Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Τα μίλια χωρίζονται σε 2 κατηγορίες. Σε μίλια αναβάθμισης και μίλια εξαργύρωσης.


1)μίλια αναβάθμισης: χρησιμεύουν στο να ανεβαίνεις ή να διατηρείς τις βαθμίδες που έχει η Aegean. Οι βαθμίδες της Aegean είναι η blue, η silver και η gold και η καθεμία από αυτές παρέχει και τα ανάλογα προνόμια.

Μίλια αναβάθμισης μπορείς να μαζέψεις μόνο αγοράζοντας αεροπορικά εισιτήρια με Aegean/Olympic Air και για συγκεκριμένες κατηγορίες ναύλων για εισιτήρια με τις αεροπορικές εταιρείες που ανήκουν στην Star Alliance.

2)μίλια εξαργύρωσης: χρησιμεύουν στο να μαζεύεις μίλια τα οποία μπορείς να τα εξαργυρώνεις είτε για αεροπορικά εισιτήρια, είτε για αγορές στο δίκτυο συνεργατών της Aegean (Κωτσόβολος, attica stores, ξενοδοχεία, εστιατόρια κλπ). Προτιμότερη επιλογή είναι να μαζεύεις τα μίλια για εξαργύρωση αεροπορικών εισιτηρίων.


Μίλια μπορείς να πάρεις μέσω:

1) Ταξίδια με Aegean και Olympic Air
Αναλόγως την κατηγορία ναύλου που επιλέγεις, παίρνεις και αντίστοιχα μίλια. Έτσι όπως τα έχει κάνει πλέον τα εισιτήρια η Aegean, το flex εισιτήριο είναι η καλύτερη επιλογή γιατί μπορείς με 6-7 ευρώ παραπάνω χρέωση να κερδίζεις ικανοποιητικά μίλια, να μη χρεώνεσαι για οποιαδήποτε αλλαγή θελήσεις στο εισιτήριο και επιλέγεις και όποια από της standard θέσεις θέλεις.

2) Ταξίδια με άλλες αεροπορικές εταιρείες που ανήκουν στη Star Alliance

Εάν κλείσεις εισιτήριο με εταιρεία που είναι στη συμμαχία της Star Alliance τότε μπορείς να κερδίσεις μίλια που τα μεταφέρεις στη κάρτα μιλίων της Aegean. Όπως ανέφερα και πιο πριν και σοβαρή υποσημείωση: Εισιτήρια προσφορών των άλλων εταιρειών ενδεχομένως να μην δίνουν μίλια στην Aegean, οπότε μη παραξενευτείς εάν κλείσεις εισιτήριο με αυτούς, αλλά εν τέλει δε πάρεις κάποια μίλια στο τέλος του ταξιδιού. Υπάρχει αναλυτική λίστα με τις κατηγορίες ναύλων που δίνουν μίλια ανά εταιρεία στο site της Aegean. Η καλύτερη εταιρεία ανταμοιβής μιλίων σε αυτά είναι η σκανδιναβική αεροπορική SAS.

3) Μέσω της Alpha Bank. Είτε έχεις κάρτα για Alpha Bonus πόντους, είτε την πιστωτική της Aegean, μπορείς να κερδίζεις πόντους στα συνεργαζόμενα καταστήματα και να τους μετατρέπεις σε μίλια εξαργύρωσης.

Κατά καιρούς υπάρχουν προσφορές που είναι άχαστες. Για παράδειγμα, εάν ποτέ θελήσεις να αγοράσεις τηλεόραση/ψυγείο/αφρυγραντήρα κλπ μπορεί εκείνη την εποχή να έχει προσφορά ο Κωτσόβολος ότι με την αγορά μέσω της Alpha Aegean Bonus κερδίζεις 10Χ μίλια και δε ξέρω και εγώ πόσες χιλιάδες έξτρα μίλια.

Για να βλέπεις και να ενημερώνεσαι σχετικά με τις προσφορές των συνεργαζόμενων καταστημάτων, να τα κοιτάζεις από το site της Alpha Bank.

Καταπληκτικός! Ευχαριστώ πολύ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Καταπληκτικός! Ευχαριστώ πολύ!
Ξεκινα βγαζοντας την απαραιτητη Miles and Bonus της Aegean με τα αρχικα 1000 μιλια και μπορεις να συγκεντρωνεις μιλια οχι μονο απο πτησεις: απο το Attica, το Marks and Spencer, το Duty Free, εστιατορια και ξενοδοχεια που συνεργαζεται η Aegean, ακομη και καφεδες απο το Coffee Island, δειχνοντας την. Πρεπει να μελετησεις τον οδηγο της Aegean με τους συνεργατες.
Αν δεν σου φτανουν αυτα (και δεν θα φτασουν) προχωρας στην επομενη πιστα: χρεωστικη η πιστωτικη καρτα της Alpha.
 
Last edited:

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Ξεκινα βγαζοντας την απαραιτητη Miles and Bonus της Aegean με τα αρχικα 1000 μιλια και μπορεις να συγκεντρωνεις μιλια οχι μονο απο πτησεις: απο το Attica, το Marks and Spencer, το Duty Free, εστιατορια και ξενοδοχεια που συνεργαζεται η Aegean, ακομη και καφεδες απο το Coffee Island, δειχνοντας την. Πρεπει να μελετησεις τον οδηγο της Aegean με τους συνεργατες.
Αν δεν σου φτανουν αυτα (και δεν θα φτασουν) προχωρας στην επομενη πιστα: χρεωστικη η πιστωτικη καρτα της Alpha.
Είμαι στο miles and bonus. Φαντάζομαι θα πάρω πόντους όταν πραγματοποιήσω τα δύο ταξίδια που έκλεισα στην black friday που είχε χ6 τους πόντους. Δυστυχώς επαρχία δεν υπάρχουν τα μαγαζιά αυτά, αλλα δεν πειράζει. Οτι μαζέψω. θα δώ πόσο έχει ετήσιο κόστος η κάρτα και ίσως την βγάλω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Είμαι στο miles and bonus. Φαντάζομαι θα πάρω πόντους όταν πραγματοποιήσω τα δύο ταξίδια που έκλεισα στην black friday που είχε χ6 τους πόντους. Δυστυχώς επαρχία δεν υπάρχουν τα μαγαζιά αυτά, αλλα δεν πειράζει. Οτι μαζέψω. θα δώ πόσο έχει ετήσιο κόστος η κάρτα και ίσως την βγάλω.
Μιλια θα παρεις, οχι ποντους. Εξαιρετικη κινηση το ×6. Στα δυο ταξιδια αλλο ενα δωρο.
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Για να πάρω τα μίλια με το booking τί κάνω? Οταν πάω σε ένα απο τα εστιατόρια, τους λέω τον κωδικό μου για να το περάσουν? Θα πρέπει να εκτυπώσω κάπως την κάρτα?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Για να πάρω τα μίλια με το booking τί κάνω? Οταν πάω σε ένα απο τα εστιατόρια, τους λέω τον κωδικό μου για να το περάσουν? Θα πρέπει να εκτυπώσω κάπως την κάρτα?
Το booking ειναι για ξενοδοχεια. Μπαινεις στην σελιδα της Aegean, πας book hotel και η φορμα κρατησης σου ζητα την miles and bonus. Μονο ετσι τα παιρνεις.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Για να πάρω τα μίλια με το booking τί κάνω? Οταν πάω σε ένα απο τα εστιατόρια, τους λέω τον κωδικό μου για να το περάσουν? Θα πρέπει να εκτυπώσω κάπως την κάρτα?
Δεν χρειάζεται εκτύπωση.Κατέβασε την εφαρμογή στο κινητό σου και θα έχεις την κάρτα εκεί.
 
D

Delmem38110

Guest
Το booking ειναι για ξενοδοχεια. Μπαινεις στην σελιδα της Aegean, πας book hotel και η φορμα κρατησης σου ζητα την miles and bonus. Μονο ετσι τα παιρνεις.
δεν θα συμβούλευα την επιλογή ξενοδοχείων για να μαζεύει κάποιος πόντους, έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή.. ένα παράδειγμα από ξενοδοχεία στο Άμστερνταμ για πρωτοχρονιά.
μπουκινγκ αιγαίου
1.png

κανονική μπουκινγκ
2.png
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Εγω δεν ασχολουμαι καν με τη booking, μονο hotels.com και Accor
Απλα απαντησα στην ερωτηση. Ισως επρεπε να ταγκαρεις το ατομο που ρωτα για να το δει, οχι εμενα.
 
Last edited:

Яна

Member
Μηνύματα
262
Likes
288
Υπάρχει κάποια αλυσίδα ξενοδ στη Ρώμη που συνεργάζεται με την Aegean για εξαργύρωση μιλίων? Φαρμάκι τα ξενοδοχεία τελευταία στιγμή. Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.753
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom