Πρώτη φορά αεροπορικό ταξίδι

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
να σε ρωτησω και κατι ακομα?μου γραφει οτι το 1ο check in ανοιγει 2 μηνες πριν την πτηση.πρεπει να κανω και αυτο και το κανονικο 24 ωρες πριν?
Ένα είναι το check in.
Για ryanair το δωρεάν check in γίνεται απο 2 μέρες εως 2 ώρες πριν την πτηση. Αν το κάνεις πιο πριν θα πρέπει να πληρώσεις έξτρα.
 

depifish

Member
Μηνύματα
12
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βελγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Καλησπέρα 1000 ευχαριστώ!! ταξιδεύω με Ryan και έχω πληρώσει για χειραποσκευη εκτός της προσωπικής τσάντας.αυτη θα την ανεβάσω εγώ στο αεροπλάνο σωστά?
Ναι, τη χειραποσκευη τη παιρνεις μαζι σου στο αεροπλανο! Δεν χρειαζεται να πας σε καποιο κισε, εκτος αν εχεις πληρωσει για βαλιτσα!

Αχου τωρα ειδα οτι ειχατε απαντησει ηδη.. μια μικρη χρονοκαθυστερηση...! :innocent:
 
Last edited by a moderator:

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Θα ήθελα να μάθω όλη τη διαδικασία μέχρι να μπεις στο αεροπλάνο. Θα ήθελα να μάθω για το τσεκιν, τις αποσκευές, το αποδεικτικό του εισητηρίου (αν κλείσεις εισητηρία μέσω app πρέπει να εκτυπώσεις κάτι ώστε να αποδείξεις ότι έχεις κάνει κράτηση εισητηρίου για την τάδε πτήση) και γενικά οποιαδήποτε πληροφορία από τη στιγμή που φτάνεις στο χώρο του αεροδρομίου μέχρι να μπεις στο αεροπλάνο θα μου ήταν χρήσιμη
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Θα ήθελα να μάθω όλη τη διαδικασία μέχρι να μπεις στο αεροπλάνο. Θα ήθελα να μάθω για το τσεκιν, τις αποσκευές, το αποδεικτικό του εισητηρίου (αν κλείσεις εισητηρία μέσω app πρέπει να εκτυπώσεις κάτι ώστε να αποδείξεις ότι έχεις κάνει κράτηση εισητηρίου για την τάδε πτήση) και γενικά οποιαδήποτε πληροφορία από τη στιγμή που φτάνεις στο χώρο του αεροδρομίου μέχρι να μπεις στο αεροπλάνο θα μου ήταν χρήσιμη
Καλημέρα Traveler5 και καλά ταξίδια εύχομαι. Η διαδικασία έχει ως εξής:
Για να μπεις στην πτήση, χρειάζεται να έχεις κάνει check-in. Αυτό γίνεται με δύο τρόπους: Ή ηλεκτρονικά πριν την πτήση (στο αντίστοιχο link της αεροπορικής εταιρίας) ή στο αντίστοιχο γκισέ στο αεροδρόμιο. Αφού λοιπόν κάνεις check-in (δήλωση στοιχείων ταυτότητας ή διαβατηρίου στην ουσία), αν έχεις αποσκευές τις παραδίδεις στο αντίστοιχο γκισέ, αν όχι προχωράς προς την έξοδο που αντιστοιχεί στην πτήση σου για να επιβιβαστείς στο αεροπλάνο.
Καλές πτήσεις!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Θα ήθελα να μάθω όλη τη διαδικασία μέχρι να μπεις στο αεροπλάνο. Θα ήθελα να μάθω για το τσεκιν, τις αποσκευές, το αποδεικτικό του εισητηρίου (αν κλείσεις εισητηρία μέσω app πρέπει να εκτυπώσεις κάτι ώστε να αποδείξεις ότι έχεις κάνει κράτηση εισητηρίου για την τάδε πτήση) και γενικά οποιαδήποτε πληροφορία από τη στιγμή που φτάνεις στο χώρο του αεροδρομίου μέχρι να μπεις στο αεροπλάνο θα μου ήταν χρήσιμη
Να προσθέσω στα παραπάνω ότι μόλις πας στο αεροδρόμιο, φροντίζεις να βρεθείς στις αναχωρήσεις (οι οποίες μπορεί να είναι σε άλλον όροφο ή άλλη πλευρά του αεροδρομίου) και κοιτάς τις οθόνες με τις πτήσεις. Σε αυτές εντοπίζεις την πτήση σου και βλέπεις σε ποιον αριθμό γκισέ (counter) γίνεται το check-in. Εκεί περιμένεις σε μια μικρή ή μεγαλύτερη ουρά και δίνεις ταυτότητα/διαβατήριο και τυχόν αποσκευές και παίρνεις την κάρτα επιβίβασης. Αν ταξιδεύεις με κάποιες low cost πρέπει να έχεις κάνει ηλεκτρονικό check in, οπότε αφήνεις μόνο τις αποσκευές. Αν δεν έχεις καθόλου αποσκευές και έχοντας κάνει ηλεκτρονικά check in, πηγαίνεις κατευθείαν στην πύλη αναχώρησης (θα πρέπει να έχεις την κάρτα επιβίβασης είτε εκτυπωμένη είτε ηλεκτρονικά). Η πύλη (Gate) αναγράφεται και αυτή στις οθόνες που λέγαμε πριν. Πριν βρεθείς στην πύλη αναχώρησης θα περάσεις από έλεγχο ασφαλείας. Εκεί βγάζεις μπουφάν, ζώνη, πορτοφόλι, αδειάζεις τσέπες και αφήνεις τις χειραποσκευές σου, και τα παραλαμβάνεις αμέσως μετά. Προσοχή: Όχι υγρά στις χειραποσκευές (μπορείς να έχεις όμως μικροσυσκευασίες ως 100ml η καθεμία). Στη συνέχεια, αν έχεις χρόνο μπορείς να χαζέψεις στα duty-free ή να φας/πιεις κάτι, αλλιώς συνεχίζεις προς την πύλη αναχώρησης (σε κάποια αεροδρόμια μπορεί να θέλει πάνω από 20' περπάτημα να φτάσεις, αν δεν έχεις χρόνο μην χασομεράς). Στην πύλη σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να βρίσκεσαι την ώρα επιβίβασης (boarding time) που αναγράφεται στην κάρτα επιβίβασης (μπορεί να είναι και 60΄ πριν την ώρα αναχώρησης για κάποιους προορισμούς, στις πτήσεις εσωτερικού είναι λιγότερο).
 
Last edited:

Soozy

Member
Μηνύματα
56
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλία
Καλησπέρα την Κυριακή πετάω για Ολλανδία όταν πάω κάνει στάση στο Όσλο και όταν γυρναω Κοπεγχάγη. Διαβατήριο δεν έχω και δεν προλαβαίνω να βγάλω ... Όσους έχω ρωτήσει μου λένε ότι εντός Σένγκεν δε θα έχω θέμα μόνο με την ταυτότητα. Επίσης τα εισιτήρια πρέπει να τα εκτύπωσω ? Το ταξιδιωτικό έγγραφο?
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
. Διαβατήριο δεν έχω και δεν προλαβαίνω να βγάλω
Δεν το χρειάζεσαι.
Όσους έχω ρωτήσει μου λένε ότι εντός Σένγκεν δε θα έχω θέμα μόνο με την ταυτότητα.
Σωστό. Αρκεί αν είναι σε καλή κατάσταση και να έχει λατινικούς χαρακτήρες.
Επίσης τα εισιτήρια πρέπει να τα εκτύπωσω ? Το ταξιδιωτικό έγγραφο?
Δεν είναι απαραίτητο. Μπορείς να τα έχεις και στο κινητό.
 

Soozy

Member
Μηνύματα
56
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλία
Δεν το χρειάζεσαι.

Σωστό. Αρκεί αν είναι σε καλή κατάσταση και να έχει λατινικούς χαρακτήρες.

Δεν είναι απαραίτητο. Μπορείς να τα έχεις και στο κινητό.
Σας ευχαριστώ! Μόνο σε ένα ταξιδιωτικό μου είπαν ότι χρειάζομαι διαβατήριο και με μπέρδεψαν ...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Για πλάκα το λέτε ? Έχω ρωτήσει και την πρεσβεία της Νορβηγίας
Είπε η πρεσβεία ότι για στάση στο ΄Οσλο χρειάζεται διαβατήριο;Αν το είπε έπεσες σε άσχετο/άσχετη..Καλύτερα λοιπόν το travelstories και χωρίς πλάκα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom