Ρωσία Πρόγραμμα για Μόσχα...

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αυτό που περιγράφεις είναι στο μαυσωλείο του Λένιν. Στο Κρεμλίνο μπαίνεις κανονικά με φωτογραφική.
Και γω αυτό διάβασα..Μηπως αλλαξε ο κανονισμός;
Θανάση τι εισητήριο είχες; Μήπως εξαρταται απ'το εισητηριο; Αν καταλαβα καλά βγαζεις άλλο για grounds kai exhibits, άλλο για cathedrals και άλλο για armoury..
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
εμείς είχαμε invitation από το Υπουργείο Παιδείας της Ρωσίας, δε ξέρω τι εισιτήριο ήταν. Παίζει να μη μας άφησαν τις μηχανές, μιας κι είχαμε τουρ στο προεδρικό μέγαρο. :/
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Το όνομα μου είναι Ελένη..όχι δεν είμαι πια φοιτήτρια..Ο φίλος μου είναι αλλά ειναι >26 οπότε νομίζω δε δικαιούται ουτε αυτός έκπτωση στα αξιοθέατα
άμα μπορεί να βγάλει ISIC όπως κι IYTC (international youth card The IYTC Youth Card and ITIC Teacher Card | ISIC - International Student Identity Card - ISIC.org), δικαιούται έκπτωση για Κρέμλινο

The Moscow Kremlin - Ticket pricesThe Armoury Chamber

;)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
άμα μπορεί να βγάλει ISIC όπως κι IYTC (international youth card The IYTC Youth Card and ITIC Teacher Card | ISIC - International Student Identity Card - ISIC.org), δικαιούται έκπτωση για Κρέμλινο

The Moscow Kremlin - Ticket pricesThe Armoury Chamber

;)
Το κοιταξα αλλά πρεπει να'σαι απο 26 και κατω..οποτε δε γινεται..
Εντωμεταξυ χάζεψα στο google earth τις διαδρομές που θελω να κανουμε και είναι οντως τεραστιες..Πιο πολύ με αγχωσε η περιοχη του Πανεπιστημίου και sparrow hills. Να παρουμε μετρο απο universitet (που θα δουμε το πανεπιστημιο) ως το σταθμό Vorobyovy Gory?? Στο δευτερο τι εχει να δούμε; Στο google earth φαινεται σαν δασος και πιο δίπλα είναι το σταδιο..
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δυστυχώς δε πήγα από εκείνη την πλευρά, αλλά η γνώμη μου (εκεί που περπάτησα ΑΡΚΕΤΑ) ήταν το ποδαράτο που έριξα από την Κόκκινη Πλατεία μέχρι τον σιδηροδρομικό σταθμό Kiyevsky (Киевский вокзал)

κάνοντας αυτήν την διαδρομή Krasnaya ploshchad', Moskva, Rosja do Kiyevskiy vokzal - Mapy Google

για το Μετρό, λογικά εσάς θα σας θα σας φανεί καλό το εισιτήριο 20 διαδρομών (520 ρούβλια = 13 ευρώ). πατε στο γκισέ στην στάση μετρό, και λέτε dvadtsat, κι η πωλήτρια θα σας δώσει το εισιτήριο/α το οποιό αποτελεί μια μαγνητική κάρτα. Μπορείς άφοβα να την βάλεις στο πορτοφόλι σου, κι να μη χρειαστείς να την ξαναβγάλεις από εκεί.

Μόλις φτάσεις στην μπάρα, περνάς το πορτοφόλι σου πάνω από την μπάρα, η μπάρα σου ανοίγει, και σου αναγράφει πόσες διαδρομές έχεις ακόμα. Επίσης με το ίδιο εισιτήριο μπορείς να βάλεις μέχρι κι 20 άτομα την ίδια φορά (δλδ μέχρι να τελειώσουν οι διαδρομές).

Η γραμμή που αξίζει κανείς να δει είναι η καφέ, η κυκλική (υπάρχει και ένας θρύλος για αυτή, θα την πω στην ιστορία μου)

Αλήθεια σε ποιο αεροδρόμιο προσγειώνεστε; Επίσης μη ξεχάσεις, ότι η Μόσχα είναι +2 ώρες από την Αθήνα μέχρι την 25 Μαρτίου
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
δυστυχώς δε πήγα από εκείνη την πλευρά, αλλά η γνώμη μου (εκεί που περπάτησα ΑΡΚΕΤΑ) ήταν το ποδαράτο που έριξα από την Κόκκινη Πλατεία μέχρι τον σιδηροδρομικό σταθμό Kiyevsky (Киевский вокзал)

κάνοντας αυτήν την διαδρομή Krasnaya ploshchad', Moskva, Rosja do Kiyevskiy vokzal - Mapy Google

για το Μετρό, λογικά εσάς θα σας θα σας φανεί καλό το εισιτήριο 20 διαδρομών (520 ρούβλια = 13 ευρώ). πατε στο γκισέ στην στάση μετρό, και λέτε dvadtsat, κι η πωλήτρια θα σας δώσει το εισιτήριο/α το οποιό αποτελεί μια μαγνητική κάρτα. Μπορείς άφοβα να την βάλεις στο πορτοφόλι σου, κι να μη χρειαστείς να την ξαναβγάλεις από εκεί.

Μόλις φτάσεις στην μπάρα, περνάς το πορτοφόλι σου πάνω από την μπάρα, η μπάρα σου ανοίγει, και σου αναγράφει πόσες διαδρομές έχεις ακόμα. Επίσης με το ίδιο εισιτήριο μπορείς να βάλεις μέχρι κι 20 άτομα την ίδια φορά (δλδ μέχρι να τελειώσουν οι διαδρομές).

Η γραμμή που αξίζει κανείς να δει είναι η καφέ, η κυκλική (υπάρχει και ένας θρύλος για αυτή, θα την πω στην ιστορία μου)

Αλήθεια σε ποιο αεροδρόμιο προσγειώνεστε; Επίσης μη ξεχάσεις, ότι η Μόσχα είναι +2 ώρες από την Αθήνα μέχρι την 25 Μαρτίου
Είδα τη διαδρομή που περπάτησες! Πόση ώρα σου πήρε όλο αυτο; Γιατί δε πήρες το μετρό smolenskaya στο τέλος της arbat και πήγες ως Kiyevsky? Είχε τπτ ενδιαφέρον απ'την άλλη μεριά της γεφυρας;
Για το μετρό ή θα πάρουμε μία 20αρα καρτα ή δύο 10αρες, αληθεια αυτες πως τις ζητάμε;;Μάλλον νοηματική!
Απ'τη καφέ γραμμή έχω σημειώσει πολλές στασεις να δούμε..Τι πρέπει να κανουμε; Εννοω το ενδιαφέρον που είναι, στις αποβάθρες ή ανεβαίνουμε πάνω βλεπουμε στο σταθμό και ξανα κατω για άλλη στάση; ή και αποβάθρες και πάνω; μα ισχύει το δευτερο θα χρειαστούμε μια 20αρα καρτα μόνο για να δούμε το μετρο :p
Προσγειωνόμαστε στο domodedovo..
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Είδα τη διαδρομή που περπάτησες! Πόση ώρα σου πήρε όλο αυτο; Γιατί δε πήρες το μετρό smolenskaya στο τέλος της arbat και πήγες ως Kiyevsky? Είχε τπτ ενδιαφέρον απ'την άλλη μεριά της γεφυρας;
λατρεύω το περπάτημα, για αυτό δε ήθελα να πάρω το μέτρο.
το περπάτημα μου πήρε σχεδόν 2 με 2 1/2 ώρες (υπολόγισε περπάτημα σε μερικά σουβενίρ μαγαζάκια).
Από την άλλη πλευρά υπάρχει ο σταθμός τρένων Kiyevsky αξίζει μια βόλτα, όπως κι οι φωτογραφίες από την απέναντι πλευρά της γέφυρας.

Για το μετρό ή θα πάρουμε μία 20αρα καρτα ή δύο 10αρες, αληθεια αυτες πως τις ζητάμε;;Μάλλον νοηματική!
σε πολλές στάσεις υπάρχουν μηχανήματα στα οποία μπορείς να διαλέξεις τι εισιτήριο θες (υπάρχει επιλογή αγγλικά στο μηχάνημα) η θα πεις dva raza desyat

Απ'τη καφέ γραμμή έχω σημειώσει πολλές στασεις να δούμε..Τι πρέπει να κανουμε; Εννοω το ενδιαφέρον που είναι, στις αποβάθρες ή ανεβαίνουμε πάνω βλεπουμε στο σταθμό και ξανα κατω για άλλη στάση; ή και αποβάθρες και πάνω; μα ισχύει το δευτερο θα χρειαστούμε μια 20αρα καρτα μόνο για να δούμε το μετρο :p
αποβάθρες, δε χρειάζεται να αναίβεις πάνω. Με ένα εισιτήριο, μπορείς να κάτσεις στο μετρό από τις 6 το πρωί μέχρι την 1 την νύχτα. Δε υπάρχουν ελεγκτές. Η φωτογράφηση επιτρέπεται στις στάσεις, αρκεί να μη βγάζεις με φλας και να ενοχλείς τους συνεπιβάτες (δηλαδή τρίποδο). Υπάρχει τεράστια αστυνομική δύναμη σε κάθε στάση, αλλά δε θα σε πειράξουν, το πολλή πολλή να δουν το διαβατήριο σου (για αυτό πάντα θα δείξεις πρώτα την φωτοτυπία του πασπορτ σου, κι μετά το ορίτζιναλ) και το πολλή πολλή μπορεί να σου ζητήσουν να τους βγάλεις κι αυτούς φωτογραφία!

Η καθέ γραμμή είναι μαστ η κάθε στάση, κι μερικές ακόμα είναι Mayakovskaya (Маяковская) πράσινη γραμμή (2) κι η Pl. Revolyutsii (Πл. Революции) μωβ γραμμή (7)


Προσγειωνόμαστε στο domodedovo..
ο φθηνότερος τρόπος για να πας από το αεροδρόμιο προς την πόλη, είναι να πάρεις ένα από τα άσπρα mini bus για να πας στην στάση μετρό domodedovo, κι από εκεί να πάρεις το μετρό για οπού θες. Βαν 120 ρούβλια κι μετά 28 το μετρό. Η να πάρεις τον προαστιακό Aeroexpress κι με 320 ρούβλια κι σε 40 λεπτά θα σε πάει στον σταθμό τρένων Paveletskiy (έχει μετρό). Ο προαστιακός είναι απαραιτήτως σε ώρες αιχμής (η κίνηση στην μόσχα είναι μερικές φορές αθώρητη)

Επίσης στην Μόσχα μπορείτε να επιλέξετε μια δωρεάν ξενάγηση Moscow Free Tour – historically first and probably the best Free tour in Moscow as well as Kremlin tour, Moscow metro tour, Moscow guided tour, one of the best Moscow city tours, Moscow travel, all of Moscow day tours in Moscow Russia, even Mon

ο Airat είναι τρομερό παλικάρι, ορεξάτο, και μέσα σε 2 ώρες θα σας δείξει και θα σας πει αρκετά πράγματα ;)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Υπάρχει τεράστια αστυνομική δύναμη σε κάθε στάση, αλλά δε θα σε πειράξουν, το πολλή πολλή να δουν το διαβατήριο σου (για αυτό πάντα θα δείξεις πρώτα την φωτοτυπία του πασπορτ σου, κι μετά το ορίτζιναλ) και το πολλή πολλή μπορεί να σου ζητήσουν να τους βγάλεις κι αυτούς φωτογραφία!

Η να πάρεις τον προαστιακό Aeroexpress κι με 320 ρούβλια κι σε 40 λεπτά θα σε πάει στον σταθμό τρένων Paveletskiy (έχει μετρό). Ο προαστιακός είναι απαραιτήτως σε ώρες αιχμής (η κίνηση στην μόσχα είναι μερικές φορές αθώρητη)

Επίσης στην Μόσχα μπορείτε να επιλέξετε μια δωρεάν ξενάγηση Moscow Free Tour – historically first and probably the best Free tour in Moscow as well as Kremlin tour, Moscow metro tour, Moscow guided tour, one of the best Moscow city tours, Moscow travel, all of Moscow day tours in Moscow Russia, even Mon

ο Airat είναι τρομερό παλικάρι, ορεξάτο, και μέσα σε 2 ώρες θα σας δείξει και θα σας πει αρκετά πράγματα ;)
Γιατί στη αστυνομία να δείχνω πρώτα φωτοτυπία διαβατηρίου; Αν αφήσω το διαβατηριο στο ξενοδοχείο και κραταω μόνο τη φωτοτυπία θαχω πρόβλημα;

Το Aeroexpress σκεφτόμουν για να μη χασουμε πολύ χρόνο.Το θέμα είναι πως το ξενοδοχείο μας είναι νότια του κέντρου, προς τη μερια του αεροδρομίου δηλαδή. Άρα έτσι κι αλλιώς θα κάνουμε κύκλο γιατι ο προαστιακος θα μας αφησει στο μετρό λίγο πριν το κέντρο και θα ξανακατέβουμε προς τα κάτω..

Το free tour που γραφεις νομίζω το είδα στο tripadvisor και εχει πολύ καλές κριτικές αλλά με το φορτωμενο προγραμμα που εχουμε μου φαίνεται δυσκολο να αφαιρέσω 2 πρωινές ωρες από κάτι άλλο..Ετσι και τα καταφέρουμε πρέπει να κλείσω θέση από πριν ή μπορούμε να πάμε επιτόπου την ωρα που είναι το tour?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Γιατί στη αστυνομία να δείχνω πρώτα φωτοτυπία διαβατηρίου; Αν αφήσω το διαβατηριο στο ξενοδοχείο και κραταω μόνο τη φωτοτυπία θαχω πρόβλημα;
παίζει fake αστυνομία πολλή εκεί. Ειδικά στο κέντρο. Η αστυνομία αυτή, πχ θα σου πάρει το διαβατήριο, και θα σου πει ότι κάτι δε είναι καλά, και θέλω 100$ για να το διορθώσω. Θα του πεις όχι, και αυτός θα σου σχίσει την σελίδα με την βίζα. Για αυτό δείχνεις πάντα την σελίδα του διαβατηρίου σου κι την βίζα σε φωτοτυπία, και αν θέλει κάτι παραπάνω, τους λες να πάτε στο αστυνομικό τμήμα (κάθε στάση μετρό έχει από ένα), και καθαρίζετε εκεί. Και το διαβατήριο πάντα μαζί σου ;). Όσο για τις φωτοτυπίες, κάλο είναι να τις έχεις, μιας κι θα σε βοηθήσουν αφάνταστα αν σου κλέψουν το διαβατήριο (κλέψανε από έναν φίλο μου στην Πετρούπολη, και είχαμε τις φωτοτυπίες, και βγήκαν στο πιτς φιτίλι βίζα κι one way passport

Το free tour που γραφεις νομίζω το είδα στο tripadvisor και εχει πολύ καλές κριτικές αλλά με το φορτωμενο προγραμμα που εχουμε μου φαίνεται δυσκολο να αφαιρέσω 2 πρωινές ωρες από κάτι άλλο..Ετσι και τα καταφέρουμε πρέπει να κλείσω θέση από πριν ή μπορούμε να πάμε επιτόπου την ωρα που είναι το tour?
εγώ στην θέση σου θα έκλεβα 2 ώρες (πχ πάρκο Γκόρκυ), για το τουρ αυτό. Μιας και θα σου πει ιστορία της Μόσχας (που είναι πλούσια), θα μπείτε σε μερικές ξεχασμένες εκλησίες. Δε μπορείς να εγγυηθείς για το αν θα πας την μέρα αυτή θα έχει τουρ. Για αυτό καλό είναι να κλείσεις, και θα σου έρθει mail από τον Αιρατ, με το κιν του, στο οποίο μπορείς να τον ενημερώσεις ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.225
Μηνύματα
884.331
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom