Ρωσία Πρόγραμμα για Μόσχα...

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σε ένα μήνα περίπου θα ταξιδέψω στη Μόσχα και έχω αρχίσει να προγραμματίζω το τετραήμερο (3μιση μέρες για την ακρίβεια). Έχω κάνει ένα αρχικό πλάνο και θα ήθελα τη γνώμη σας! Κυρίως για το αν είναι φορτωμένο και μήπως ξεχνάω κάτι βασικό! Εδώ να σημειώσω ότι δε θα πάμε σε μουσεία και ότι το ξενοδοχείο μας είναι 20-30 λεπτά με το μετρό από το κέντρο. Άυτό που κάνουμε συνηθως όταν δε μένουμε μέσα στο κέντρο είναι να ξεκινάμε πρωί και να γυρνάμε στο ξενοδοχείο βραδάκι..Οπότε το πρόγραμμα το έφτιαξα με αυτή τη λογική και η μόνη μέρα που θα μείνουμε έξω για βραδινή βόλτα και ποτό είναι η πρώτη.

ΠΕΜΠΤΗ
Φτάνουμε Μόσχα 13.30 αλλά υπολογίζω με τις διαδρομές να ξεκινήσουμε για βόλτα στις 15.30.
1) βόλτα στη Κόκκινη πλατεία, Καθεδρικός αγ. Βασιλείου, βόλτα γύρω απ'το Κρεμλίνο (και απέναντι στην Lavrusinsky που έχει τη γέφυρα και τα συντριβάνια), κήπους Αλεξάνδρου, Μπολσόϊ, GUM
2) μετρό για τον πεζόδρομο Arbat, βόλτα στα μαγαζιά
3) με τα πόδια μέχρι τον Καθεδρικό Christ the Savior
4) φαγητό και ποτό στην περιοχή
(τους Καθεδρικούς θα τους δούμε απ'εξω γιατι λογικά θαναι κλειστα, αλλά τους έβαλα στο προγραμμα παρακατω και πρωί για να τους δούμε και μέσα)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
(Ξεκινάμε από νωρίς το πρωί)
1) Ξανά στον Καθεδρικό Christ the Savior και μέσα, μετα προς το άγαλμα του Μ. Πέτρου
2) Με τα πόδια από τον Καθεδρικό (γίνεται;) στη γέφυρα Κrymsky (διάβασα ότι έχει ωραία θέα από εκεί), και βόλτα στο Gorky park και απέναντι στο statue park της tretyakov gallery.
3) μετρό προς το πανεπιστημιο Lomonosov, Sparrow Hills, metro most, σταδιο Lezhniki
4) μετρό προς Pushkin square για βόλτα και καφέ, από εκεί με τα πόδια μέχρι Patriarch's pond
5) βόλτα στον δρόμο Τverkaya και σταση για φαγητό
6) αναλογα με την ώρα και την κούραση ίσως ξανα μια μικρή βόλτα στην Κόκκινη πλατεία.

ΣΑΒΒΑΤΟ
1) Ξεκινώντας νωρίς θα κάνουμε στάση στο Danilovsky monastery (που είναι στη γραμμή μετρό του ξενοδοχείου μας)
2) Επίσκεψη στο Κρεμλίνο, μαυσωλείο Λένιν κτλ. και θα δούμε ξανά με το φως της μέρας τους κήπους, το μνημείο του αγν. Στρατιώτη, τον καθεδρικό αγ. Βασιλείου
3) Izmailovsky market ή εναλλακτικά διεθνές εμπορικό κέντρο (ουρανοξύστες, αγορά)
5) Κόκκινη πλατεία για φαγητό
6) Και όταν θα'χει νυχτώσει βόλτα στους σημαντικότερους σταθμούς του μετρό

ΚΥΡΙΑΚΗ
φευγουμε μεσημέρι οπότε θα κάνουμε check out και κατευθείαν αεροδρόμιο όσο γίνεται νωρίτερα!

Και τώρα μερικές απορίες,
1)οι πινακίδες με τους δρόμους είναι και στα αγγλικά ή μόνο κυριλλικά;; Αν ισχύει το δευτερο θα πρέπει να βρω χαρτη με κυριλλικά γιατί όσοι βρήκα ως τώρα είναι στα αγγλικά.
2)Εχετε να προτείνετε κάποιο εστιατόριο που να έχει και αγγλικούς καταλόγους;
3)Στο διεθνές εμπορικό κεντρο αξίζει να πάμε; Το είχε ένας οδηγός που διάβασα αλλά η σταση μετρο που λέει δεν υπάρχει στο χάρτη με το ίδιο όνομα. Μήπως ξερετε πως λέγεται; Νομίζω η περιοχή λέγεται moscow city..
4) μπορεί να φανει χαζό, αλλά οι γεφυρες που βλέπω στο χαρτη είναι και για πεζούς ή όχι όλες; Π.χ. εβαλα στα google maps διαδρομή με τα πόδια να πάω από μετρο park'kulturi απέναντι στο Gorky park και αντί να μου δείξει πως περνάω τη γεφυρα krymsky με βάζει να κάνω ένα τεραστιο κύκλο από άλλη γεφυρα..

Σίγουρα θα προκύψουν κι άλλες απορίες, αυτά για αρχή!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
ΠΕΜΠΤΗ
1) βόλτα στη Κόκκινη πλατεία, Καθεδρικός αγ. Βασιλείου, βόλτα γύρω απ'το Κρεμλίνο (και απέναντι στην Lavrusinsky που έχει τη γέφυρα και τα συντριβάνια), κήπους Αλεξάνδρου, Μπολσόϊ, GUM
2) μετρό για τον πεζόδρομο Arbat, βόλτα στα μαγαζιά
3) με τα πόδια μέχρι τον Καθεδρικό Christ the Savior
4) φαγητό και ποτό στην περιοχή
(τους Καθεδρικούς θα τους δούμε απ'εξω γιατι λογικά θαναι κλειστα, αλλά τους έβαλα στο προγραμμα παρακατω και πρωί για να τους δούμε και μέσα)
Αν θελετε να μπειτε μεσα στον Αγ Βασιλειο , στις 17:00 κλεινει οποτε ισως δεν προλαβετε...
Νομιζω στον Καθεδρικό Christ the Savior καλυτερα να πατε μια και καλη την επομενη μερα,αν πατε και αν εχετε ορεξη εκεινη την ωρα πιειτε και ενα καφεδακι στο Gogol Mogol...

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
(Ξεκινάμε από νωρίς το πρωί)
1) Ξανά στον Καθεδρικό Christ the Savior και μέσα, μετα προς το άγαλμα του Μ. Πέτρου
2) Με τα πόδια από τον Καθεδρικό (γίνεται;) στη γέφυρα Κrymsky (διάβασα ότι έχει ωραία θέα από εκεί), και βόλτα στο Gorky park και απέναντι στο statue park της tretyakov gallery.
3) μετρό προς το πανεπιστημιο Lomonosov, Sparrow Hills, metro most, σταδιο Lezhniki
4) μετρό προς Pushkin square για βόλτα και καφέ, από εκεί με τα πόδια μέχρι Patriarch's pond
5) βόλτα στον δρόμο Τverkaya και σταση για φαγητό
6) αναλογα με την ώρα και την κούραση ίσως ξανα μια μικρή βόλτα στην Κόκκινη πλατεία.
Το Gorky δεν ειμαι σιγουρη οτι αξιζει! Γινεται περπατωντας αυτο που λες, ετσι και αλλιως ετοιμαστειτε να ξεγοφιαστειτε...

ΣΑΒΒΑΤΟ
1) Ξεκινώντας νωρίς θα κάνουμε στάση στο Danilovsky monastery (που είναι στη γραμμή μετρό του ξενοδοχείου μας)
2) Επίσκεψη στο Κρεμλίνο, μαυσωλείο Λένιν κτλ. και θα δούμε ξανά με το φως της μέρας τους κήπους, το μνημείο του αγν. Στρατιώτη, τον καθεδρικό αγ. Βασιλείου
3) Izmailovsky market ή εναλλακτικά διεθνές εμπορικό κέντρο (ουρανοξύστες, αγορά)
5) Κόκκινη πλατεία για φαγητό
6) Και όταν θα'χει νυχτώσει βόλτα στους σημαντικότερους σταθμούς του μετρό
Στο Κρεμλινο τσεκαρετε ωρες εισοδου στο State Armoury...
Izmailovsky market ειναι καλουλι αλλα αν δεν προλαβετε μην χαλαστειτε και πολυ...
Μπραβο τους σταθμους του μετρο βραδυ πρεπει!

ΚΥΡΙΑΚΗ
φευγουμε μεσημέρι οπότε θα κάνουμε check out και κατευθείαν αεροδρόμιο όσο γίνεται νωρίτερα!
δεν ξερω τι εννοεις αλλα δεν χρειαζεται να πατε νωριτερα απο 2 ωρες πριν...

1)οι πινακίδες με τους δρόμους είναι και στα αγγλικά ή μόνο κυριλλικά;; Αν ισχύει το δευτερο θα πρέπει να βρω χαρτη με κυριλλικά γιατί όσοι βρήκα ως τώρα είναι στα αγγλικά.
Παρε τις ΧΑΡΤΟΠΟΛΕΙΣ εχουν και τις δυο γλωσσες...

2)Εχετε να προτείνετε κάποιο εστιατόριο που να έχει και αγγλικούς καταλόγους;
τι μπατζετ;


3)Στο διεθνές εμπορικό κεντρο αξίζει να πάμε; Το είχε ένας οδηγός που διάβασα αλλά η σταση μετρο που λέει δεν υπάρχει στο χάρτη με το ίδιο όνομα. Μήπως ξερετε πως λέγεται; Νομίζω η περιοχή λέγεται moscow city..
Μολις βρηκα τι ειναι... ε δεν νομιζω οτι για τις μερες που εχετε ενδείκνυται να πατε...


ΕΝΑ ΕΝΑ μου ρχονται ... στο Novodevichy δεν θα πατε; αντι για το μοναστηρι που διαλεξατε...

αν θες διαβασε και εδω , ειναι η ιστορια μου για τη Μοσχα http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F3%F7%E1-%E1%E4%E5%EB%F6%DD%F2-%EC%EF%F5.html
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Πολύ βαρύ θεωρώ ότι έχεις κάνει το πρόγραμμά σου και δεν λαμβάνεις υπόψη το κρύο και τις λίγες ώρες με φως,που θα περιορίσει πολύ το περπάτημά σας.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
αν θες διαβασε και εδω , ειναι η ιστορια μου για τη Μοσχα http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F3%F7%E1-%E1%E4%E5%EB%F6%DD%F2-%EC%EF%F5.html
Γειά σου συνονόματη :)
την έχω διαβασει ήδη την ιστορία σου και με βοήθησε πολύ! Πρέπει να περάσες πολύ ωραία!
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
Αγ. Βασίλειο θα μπουμε το Σάββατο γιατι θα'χει κλείσει την Πεμπτη την ωρα που θα πάμε..
Το gogol mogol που μου γράφεις το έχει και ο οδηγός, αφού το προτείνεις και συ θα πάμε εκει μιας και ειναι και στη περιοχή!
Για το gorky park μπορεί όντως να μην αξίζει χειμωνιάτικα..αλλά μιας και θα μαστε εκει δίπλα θα ρίξουμε μια ματια και αν μας αρέσει κανουμε μια βολτα..
Στο Κρεμλίνο Σάββατο υπάρχει περίπτωση να'ναι καποια κλειστά;
Για το διλημμα μάλλον για Izmailovsky market μας βλέπω..Το έψαξα και για το moscow city θέλουμε μισή ώρα με μετρό..
Την Κυριακή δεν έβαλα να κανουμε τίποτα το πρωί για να μην αγχωθώ με την επιστροφή. Θα πάμε κανένα τρίωρο νωρίτερα στο αεροδρόμιο για να χαζέψουμε κιόλας..
Για εστιατόριο κοιτάω σε μεσαίες τιμές..Στο tripadvisor βρήκα στα 10 πρωτα το Ragout..Αλλά αμα δεν έχει αγγλικό καταλογο νηστικούς μας βλέπω..Τουλάχιστον διάβασα πως έχει καλό φαγητό το εστιατοριο του ξενοδοχείου μας οποτε στη χειρότερη θα τρωμε εκει..
Στο Pushkin cafe που προτείνουν όλοι μπορείς να κάτσεις βράδυ και για καφέ-γλυκο ή είναι μονο για φαγητό; Ο οδηγός το έχει στα πολύ ακριβά για φαγητό.
Στο Novodevichy δυστυχώς δε νομιζω να προλάβουμε να πάμε, διαλέξαμε το άλλο γιατι είναι στο δρόμο μας και διάβασα και καλά σχόλια..
Για αυτό με τις γέφυρες που ρωτάω παραπάνω μήπως ξέρεις; Γενικά με αγχωνει αυτό με τους τεραστιους δρόμους και τη σημανση στα κυριλλικά..
Επίσης υπάρχει κάποιο μερος που είναι επικίνδυνο ή γενικά πρέπει να αποφύγουμε;
Και παλι ευχαριστω για ολες τις πληροφορίες!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Στο Κρεμλίνο Σάββατο υπάρχει περίπτωση να'ναι καποια κλειστά;
The Moscow Kremlin - Visitor information
κοιτα εδω!;)

Στο Pushkin cafe που προτείνουν όλοι μπορείς να κάτσεις βράδυ και για καφέ-γλυκο ή είναι μονο για φαγητό; Ο οδηγός το έχει στα πολύ ακριβά για φαγητό.
Ναι ναι μπορειτε να κατσετε για καφε η κρασι ...

Γενικά με αγχωνει αυτό με τους τεραστιους δρόμους και τη σημανση στα κυριλλικά..
Μην ανησυχειτε καθολου , απλα κανε μια προσπαθεια να θυμασαι λιγο το κυριλλικο , βοηθαει πολυ!!!

απο φαγητο που ρωτας, τσεκαρε το : , . : , 1000 , 24, καλουλι! οικονομικο και καλο φαγητακι !:D
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πολύ βαρύ θεωρώ ότι έχεις κάνει το πρόγραμμά σου και δεν λαμβάνεις υπόψη το κρύο και τις λίγες ώρες με φως,που θα περιορίσει πολύ το περπάτημά σας.
Δε παλεύεται το κρύο ε;..αλλά τι να κάνουμε για αυτό..;την εποχή που πάμε ειναι αναγκαιο κακο, δε μπορούμε να ειμαστε εκει και να μη δούμε εστω τα βασικά..Ποια μέρα σου φαίνεται πιο φορτωμένη;..αυτό που σκέφτομαι ειναι σε κάποια σημεία που έλεγα να περπατήσουμε ενώ υπάρχει μετρο (μια σταση ουσιαστικα) να πέρνουμε μετρο και ας είναι σχετικα κοντα. Επίσης στη χειρότερη θα αρχίσουμε να αφαιρούμε κάποια δευτερεύοντα αξιοθέατα..Παντως το πόσο κραταει η μέρα το εχω λάβει υπόψην μου και εχω βαλει νωρίς το πρωί μεχρι μεσημερι τα αξιοθέατα που θέλω να δω μέρα και μετά βολτες σε αγορές κτλ..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
The Moscow Kremlin - Visitor information
κοιτα εδω!;)


Ναι ναι μπορειτε να κατσετε για καφε η κρασι ...


Μην ανησυχειτε καθολου , απλα κανε μια προσπαθεια να θυμασαι λιγο το κυριλλικο , βοηθαει πολυ!!!

απο φαγητο που ρωτας, τσεκαρε το : , . : , 1000 , 24, καλουλι! οικονομικο και καλο φαγητακι !:D
Κοιταξα το site του Κρεμλίνου και μπερδεύτηκα λίγο..Με τις μέρες δεν υπάρχει πρόβλημα μονο Πέμπτη είναι κλειστά. Επίσης λέει πως μέχρι τον Απρίλη είναι κλειστή η εκθεση στον Ivan the Great Bell-Tower..Εχει διάφορους τύπους εισητηρίων, και δε ξερω τι να διαλέξω..εκτός από το Armoury chamber τι άλλο αξίζει να δούμε;
Το εστιατοριο το έσωσα! Φαίνεται καλο! :)
Το κυριλλικό αλφαβητο έκατσα να το ψιλομάθω!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Δε παλεύεται το κρύο ε;..αλλά τι να κάνουμε για αυτό..;την εποχή που πάμε ειναι αναγκαιο κακο, δε μπορούμε να ειμαστε εκει και να μη δούμε εστω τα βασικά..Ποια μέρα σου φαίνεται πιο φορτωμένη;
...παλεύεται,αλλά με νύχια και με δόντια.Τσέκαρε πάντως για καλό και για κακό τις μέσες θερμοκρασίες.
Ας ξεκινήσω από την πρώτη:ο γύρος της Κόκκινης πλατείας,το πέρασμα απέναντι και επιστροφή μέχρι Arbatskaya(γιατί μόνο μπλε γραμμή σε βολεύει για το τέλος της ulitsa Arbat)είναι κοντά στα 4 χλμ.Και από Arbat μέχρι τον Καθεδρικό άλλα 2χλμ.Και όλα αυτά χωρίς τις παρακάμψεις των ενδιαφερόντων και ιστορικών κτιρίων της περιοχής.Λιώσιμο ακόμα και αν το περπατήσεις γρήγορα.Η περιοχή του θεάτρου πιστεύω αξίζει περισσότερο χρόνο....δεν είναι μόνο το Μπολσόι εκεί.
Παρασκευή:το gorky είναι πολύ πιο μακριά από όσο πιστεύεις...Pushkin-pond-Pushkin-Tverskaya-Κόκκινη πλατεία είναι κοντά 3χλμ και η λίμνη δεν αξίζει και πολλά εκτός και αν την δεις παγωμένη.Η Tverskaya εξάλλου,κρύβει διαμαντάκια στους παράδρομους.Lomonosov σίγουρα δεν χωράει αυτή την μέρα(περισσότερα από την Ευαγγελία,αφού εγώ δεν πρόλαβα)

Υπόψιν έχεις αφήσει παντελώς εκτός το Kitay gorod...γιατί;

Το Pushkin cafe,αν δεν είσαι προετοιμασμένη για έξοδα,μην το δοκιμάσεις για φαγητό.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
...παλεύεται,αλλά με νύχια και με δόντια.Τσέκαρε πάντως για καλό και για κακό τις μέσες θερμοκρασίες.
Ας ξεκινήσω από την πρώτη:ο γύρος της Κόκκινης πλατείας,το πέρασμα απέναντι και επιστροφή μέχρι Arbatskaya(γιατί μόνο μπλε γραμμή σε βολεύει για το τέλος της ulitsa Arbat)είναι κοντά στα 4 χλμ.Και από Arbat μέχρι τον Καθεδρικό άλλα 2χλμ.Και όλα αυτά χωρίς τις παρακάμψεις των ενδιαφερόντων και ιστορικών κτιρίων της περιοχής.Λιώσιμο ακόμα και αν το περπατήσεις γρήγορα.Η περιοχή του θεάτρου πιστεύω αξίζει περισσότερο χρόνο....δεν είναι μόνο το Μπολσόι εκεί.
Παρασκευή:το gorky είναι πολύ πιο μακριά από όσο πιστεύεις...Pushkin-pond-Pushkin-Tverskaya-Κόκκινη πλατεία είναι κοντά 3χλμ και η λίμνη δεν αξίζει και πολλά εκτός και αν την δεις παγωμένη.Η Tverskaya εξάλλου,κρύβει διαμαντάκια στους παράδρομους.Lomonosov σίγουρα δεν χωράει αυτή την μέρα(περισσότερα από την Ευαγγελία,αφού εγώ δεν πρόλαβα)

Υπόψιν έχεις αφήσει παντελώς εκτός το Kitay gorod...γιατί;

Το Pushkin cafe,αν δεν είσαι προετοιμασμένη για έξοδα,μην το δοκιμάσεις για φαγητό.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Εννοείται θα είμαστε με ισοθερμικά και γενικά πολύ ζεστό ντυσιμο αλλά και πάλι πολλές ωρες συνεχόμενα εξω δε γίνεται..Οπότε ζεστα διαλλείματα για καφε, φαγητό,ποτο, σε κλειστα εμπορικά κτλ..
Αυτό που λες για τη μπλε γραμμη στην Arbatskaya δε το κατάλαβα..δε γίνεται να πάρουμε μετρο απο pl.revolutsi προς μετρο arbatsnaya για να κανουμε βόλτα στην arbat?
Γενικά αν η διαδρομες έχουν ενδιαφέροντα πραγματα να δεις κάπου ξεχνας την κούραση, δηλ να περπατησω 4-5 χλμ συνεχόμενα δε με πειραζει, εχω κανει και περισσότερα, το κρύο όμως με πειράζει :roll:..
Το gorky στο χαρτη φαινεται ακριβώς απέναντι από την tetryakov gallery (συγχρονης τεχνης) αφου περασεις τη γεφυρα krymsky..Φανταζομαι είναι πολυ μεγαλο πάρκο αλλά απο εκει δε ξεκινάει;
Την Tverskaya σκεφτομαο να την περπατήσουμε πολύ,αν ομως κουραστουμε κα΄που στα μέσα βλεπω εχει σταθμο μετρο..
Kitay gorod δεν εβαλα γιατι οπως είδες ήδη το εχω κανει αρκετα κουραστικο το προγραμμα..Εχει κάτι εκει που πρεπει οπωσδήποτε να δούμε; Σε περίπτωση που βγάλουμε κάτι αλλο από το προγραμμα να ξερω τι να προσθέσω!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
λοιπόν το κρύο Παλεύετε, δε είναι τίποτα το τραγικό, τώρα είχε -10 και περπατάγαμε άνετα (με ισοθερμικό παντελόνι)

επίσης καλο μέρος για φαγητό κι φθηνό, μπορείς να βρείς στην αλυσίδα εστιατοριων Moo Moo Restaurant - Wikipedia, the free encyclopedia

για όλα τα αλλα, στις 16 που θα είμαι κρακοβία ;D
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
λοιπόν το κρύο Παλεύετε, δε είναι τίποτα το τραγικό, τώρα είχε -10 και περπατάγαμε άνετα (με ισοθερμικό παντελόνι)

επίσης καλο μέρος για φαγητό κι φθηνό, μπορείς να βρείς στην αλυσίδα εστιατοριων Moo Moo Restaurant - Wikipedia, the free encyclopedia

για όλα τα αλλα, στις 16 που θα είμαι κρακοβία ;D
Ο Χριστος και η Παναγια !! Στέλνεις τον άνθρωπο σε ταχυφαγειο;
Για φθηνό και καλό φαγητό εδώ
Gogol Mogol
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δεν μας είπε το budget ;P

δε είναι κι τόσο τραγικό εκεί ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom