Προτάσεις για βιβλία

toeraki

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επίσης να προτείνω σε όσους αγαπούν την κλασσική λογοτεχνία να διαβάσουν Κρονιν.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Ευχαριστώ και τις δυο!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
εγω εχω αρχισει να διαβαζω εδω κι ενα εξαμηνο περιπου αλλα καλα κι αλλα οχι
πολυ ενδιαφερον το λουλουδι της ερημου, τα βιβλια του κοελο, τομ ρομπινς και τωρα διαβαζω το "πρωινα ξυπνηματα¨" προς το παρων πολυ καλο!!!
Επειδη ειμαι λιγο ασχετη ακομη εχει καποιος να προτεινει κατι σε στυλ κοελο αλλα οχι και τοσο παιδικουλι 'η καποια βιογραφια τυπου το λουλουδι της ερημου καλη?
:D

σαν το λουλούδι της ερήμου είναι και το "ποτέ χωρίς την κόρη μου"
όπως και το "πουλημένες" συγκλονιστικό!αφού διαβάσεις αυτό μπορείς να διαβάσεις και το "πουλημένες, η συνέχεια Νάντια χωρίς έλεος" που είναι και η συνέχεια όπως λέει και ο τίτλος
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
σημερα ξεκιναει στο Ζαππειο η γιορτη βιβλιου και θα διαρκεσει εως 30 μαιου.τα επισημα εγκαινια ειναι την Τεταρτη 19 Μαιου.
για οσους λοιπον ενδιαφερονται και μενουν στην αθηνα μπορουν να πανε να μας πουν και μας νεες προτασεις βιβλιων!

προς το παρον εγω διαβαζω "το πορτρετο το Ντοριαν Γκρει" το οποιο για το μονο που ειμαι σιγουρη ειναι οτι δεν διαβαζεται ευκολα και σε χωρο με θορυβο.........ειναι ενα απο τα κλασικα βιβλια που θεωρητικα πρεπει να διαβασουν ολοι οι βιβλιοφαγοι.μου αρεσει που με βαζει σε σκεψεις καθε φορα που σταματαω να το διαβαζω για το ποσο υπεροπτες γινομαστε στην ζωη μας καποιες φορες.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
σαν το λουλούδι της ερήμου είναι και το "ποτέ χωρίς την κόρη μου"
όπως και το "πουλημένες" συγκλονιστικό!αφού διαβάσεις αυτό μπορείς να διαβάσεις και το "πουλημένες, η συνέχεια Νάντια χωρίς έλεος" που είναι και η συνέχεια όπως λέει και ο τίτλος
Ολα αυτά τα βιβλία όπως και το"αγώνας χωρίς έλεος"και το"εφιαλτικές νύχτες"της Αλεξ.Συμεωνίδου είναι συγκλονιστικά!!εφ όσον πρόκειται άλλωστε και για αυτοβιογραφίες,πραγματικά γεγονότα και μας μεταφέρουν στο κλίμα που επικρατεί...τη δυσμενή η μάλλον τραγική δυστυχώς θέση των γυναικών σ αυτές τις αραβικές χώρες...συνειδητοποιούμε την τύχη μας που ζούμε εδώ που ζούμε και αγανακτούμε φυσικά για όλα όσα συμβαίνουν εκεί παρά τους αγώνες και τις προσπάθειες διεθνών οργανισμών κλπ
 

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
Ευχαριστω πολυ!!!:D:D
 

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
Μιας και δεν επίκειται κανένα σοβαρό ταξίδι.. λέω να ασχοληθώ κι εγώ λιγάκι με τις βιβλιοπροτάσεις (άλλωστε και η ανάγνωση βιβλίων αποτελεί αρκετά ενδιαφέρον ταξίδι..

Ξεκινάω από την "Τέχνη του ταξιδιού" του Αλαιν Ντε Μποττον λοιπόν, μιας και πιστεύω πως θα ενδιαφέρει όλους όσους έχουν δρεθεί σ'αυτό το forum!

Το "Περι Σαγήνης" του Μπωντιγιαρ είναι ένα βιβλίο που διάβασα πρόσφατα και θα ήθελα πολύ να το μοιράζω στους δρόμους..

Επίσης, λιγο από Βασίλη Ραφαηλίδη (οτιδήποτε), θα λειτουργούσε κάπως αντισταθμιστικά στο κλίμα των ημερών-ετών λυκόφωτως που διανύουμε...

Για τους θιασώτες της συστημικής προσέγγισης των πραγμάτων:Βρίσκω το "Παιχνίδι με τις χάντρες" του 'Εσσε, πολύ ευρηματικό.

Αρκετά λογο..τεχνικό κ ενδιαφέρον το "Ρήτορες, Κτήτορες και Επιβήτορες" του Θωμά Τσακαλάκη (θα ήθελα να ακούσω κάποια γνώμη γι'αυτό!).

Για όσους αγαπούν τα διηγήματα: Τσβαιχ, Εντε {Ο καθρέφτης μέσα στον Καθρέφτη}, Μοπασσαν...

Αυτά προς το παρόν & για να αποφύγω τα κλασσικά!
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
no no δεν το ξερα αλλά τώρα που μου το πες Δευτέρα θα το έχω ήδη!
το διάβασες σ άρεσε??
το πήρες?
λοιπόν, εγώ το πήρα το βιβλίο(λευκή ορχιδέα) και ξεκίνησα να το διαβάζω!
είναι τέλειο, το φωνάζει από τις πρώτες σελίδες!!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
το πήρες?
λοιπόν, εγώ το πήρα το βιβλίο(λευκή ορχιδέα) και ξεκίνησα να το διαβάζω!
είναι τέλειο, το φωνάζει από τις πρώτες σελίδες!!

αχ δεν το πήρα ακόμα ημουν πολύ μπίζι από τότε που μου το πες.
Ωραίο ε??καλά δεν περίμενα και τπτ άλλο. Το χει η γυναίκα το χει.
Πωπω τι μου κανες τώρα ξαναδημονώ!
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Τον τελευταιο μηνα διαβασα τρια βιβλια, που συνιστω ανεπιφυλακτα

1) Στη χωρα των χρυσων ηλιων του Καλεντ Χοσεινι, αυτος που εχει γραψει τους χαρταετους πανω στην πολη. Σ αυτο το βιβλιο ξετυλιγεται ολη η συγχρονη ιστορια του Αφγανισταν, μεσα απο την ζωη δυο γυναικων...Συγκλονιστικο.
2)Σικαγο του Αλαα Αλ-Ασουανι, αυτος που εχει γραψει το Μεγαρο Γιακουμπιαν.
Η συγχρονη Αιγυπτος χωρις τη βιτρινα, μεταφερμενη στο Σικαγο. Αποκαλυπτικο, παρα πολυ καλο.
κ θα κλεισω με την παντα αγαπημενη Αλιεντε κ Το νησι κατω απ΄τη θαλασσα.
Η ιδια παντα Αλιεντε με μια τελειως διαφορετικη ιστορια αυτην την φορα με πρωταγωνιστες την Αιτη του 18ου αιωνα, το δουλεμποριο κ την Ν. Ορλεανη, πριν ακομη πουληθει απο τον Ναπολεοντα στις Η.Π.Α. Διαβαστε το, θα σας αποζημιωσει...
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Ελένη θα συμφωνήσω μαζί σου για τον Χοσεινί,
και τα δύο είναι καταπληκτικά,τα προτείνω κι εγώ ανεπιφύλακτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.190
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom