Ιταλία Πρόγραμμα για βόρεια Ιταλία

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
To πρόγραμμα που γράφεις από ένα σημείο και μετά είναι σουρεαλιστικό. Μέχρι το Μιλάνο το πας καλά, από εκεί και μετά το χάνεις τελείως.

1. Για Βενετία , Φλωρεντία και Πίζα ούτε να το σκέφτεσαι, είναι διαφορετικά ταξίδια.
2. Την τρίτη ημέρα κάτσε στο Μιλάνο. Έχεις πολλά πράγματα να κάνεις και να δεις.
3. Εγώ θα σου έλεγα να κάτσεις μια μέρα παραπάνω στις λίμνες να το ευχαριστηθείς. Μια εκδρομή στη Stresa θα ήταν π.χ υπέροχη. Αν παρόλα αυτά επιθυμείς να κάνεις αγώνες δρόμου πήγαινε μέχρι την Βερόνα και πουθενά αλλού.
4. Πρόσεξε τι ώρα φεύγει το αεροπλάνα από Μπέργκαμο στην επιστροφή.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα,

Καθώς ξεκίνησαν οι πτήσεις της Ryanair από Άραξο, λέμε να οργανώσουμε 1 εξόρμηση στη Βόρεια Ιταλία. Το δέλεαρ για μας είναι κυρίως το γεγονός ότι μένουμε στην Πάτρα κι έτσι γλυτώνουμε τη μετάβαση στην Αθήνα.

Το ταξίδι θα είναι για 5 μέρες (4 βράδια). Φτάνουμε στο Μπέργκαμο τη Δευτέρα κατά τις 4 κι αναχωρούμε την Παρασκευή (δε γνωρίζω ώρα επειδή δε βγάλαμε ακόμα τα εισιτήρια.)

Έχω κάνει 1 πολύ πρόχειρο πρόγραμμα βασιζόμενη σε χιλιομετρικές αποστάσεις και πριν το συζητήσω με την παρέα μου, θα ήθελα να του ρίξει κάποιος 1 ματιά και να κάνει διορθώσεις (ή και πλήρη αναδιάρθρωση...) Μη με πάρετε με τις πέτρες γιατί επαναλαμβάνω ότι το πρόγραμμα είναι εντελώς πρόχειρο! Να σημειωθεί ότι δε μας πειράζει αν θα είναι κουραστικό- δεν πάμε εκεί για ξεκούραση αλλά για να δούμε όσα περισσότερα προλάβουμε. Εννοείται ότι θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο κι ότι ευτυχώς και οι 5 μας είμαστε του πρωινού ξυπνήματος και της εξερεύνησης μέχρι τελικής πτώσεως!

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Πρώτη μέρα: Άφιξη στο Μπέργκαμο. Βόλτα και διανυκτέρευση εκεί.


Δεύτερη μέρα: Νωρίς το πρωί, μικρή βόλτα στην πόλη και μετά, σύντομη περιήγηση σε Como και Bellagio. Το βραδάκι, αναχώρηση για Μιλάνο.
Βόλτα στο Μιλάνο και ύπνος.

Τρίτη μέρα
: Το πρωί σύντομη βόλτα στο Μιλάνο κι αναχώρηση για Βενετία. Βόλτα κι ύπνος εκεί.

Τέταρτη μέρα: Βόλτα στη Βενετία κι αναχώρηση για Verona. Βόλτα και διανυκτέρευση εκεί.

Τελευταία μέρα : Μικρή βόλτα κι αναχώρηση για αεροδρόμιο Μπέργκαμο.

Υ.Γ: Προτείνετε να αλλάξω κάποια από τα παραπάνω με το Λουγκάνο, τη Φλωρεντία ή την Πίζα?
ολα αυτα σε 4 μερες?και σκεφτεσαι να πατε και ακομα πιο μακρια και ασχετα με την περιοχη σε φλωρεντια και πιζα?
εγω προσωπικα ειμαι κατα να δω τοσα μερη απο λιγες ωρες..προτιμω λιγα αλλα να τα δω καλα..
προτεινω λοιπον Μπεργκαμο,λιμνη Como (Como,Brunate,Bellagio,Menaggio,Varena κτλ) και Μιλανο ή
Μπεργκαμο,λιμνη Maggiore(Stresa,Baveno,και στα νησακια Superiore,Madre,Bella) και Μιλανο..
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Τα πάντα είναι θέμα γούστου αλλά θα συμφωνήσω με τον Traveller έχεις ανακατέψει πολλά!
Οι λίμνες είναι φανταστικές και αξίζουν μια εξερεύνηση παραπάνω μέρες!!!Αν δεν σας αρέσει η "έξοχή" και προτιμάτε τις πόλεις το Μιλάνο και Βερόνα είναι καλή επιλογή αλλά όχι μόνο για λίγες ώρες!
Βέβαια εγω θα πρότεινα να αφιερώσετε περισσότερο χρόνο στις λίμνες! Νομίζω πως δεν το έχει μετανιώσει κανείς...
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Venia κι εγώ θα πάω αρχές Μαϊου για 5 μέρες. Θα σου πω το δικό μας πρόγραμμα (είναι σε πρωταρχικό στάδιο ακόμη) μήπως σε βοηθήσω.

1η μέρα: Άφιξη στο Μπέργκαμο και παραλαβή αυτοκινήτου απο το αεροδρόμιο. Αναχώρηση για Como, Bellagio. Διανυκτέρευση σε κάποιο από τα γύρω χωριά.
2η μέρα: Βόλτα στην περιοχή. Έχει πολλά να δούμε οπότε αποκλείεται να βαρεθούμε. Ίσως πάμε απέναντι στη Varenna για μεσημεριανό, και περίπατο και το βράδυ επιστροφή στο Βellagio.
3η μέρα: Αναχώρηση πρωί πρωί για Verona. Το απογευματάκι πάμε προς Μιλάνο. Μένουμε εκεί.
4η μέρα: Μιλάνο sightseeing, μουσεία, βόλτες κτλ
5η μέρα:Αναχώρηση πρωί πρωί για Bergamo, πίνουμε ένα καφεδάκι, και σιγά σιγά πάμε προς αεροδρόμιο για παράδοση αυτοκίνητου και αναχώρηση για Θεσσαλονίκη.

Έχουμε ακόμη ένα μήνα για να καταλήξουμε σε ακριβές πρόγραμμα. Αρχικά θέλαμε να πάμε προς Genova αλλά τα χιλιόμετρα είναι πάρα πολλά. Να πάτε Βενετία μου φαίνεται πολύ ταλαιπωρία..Βερόνα που αναφέρθηκε παραπάνω είναι καλύτερη ιδέα νομίζω.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
To πρόγραμμα που γράφεις από ένα σημείο και μετά είναι σουρεαλιστικό. Μέχρι το Μιλάνο το πας καλά, από εκεί και μετά το χάνεις τελείως.

1. Για Βενετία , Φλωρεντία και Πίζα ούτε να το σκέφτεσαι, είναι διαφορετικά ταξίδια.
2. Την τρίτη ημέρα κάτσε στο Μιλάνο. Έχεις πολλά πράγματα να κάνεις και να δεις.
3. Εγώ θα σου έλεγα να κάτσεις μια μέρα παραπάνω στις λίμνες να το ευχαριστηθείς. Μια εκδρομή στη Stresa θα ήταν π.χ υπέροχη. Αν παρόλα αυτά επιθυμείς να κάνεις αγώνες δρόμου πήγαινε μέχρι την Βερόνα και πουθενά αλλού.
4. Πρόσεξε τι ώρα φεύγει το αεροπλάνα από Μπέργκαμο στην επιστροφή.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Είχα την υποψία ότι θα ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος σουρρεαλιστικό-τουλάχιστον πέτυχα 1 μέρος του :p
Δεν έχω ιδέα από Ιταλία και γι'αυτό ζήτησα τη γνώμη σας την οποία και θα τηρήσω ευλαβικά. Μόνη εξαίρεση ίσως η Βερόνα που ίσως να επισκεφτούμε. Κατά την επιστροφή, κατά πάσα πιθανότητα θα πάρουμε το αεροπλάνο των 5.30 περίπου.
Οπότε, αρχίζω να ξεσκονίζω κάθε θέμα σχετικό με τις λίμνες!
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
ολα αυτα σε 4 μερες?και σκεφτεσαι να πατε και ακομα πιο μακρια και ασχετα με την περιοχη σε φλωρεντια και πιζα?
εγω προσωπικα ειμαι κατα να δω τοσα μερη απο λιγες ωρες..προτιμω λιγα αλλα να τα δω καλα..
προτεινω λοιπον Μπεργκαμο,λιμνη Como (Como,Brunate,Bellagio,Menaggio,Varena κτλ) και Μιλανο ή
Μπεργκαμο,λιμνη Maggiore(Stresa,Baveno,και στα νησακια Superiore,Madre,Bella) και Μιλανο..

Σε ευχαριστώ και σένα για την απάντησή σου κια ναι- με πείσατε! Θα περιοριστούμε στις λίμνες, στο Μιλάνο κι ίσως και στη Βερόνα αν μας βγαίνει το πρόγραμμα. Επομένως, τί είναι προτιμητέο- να μείνουμε στο Μπέργκαμο και να πηγαίνουμε από εκεί στις λίμνες ή να ψάξω π.χ στο Como? Στο Μιλάνο έχω βρει κάποια διαμερίσματα που μας έρχονται πιο οικονομικά από ξενοδοχείο και θα είναι καλύτερα να μένει όλη η παρέα στον ίδιο χώρο.

Τα πάντα είναι θέμα γούστου αλλά θα συμφωνήσω με τον Traveller έχεις ανακατέψει πολλά!
Οι λίμνες είναι φανταστικές και αξίζουν μια εξερεύνηση παραπάνω μέρες!!!Αν δεν σας αρέσει η "έξοχή" και προτιμάτε τις πόλεις το Μιλάνο και Βερόνα είναι καλή επιλογή αλλά όχι μόνο για λίγες ώρες!
Βέβαια εγω θα πρότεινα να αφιερώσετε περισσότερο χρόνο στις λίμνες! Νομίζω πως δεν το έχει μετανιώσει κανείς...

Θα εκδράμουμε λοιπόν εις τας λίμνας :bleh:
Είχα σκεφτεί και τη Βενετία γιατί θέλω πολύ να πάω αλλά θα κάνω στο μέλλον ειδικό ταξίδι γι'αυτή κι ίσως θα είναι ωραία να κάνω την κρουαζιέρα από εδώ την Πάτρα.

Υ.Γ:Μου αρέσει πολύ η φωτογραφία σου μιας κι οι πιγκουίνοι είναι το αγαπημένο μου ζωάκι!!!

Venia κι εγώ θα πάω αρχές Μαϊου για 5 μέρες. Θα σου πω το δικό μας πρόγραμμα (είναι σε πρωταρχικό στάδιο ακόμη) μήπως σε βοηθήσω.

1η μέρα: Άφιξη στο Μπέργκαμο και παραλαβή αυτοκινήτου απο το αεροδρόμιο. Αναχώρηση για Como, Bellagio. Διανυκτέρευση σε κάποιο από τα γύρω χωριά.
2η μέρα: Βόλτα στην περιοχή. Έχει πολλά να δούμε οπότε αποκλείεται να βαρεθούμε. Ίσως πάμε απέναντι στη Varenna για μεσημεριανό, και περίπατο και το βράδυ επιστροφή στο Βellagio.
3η μέρα: Αναχώρηση πρωί πρωί για Verona. Το απογευματάκι πάμε προς Μιλάνο. Μένουμε εκεί.
4η μέρα: Μιλάνο sightseeing, μουσεία, βόλτες κτλ
5η μέρα:Αναχώρηση πρωί πρωί για Bergamo, πίνουμε ένα καφεδάκι, και σιγά σιγά πάμε προς αεροδρόμιο για παράδοση αυτοκίνητου και αναχώρηση για Θεσσαλονίκη.

Έχουμε ακόμη ένα μήνα για να καταλήξουμε σε ακριβές πρόγραμμα. Αρχικά θέλαμε να πάμε προς Genova αλλά τα χιλιόμετρα είναι πάρα πολλά. Να πάτε Βενετία μου φαίνεται πολύ ταλαιπωρία..Βερόνα που αναφέρθηκε παραπάνω είναι καλύτερη ιδέα νομίζω.


Το πρόγραμμά σας μου φαίνεται πολύ καλό και κάπως έτσι μάλλον θα είναι και το δικό μας τελικά αφού κι εμείς θα έχουμε 5 μέρες για να επισκεφτούμε τις λίμνες, το Μιλάνο, το Μπέργκαμο κι ίσως και τη Βερόνα.
Τα 2 βράδια θα μείνετε στο Βellagio και τα άλλα 2 στο Μιλάνο?

Σου εύχομαι να περάσετε όσο γίνεται καλύτερα!!! :clap:


Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ!!!!
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Το πρόγραμμά σας μου φαίνεται πολύ καλό και κάπως έτσι μάλλον θα είναι και το δικό μας τελικά αφού κι εμείς θα έχουμε 5 μέρες για να επισκεφτούμε τις λίμνες, το Μιλάνο, το Μπέργκαμο κι ίσως και τη Βερόνα.
Τα 2 βράδια θα μείνετε στο Βellagio και τα άλλα 2 στο Μιλάνο?

Σου εύχομαι να περάσετε όσο γίνεται καλύτερα!!! :clap:
Ευχαριστώ πολύ, το ίδιο εύχομαι και σε σένα.:D
Ναι, κάπως έτσι λέμε να κινηθούμε για να μη μετακομίζουμε συνέχεια! Στις λίμνες, δε ξέρουμε ακόμα σε ποιο χωριό να μείνουμε, ψάχνουμε κι εμείς κάτι οικονομικό... Αν βρω κάτι καλό θα σε ενημερώσω.
 

FaVa

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Χαίρετε! Χριστός Ανέστη!

Είμαι καινούριο μέλος... Γενικά δεν έχω ταξιδέψει σχεδόν καθόλου εκτός Ελλάδας. Την πατρίδα βέβαια την έχω ξεσκίσει, δεν το συζητώ! Τις τελευταίες μέρες όμως μου έχει δημιουργηθεί μεγάλη επιθυμία (σε σημείο ανάγκης!:p) να γυρίσω τη βόρεια Ιταλία και λίγο από Ελβετία-Αυστρία. Θα ήθελα να μου πείτε κατά πόσο αξίζει (ανεξάρτητα απ το οικονομικό) να κάνει κανείς με νοικιασμένο αμάξι αυτήν τη διαδρομή μέσα σε 8 ημέρες. Δε με ενδιαφέρει να καθήσω μέρες ολόκληρες σε κάποια πόλη. Φωτογραφίες πολλές θα βγάλω και θέλω να επισκεφθώ όσο το δυνατόν περισσότερα. Γνήσιος τουρίστας δηλαδή. Μάλλον θα πάμε 3 άτομα. Ουσιαστικά δηλαδή με easyjet θα πάμε Ρώμη, και με την ίδια θα επιστρέψουμε από Μιλάνο. Αυτά. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Υ.Γ.: Απ την Aosta στη Γενεύη θα περάσω απ το τούνελ του Mont Blanc, απλώς για κάποιο λόγο δε με αφήνει στο χάρτη να περάσω από κει.
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Venia για να σε βοηθησω, εμεις πηγαμε οπως σου ελεγα 7 ατομα ΠΣΚ. Παρασκευη βράδυ βολτάραμε στο Μπέργκαμο, φάγαμε εκεί.. (Μου φάνηκε πολύ ωραίο το Μπέργκαμο!, αξίζει πολύ περισσότερο χρόνο). Σάββατο όλο το φάγαμε Μιλάνο και Κυριακή αναχωρήσαμε για Βερόνα και στη μέση της διαδρομής αλλάζουμε για Σιρμιόνε. Μετά Βερόνα και μετά πήγαμε και στην Μάντοβα, και πετύχαμε εκθεση λουλουδιών, πολύς κόσμος! Μετά επιστρέψαμε Μπέργκαμο και δευτέρα πρωι γυρίσαμε. Το τριήμερο ήταν απίστευτο!!! ολο το 3ημερο μειναμε στο φανταστικο bed and breakfast ΒΟΜΒΥΧ στο Μπέργκαμο!!
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Venia για να σε βοηθησω, εμεις πηγαμε οπως σου ελεγα 7 ατομα ΠΣΚ. Παρασκευη βράδυ βολτάραμε στο Μπέργκαμο, φάγαμε εκεί.. (Μου φάνηκε πολύ ωραίο το Μπέργκαμο!, αξίζει πολύ περισσότερο χρόνο). Σάββατο όλο το φάγαμε Μιλάνο και Κυριακή αναχωρήσαμε για Βερόνα και στη μέση της διαδρομής αλλάζουμε για Σιρμιόνε. Μετά Βερόνα και μετά πήγαμε και στην Μάντοβα, και πετύχαμε εκθεση λουλουδιών, πολύς κόσμος! Μετά επιστρέψαμε Μπέργκαμο και δευτέρα πρωι γυρίσαμε. Το τριήμερο ήταν απίστευτο!!! ολο το 3ημερο μειναμε στο φανταστικο bed and breakfast ΒΟΜΒΥΧ στο Μπέργκαμο!!

Καλως ήρθες πίσω και χαίρομαι πολύ που περάσατε τόσο ωραία λοιπόν!!!! Το είδα το ξενοδοχείο και μου φαίνεται πολύ ωραίο! Κι εγώ αυτό το πρόγραμμα θέλω να ακολουθήσουμε- Μπέργκαμο-Μιλάνο -Βερόνα, απλά έλεγα να στριμώξουμε κάπου και καμμία λίμνη..:roll:
Νομίζω ότι η Βερόνα θα μου αρέσει περισσότερο απ'όλα- εσείς ποιο ξεχωρίσατε?? Τα Σιρμιόνε και Μάντοβα άξιζαν??? Προτείνεις να μείνουμε κι εμείς όλα τα βράδια στο Μπέργκαμο ή είναι κουραστικό το πήγαινε-έλα? Παντού πήγατε με το αυτοκίνητο? Εμείς δε ξέρω αν θα καταφέρουμε να νοικιάσουμε γιατί κανείς δεν έχει πιστωτική αλλά μόνο χρρεωστική..
Συγγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις μου!!!
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Παιδιά Καλησπέρα!!
Οι μέρες πλησιάζουν για το ταξίδι μας στη Βόρεια Ιταλία και σήμερα μόλις διαπιστώσαμε ένα μεγάλο πρόβλημα...Είχαμε οργανώσει όλο το ταξίδι με ενοικιαζόμενο αμάξι, το οποίο κλείσαμε μέσω internet,το πληρώσαμε κανονικά με Debit card και σήμερα διαπιστώσαμε διαβάζοντας τα "ψιλά" γράμματα οτι είναι απαραίτητη μια πιστωτική κάρτα.. (δεν έχουμε) Θεώρησα οτι εφόσον δέχονται την πληρωμή με debit δε θα είναι απαραίτητη η Πιστωτική.. Λάθος όμως... !Ευτυχώς που το είδαμε και μπορούμε να κάνουμε ακύρωση της κράτησης και να μας επιστραφούν τα χρήματα διότι αν πηγαίναμε εκεί χωρίς πιστωτική θα μας χρεώναν ακυρωτικά όλο το ποσό και δε θα παίρναμε κάν πίσω τα χρήματα μας...Τράτζεκ!!!
Το θέμα είναι, τώρα τί κάνουμε? Μήπως ξέρει κανείς άν στο Como Υπάρχουν rent a car που δε χρειάζονται πιστωτική? Ξέρετε, όπως στα δικά μας τουριστικά μέρη (Χαλκιδική, νησιά) που όλοι έχουμε νοικιάσει από πχ. "TASSOS RENT A CAR" και τέτοια.. Καμμιά ιδέα??? Γκουγκλάρω μήπως βρώ τίποτα αλλα..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.880
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom