Γαλλία Πρόγραμμα για Παρίσι

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
και ότι δε θα ξαναφάω θαλασσινά.
black mamba αυτό με τα θαλασσινά είναι στο to do list για το 2ο ταξίδι, πάνω-πάνω :) Τα έβλεπα στην λαϊκή τους τα μεγάλα και περίεργα οστρακοειδή και μου άνοιγε η όρεξη, παρόλο που δεν είμαι καθόλου φαν του είδους.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν έκανα βαρκάδα στο Σηκουάνα και δε μου έλειψε!
Δε σου ελειψε γιατι δεν ξερεις τι εχασες. Την επομενη φορα να πας οπωσδηποτε. Και εγω το θεωρουσα αφορητως τουριστικο και δεν πηγαινα θεωρωντας οτι δεν ειχα τιποτε να χασω-ειχα βεβαια και αυτην την επαρση: μαζι με τα μιλιουνια των τουριστων και εγω; jamais! Μεχρι που ανεβηκα χαριν της κορης μου στην τεταρτη η πεμπτη μου επισκεψη στο Παρισι και καταμαγευτηκα!
 

pasxen

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ - ΜΟΝΑΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αφου έβγαλα τελικα το πρόγραμμα, φυσικα με την βοήθεια σας. θα σας ενημερώσω τελικα τι είδα απο όλα αυτα όταν γυρίσω με το καλο.
Έχουμε κάνα καλο μαγαζι με καλή κουζίνα πχ γαλλικη (να δοκιμάσουμε και την γαλλική), κοντα στο ξενοδοχείο που να είναι σε λογικές τιμές.

ps. βασικα δεν μπορώ να καταλάβω πόση σημασία έχει για κάποιους εδω μέσα οτι θα πάω στην disneyland δηλαδη να αναφέρω ότι προτιμώ να δω την disneyland απο το louvre και ας τρελαθουν μερικοί...
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
όταν γυρίσεις από την disneyland και δεν θα έχεις πάει louvre θα σου κοπεί σίγουρα το χαμόγελο.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αφου έβγαλα τελικα το πρόγραμμα, φυσικα με την βοήθεια σας. θα σας ενημερώσω τελικα τι είδα απο όλα αυτα όταν γυρίσω με το καλο.
Έχουμε κάνα καλο μαγαζι με καλή κουζίνα πχ γαλλικη (να δοκιμάσουμε και την γαλλική), κοντα στο ξενοδοχείο που να είναι σε λογικές τιμές.

ps. βασικα δεν μπορώ να καταλάβω πόση σημασία έχει για κάποιους εδω μέσα οτι θα πάω στην disneyland δηλαδη να αναφέρω ότι προτιμώ να δω την disneyland απο το louvre και ας τρελαθουν μερικοί...


Μην χαλιέσαι! Πήγαινε disneyland, πήγαινε όμως και στο Λούβρο κι ας τα βαριέσαι τα μουσεία! Δες μόνο τα "βασικά"! Καλά να περάσεις:lol:
 

pasxen

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ - ΜΟΝΑΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Να ξαναρωτήσω λοιπόν, κανα καλο εστιατόριο ξέρεις να μας πεις κοντα στο ξενοδοχείο που θα μένω?
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Αχ ναι. Να πάτε σίγουρα, Ευτέρπη μου, στον Τουρ Αιφέλ, στη Γιουροντίσνει και στον Σηκουάνα.
Κι εσείς, Ευλαμπία μου, να πάτε στην Παναγία των Παρισίων με τον υιό, να ανάψετε φαναράκι των 10 ευρώ στη μνήμη της φτωχής Εσμεράλδας.

ΥΓ. Οι άντρες της παρέας να πάτε μια από τα σοκάκια του Σαιν Ντενί ή του Πιγκάλ να πάρετε καμιά καλοστεκούμενη τροτέζα σε κοντινό seedy hotel (προτείνω το Ιπποντρόμ στο Πιγκάλ) να διασκεδάσετε σαν άνθρωποι.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
αμαν πιά εσύ!!!μη χάσεις τη μίζα:haha: ....στο δικό σου θα μεινει η κοπέλα ,το γράφει στο πρωτο της ποστ
xaxaaxaxaa συγνωμη βρε παιδια , δεν το θυμομουν.
Αριστη επιλογη(ελπιζω οταν γυρισεις να μην με λιθοβολησεις.
λοιπον πρωινο μην φας στο χοτελ, ειναι πανακριβο και δεν αξιζει.
Ακριβως απεναντι εχει ενα μικρο καφε(ανοιγει απο τις 7 το πρωι)και ειναι πολυ ησυχο. Παρτε το καφεδακι σας 2,3,4,5 κρουασανακια και ορμηξτε στα αξιοθεατα.
Επισης απεξω απο το χοτελ , εντελως εξω απο την πορτα εεε, εχει σταση λεωφορειου.
Μια απο τις γραμμες σε αφηνει πολυ κοντα στο Λουβρο(ασε που ειναι και ωραια η διαδρομη), ρωτα τον οδηγο να σου πει.
Φαγητο ,το εχω δωσει νομζω παλιοτερα, στο L'Horloge στην περιοχη St.Germain de Pres οχι τρελα κοντα στο χοτελ ,αλλα το πας και με το ποδι.Βρισκεται στην 72, rue du Cherche Midi. Οικονομικο bistro με πολυ ομορφη ατμοσφαιρα
Αν το βραδακι σε πιασει λιγουρα και ειναι ολα κλειστα, ενας τυπος (ξοφλα) ειναι ανοικτος και σε περιμενει.
Κρεπουλες ολων των ειδων , σαντουιτσακια ...
Πανω στην st. Germain δεν θυμαμαι αριθμο, αλλα ειναι ακριβως εκει που η st.Michael συναντα την st.Germain στο σταθμο του μετρο Clunny.
Crepulesche το ονομα του μαγαζιου(ψαχνω να βρω το site και δυστυχως δεν εχει!)
Αλλο ενα ,boulangerie αυτη τη φορα ,ειναι και το Le Boulanger de Monge στην 123, rue Monge παλι στο Quartier Latin . Εχει ωραιες ταρτες(σοκολατα-πραλινα μμμμμ)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Στο saint germain θα σου προτεινα το cafe latin...μη κοιτάς που λέει cafe...τα περισσοτερα καφε στο παρισι σερβιρουν και φαγητο ....είχαμε φάει πολύ ωραια και σε λογικές τιμές(για παρισι)
η διεύθυνση είναι 30, Rue Saint Andre des Arts
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom