Ρωσία Πρόγραμμα για Μόσχα...

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
λοιπόν το κρύο Παλεύετε, δε είναι τίποτα το τραγικό, τώρα είχε -10 και περπατάγαμε άνετα (με ισοθερμικό παντελόνι)

επίσης καλο μέρος για φαγητό κι φθηνό, μπορείς να βρείς στην αλυσίδα εστιατοριων Moo Moo Restaurant - Wikipedia, the free encyclopedia

για όλα τα αλλα, στις 16 που θα είμαι κρακοβία ;D
Aν εχει τωρα -10 φανταζομαι σε ένα μήνα θα είναι λίγο καλύτερα.. Πιστευω με ισοθερμικά θα είμαστε οκ! Κρατησα και την προταση για το moo moo, είναι καλό που ειναι buffet style και ετσι βλεπεις τι τρως!
Περιμένω την ταξιδιωτική ιστορία που έχεις ξεκινήσει! Θα είναι ότι πιο φρεσκο πριν το ταξίδι μου :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ο Χριστος και η Παναγια !! Στέλνεις τον άνθρωπο σε ταχυφαγειο;
Για φθηνό και καλό φαγητό εδώ
Gogol Mogol
Eυαγγελία το gogol mogol το έβαλα ήδη στο προγραμμα, φαινεται πολύ καλό και είναι πολύ κοντά στον Καθεδρικό οπότε μπορεί να πάμε και απ'τη πρωτη μερα (ειδα πως είναι ανοιχτο ως αργα)..
Θέλω τη γνωμη σου για το προγραμμα οπως το εγραψα παραπάνω! Ξεχνάμε κατι βασικό; Βάλαμε κάτι περιττο;
Thaaaanks!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Παμε σιγα σιγα να τα δουμε ολα.
Οπως εχουμε ηδη πει, η Μοσχα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ,ΤΕΡΑΣΤΙΑ !!!
Το προγραμμα σου δεν ειναι ασχημο, αλλα ειναι τοσο φορτωμενο που θα σε κουρασει οσο δεν φανταζεσαι. Προσπαθησε να κανεις τα πραγματα που βρισκονται σε κοντινη αποσταση μαζι , γιατι θα σε φανε οι δρομοι (στην κυριολεξια)
1)Την κοκκινη πλατεια και τα περιξ αυτης να ξεκινησεις νωρις το πρωι και τα τελειωσεις ολα ωστε να μην χρειαστει να ξαναγυρισεις εκει , παρα μονο για βολτα και χαζι
Ξεκινα το πρωι Κρεμλινο,Μαυσωλειο,Αγ,Βασιλειο(εδω κανεις 20 λεπτα το πολυ),συνεχισε προς τα Alexander gardens ,δες την biblioteka Lenina απεξω και προχωρησε προς το Christ the Savior και μετα προς το αγαλμα του Μ.Πετρου (αλλοι λενε του Κολομβου)
Μετα απο εκει και αν δεν εχεις ψοφησει στην κουραση κατεβα προς το Gorky Park ειναι γυρω στα 2 klm απο αγαλμα στην απεναντι μερια της γεφυρας (μεγαλη φολα το Gorky park , τσαμπα θα κουραστεις, πληρης απογοητευση)
Εκει διπλα στον Καθεδρικο ειναι και το gogol mogol κανε σταση οποτε νομιζεις εσυ.
Αν σε παιρνει επισης τελειωσε τη βολτα σου με περιηγηση στο GUM (φαγητο ή καφες στο gastronom 1 μεσα στο GUM)
2)Το επομενο πρωι ξεκινας με κοκκινη γραμμη σταση Universitat για το Lomonosov και τα sparrow hills.Εδω οπλιζεσαι με υπομονη γιατι το πανεπιστημιο βρισκεται γυρω στα 20 λεπτα περπατημα απο το σταθμο του μετρο....... Εδω θα ξεποδαριαστεις... Αν εισαι της περιπετειας οταν φτασεις στα sparrow hills μην επιστρεψεις για να παρεις το μετρο...γυρνα πισω προς τη γεφυρα και θα δεις ενα μονοπατι μεσα απο το λοφο που σε κατεβαζει στις οχθες του Μοσκβα. Θα δεις οτι το κανουν πολλοι Μοσχοβιτες αυτο για περιπατο.Την ωρα που φτανεις στην οχθη , βλεπεις και το μετρο. Κοκκινη γραμμη , βουρ για Arbat παλιο και καινουργιο (το καινουργιο δεν αξιζει). Βλεπεις το ministry of foreign affairs, και καπου εκει κατακοπος βρες καπου να φας γιατι θα εχεις μεινει μισος απο το περπατημα.
Επιστροφη για λιωσιμο στο χοτελ
3)Η επομενη μερα ειναι για βολτες Tverskaya ulitsa πανω κατω περα δωθε (παρε το μετρο και κατεβα σταση Mayakovskaya δωσε φιλακια στο αγαλμα του αγαπημενο μου Βλαντιμηρ μπροστα απο το Peking Hotel , και κατεβα με τα ποδια μεχρι την Teatralnaya (πολυυυυ περπατημα το ξερω, αλλα μαγαζια εχει εδω ) Points of interest Puskinskaya, το Yeliseyevsky Gastronom (Tverskaya Ulitsa 14). Απο εκει και μετα στριβεις δεξια στα στενα παραλληλα της Tverskaya (εχω ξεχασει το ονομα της οδου γμτ)και βρισκεις τα μαγαζια των ευρωπαικων οικων μοδας. Προσπερνας το TSUM (δεν υπαρχει κανενας λογος να μπεις) και βλεπεις το Bolshoi και λιγο πιο κατω σε κοιταζει το αγαλμα του Marx σε κοντινη αποσταση απο το ξενοδοχειο Metropol
Καταληγεις στην κοκκινη πλατεια και αν εχεις χρονο και εισαι ξεκουραστος κατεβα μεχρι το Kitay gorod , το English court και τη γυρω περιοχη.

Εδω να σημειωσω οτι εχουμε αφησει απεξω την περιοχη του Πολυτεχνειου , των γραφειων της KGB . Αν σε παιρνει περνα απο κει.
Αυτα τα "ολιγα" σου προτεινω εγω
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Μετα απο εκει και αν δεν εχεις ψοφησει στην κουραση κατεβα προς το Gorky Park ειναι γυρω στα 2 klm απο αγαλμα στην απεναντι μερια της γεφυρας (μεγαλη φολα το Gorky park , τσαμπα θα κουραστεις, πληρης απογοητευση)
to gorky park, einai panemorfo twra, gemato me agalmata apo pago, opws ki mia terastia pista patinaz ki anoixto ghpedo hokei. eipoios xerei patinaz h xokei 8a tou aresei ekei ;)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
to gorky park, einai panemorfo twra, gemato me agalmata apo pago, opws ki mia terastia pista patinaz ki anoixto ghpedo hokei. eipoios xerei patinaz h xokei 8a tou aresei ekei ;)
Παρακαλειται ο κυριος Θανασης να μη γραφει με greeklish διοτι το απαγορευουν οι κανονες του φορουμ :bleh::bleh:
Επισης αφου το λεει ο μεσιε Ανατολικο μπλοκ και εφοσον ζουν τα αγαλματα μεχρι να παει στη Μοσχα ο φιλος μας, τοτε ας παει :haha:
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Παμε σιγα σιγα να τα δουμε ολα.
Οπως εχουμε ηδη πει, η Μοσχα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ,ΤΕΡΑΣΤΙΑ !!!
Το προγραμμα σου δεν ειναι ασχημο, αλλα ειναι τοσο φορτωμενο που θα σε κουρασει οσο δεν φανταζεσαι. Προσπαθησε να κανεις τα πραγματα που βρισκονται σε κοντινη αποσταση μαζι , γιατι θα σε φανε οι δρομοι (στην κυριολεξια)
1)Την κοκκινη πλατεια και τα περιξ αυτης να ξεκινησεις νωρις το πρωι και τα τελειωσεις ολα ωστε να μην χρειαστει να ξαναγυρισεις εκει , παρα μονο για βολτα και χαζι
Δυστυχώς δε μπορώ να ξεκινήσω από πρωι να τα δω αυτά γιατί φτανουμε μεσημέρι..Μόνο αν πάμε την επόμενη μερα..Αλλά μετα δε νομιζω η δευτερη μερα που είναι φορτωμένη να μπορεί να πάει στη θέση της πρωτης..Γενικά τα βασικά της Μόσχας απ'οτι καταλαβαίνω δεν βγαίνουν σε 3 μερες..
Στη περιοχη arbat πέρα από τον δρόμο arbat που αλλού να κινηθούμε; που χωρίζονται παλιο και νεο;
Κρατησα πολλές από τις προτασεις σου, και τα προσθεσα στο προγραμμα μου, και παλι ευχαριστω!

to gorky park, einai panemorfo twra, gemato me agalmata apo pago, opws ki mia terastia pista patinaz ki anoixto ghpedo hokei. eipoios xerei patinaz h xokei 8a tou aresei ekei ;)
Αυτα διάβασα και γω για τα παρκα τους το χειμώνα και σκεφτηκα να παμε! αφου το ειδες και το προτεινεις ακομα καλυτερα! :)

Επισης αφου το λεει ο μεσιε Ανατολικο μπλοκ και εφοσον ζουν τα αγαλματα μεχρι να παει στη Μοσχα ο φιλος μας, τοτε ας παει :haha:
...Η φίλη μας! :) :)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ποπω με εχει φαει η νυστα και σου αλλαξα το φυλο φιλη μας :haha::haha:
Ναι χωριζεται σε νεο και παλιο, δες το λιγο στο χαρτη να προσανατολιστεις
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ποπω με εχει φαει η νυστα και σου αλλαξα το φυλο φιλη μας :haha::haha:
Ναι χωριζεται σε νεο και παλιο, δες το λιγο στο χαρτη να προσανατολιστεις
Δε πειράζει βρε! :D
Ειδα στα google maps/earth και ψιλοκαταλαβα πως είναι το arbat..
Aσχετη ερωτηση, στο Κρεμλινο απ'οτι είδα δεν επιτρέπουν τσαντα αλλά επιτρέπουν φωτογραφική (στην είσοδο). Αν έχω μαζί μου δε θα με αφήσουν να μπω στις εκκλησίες; έχει έλεγχο ή απλά δε σαφήνουν να τραβας μέσα στους ναούς; (για armoury και μαυσωλείο είδα πως δεν επιτρέπεται ναχεις τπτ μαζι σου)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Δε πειράζει βρε! :D
Ειδα στα google maps/earth και ψιλοκαταλαβα πως είναι το arbat..
Aσχετη ερωτηση, στο Κρεμλινο απ'οτι είδα δεν επιτρέπουν τσαντα αλλά επιτρέπουν φωτογραφική (στην είσοδο). Αν έχω μαζί μου δε θα με αφήσουν να μπω στις εκκλησίες; έχει έλεγχο ή απλά δε σαφήνουν να τραβας μέσα στους ναούς; (για armoury και μαυσωλείο είδα πως δεν επιτρέπεται ναχεις τπτ μαζι σου)
επιτρέπετε να έχεις μια απλή τσάντα (τύπου λάπτοπ), αλλά σε εμάς, μας είπα ότι στο Κρεμλίνο απαγορεύονται αυστηρώς οι φωτογραφικές μηχανές, κι έπρεπε να τις αφήσουμε στην φύλαξη (20 ρούβλια η μηχανή/κινητό με φωτογραφική μηχανή) ή 60 ρούβλια, μια μεσαία τσάντα, με όσες μηχανές θες εκεί μέσα ;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.064
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
επιτρέπετε να έχεις μια απλή τσάντα (τύπου λάπτοπ), αλλά σε εμάς, μας είπα ότι στο Κρεμλίνο απαγορεύονται αυστηρώς οι φωτογραφικές μηχανές, κι έπρεπε να τις αφήσουμε στην φύλαξη (20 ρούβλια η μηχανή/κινητό με φωτογραφική μηχανή) ή 60 ρούβλια, μια μεσαία τσάντα, με όσες μηχανές θες εκεί μέσα ;)
Αυτό που περιγράφεις είναι στο μαυσωλείο του Λένιν. Στο Κρεμλίνο μπαίνεις κανονικά με φωτογραφική.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Αυτό που περιγράφεις είναι στο μαυσωλείο του Λένιν. Στο Κρεμλίνο μπαίνεις κανονικά με φωτογραφική.
i know, αλλά σε εμένα, πριν μια βδομάδα δε μας άφησαν να μπούμε στο Κρεμλίνο μέσα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.340
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom