Προτασεις για aγορα Gps

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Φιλοι μου χρειαζομαι τη βοηθεια σας..
Ηρθε χθες ενας θειος μου που δουλευει ταξιτζης στην Αθηνα και στο ταξι ειχε ενα τρομερο μηχανημα που σε καθοδηγουσε παντου με απιστευτη λεπτομερεια και επαθα πλακα!
Το συγκεκριμενο εργοστασιακο της mercedes αλλα οπως μου ειπε ο θειος μου αξιζει και η αγορα ενος φορητου απο αυτα που κυκλοφορουν στην αγορα!
Θα ηθελα να αγορασω ενα τετοιο το συντομοτερο δυνατον, ελα ομως που δεν εχω ιδεα απο αυτα!
Με μια συντομη ματια στο google ειδα πως κυκλοφορουν αρκετα μοντελα και μερικα σε πολυ προσιτες τιμες (απο 160 Ε)
*Για να σας δωσω να καταλαβετε τι ακριβως ζηταω*
Να ειναι φορητο ωστε να μπορω να το παρω και σε αυτοκινητα φιλων και οχι να εγκαθισταται μονιμα στο δικο μου,να εχει χαρτες για ολη την Ευρωπη τους οποιους να μπορω να αναβαθμιζω,να δεχεται φορτιση απο τον αναπτηρα του αυτοκινητου ωστε να μην ξεμενω απο μπαταρια στη μεση του πουθενα και να εχει λογικη τιμη!
Μηπως ζηταω πολλα?Ειλικρινα δεν εχω ιδεα απο gps.
Περιμενω λοιπον με ανυπομονησια τις συμβουλες κ προτασεις σας...
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
ποια η γνωμη σας για τα blaupunkt?
Οχι οτι γνωριζω κατι αλλα εχω φιλο με ηχοσυστηματα της συγκεκριμενης μαρκας και ισως μπορεσω να το παρω σε καλυτερη τιμη!
Για παραδειγμα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926200
ή κατι πιο ακριβο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926202

Γενικα παντως δεν εχω ιδεα, διαβαζω κατι για λογισμικα destinator κτλ. και μου φαινονται Κινεζικα!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα gps ή τα pda με gps δεν είναι ακριβά. Το Destinator είναι το πρόγραμμα που περιλαμβάνει τους χάρτες και κάνει την πλοήγηση στους δρόμους. Πωλείται είτε ξεχωριστά από την εταιρεία NGI (www.ngi.gr) είτε ενσωματωμένο σε μερικά pda, με ανάλογη αύξηση της τιμής.

Νομίζω πάντως ότι οι χάρτες που περιλαμβάνει η έκδοση του Destinator που πωλείται στην Ελλάδα αφορούν την Ελλάδα μόνο και ένα μικρό τμήμα των βαλκανίων, αλλά δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό.

ΥΓ. Μετέφερα το θέμα στο φόρουμ περί ταξιδιών, αφού έχει άμεση σχέση με αυτά. :)
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Γενικα παντως δεν εχω ιδεα, διαβαζω κατι για λογισμικα destinator κτλ. και μου φαινονται Κινεζικα!
Το Destinator PN είναι το πιο γνωστό πρόγραμμα που περιέχει χάρτες. Φυσικά και ελληνικούς.

Μπορείς να βρεις μία μεγάλη λίστα προϊόντων π.χ. στο Πλαίσιο.
Εγώ από την εμπειρία μου συστήνω Mio ανεπιφύλακτα.
Βεβαίως κυκλοφορούν και κάποια Blackberry κινητά με ενσωματομένο GPS αλλά εκτός του ότι έχουν μικρότερη οθόνη, είναι και αρκετά μεγάλα να τα βάζεις στην τσέπη.

Αν θέλεις οτιδήποτε για κάποιο μοντέλο εδώ είμαστε.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
κατ αρχην υπαρχουν 3 ειδων συσκευες:
1. συσκευή σκετη για navigation
2. συσκευή κινητο που προσφέρει και δυνατότητα για navigation
3. συσκευή ποκετ pc η και pda που ειναι ενα κομπιουτερ παλάμης με δυνατότητα για πλοηγηση...

ανάλογα με το τι λεφτά θα δωσεις και βασικα για τι δουλεια το θέλεις αγοράζεις αναλογα.
η καθε συσκευη εχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα...

η τιμές κυμαινονται απο 250 περιπου ευρώ εως 700 και βάλε...
αναλογα με τη συσκευη που θα διαλέξεις...

αυτά για αρχή...
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
1. συσκευή σκετη για navigation
Αυτο ακριβως θελω ουτε κινητο,ουτε να χει bluetooth, ουτε μ απασχολει αν παιζει εικονες,βιντεο κτλ. αρκει να ειναι καλο για τη δουλεια που το θελω!
Δηλαδη να με καθοδηγει ανετα κ με σιγουρια σε Ελλαδα κ Ευρωπη!
Κατα κυριο λογο για χρηση στο αυτοκινητο,πεζος παιζει κ να μην το χρησημοποιησω ποτε!(καλα ετσι λεω....)
 

giotamike

Member
Μηνύματα
87
Likes
170
Επόμενο Ταξίδι
USA
Είχα κάνει ένα δοκιμαστικό για το αδελφό site Avsite στην Πολωνία, ανάμεσα στα δύο gps που προτίνονται εκεί:
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=39267

Αν ψάξεις λίγο στην κατηγορία Car Audio, μπορείς να δεις πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Παιδια εχω φαει μεγαλο κολλημα πρεπει να το αγορασω το συντομοτερο δυνατον!
Και εντος της εβδομαδος αν βρω κατι καλο!Αλλα οπως σας ειπα δεν εχω ιδεα απο συστηματα πλοηγησης γι αυτο θελω τη βοηθεια σας!
Δηλαδη και σε καταστημα να παω δεν ξερω λεπτομερειες ωστε να 'το ψαξω' καλα το θεμα!Τι να τους πω?
Για να γινω πιο σαφης θα αναφερω ενα π.χ
Θελω ας πουμε να παω οδικως στην Ιταλια,Ρωμη!
Αυτο που θελω ειναι να με καθοδηγει με σαφηνεια στη διαδρομη Θεσ/νικη-Ρωμη αλλα και οταν φτασω εκει να κανει το ιδιο και μεσα στη Ρωμη,π.χ να με παει στο ξενοδοχειο η σε καποιο σημειο που του εχω πληκρολογησει!
Του θειου μου τουλαχιστον ετσι λειτουργει, πληκτρολογουσαμε π.χ Θεσ/νικη-Καλαμαρια-Δημοκρατιας 12 και μας καθοδηγουσε και φωνητικα και μεσω του χαρτη!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όλα αυτά έτσι ακριβώς λειτουργούν όπως περιγράφεις, οπότε μην αγχώνεσαι. Αυτό που είναι σημαντικό είναι να δεις τι χάρτες δίνει μαζί με κάθε συσκευή, αν και μπορείς να προσθέσεις και μόνος σου αργότερα.
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Όλα αυτά έτσι ακριβώς λειτουργούν όπως περιγράφεις, οπότε μην αγχώνεσαι. Αυτό που είναι σημαντικό είναι να δεις τι χάρτες δίνει μαζί με κάθε συσκευή, αν και μπορείς να προσθέσεις και μόνος σου αργότερα.
Οποτε για παραδειγμα αν αγορασω ενα απο αυτα της blaupunkt που ανεφερα πιο πανω και επιλεξω το φθηνοτερο, αργοτερα θα μπορω να του προσθεσω τους χαρτες που εχει το ακριβο?Δηλαδη αγοραζεις μια συσκευη και στη συνεχεια αν θες αγοραζεις κ αλλους χαρτες?
Αναβαθμισεις γινονται ή καθε φορα που αλλαζει κατι στο οδικο δικτυο θα πρεπει να ξοδευω χρηματα για χάρτες?
Α και κατι αλλο, η κεραια που εχουνε κανει δουλεια ή χανουνε το σημα τους οταν ταξιδευεις?
Την ανθρωπινη υγεια την επηρεάζουν; οπως τα κινητα?

Παιδια σορυ αν κουραζω αλλα παντα ετσι κανω οταν κολλησω με κατι,θελω να το παρω αμεσως,ειμαι τρομερα ανυπομονος!:D
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι, τους χάρτες τους αγοράζεις στη συνέχεια αν θέλεις, αλλά αυτό ισχύει για τις εταιρείες που ξέρω εγώ, όπως η NGI πχ. Για τις υπόλοιπες πρέπει να το δούμε, αν και κάτι παρόμοιο θα ισχύει.

Αναβαθμίσεις τι εννοείς; σε τακτά χρονικά διαστήματα, οι εταιρείες αναβαθμίζουν τους χάρτες τους, συνήθως κάθε 6 μήνες γίνεται αυτό. Τότε, κάποιες δινουν τους ανανεωμένους χάρτες σε όλους τους πελάτες, και κάποιες απαιτούν επιπλέον πληρωμή για την ανανεωμένη έκδοση.
 

giotamike

Member
Μηνύματα
87
Likes
170
Επόμενο Ταξίδι
USA
Πάρε το TiBO. Έχει το Destintor 7 και νομίζω το πουλάνε με όλους τους χάρτες της Ευρώπης.

Το έχω δοκιμάσει και είναι ακριβως αυτό που θέλεις. Συστήνεται ανεπιφύλακτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.894
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom