Προτάσεις για βιβλία

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Εχω να σας πω οτι με έχετε καταστρέψει.... δεν χωράμε πλέον στο σπίτι !!! Πρεπει να φτιάξουμε ενα δίκτυο δανεισμού βιβλίων !! Οταν υπάρχει η ανάλογη εμπιστοσύνη το στέλνουμε και μετά από ένα χρονικό διάστημα μας το στέλνουν πίσω. Ξερω για κάποιους απο εμάς είναι δύσκολο να δανείσουμε αγαπημένα βιβλία αλλά και αυτές οι κούτες δεν έχουν που να μπούνε πλέον. Βρέιτε μου λύση...... o_O
*Δανειστική βιβλιοθήκη στο μερος που ζω δεν παίζει.....
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Παιδια το τελευταιο βιβλιο που με συγκλονισε (και ειναι δυσκολο αυτο γιατι διαβαζω πολυ) ειναι το "Μονος στο Βερολινο" του Hans Fallada, εκδοσεις Πολις. Το συνιστω ανεπιφυλακτα σε ολους τους βιβλιόφιλους φιλους!
Το διαβάζω τώρα και φαίνεται όντως ενδιαφέρον όταν τελειώσω θα σου πω τη γνώμη μου...
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Λοιπόν σήμερα το τελείωσα και μου άρεσε . Οι χαρκτηρες, οι λεπτομέρειες της ζωής τυχαίων ανθρώπων της εποχής , η συνειδητοποίηση της ενοχής απο κάποιους εστω και για την ανοχή τους στο κόμμα και φυσικά ο χαφιεδισμος και η πείνα που επικρατούσαν και σε ολόκληρη την κατακτημένη Ευρώπη αλλά και στο Βερολίνο. Σε ευχαριστώ για την πρόταση!!!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διάβασα το "A Death in Brazil" του Peter Robb. Πολύ καλή αφήγηση της ιστορίας της Βραζιλίας, με έμφαση τις δεκαετίες 80-90-00 μέσα από προσωπικές ιστορίες καθημερινών πολιτών, του ιδίου του συγγραφέα και μέσω του... φαγητού.
 

Marlen123

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Λοιπόν σήμερα το τελείωσα και μου άρεσε . Οι χαρκτηρες, οι λεπτομέρειες της ζωής τυχαίων ανθρώπων της εποχής , η συνειδητοποίηση της ενοχής απο κάποιους εστω και για την ανοχή τους στο κόμμα και φυσικά ο χαφιεδισμος και η πείνα που επικρατούσαν και σε ολόκληρη την κατακτημένη Ευρώπη αλλά και στο Βερολίνο. Σε ευχαριστώ για την πρόταση!!!!!
Ναι κι εμενα με συγκλονισε το γεγονός ότι ελάχιστοι τόλμησαν να αντισταθούν σε αυτήν τη μαζική παράνοια,κι αυτοί που τελικά αντιστάθηκαν ήταν οι "αφανείς ήρωες", αυτοί που δεν το περιμένεις:εργάτες, αμόρφωτοι, απλοί άνθρωποι. Επίσης πρόκειται για αληθινή ιστορία για μια εποχή που ο συγγραφέας έζησε απο κοντά. Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε!!!
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μιας και είναι να πάω διακοπές σε λίγες μέρες, σκεφτόμουν να ψάξω για κάποιο βιβλίο (αν όχι e-book) και τυχαία πέτυχα το θέμα αυτό. Ήδη πέφτει μελέτη :)
 

Georgia86

Member
Μηνύματα
173
Likes
1.243
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Διαβαζω τωρα το Κονφιτεορ του Καμπρε, ενα βιβλιο που εχει παρει τις πιο θετικες κριτικες που εχω δει ποτε. Ενα πολυ απαιτητικο βιβλιο!
 

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
διαβαζω το Χαμαμ Βαλκανια του Μπαγιατς,προσφατα το ξεκινησα και δεν εχω αποψη ακομα :)

Πρεπει να φτιάξουμε ενα δίκτυο δανεισμού βιβλίων !!
δε νομιζω να συμφερει κατι τετοιο
σκεψου οτι το κουριερ κοστιζει 7 ευρο να στειλεις το βιβλιο και 7 να σου το στειλουν
με 15 ευρω αγοραζεις το βιβλιο καινουργιο

βλεπε εδω για τυχον προσφορες απο εφημεριδες

https://www.facebook.com/ProsforesEfimeridwn/?ref=ts&fref=ts
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
διαβαζω το Χαμαμ Βαλκανια του Μπαγιατς,προσφατα το ξεκινησα και δεν εχω αποψη ακομα :)



δε νομιζω να συμφερει κατι τετοιο
σκεψου οτι το κουριερ κοστιζει 7 ευρο να στειλεις το βιβλιο και 7 να σου το στειλουν
με 15 ευρω αγοραζεις το βιβλιο καινουργιο

βλεπε εδω για τυχον προσφορες απο εφημεριδες

https://www.facebook.com/ProsforesEfimeridwn/?ref=ts&fref=ts
ΕΛΤΑ 1,5 ευρω .....σαν πακέτο μέχρι 2-3 βιβλία αυτό είναι το κόστος!
 

Nektarios P.

Member
Μηνύματα
62
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ryanairtrip
Ταξίδι-Όνειρο
ταφρος μαριανων
και εγω σχεδον το τελειωσα, υπεροχο βιβλιο αλλα περιεργη η τεχνικη αφηγησης, ισως να φταιει οτι ειναι μεταφρασμενο..
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.249
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom