Προτάσεις για βιβλία

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.209
Αν και είμαι ακόμα στη μέση του βιβλίου, πρόκειται για ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον πόνημα και μια αποκαλυπτικά διεισδυτική μάτια στο μωσαϊκό των λαών, γλωσσών και εθίμων που αποτελούσαν την οθωμανική Μακεδονία του 1900. Συναρπαστική Μακεδονική σαλάτα από τις αγαπημένες μας εκδόσεις.
IMG_9796.jpeg
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.003
Δυνατό!
Μιλάει για τις βάναυσες πρακτικές εξόρυξης κοβαλτίου στο Κονγκό και τις απάνθρωπες συνθήκες εργασίας. Μεγάλο ποσοστό αυτών που δουλεύουν στις εξορύξεις κοβαλτίου είναι παιδιά.
Βασίζεται σε μαρτυρίες ανθρώπων που "ζουν, εργάζονται και πεθαίνουν για το κοβάλτιο".
Το κοβάλτιο είναι το βασικό στοιχείο για τις μπαταρίες λιθίου για τα smartphones, τα tablets, τους φορητούς υπολογιστές κ.λ.π. και το 75% παγκοσμίως πρόερχεται από το Κονγκό.

1707410194688.png
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Διάβασα πριν κανά δίμηνο τα "Σταφύλια της Οργής" του Στάινμπεκ. Αριστούργημα. Από τα ωραιότερα βιβλία που έχω διαβάσει. Περιγράφει εκπληκτικά τα συναισθήματα από την εγκατάλειψη των πατρογονικών εδαφών, τις ελπίδες για μια καλύτερη ζωή και την απότομη προσγείωση στην πραγματικότητα της μιζέριας και της εξαθλίωσης, καθώς και το οδοιπορικό μιας οικογένειας στη δημοσιά (route 66)
 

EviTan

Member
Μηνύματα
426
Likes
2.889
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Διάβασα πριν κανά δίμηνο τα "Σταφύλια της Οργής" του Στάινμπεκ. Αριστούργημα. Από τα ωραιότερα βιβλία που έχω διαβάσει. Περιγράφει εκπληκτικά τα συναισθήματα από την εγκατάλειψη των πατρογονικών εδαφών, τις ελπίδες για μια καλύτερη ζωή και την απότομη προσγείωση στην πραγματικότητα της μιζέριας και της εξαθλίωσης, καθώς και το οδοιπορικό μιας οικογένειας στη δημοσιά (route 66)
Εξαιρετικό βιβλίο, αποτελεί το τελευταίο της αποκαλουμενης εργασιακης τριλογίας του συγγραφέα. Το δικο μου αγαπημένο, και σου το προτείνω αν δεν το έχεις διαβάσει, είναι το Ανθρωποι και Ποντικια, προγενέστερο των Σταφυλιων, και με εντονότερη την αίσθηση, κατ' εμέ, της κοινωνικής αδικίας που θέλει να καταγγείλει ο Στάινμπεκ. Άν και έχει αρκετά πιο ωμο ρεαλισμο που αργότερα στα Σταφύλια τον αμβλύνει, καθώς δέχτηκε έντονη κριτική από την συντηρητική Αμερική του τότε... το πρώτο της σειράς είναι η Άμφίβολη Μαχη, το οποίο δεν το έχω διαβάσει ακόμα.
Ενδιαφερουσα πληροφορία, τα περισσότερα περιστατικά, χαρακτήρες και το γενικό κλίμα των βιβλίων, είναι εμπνευσμένα από προσωπικά βιώματα του συγγραφέα καθώς και εργαζόταν σε νεαρή ηλικία με πολλούς μετανάστες και επηρεάστηκε αρκετά από τις ιστορίες τους (τα βιβλία αυτά είναι γραμμένα στα μέσα της δεκαετίας του 30)
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Τελείωσα μόλις τον ''Ραγιά'' του Καλπούζου!
Καλογραμμένο και ευκολοδιάβαστο ιστορικό μυθιστόρημα για κάποιον που θέλει να έχει μια εικόνα από την ''αρχή'' της ελληνικής επανάστασης του '21 μεχρί και το τέλος της περί το 1829!
Τραχιά,ωμή και κατανοητή η γραφή του.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.234
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχετε καμία καλή πρόταση για βιβλίο(α) πριν από ταξίδι στην Ινδία?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ξέρουμε κάποιο βιβλίο με θέμα τους λαούς με περσική καταγωγή;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.570
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom