Μαρόκο Πρόγραμμα για Μαρόκο

areti_naki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Καλήμερα παιδιά,
Νέο μέλος εδω... Και θέλω στις συμβουλές σας :). Παρέα με μια φίλη έχουμε κλείσει ταξίδι στο Μαρόκο 14-25 Νοεμβρίου. Σκεφτόμαστε να ακουλουθήσουμε το εξης πλάνο: Rabat, μονοήμερη Casablanca, chefchaouene, μετά Fez, ακολουθεί έρημος :clap:κ τέλος Marrakesh.

Κάπου εδώ θέλουμε τις πολύτιμες συμβουλές σας... Τι δεν πρέπει να χάσουμε? Τι πρέπει να προσέξουμε? Μέρη που πρέπει να επισκεφτούμε...?

Υ.Γ1 Είναι το πρώτο ταξίδι εκτος Ευρώπης (ένα μικρό άγχος το έχουμε η αλήθεια είναι)

Υ.Γ2 Τέλος οι οδηγικές ικανότητες τόσο της φίλης μου όσο κ οι δίκες μου δεν και είναι οι καλύτερες :haha:. Θα μπορούσα να κλείσουμε κάτι σαν οδηγό-ξεναγό κατα την διάρκεια του ταξιδιού??

Ευχαριστώ!!!!
Και μην ξεχνάτε το πιο όμορφο ταξίδι είναι πάντα το επόμενο...
 
Last edited:

Oly

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα και απο εμένα,

Σε λιγότερο απο μήνα εχω κανονίσει κι εγω για Μαρόκο με ανάλογο προσανατολισμό (Αφιξη Ραμπατ και επιστροφη απο Μαρακές) οπότε και σχεδιάζουμε να επισκεφτούμε Merzouga απο Φεζ προς Μαρακες...
Δυστυχώς με όσα πρακτορεία επικοινωνήσαμε μας χρεώνουν την εκδρομη αυτή σαν prive tour (μιας και προφανως τα περισσότερα πρακτορεία δραστηριοποιούνται αντιστροφα δλδ με αφετηρία το Μαρακες απο οτι κατάλαβα) με κόστος οχι κατω απο 280 ευρω το ατομο (3 μερες/2 νυχτες ,1 στην ερημο )..
Κανονίζουν βέβαια και τα riad απο οτι εχω διαβάσει και σε μια επαφή που είχαμε μεσα απο μια κράτηση με έναν ιδιοκτήτη μας αφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο καλύτερης τιμής...
Σαν αποτέλεσμα , η ενοικίαση αυτοκινήτου μας φαίνεται μονόδρομος...Σωστά ;;;

Για τις τοπικές εκδρομές π.χ chefchaouen σκεφτόμαστε και τα grand taxi . Γνωρίζει κανεις αν θέλουν προσυννενόηση (τυπου κρατηση απο την προηγούμενη μερα ) ή οτι deal κάνεις στην πιάτσα τους (ισχύει οτι αναχωρούν απο συγκεκριμένο σημειο σε καθε πόλη ;;) Μπορείς να τα κλείσεις και για επιστροφή ή στον προορισμό κανονίζεις εκ νεου την επιστροφή σου ;;

Δυστυχώς θα έχουμε μόνο 6 ολόκληρες μερες για αυτό το ταξίδι και γι αυτο προσπαθώ να περιορίσω τις πολλές "εκπλήξεις" και καθυστερήσεις ..

Ευχαριστω εκ των προτέρων...
 

Teos jazz

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
Καλημέρα και από εμένα
Και εγώ πηγαίνω μαρακες από 12/01 έως 17/01 από Θεσσαλονίκη μέσο Μιλάνο
Ερωτώ θα είναι κάποιος εκεί? Για παρέα διότι ταξιδεύω μόνος ή αν θέλει να έρθει μαζί μου ας ενημερωση
Τώρα σκέφτομαι 2 μερες εσαουιρα κ υπόλοιπο μαρακες με ημερήσια στην έρημο
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.388
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Καλημέρα!
Μέσα Νοέμβρη θα ταξιδέψουμε 2 άτομα για Μαρόκο. Θα έχουμε 7 νύχτες και 7 μέρες με πτήσεις από και προς Μαρακές (λάθος τελικά αλλά ελπίζω να διορθώνεται!). Θέλουμε να μείνουμε ιδανικά 3 νύχτες Μαρακές,2 Φες (ή 1 Φες και 1 Chefchaouen) και 1 στην έρημο.. Τελευταία νύχτα Μαρακές μιας και η πτήση είναι αρκετά πρωινή.είναι εφικτό αυτό το πλάνο? και αν ναι, ποια διαδρομή προτείνετε να ακολουθήσουμε για το τριήμερο εκτός Μαρακές?
Σημ. σκεφτόμαστε και το ενδεχόμενο ενοικίασης αυτοκινήτου εάν αυτό διευκολύνει τα πράγματα και επίσης δεν έχουμε θέμα με μεγάλες μετακινήσεις.
ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Eli.k

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα!
Δυστυχώς οι μερες ειναι λιγες για να προλαβετε ολα αυτα. Οι αποστάσεις ειναι μεγάλες και αυτο δυσκολεύει τα πραγματα. Ενδεικτικά απο Μαρακές για Μερζουγκα (Έρημο) η απόσταση είναι γυρω στις 8 ωρες. .Και μετα απο εκει για Φες περιπου αλλο τοσο.. Εφόσον αναχωρειτε παλι απο Μαρακές θα πρέπει και να επιστρέψετε.. Πιστευω οτι το καλυτερο θα ηταν να περιπλανηθειτε στο Μαρακές, να κανετε ημερήσιες στις γυρω πολεις και να μείνετε στην Έρημο. Τα υπολοιπα την επόμενη φορα☺
Για αυτοκινητο δεν μπορω να βοηθήσω και να σας πω αν αξίζει γιατι εμεις κάναμε τη διαδρομή Μαρακες-Μερζουγκα- Φες με πρακτορείο igomorocco (με μικρά λεωφορειακια των 10 ατόμων) και επιστρεψαμε μς τρένο απο την πλευρα της Ραμπάτ.
 

Dimspace23

Member
Μηνύματα
39
Likes
32
Καλησπέρα. Πριν μια εβδομάδα γύρισα από το καταπληκτικό Μαρόκο οπου το επισκέφτηκα για δεύτερη φορά μέσα σε έναν χρόνο. Όσον αφορά για το πλάνο σου, θα μπορούσες να κάνεις 2 διανυκτερεύσεις στο Μαρακές αντί για 3, για να βγει πιο εύκολα το πρόγραμμα και να δεις περισσότερα . Θα σου πρότεινα να κάνεις 1 διανύκτερευση στο Μαρακές, την επόμενη να φύγεις για Φες, να κάνεις 2 διανυκτερεύσεις εκεί και αν θέλεις να δείς το Σεφσαουέν να πάς ημερήσια εκδρομή. Έπειτα να φύγεις με κατεύθυνση την Μερζούγκα. Από εδώ και πέρα νομίζω κατά την γνώμη μου θα χρειαστεί να πάς με τζιπ και οδηγό. Εμείς είχαμε έναν καταπληκτικό οδηγό, τον Αμπντέλ ([email protected]), και νοιώσαμε σε όλο το ταξίδι μας πολύ ασφαλείς. Το να ενοικιάσεις και να οδηγήσεις αυτοκίνητο μου φαίνεται τρελό, οι περισσότεροι οδηγοί δεν ξέρουν ούτε τα στοιχειωδη και οδηγούν σαν τρελοί και επιπλέον θα χάσεις πολλά κρυμμένα μυστικά της καταπληκτικής αυτής χώρας που μόνο οι ντόπιοι γνωρίζουν, οπότε νομίζω ότι η μετακίνηση με οδηγό και τζιπ είναι μονόδρομος. Έχει υπέροχα μέρη στην διαδρομή και μοναδικές εμπειρίες, όπως η στάση που είχαμε στον Μεσαίο Άτλαντα και η συνάντηση με μαϊμούδες που ζουν στο δάσος (τρομερή εμπειρία), οάσεις, βουνά, ποτάμια, οχυρωμένες πόλεις. Όλη η διαδρομή είναι μοναδική. Το απόγευμα θα φτάσεις στην Μερζούγκα, την πύλη της ερήμου. Εκεί θα ήταν καλύτερα να μείνεις σε ένα desert camp, στο οποίο θα μπορούσες να φτάσεις ως εκεί με καμήλα (must do) βλέποντας το ηλιοβασίλεμα...Επόμενη μέρα αναχώρηση με το τζιπ και στάσεις σε διάφορες πόλεις και χωριά, στο μοναδικό φαράγγι Todra και διανυκτέρευση στο Boumalne Dades. Επόμενη μέρα, επίσκεψη σε Ουαρζαζάτε, Αΐτ-Μπεν-Χαντού και επιστροφή στο Μαρακές για την τελευταία διανυκτέρευση.
Ελπίζω να σε βοήθησα, οποιαδήποτε διευκρίνηση και πληροφορία χρειαστείς μην διστάσεις να με ρωτήσεις.
 

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Καλημερα στους συνταξιδιωτες.Ειμαστε μια παρεα 10 ατομων και εχουμε κανονισει να παμε στο Μαροκο αρχες Νοεμβριου για 7 ημερες.Λεμε να ενοικιασουμε αυτοκινητο και να παμε ΜΑΡΑΚΚΕΣ-ΦΕΖ ΕΣΑΟΥΙΡΑ-ΑΤΛΑΝΤΑ και ερημο Σαχαρα.Μπορουμε να τα προλαβουμε ολα αυτα και επισης εχετε καποιες προτασεις για διαμονη?
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
H Ouarzazate είναι στο δρόμο σας μη την προσπερασετε! Επισης δωστε βάση στο δρόμο προς εσαουιρα, να δείτε τα κατσικια που ανεβαίνουν στα δέντρα για να βοσκησουν:haha:
 

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
H Ouarzazate είναι στο δρόμο σας μη την προσπερασετε! Επισης δωστε βάση στο δρόμο προς εσαουιρα, να δείτε τα κατσικια που ανεβαίνουν στα δέντρα για να βοσκησουν:haha:
Ευχαριστω,αξιζει να παμε απο Ατλαντικο μερια δηλαδη ,το θεμα ειναι αν μπορουμε να τα προλαβουμε αυτα που θελουμε να δουμε
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
To Ouarzazate είναι μεταξύ ατλαντα και σαχαρας. Αν δεν κάνω λάθος είναι η τελευταία πόλη πριν τη Σαχάρα. Εκεί θα δειτε την εντυπωσιακη kasbah ait ben haddou. Δε χρειαζεται διανυκτερευση. Ένα πέρασμα καποιες ώρες για να τη δείτε. Η Essaouira μοιαζει πολύ με Ευρώπη αλλα είναι όμορφη σίγουρα. Μια διανυκτερευση ειναι αρκετη πιστεύω. Φεζ δεν εχω πάει και δε ξερω να σου πω. Αλλά λογικα σε 7 μέρες τα προλαβαινετε ολα. Προσοχή γιατί οδηγούν σαν τρελοί!
 
Last edited by a moderator:

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
To Ouarzazate είναι μεταξύ ατλαντα και σαχαρας. Αν δεν κάνω λάθος είναι η τελευταία πόλη πριν τη Σαχάρα. Εκεί θα δειτε την εντυπωσιακη kasbah ait ben haddou. Δε χρειαζεται διανυκτερευση. Ένα πέρασμα καποιες ώρες για να τη δείτε. Η Essaouira μοιαζει πολύ με Ευρώπη αλλα είναι όμορφη σίγουρα. Μια διανυκτερευση ειναι αρκετη πιστεύω. Φεζ δεν εχω πάει και δε ξερω να σου πω. Αλλά λογικα σε 7 μέρες τα προλαβαινετε ολα. Προσοχή γιατί οδηγούν σαν τρελοί!
Ευχαριστω για τις πληροφοριες
 

Dimspace23

Member
Μηνύματα
39
Likes
32
Καλημερα στους συνταξιδιωτες.Ειμαστε μια παρεα 10 ατομων και εχουμε κανονισει να παμε στο Μαροκο αρχες Νοεμβριου για 7 ημερες.Λεμε να ενοικιασουμε αυτοκινητο και να παμε ΜΑΡΑΚΚΕΣ-ΦΕΖ ΕΣΑΟΥΙΡΑ-ΑΤΛΑΝΤΑ και ερημο Σαχαρα.Μπορουμε να τα προλαβουμε ολα αυτα και επισης εχετε καποιες προτασεις για διαμονη?
Είναι λίγο δύσκολο να προλάβετε να δείτε όλα αυτα τα μέρη σε 7 ημέρες, θα πρέπει να είστε όλη την ώρα μέσα στο αυτοκίνητο, εξαρτάται βέβαια και από το αν θα αναχωρήσετε από το ίδιο αεροδρόμιο που θα φτάσετε. Δώσε περισσοτερες πληροφορίες για να μπορέσω να σε βοηθήσω με το πρόγραμμα. Για διαμονή στην Φεζ προτείνω το Riad Lalla Zoubida https://www.riadlallazoubida.com/contact
και για έρημο το Gboo Luxury Desert Camp https://www.booking.com/hotel/ma/gb...61;srpvid=16e10d02b4e7018c;type=total;ucfs=1&
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom