Ρωσία Πρόγραμμα για Μόσχα...

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βασικά καλησπέρα σας.

Μιας που βοηθήθηκα κι εγώ από το thread, γράφω τα χρηστικά της επίσκεψής μου στη Μόσχα, μπας και τα βρει κάποιος χρήσιμα. Προσθέτω και τα της Αγ. Πετρούπολης, μιας που φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι της συνδυάζουν. Αφορά ταξίδι που έγινε αρχές Μαρτίου, 4 βράδια Μόσχα και 3 στην Αγία Πετρούπολη.

· Πόσο κόστισε;

Συνολικά 846€/άτομο εξαιρώντας τα όποια ψώνια. Τα έξοδα προ αναχώρησης είχαν ως εξής:

- Βίζα/invitationletter/ασφάλεια 72€ από γνωστό αθηναϊκό πρακτορείο

- Κρατήσεις ξενοδοχείων από το ίδιο πρακτορείο σε οικονομικά τετράστερα με πολύ καλή τοποθεσία: 77€/δίκλινο στη Μόσχα χωρίς πρωινό (βρήκαμε το πρωινό του ξενοδοχείου ακριβό και το αφαιρέσαμε) και 55€/δίκλινο στην Αγ. Πετρούπολη με πρωινό. Ανά άτομο προφανώς κόστισε το μισό της προαναφερόμενης τιμής

- Αεροπορικά εισιτήρια: Αθήνα-Μόσχα-Αθήνα 132€/άτομο με Aegean (καλές ώρες) και Μόσχα-Αγ.Πετρούπολη-Μόσχα 91€/άτομο με Transaero, όλες οι πτήσεις περιλάμβαναν βαλίτσα

- Κράτηση για ημερήσια επίσκεψη στο Ερμιτάζ 13€/άτομο

- Κράτηση για 2,5 ώρες νυχτερινής κρουαζιέρας στη Μόσχα 12,5€/άτομο



Πρέπει να πω ότι βρήκαμε τη Ρωσία εξαιρετικά φτηνή σε σχέση με αυτά που διαβάζαμε. Τις αναλήψεις τις κάναμε με ΑΤΜ cashcardτης Εθνικής που μας έδινε το ρούβλι με ισοτιμία στα 49 και προμήθεια 1€/ανάληψη, ΑΤΜ είχε παντού, τα περισσότερα και στα Αγγλικά. Το φαγητό πολύ φτηνό, ειδικά τα μεσημεριανά μενού ακόμη και καλά εστιατόρια έπαιζαν στα 4-8€,α λα καρτ για δείπνο σε ποιοτικό Γιαπωνέζικο/Βιετναμέζικο/Θιβετιανό/Ινδικό 15-18€/άτομο, τα φαστφουντάδικα πάμφθηνα, αν και με τέτοιες τιμές στα γιαπωνέζικα τι να το κάνεις το φαστ φουντ. Εντυπωσιάστηκα από το ότι η πλειοψηφία των εστιατορίων ήταν ασιατική κουζίνα και ολίγη από ιταλική. Ειδικά το σούσι πρέπει να είναι τρελή μόδα, χωρίς υπερβολή έβρισκες σε κάθε τετράγωνο. Πραγματικά καλή ποιότητα φαγητού.



Οι είσοδοι στα μουσεία πολύ λογικές, συνήθως γύρω στα 5€ κι επίσης μας έκανε θετική εντύπωση ότι σχεδόν παντού παίρνεις φωτογραφίες.



· Πρόγραμμα

1η μέρα: Άφιξη Μόσχα νωρίς το απόγευμα, πρώτη γνωριμία με Κόκκινη Πλατεία, απ΄εκεί περπάτημα μέχρι Arbat και HotelUkraina για την κρουαζιέρα που κράτησε 2,5 ώρες

2η μέρα: Επίσκεψη Κρεμλίνο, (όλα τα λεφτά το Armoury, αδιανόητο να μην το επισκεφθεί κανείς, το υπόλοιπο Κρεμλίνο αδιάφορο για μένα), Άγιος Βασίλειος, διάφοροι σταθμοί μετρό, περπάτημα στο κέντρο, το βράδυ επίσκεψη στο φωτισμένο κέντρο

3η μέρα: Μαυσωλείο Λένιν, καθεδρικός (πετύχαμε λειτουργία, πολύ όμορφα), PushkinFineArtMuseum (εξαιρετικό), πάρκο με αγάλματα πίσω από Tretyakov και πήγαμε για το IceSculptureMuseum, το οποίο δεν υφίσταται πλέον, αλλά επισκεφθήκαμε τη MoscowCity που είναι κοντά κι άξιζε τον κόπο.

4η μέρα: Τη φάγαμε όλη στο Kolomenskaya, πολλές ώρες γιατί ήταν αποκάλυψη, δεν προλάβαμε το VDNKhαλλά χαλάλι του, βόλτα το βράδυ σε διάφορα μετρό, GUM, Κόκκινη Πλατεία

5η μέρα: πτήση νωρίς για Αγ. Πετρούπολη, περπάτημα walkingtour περίπου 4 ώρες ιστορικό κέντρο και το βράδυ ομοίως.

6η μέρα: Ερμιτάζ και Kunstkamera

7η μέρα: Επίσκεψη τρεις βασικές εκκλησίες (Kazan, SpilledBlood & Isaac), βόλτα, χαλαρά με φαγητάκια, μπαράκια, κρασάκια

8η μέρα: Νωρίς πτήση για Μόσχα και μετά από 4 ώρες πτήση για Αθήνα

Σε γενικές γραμμές βγήκε πολύ χαλαρά, χωρίς κούραση, χωρίς να χρειαστεί να τρέξουμε κλπ.



· Διαμαντάκια: Οπωσδήποτε το Kolomenskaya. Καταρχήν το μουσείο όπου δείχνουν την εξέλιξη της ρώσικης αρχιτεκτονικής πολύ ενδιαφέρον, το πάρκο τεράστιο και με όμορφα δείγματα αρχιτεκτονικής, το ξύλινο παλάτι πραγματικά όλα τα λεφτά. Μου άρεσε πολύ το πάρκο με τα αγάλματα πίσω από την Tretyakov, ειδικά τα Σοβιετικά αγάλματα αλλά και τα μοντέρνα. Η Kunstkameraεξαιρετικά ενδιαφέρουσα και στα τρία της κομμάτια: εθνογραφικό, μουσείο τερατογενέσεων και ανατομίας και η φωτογραφική έκθεση στον τελευταίο όροφο (με θέμα το Περού όταν πήγαμε εμείς) πραγματικά εκπληκτική. Ειδικά στο Kolomenskaya δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πηγαίνει κανείς, απαιτεί μίνιμουμ 4 ώρες, καλύτερα 5-6.

Εντ΄πωση: ουρές, κόσμος, Στάλιν

· Καιρός: Στη Μόσχα οι θερμοκρασίες έπαιζαν ανάμεσα στο -1 και το 3 αλλά η αίσθηση ήταν για πολύ υψηλότερα, ας πούμε 10 στην Αθήνα. Καμία ανάγκη για ισοθερμικά, μπουφανάκι, κασκολάκι και μια χαρά. Στην Αγ. Πετρούπολη το θερμόμετρο έδειχνε +7-8 C, αλλά η αίσθηση ήταν για πολύ χαμηλότερα, όταν φυσούσε ξύριζε, πάλι όμως καμία ανάγκη για ισοθερμικά και υπερβολές.

· Τι μας έκανε εντύπωση:

- Ο κόσμος: Έχοντας συνηθίσει τους νεόπλουτους Ρώσους τουρίστες στην Τουρκία και την Κούβα που μεθοκοπάνε, γαβγίζουν, ανεμίζουν εκατονταδόλαρα στις καμαριέρες για να τους κάνουν στοματικό έρωτα, δε μιλάνε λέξη Αγγλικά και ψωνίζουν ό,τι πιο κακόγουστο βρουν μπροστά τους κραδαίνοντας μπουκάλια βότκας, μοστράροντας λαμέ ξέκωλα και μπράτσα και σπυράκια από αναβολικά. περίμενα να δω και τέτοιες συμπεριφορές. Ουδεμία σχέση. Πολύ σοβαροί, σεβάσμιοι, εξυπηρετικότατοι όλοι (από τους ταξιτζήδες μέχρι τους περαστικούς και τις κοπελίστες που σπεύδουν να βοηθήσουν αν σε δουν να ψάχνεσαι σε δρόμους ή μετρό), αρκετοί μιλούσαν Αγγλικά. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκαναν δυο φαινόμενα που δείχνουν παιδεία: 1) στο μετρό οι μισοί σχεδόν επιβάτες διαβάζουν και δεν εννοώ κουτσομπολίστικα περιοδικά 2) η συμπεριφορά των σχολείων σε όσα μουσεία, πάρκα κλπ πήγαμε, πραγματικά άψογη, φοβερή προσοχή στα λεγόμενα ξεναγών/καθηγητών, πειθαρχία ακόμη και στο περπάτημα, έκαναν ερωτήσεις, ζωγράφιζαν σκιτσάκια των αγαλμάτων, πολλά διαδραστικά παιχνίδια, καμία σχέση με το χάλι των δικών μα σχολείων όταν πάνε σε μουσεία

- Τουρισμός: Στη Μόσχα δεν είχε τουρίστες. Στο ξενοδοχείο μας όλοι Ρώσοι, στο Κρεμλίνο ούτε ένα τουρίστας στα εκδοτήρια μόνοι μας μπήκαμε και στο Armoury είχαμε για παρέα μόνο δυο σχολεία κι ένα ζευγάρι Ισπανών, στο Ερμιτάζ καμία απολύτως ουρά, αν και στην Αγ. Πετρούπολη υπήρχαν κάποιοι διάσπαρτοι τουρίστες. Γενικώς η εποχή ήταν ιδανική για τουρισμό, με εξαίρεση το ότι δεν μπορείς να δεις την Αγ. Πετρούπολη από τα κανάλια (παγωμένα, ήταν ένα θέαμα κι αυτό) και δεν πήγαμε και στο Peterhof γιατί τα σιντριβάνια δε λειτουργούσαν.

- Πέσαμε στην επέτειο του θανάτου του Στάλιν, πολλοί προσκυνητές στο Μαυσωλείο για την πάρτη του, αλλά και κόσμος που άφηνε λουλούδια στα αγάλματά του γενικώς

- Ήμασταν επί κρίσης στην Κριμαία, το ρούβλι σε ιστορικό χαμηλό, πάρα πολλοί έλεγχοι στα αεροδρόμια και λόγω ΧΟΑ στο Σότσι, εξαιτίας του οποίου είχαν στήσει κι ένα τεράστιο παγοδρόμιο στην Κόκκινη Πλατεία, κακόγουστο κατά τη γνώμη μου. Είδαμε και ρώσικα καλλιστεία και … προκριματικά Eurovision.

- Ρωσίδες: Γενικά οι ανατολικές δεν είναι του γούστου μου, αλλά πρέπει να ομολογήσω πως είχε αρκετές όμορφες κοπέλες, δεν το περίμενα, γενικώς δε βρίσκω τις Ρωσίδες όμορφες.



Αυτά τα ολίγα, μακάρι να βοηθήσουν κάποιον επόμενο, πολλά ευχαριστώ και πάλι στους προηγούμενους.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κυρίως βλέπω αυτές στην Κούβα που είναι είτε απλές τουρίστριες ή αυτές που συνοδεύουν κάτι ολιγάρχες σε φάιναλ φορ, γιορτές του πούρου, φόρμουλες κλπ που είναι τσίχλα-μασάω και σε κουφαίνω, λαμέ σορτσάκι, "μωρό, πάρε μου ένα κόσμημα γιατί το άλλο το μου έπεσε απ'το κότερο" και που κάνουν χειρονομίες στο Μαυσωλείο του Τσε επειδή δεν τους άρεσε ο κομουνισμός της ΕΣΣΔ (που δεν τον πρόλαβαν, αν κρίνω κι από τις ηλικίες). Για τις Ρωσίδες της Ελλάδος δεν έχω άποψη να πω την αλήθεια μου, δε γνωρίζω κάποια. Αλλά αυτές που είδα στη Ρωσία ήταν κομψές/προσεγμένες χωρίς να είναι ξέκωλα, θηλυκές χωρίς να είναι πουτανοειδή και εξαιρετικά ευχάριστες/χαμογελαστές από τις ξεναγούς των μουσείων μέχρι τις επιβάτριες στα βανάκια (ματριούσκα ή όπως τα λένε), πολλές εκ των οποίων ήταν και εξαιρετικά εμφανίσιμες.

Άλλο: από το ξενοδοχείο στην Αγ. Πετρούπολη μου ζήτησαν 1600 ρούβλια για ταξί προς το αεροδρόμιο στις 4 το πρωί. ΟΚ, ήταν βάρβαρη η ώρα αλλά μου φάνηκε λίγο υπερβολικό το ποσό (32€) για 17χλμ και 15' υπόθεση, μπήκα στο ίντερνετ και βρήκα αυτό το σάιτ
http://6-000-000.ru/
όπου έκανα κράτηση χωρίς καν να χρειαστεί να δώσω πιστωτική, πλήρωσα μετρητοίς τον οδηγό όταν ήρθε, που ήρθε στην ώρα του. Αντί για τα 1600 που ήθελε το ξενοδοχείο, κόστισε μόλις 735, λιγότερα από τα μισά. Απ' ό,τι βλέπω κάνει τράνσφερ σε όλες τις πόλεις τουριστικού ενδιαφέροντος, πολύ αξιόπιστοι στη δική μου περίπτωση. Απλά όταν κάνεις την κράτηση σου βγάζει ένα περίεργο σήμα (ένα τρίγωνο με ένα θαυμαστικό στη μέση, σαν την ταμπέλα του ΚΟΚ) και νόμισα πως δεν έγινε η κράτηση, αλλά όταν το έβαλα στο google translator μου έβγαλε "η κράτηση του ταξί σας ήταν επιτυχής".
 

Georgia.Vr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα
Καλησπερα! Πρόκειται να επισκεφτώ την Μόσχα για 3 ημέρες 22-25/02 και χρειάζομαι τη βοήθεια σας σχετικά με το τι αξίζει να δούμε σε τόσο λίγο χρόνο! Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλησπερα! Πρόκειται να επισκεφτώ την Μόσχα για 3 ημέρες 22-25/02 και χρειάζομαι τη βοήθεια σας σχετικά με το τι αξίζει να δούμε σε τόσο λίγο χρόνο! Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ζόρικη περίοδο πάτε, και φέτος ο χειμώνας είναι βαρύς. Εν συντομία, θα πρότεινα Κρεμλίνο και Κόκκινη Πλατεία, μουσείο κοσμοναυτικής, Ismaylovo, και παράσταση μπαλέτου όπου βρείτε. Εννοείται όσο περισσότερους σταθμούς μέτρο, και Stariy Arbat. Αρκετά για τρεις μέρες, Φεβρουάριο και με το χιόνι και κρύο που έχει τώρα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.378
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Έχει γνώση κάποιος από όπερα στη Μόσχα; Στο Κίεβο είχαμε δει Τσαικόφσκι όπερα με 1,2 ευρώ , ανάλογες τιμές -τύπου 5 ευρώ- παίζουν σε Κιργιστάν και Τιφλίδα και στα Μπολσόι βλέπω κάτι τιμές από 130 ευρώ. Έχει παρακολουθήσει κάποιος ανάλογο θέαμα αλλά προσιτό; Ακριβές οι μπαλαρίνες από σόι.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος είχε την εμπειρία του τσίρκου στη Μόσχα. Σπασίμπα!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Έχει γνώση κάποιος από όπερα στη Μόσχα; Στο Κίεβο είχαμε δει Τσαικόφσκι όπερα με 1,2 ευρώ , ανάλογες τιμές -τύπου 5 ευρώ- παίζουν σε Κιργιστάν και Τιφλίδα και στα Μπολσόι βλέπω κάτι τιμές από 130 ευρώ. Έχει παρακολουθήσει κάποιος ανάλογο θέαμα αλλά προσιτό; Ακριβές οι μπαλαρίνες από σόι.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος είχε την εμπειρία του τσίρκου στη Μόσχα. Σπασίμπα!
Στο Μπολσόι αμφιβάλλω αν υπάρχουν θέσεις με κανονική ορατότητα στα 130 ευρώ. Μην το ψάχνεις.
Εμείς παρακολουθήσαμε την Εσμεράλντα στο concert hall του Κρεμλίνου, κι επίσης την Bayaderka στο Stanislavsky & Nemirovich. Το δεύτερο είναι ανακαινισμένο, με πολύ καλή ορατότητα από παντου. Το θέατρο του Κρεμλίνου επίσης πολύ καλό, αλλά δεν έχει τόσες πολλές παραστάσεις μπαλέτου, έχει κι άλλα.
Στο Stanislavsky πληρώσαμε 30 ευρώ, με πολύ καλή ορατότητα. Στο Κρεμλίνο κάπου 50, για να είμαστε όλοι σε καλές θέσεις. :)
Παραπάνω πληροφορίες και κάθε βοήθεια, με χαρά.

Συμπληρώνω: Τσίρκο πήγαμε πέρυσι το Πάσχα, στο Moscow State Circus. Όχι ακριβό, εκπληκτικό θέαμα, αν εξαιρέσεις το ότι λυπάμαι τα ζώα. Ακροβάτες και χορευτικά σαν παραμύθι, σενάριο, όλα στην ποιότητα που περιμένει μια Σοβιετόπληκτη σαν κι εσένα :rolleyes:
Ο ένας θηριοδαμαστής είναι ο πιο γνωστός της Ρωσίας, όπως μου είχε πει η Αλιονα, η αλήθεια είναι ότι δεν ειχα δει ποτέ τέτοιου επιπέδου τσίρκο.
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.378
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Θα το ψάξω λίγο με το τσίρκο γιατί είναι αναπόσπαστο κομμάτι της κουλτούρας τους. Όμως θα ήθελα να δω κάτι χωρίς ζώα.
Τριάντα ευρώ είναι οκ, όχι 130, ευχαριστώ !
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Θα ρωτήσω και την Αλιόνα, αν χρειαστείς βοήθεια με κράτηση κτλ. Πότε είναι να πας; Γενικά θέλει αγορά εισιτηρίων αρκετά νωρίτερα, είναι όλα γεμάτα μόνιμα
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.378
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Για το Πάσχα είναι Κώστα, πες της να μου στείλει ένα πμ σε παρακαλώ και για το τσίρκο αν γίνεται
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος είχε την εμπειρία του τσίρκου στη Μόσχα. Σπασίμπα!
Συμπληρώνω: Τσίρκο πήγαμε πέρυσι το Πάσχα, στο Moscow State Circus. Όχι ακριβό, εκπληκτικό θέαμα, αν εξαιρέσεις το ότι λυπάμαι τα ζώα. Ακροβάτες και χορευτικά σαν παραμύθι, σενάριο, όλα στην ποιότητα που περιμένει μια Σοβιετόπληκτη σαν κι εσένα :rolleyes:
Ο ένας θηριοδαμαστής είναι ο πιο γνωστός της Ρωσίας, όπως μου είχε πει η Αλιονα, η αλήθεια είναι ότι δεν ειχα δει ποτέ τέτοιου επιπέδου τσίρκο.
Βρε παιδιά, με όλη την εκτίμηση που έχω και στους δύο, είναι δυνατό να προωθείτε τσίρκα (!) στα οποία γίνεται εκμετάλλευση και βασανισμός ζώων για διασκέδαση εν έτει 2019; Μα τσίρκα;

Σε μια εποχή όπου γίνεται παντού λόγος για έναν πιο ηθικό τρόπο ταξιδιού, με σεβασμό προς το περιβάλλον, τους άλλους ανθρώπους και τα ζώα, να γίνονται αναφορές σε τσίρκα και θηριοδαμαστές, όπου άγρια ζώα καλούνται να κάνουν ακροβατικά, ζώντας ένα βίο καταπίεσης, όπου καμιά σχέση δεν έχει με τη φύση τους; :(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.777
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom