Ρωσία Πρόγραμμα για Μόσχα...

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.419
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Βρε @underwater θα πήγαινα εγώ να δω λιοντάρια και ελέφαντες; Το τσίρκο στη Ρωσία είναι υψηλής μορφής τέχνη, γι’αυτό ζητάω πληροφορίες, για να δω αν υπάρχει κάτι με καλλιτέχνες ακροβατικά κλπ. Δεν είναι όλα με ζώα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Βρε @underwater θα πήγαινα εγώ να δω λιοντάρια και ελέφαντες; Το τσίρκο στη Ρωσία είναι υψηλής μορφής τέχνη, γι’αυτό ζητάω πληροφορίες, για να δω αν υπάρχει κάτι με καλλιτέχνες ακροβατικά κλπ. Δεν είναι όλα με ζώα.
Από τα παραπάνω μηνύματα κατάλαβα ότι τα τσίρκο εκεί συνδυάζουν ακροβατικά με ανθρώπους και ακροβατικά με ζώα, όπως συνέβαινε και στα τσίρκο που έρχονταν παλαιότερα και στη χώρα μας μέχρι που βγήκε ο νόμος που απαγορεύει θεάματα με ζώα στην ελληνική επικράτεια. Χαίρομαι πάρα πολύ που το διευκρινίζεις και ελπίζω να βρεις κάτι. :)

Διαβάζω συχνά στο forum πράγματα που μου φαίνονται εξωπραγματικά, πχ σε topics για γονείς να ενθαρρύνονται οι επισκέψεις στους ζωολογικούς κήπους (!). Να μαθαίνει δηλ. κανείς στο παιδί του ότι τα άγρια ζώα που ζουν σε περιορισμένες εκτάσεις, ενίοτε και σε κλουβιά, είναι κάτι φυσιολογικό και θεμιτό (!). Είχα σχολιάσει κάτι μια φορά, αλλά δεν το ξανάκανα για να μην θεωρηθώ γραφική, άλλωστε έχουμε φάει τόση πλύση εγκεφάλου που πολύς κόσμος δεν μπορεί να αντιληφθεί τη σοβαρότητα του ζητήματος. Αλλά η αναφορά εδώ στα ρώσικα τσίρκο με τους θηριοδαμαστές με τάραξε πολύ και θεώρησα απαραίτητο να σχολιάσω.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Καλά έκανες και σχολίασες, η αλήθεια είναι ότι στενοχωρέθηκα κιόλας βλέποντάς το, το ίδιο έλεγε και η μητέρα μου. Θα μου πεις "γιατί πήγατε τότε;"
Πες το έλλειψη δέουσας προσοχής, έλλειψη κριτικής σκέψης.
Εκείνες τις μέρες που ήταν διαθέσιμες για εμάς, δεν υπήρχε κάτι άλλο, ήταν και οι γονείς μου μαζί και είπαμε να δούμε όλο αυτό το χορευτικό - ακροβατικό σόου.
Εκ των υστέρων, δε μου άρεσε το ότι έχει άγρια ζώα και θα αποφύγω να κάνω ξανά κάτι παρόμοιο εφόσον έχει και ζώα.
Αλλά, εφόσον υπάρχει, το αναφέρω και ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του τι ανέχεται και τι όχι.
Απλά, φαντάζομαι μιλάμε μόνο για άγρια ζώα; Γιατί ας πούμε αν βγάλεις έξω και τις καμήλες και τα άλογα, δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι. Μπορεί να συνυπάρχουν με ανθρώπους, αλλά σε τέτοια σόου υφίστανται κι αυτά σκληρή εκπαίδευση.
Από την άλλη, χωρίς να διαφωνώ και πάλι με όσα ειπώθηκαν, δε θα έπρεπε κανείς να συμμετέχει ούτε στο κυνήγι με αετούς στο Κιργιστάν, ούτε να ψάχνω στην Ισλανδία να φωτογραφίζω ταράνδους που είναι σε βοσκοτόπια περιφραγμένοι. Όλα άγρια ήταν, μέχρι που τα αλλάξαμε εμείς οι άνθρωποι.
Τέλος πάντων, το ανέφερα το τσίρκο εκεί ως κάτι που προσφέρεται, αν και ήξερα ότι η Φένια δεν παίζει να πάει στο συγκεκριμένο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.419
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πράγματι, δε θα πήγαινα να δω τσίρκο με ζώα. Είναι θλιβερό θέαμα. Θα ψάξω για κάποιο θέαμα στο μπατζετ και τα στάνταρ μας.
Όσο για την ηθική σχετικά με τα ζώα, είναι καθαρά υποκειμενικό το που θα βάλει ο καθένας τη διαχωριστική γραμμή.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλά έκανες και σχολίασες, η αλήθεια είναι ότι στενοχωρέθηκα κιόλας βλέποντάς το, το ίδιο έλεγε και η μητέρα μου. Θα μου πεις "γιατί πήγατε τότε;"
Πες το έλλειψη δέουσας προσοχής, έλλειψη κριτικής σκέψης.
Εκείνες τις μέρες που ήταν διαθέσιμες για εμάς, δεν υπήρχε κάτι άλλο, ήταν και οι γονείς μου μαζί και είπαμε να δούμε όλο αυτό το χορευτικό - ακροβατικό σόου.
Εκ των υστέρων, δε μου άρεσε το ότι έχει άγρια ζώα και θα αποφύγω να κάνω ξανά κάτι παρόμοιο εφόσον έχει και ζώα.
Σέβομαι απόλυτα τον τρόπο που το αντιμετωπίζεις, ως ένα σφάλμα που έκανες και το οποίο δεν θα επαναλάμβανες. Όλοι έχουμε υποστηρίξει κάποιες φορές καταστάσεις που στην πορεία καταλάβαμε πόσο λανθασμένες ήταν.
Αλλά, εφόσον υπάρχει, το αναφέρω και ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του τι ανέχεται και τι όχι.
Απλά προσωπικά θεωρώ ότι αυτά τα θεάματα θα πρέπει να αποσιωπούνται. Το να αναφέρεται κάτι τέτοιο σαν εναλλακτική το "κανονικοποιεί". Εγώ πχ όταν με ρωτάει κανείς τι να δει στο Βερολίνο δεν αναφέρω ποτέ το ζωολογικό κήπο κι ας είναι ένα μέρος που είχα επισκεφτεί στο πρώτο μου ταξίδι στη χώρα με τους γονείς μου, όντας ανήλικη. Ξέρω ότι υπάρχει, ξέρω ότι θεωρείται "καλός" και πολύ δημοφιλής, αλλά δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ενθαρρύνω τον οποιοδήποτε να επισκεφτεί ένα χώρο εκμετάλλευσης απλά για να βγάλει φωτός ή για να χαρεί το παιδί του πετώντας φιστίκια σε αιχμάλωτα ζωντανά.
Απλά, φαντάζομαι μιλάμε μόνο για άγρια ζώα; Γιατί ας πούμε αν βγάλεις έξω και τις καμήλες και τα άλογα, δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι. Μπορεί να συνυπάρχουν με ανθρώπους, αλλά σε τέτοια σόου υφίστανται κι αυτά σκληρή εκπαίδευση.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα για το τι είδους ζώα χρησιμοποιούνται σε τσίρκο. Όσες φορές έχω παρακολουθήσει συνειδητά τέτοιου είδους παραστάσεις επρόκειτο για διάσημα τσίρκο με ακροβάτες που έχουν κατά καιρούς επισκεφτεί τη χώρα μας (πχ Eloize). Τσίρκο με ζώα είχα δει όταν ήμουν πάρα πολύ μικρή και είχε έρθει ένα στο χωριό μου. Δε θυμάμαι τίποτα. Υπέθεσα ότι χρησιμοποιούνται μόνο άγρια ζώα, αλλά εννοείται ότι η άποψή μου αφορά όποιο ζώο λαμβάνει "εκπαίδευση" για να συμμετάσχει σε τέτοια σόου.
Από την άλλη, χωρίς να διαφωνώ και πάλι με όσα ειπώθηκαν, δε θα έπρεπε κανείς να συμμετέχει ούτε στο κυνήγι με αετούς στο Κιργιστάν, ούτε να ψάχνω στην Ισλανδία να φωτογραφίζω ταράνδους που είναι σε βοσκοτόπια περιφραγμένοι. Όλα άγρια ήταν, μέχρι που τα αλλάξαμε εμείς οι άνθρωποι.
Σωστά. Δεν θα έπρεπε. Ζώα μόνο στο φυσικό τους περιβάλλον, ποτέ περιορισμένα. :) (εξαιρούνται φυσικά καταφύγια κλπ, μιλάμε τώρα για τη χρήση τους για ανθρώπινη διασκέδαση)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Όσο για την ηθική σχετικά με τα ζώα, είναι καθαρά υποκειμενικό το που θα βάλει ο καθένας τη διαχωριστική γραμμή.
Διαφωνώ κάθετα. Μπορώ να δεχτώ ότι στο κομμάτι της διατροφής θα πάρει πολλά χρόνια για να αλλάξουν τα πράγματα, ότι ο πολύς κόσμος φοβάται ή δε θέλει να ξεβολευτεί (μαζί κι εγώ σε ένα επίπεδο), ΑΛΛΑ:
σε *ό, τι* αφορά τη χρήση των ζώων για διασκέδαση, εκμετάλλευση ή συντροφιά (τσίρκα, ζωολογικοί κήποι, δελφινάρια, αγορά κατοικιδίων από pet shops, χρήση γαϊδουριών για ανάβαση τουριστών στη Σαντορίνη και χίλια άλλα) η διαχωριστική γραμμή είναι αντικειμενική, υπαρκτή και συγκεκριμένη.-
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom