Ιταλία Πρόγραμμα για βόρεια Ιταλία

titikos

Member
Μηνύματα
159
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Στα γρήγορα να πω. Υπάρχουν λεωφορεία μετά τις 13:00 από το αεροδρόμιο για Βερόνα αλλά έχει 66€ το άτομο κ γι'αυτό κοιτάω τα τρένα. Της flixbus είναι 17:40 με 16€ αλλά είναι πολλές ώρες αναμονής. Εγώ προσγειώνομαι 12:15
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Στα γρήγορα να πω. Υπάρχουν λεωφορεία μετά τις 13:00 από το αεροδρόμιο για Βερόνα αλλά έχει 66€ το άτομο κ γι'αυτό κοιτάω τα τρένα. Της flixbus είναι 17:40 με 16€ αλλά είναι πολλές ώρες αναμονής. Εγώ προσγειώνομαι 12:15
Καθημερινα εχει και στη 1.55 και στις 3.20. Μαλλον δεν εμειναν αρκετα εισιτηρια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γνωρίζεις τι γίνεται αν βγάλω εισιτήριο αλλά χάσω το τρένο; Πάω με το επόμενο ή πληρώνω πάλι εισιτήρια;
Όχι αλλα αν έχεις αμφιβολίες νομίζω το καλύτερο είναι αυτο που είπε η @katkats ,να δεις τι ωρα θα προσγειωθείς και να κλείσεις από την εφαρμογή.

Επίσης δε ξέρω αν θα βόλευε η ανταπόκριση στη Μπρέσια, δηλαδή με λεωφορείο ως εκει απευθείας από το αεροδρόμιο και μετά τρένο για Βερόνα. Οι σταθμοί είναι δίπλα-δίπλα. Δες το κι αυτό σαν σενάριο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
@psilos3 καλημέρα.
Τα δρομολόγια της flixbus δεν βολεύουν. Γνωρίζεις τι γίνεται αν βγάλω εισιτήριο αλλά χάσω το τρένο; Πάω με το επόμενο ή πληρώνω πάλι εισιτήρια;
Το καλοκαιρι φετος χασαμε ανταποκριση Πηγαμε στο γραφειο εισιτηριων στον σταθμο και βγαλαμε δωρεαν νεο για το επομενο τρενο ιδιας κατηγοριας με μη αριθμημενες θεσεις με Trainitalia.
Η γνωμη μου ειναι αν δεν πετυχεις προσφορα τυπου τα παιδια με 1 ευρω η το δευτερο ατομο με 1 ευρω, να μην προκλεισεις. Τα τρενα χωρις αριθμημενη θεση δεν γεμιζουν ευκολα.
Ομως για οικογενεια το θεωρω δεδομενο οτι θα βρεις προσφορα, αρα κλεινεις μολις τη βρεις.
 

titikos

Member
Μηνύματα
159
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Καθημερινα εχει και στη 1.55 και στις 3.20. Μαλλον δεν εμειναν αρκετα εισιτηρια.
@paefstra κοιτώντας την εφαρμογή έχει τα δρομολόγια που λες την Πέμπτη αλλά όχι την Τετάρτη. Ποιός ξέρει...
 

stavdi

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
Καλησπέρα στην ομάδα,

Είμαι σίγουρη πως κάπου έχει ξανασυζητηθεί αλλά θα ήθελα να με συμβουλεύατε σε ταξίδι που σκοπεύω να κάνω με την οικογένειά μου (2 ενηλικες και 2 παιδιά).
Θα είμαστε ένα 3ήμερο στη Βερόνα και μετά λέμε να μείνουμε 5-6 μέρες ακόμη Ιταλία.
Σκεφτόμαστε να πάμε Βενετία, Μιλάνο, Gardaland, Πίζα, Κόμο.
Σα πρώτες σκέψεις αυτά...
Πώς μπορώ να τα βάλω σε μια σειρά???
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Καλησπέρα. Εννοείς σε 5-6 μέρες να πάτε σε όλες τις πόλεις που αναφέρεις ή σε κάποιες από αυτές; Η Πίζα δεν είναι κάπως μακριά για τόσο περιορισμένο χρονικά ταξίδι; 5-6 μέρες μου φαίνονται οριακά οκ για Μιλάνο και Βενετία.
 
Μηνύματα
410
Likes
1.352
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Kαλησπερα stavdi,
2 βραδια ειναι ιδανικα για Βερονα ειναι μικρη πολη σε μια ολοκληρη μερα τα εχεις δει ολα.Αν κατσεις μια μερα παραπανω κοιτα μονοημερη Παντοβα ή λιμνη Γκαρντα που αποτελουν ιδανικες εκδρομες απο Βερονα.
Βενετια οποσδηποτε με διαμονη τουλαχιστον 2 νυχτες αν οχι 3 που θα λεγα ιδανικο.Μην την κανεις μονοημερη σκοτωνεις την πολη και η πραγματικη μαγεια ειναι το βραδυ με τα σοκακια .
Οποτε πας Βερονα,πηγαινεις Βενετια και απο εκει τρενο για Μιλανο 3 ωρες ειναι.

Μιλανο θες τουλαχιστον 2 ολοκληρες μερες για τα βασικα duomo,brera,σκαλα Μιλανο ,kastro sforza και ψωνια.Και μια μερα αφιερωσετε την στο Κομο Βαρενα,Μπελατζιο μην μεινεις στην πολη του Κομο μονο .

Το ταξιδι σου θα ειναι βορεια Ιταλια.

Ασε την Πιζα ειναι μακρυα αστο για την επομενη φορα σε αλλο ταξιδι σου συνδυαζεται με Τοσκανη,Φλωρεντια
 
Last edited:

Extra muros

Member
Μηνύματα
146
Likes
945
Kαλησπερα stavdi,
2 βραδια ειναι ιδανικα για Βερονα ειναι μικρη πολη σε μια ολοκληρη μερα τα εχεις δει ολα.Αν κατσεις μια μερα παραπανω κοιτα μονοημερη Παντοβα ή λιμνη Γκαρντα που αποτελουν ιδανικες εκδρομες απο Βερονα.
Βενετια οποσδηποτε με διαμονη τουλαχιστον 2 νυχτες αν οχι 3 που θα λεγα ιδανικο.Μην την κανεις μονοημερη σκοτωνεις την πολη και η πραγματικη μαγεια ειναι το βραδυ με τα σοκακια .
Οποτε πας Βερονα,πηγαινεις Βενετια και απο εκει τρενο για Μιλανο 3 ωρες ειναι.

Μιλανο θες τουλαχιστον 2 ολοκληρες μερες για τα βασικα duomo,brera,σκαλα Μιλανο ,kastro sforza και ψωνια.Και μια μερα αφιερωσετε την στο Κομο Βαρενα,Μπελατζιο μην μεινεις στην πολη του Κομο μονο .

Το ταξιδι σου θα ειναι βορεια Ιταλια.

Ασε την Πιζα ειναι μακρυα αστο για την επομενη φορα σε αλλο ταξιδι σου συνδυαζεται με Τοσκανη,Φλωρεντια
Δε θα άλλαζα ούτε κόμμα, εκτός του ότι κατ'εμέ και με μια διανυκτέρευση η Βερόνα βγαίνει αρκετά άνετα, εκτός κι αν θέλει κανείς να δει όλες τις εκκλησίες από μέσα και όλα τα μουσεία.

Σίγουρα επικεντρώσου Λομβαρδία - Βένετο κι άσε την Τοσκάνη μόνη της ένα 10ημερο στο μέλλον.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Να ρωτήσω κι εγώ μια και άνοιξε σχετικό θέμα, από Μπολόνια πού πάει κανείς με 2-3 μέρες στη διάθεσή του, έχοντας αυτοκίνητο; Πλην Φλωρεντίας, αυτή είναι μόνη της άλλο ταξίδι.

Άρα, για να παραφράσω τον τίτλο, πού πάει κανείς μετά τη Μπολόνια;
 
Μηνύματα
410
Likes
1.352
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Να ρωτήσω κι εγώ μια και άνοιξε σχετικό θέμα, από Μπολόνια πού πάει κανείς με 2-3 μέρες στη διάθεσή του, έχοντας αυτοκίνητο; Πλην Φλωρεντίας, αυτή είναι μόνη της άλλο ταξίδι.

Άρα, για να παραφράσω τον τίτλο, πού πάει κανείς μετά τη Μπολόνια;

Μην σου πω ψεμματα δεν εχω παει,αλλα επειδη το εψαχνα παρα πολυ να κλεισω ,μου εχουν πει οτι μια απο τις κοντινοτερες εκδρομες απο Μπολονια ειναι η Parma.Ειναι ομορφη και σαν πολη αλλα κυριως φημιζεται για την γαστρονομικη της κουλτουρα,τα αλλαντικα και φυσικα αυθεντικη πολη του γνωστου τυριου parmeggiano regiano.
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα στην ομάδα,

Είμαι σίγουρη πως κάπου έχει ξανασυζητηθεί αλλά θα ήθελα να με συμβουλεύατε σε ταξίδι που σκοπεύω να κάνω με την οικογένειά μου (2 ενηλικες και 2 παιδιά).
Θα είμαστε ένα 3ήμερο στη Βερόνα και μετά λέμε να μείνουμε 5-6 μέρες ακόμη Ιταλία.
Σκεφτόμαστε να πάμε Βενετία, Μιλάνο, Gardaland, Πίζα, Κόμο.
Σα πρώτες σκέψεις αυτά...
Πώς μπορώ να τα βάλω σε μια σειρά???
Ποτε θα πάτε και αν Σκοπεύετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom