Γενικά Προτυπο για Interrail

stratis

Member
Μηνύματα
93
Likes
31
Να ρωτήσω κάτι όποιος ταξιδεύει με InterRail για Ευρώπη από Πάτρα ή Ηγουμενίτσα με πλοίο(για Ιταλία δηλαδή) και όχι με λεωφορείο Βουλγαρία κτλ μπορεί να μου πει να τι είναι καλύτερο(αν εχει κάνει και τα 2) ;; πόσες μέρες μετράνε στην κάρτα ιντερραιλ στο καράβι έχω δει στο raildude ότι είναι αρκετά μειωμένο το κόστος ειδικά για μήνα όπως ο Φεβρουάριος κτλ ; γιατί πλέον Αθήνα-Βουλγαρία είναι 55ε ΑΛΛΑ δεν χάνεις μέρα από την κάρτα σου αφού παίρνεις λεωφορείο!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Το θεμα ειναι οτι αν πας προς Βουλγαρια κινεισαι προς Βαλκανια ενω αν πας προς Ιταλια κινεισαι προς Ιταλια-Ελβετια-Γαλλια κλπ κλπ .. Οποτε ειναι αλλο ταξιδι το ενα κ αλλο το αλλο .. Παντως αν πας με το πλοιο τοτε μετραει σαν MIA μερα για το το εισιτηριο σου αυτο ειναι το μονο σιγουρο ;)
 

stratis

Member
Μηνύματα
93
Likes
31
Το θεμα ειναι οτι αν πας προς Βουλγαρια κινεισαι προς Βαλκανια ενω αν πας προς Ιταλια κινεισαι προς Ιταλια-Ελβετια-Γαλλια κλπ κλπ .. Οποτε ειναι αλλο ταξιδι το ενα κ αλλο το αλλο .. Παντως αν πας με το πλοιο τοτε μετραει σαν MIA μερα για το το εισιτηριο σου αυτο ειναι το μονο σιγουρο ;)
.. καλά αν π.χ έχεις Προορισμό την Πράγα για κάποια δουλειά όπως εγώ μπορείς να ταξιδέψεις και απο Ιταλία και απο Βουλγαρία αν θες να το συνδυάσεις με ενα interrail ταξίδι..με την κάρτα 10/22 :) απλα απο Βουλγαρια θα πρέπει να φύγεις λίγο νωρίτερα (2 μερες)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Ε αρα παλι εχει να κανει με το τι θελεις εσυ .. Αν πας απο Σοφια μπορεις να το συνδυασεις με σχετικα μετρια τρενα κ να πας Σοφια-Νις-Βελιγραδι-Νοβι Σαντ-Βουδαπεστη-Μπρατισλαβα-Βιεννη-Μπρνο-Πραγα και σου βγαινουν οι μερες ανετα. Αν εχεις μερες προλαβαινεις κ μια Κρακοβια ειναι 3 ωρες απο Μπρνο,ετσι κ αλλιως τα τρενα ειναι τσαμπα κ εχεις μπολικες μερες ταξιδιου.

Ή αλλιως μπορεις να πας μεσω Βενετιας ή Ανκονας και να συνδυασεις Ανκονα-Μπολονια-Μιλανο-Βενετια-Τεργεστη-Κοπερ-Λιουμπλιανα-Μαριμπορ-Γκρατζ-Βιεννη-Μπρατισλαβα-Μπρνο-Πραγα ... Σε αυτο το δρομολογιο απλα πρεπει να ψαχτεις περισσοτερο στα τρενα οσο εισαι μεσα στην Ιταλια για να δεις ποια ειναι με reservation και ποια χωρις ..

So it's up to you ;) ;)
 

stratis

Member
Μηνύματα
93
Likes
31
Ε αρα παλι εχει να κανει με το τι θελεις εσυ .. Αν πας απο Σοφια μπορεις να το συνδυασεις με σχετικα μετρια τρενα κ να πας Σοφια-Νις-Βελιγραδι-Νοβι Σαντ-Βουδαπεστη-Μπρατισλαβα-Βιεννη-Μπρνο-Πραγα και σου βγαινουν οι μερες ανετα. Αν εχεις μερες προλαβαινεις κ μια Κρακοβια ειναι 3 ωρες απο Μπρνο,ετσι κ αλλιως τα τρενα ειναι τσαμπα κ εχεις μπολικες μερες ταξιδιου.

Ή αλλιως μπορεις να πας μεσω Βενετιας ή Ανκονας και να συνδυασεις Ανκονα-Μπολονια-Μιλανο-Βενετια-Τεργεστη-Κοπερ-Λιουμπλιανα-Μαριμπορ-Γκρατζ-Βιεννη-Μπρατισλαβα-Μπρνο-Πραγα ... Σε αυτο το δρομολογιο απλα πρεπει να ψαχτεις περισσοτερο στα τρενα οσο εισαι μεσα στην Ιταλια για να δεις ποια ειναι με reservation και ποια χωρις ..

So it's up to you ;) ;)
Yep κάτι τέτοιο σκεφτόμουν :) Μπρνο να πάω να κάνω τι ;;! :roll::roll: αφου υπάρχει σαν 2η επιλογη στην Τσεχία Cesky Krumlov !!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
ε όχι και 3 ώρες το Μπρνο - Κρακοβία. Από Πράγα είναι 8 ώρες μέχρι την Κρακοβία :Ρ
 

MAROULIA

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ.....
αλλά βοηθήστε με την κράτηση εισητηρίων τρένου στο εσωτερικό της ιταλίας.
πώς θα ξέρω ότι οι δύο θέσεις που θα κλείσω θα είναι δίπλα??
επίσης έχει διαφορά η 1η από τη 2η θέση?

ευχαριστώ πολύ
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
ε όχι και 3 ώρες το Μπρνο - Κρακοβία. Από Πράγα είναι 8 ώρες μέχρι την Κρακοβία :Ρ
Εκανα λαθος νομιζα οτι το τρενο στο δρομολογιο Πραγα-Κρακοβια πηγαινει μεσω Μπρνο,αλλα εκανα λαθος. Για να πας απο Μπρνο στη Κρακοβια πρεπει πρωτα να πας Οστραβα και μετα απο εκει να πας Κρακοβια μεσω Κατοβιτσε .. Οποτε στο συνολο βγαινει ενα 6ωρο-7ωρο ..
 

stratis

Member
Μηνύματα
93
Likes
31
πώς θα ξέρω ότι οι δύο θέσεις που θα κλείσω θα είναι δίπλα??
επίσης έχει διαφορά η 1η από τη 2η θέση?

ευχαριστώ πολύ
ε δεν θα έχει ? εξαιτίας του ονόματος λες να είναι πιο ακριβή ; :)
αν θες συγκεκριμένη εταιρία εδω έχει όλες τις εταιρίες που εκτελούν δρομολόγια στην Ιταλία:Ιταλία - σιδηροδρομικές εταιρείες - Raildude
και εδώ αναζήτηση γενικά για δρομολόγια: bahn.com - your online travel booking tool for rail journeys, holidays, city trips and car rental
 

fraoulitca

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
Να σας ρωτήσω και εγω κάτι βρε παιδιά.. Θέλω να ταξιδέψω με ιντεραιλ για Μεγάλη Βρετανία με το γκλομπαλ πας.. στο σιτε του ιντεραιλ δεν γράφει με ποιες χώρες συνδέεται σιδηροδρομικώς.. μήπως γνωρίζετε κάτι; πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο μέσο για να ταξιδέψω εκεί;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom