ευχάριστα πάντως!
την γραφή της την πάω με χίλια, το μεταφυσικό είναι που με ξενίζει λίγο. θα το διαβάσω όμως οπωσδήποτε να έχω και άποψη. προς το παρόν θα "χτυπήσω" πρώτα το καινούριο της Οικονόμου:p
 

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
εγω εχω αρχισει να διαβαζω εδω κι ενα εξαμηνο περιπου αλλα καλα κι αλλα οχι
πολυ ενδιαφερον το λουλουδι της ερημου, τα βιβλια του κοελο, τομ ρομπινς και τωρα διαβαζω το "πρωινα ξυπνηματα¨" προς το παρων πολυ καλο!!!
Επειδη ειμαι λιγο ασχετη ακομη εχει καποιος να προτεινει κατι σε στυλ κοελο αλλα οχι και τοσο παιδικουλι 'η καποια βιογραφια τυπου το λουλουδι της ερημου καλη?
:D
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
no no δεν το ξερα αλλά τώρα που μου το πες Δευτέρα θα το έχω ήδη!
το διάβασες σ άρεσε??
δεν το χω διαβάσει κουκλάρα μου αλλά είμαι σίγουρη ότι θα έιναι ωραίο όπως και τα προηγούμενα 4 βιβλία της τα οποία έχω διαβάσει!
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Koρίτσια, μια που έχετε εντρυφήσει, ποιο απ' όλα τα βιβλία της Οικονόμου θα μου συστήνατε ως καλύτερο να διαβάσω????
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Koρίτσια, μια που έχετε εντρυφήσει, ποιο απ' όλα τα βιβλία της Οικονόμου θα μου συστήνατε ως καλύτερο να διαβάσω????
όλα!
για μένα καλύτερο ο κήπος με τις μουριές και μετά το δράκος στο χιόνι!
 

toeraki

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Δράκος στο χιόνι πολύ ωραίο. Επίσης η Χρύσα Δημουλιδου υπέροχη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom