Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Μια διευκρίνηση. Εσύ μπορεί να το ξέρεις αλλά θα το γράψω για τους επόμενους που θα χρειαστεί να το διαβάσουν. Το μουσείο -σπίτι του Νταλί είναι στο Port Liigat δίπλα από το Cadaques περίπου στα 10 λεπτά μακριά. Αν είναι να πας την ίδια ημέρα και στο Φιγκέρας κατά την γνώμη μου να πας πρώτα
στο σπίτι του το πρωί και μετά στο θέατρο-μουσείο στο Φιγκέρας.
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Μια διευκρίνηση. Εσύ μπορεί να το ξέρεις αλλά θα το γράψω για τους επόμενους που θα χρειαστεί να το διαβάσουν. Το μουσείο -σπίτι του Νταλί είναι στο Port Liigat δίπλα από το Cadaques περίπου στα 10 λεπτά μακριά. Αν είναι να πας την ίδια ημέρα και στο Φιγκέρας κατά την γνώμη μου να πας πρώτα
στο σπίτι του το πρωί και μετά στο θέατρο-μουσείο στο Φιγκέρας.
Α, εγώ τα είχα ανάποδα στο μυαλό μου να τα κάνω. Για να καταλήξω στο Καντακες που είναι πιο όμορφο και να κάτσω εκεί για ξεκούραση.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Εμεις ειχαμε μεινει 5 μερες γεματες βαρκελωνη και μια χιρονα. Οταν πηγαγιναμε απο βαρκελωνη με τρενο χιρονα διαπιστωσαμε οτι το ιδιο τρενο παει κ φιγκερες... πληρωσαμε λιγα παραπανω στο εισιτηριο, και με τις βαλιτσες οπως ημασταν πηγαμε φιγκερες , αφησαμε σε καποιο σταθμο (νομιζω των λεοφωρειων αν θυμαμαι καλα... ) τις βαλιτσες να μας τις φυλανε με μικρη χρεωση και καναμε τη βολτα μας ... μετα το μουσειο του Νταλι και μια μικρη βολτσιτσα πηραμε τα πραγματα κ επιστρεψαμε στη χιρονα...
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Καλησπέρα σας. Έχω διαβάσει τις 60 σελίδες περίπου του θέματος και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Θα μείνουμε κατά 99% στην Πλατεία Καταλονίας. Η πτήση της επιστροφής είναι στις 7.15 π.μ από El Prat. Πιστεύετε είναι προτιμότερο τέτοια ώρα να δώσουμε χρήματα για ταξί, δεδομένου λόγω καταστάσεων ότι πρέπει να είμαστε σίγουρα στις 5 εκεί;
Έχω δει πως υπάρχει κι ένα νυχτερινό λεωφορείο το Ν16. Είναι ασφαλές τέτοια ώρα και τα δρομολόγια στην ώρα τους;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Είναι ασφαλές τέτοια ώρα και τα δρομολόγια στην ώρα τους;
Συνήθως ναι, είναι στην ώρα τους. Πολλές φορές όμως περνάνε πιο μπροστά, οπότε
θα πρέπει να το έχεις υπόψιν σου.
Εγώ πάντως θα έπαιρνα ταξί να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Συνήθως ναι, είναι στην ώρα τους. Πολλές φορές όμως περνάνε πιο μπροστά, οπότε
θα πρέπει να το έχεις υπόψιν σου.
Εγώ πάντως θα έπαιρνα ταξί να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Ευχαριστώ πολύ! 😁
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
καλησπερα σας! καποιες προτασεις για φαγητο τα χριστουγεννα?που αξιζει να παμε?ειτε για ποτο το βραδυ?
 

eleanoula

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ξερω οτι 3 μερες δεν ειναι αρκετες για να δεις πολλα αλλα επειδη ριχνουμε τρομερο περπατημα και μεσα σε μια μερα το κεντρο θα το εχουμε δει , για δευτερη μερα εχουμε κλεισει camp nou και ενυδρειο, θα ηταν παρατολμο να κλειναμε 25/12 να παμε για μονοημερη Figueres ή Girona που ειδα ειναι μονο 38' με το τρενο. Βεβαια απο που το παιρνω ιδεα δεν εχω. θα το ψαξω ομως!! Δεν γνωριζω τι θα ισχυει με τα τρενα λογω αργιας αλλα ειδα πως ειναι πανεμορφα.. περιμενω την αποψη σας :D
 
Last edited by a moderator:

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
49
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άνδεις-Περού
Καλημέρα σε όλους. Ήθελα τη βοήθεια όσων έχουν ήδη επισκεφθεί τη Βαρκελώνη (και για όσους μένουν και εκεί μόνιμα) αναφορικά με τα αξιοθέατα. Διάβασα κάποιες ταξιδιωτικές ιστορίες άλλων μελών όπου προτείνουν τι αξίζει ν επισκεφτείς όταν ο χρόνος δεν είναι αρκετός η το budget όχι τόσο μεγάλο. Διάβασα για το palau nacional de Montjuic (Μουσείο Τέχνης) και για το Palau dela musica Catalana (Μέγαρο Καταλανικής μουσικής). Έχω ήδη υπολογίσει στο budget είσοδο στη La Sagrada Familia, La Pedrera. Casa Batllo, Parc Guell (νομίζω απ ότι είδα κι αυτό έχει είσοδο 8 η 9 ευρώ) και Ισπανικό Χωριό. Η ερώτηση μου είναι αν αξίζει να επισκεφτώ τον εσωτερικό χώρο και του Palau nacional και του Palau dela musica Catalana κι αν γνωρίζετε το κόστος και για τα δύο. To δεύτερο προφανώς είναι χώρος εκδηλώσεων απλά δε γνωρίζω αν έχει εισιτήριο και για απλή επίσκεψη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Για το national μπορείς να μπεις δωρεάν και να δεις το περισσότερο μέρος του κτηρίου. Από εκεί και μετά έχει την εθνική πινακοθήκη που χρειάζεται εισιτήριο.
Τιμές εδώ.
Museu Nacional d’Art de Catalunya | Horarios y precios
Για palau musica πάλι μπορείς να μπείς από την πλαινή μεριά και να πιείς καφέ και να δείς το εσωτερικό του κτηρίου. Τον κάτω όροφο. Αν θέλεις να δεις την αίθουσα συναυλιών δες την εποχή που θα πας μήπως έχει κάποια παράσταση να το συνδιάσεις.
Palau de la Música Catalana
 

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
49
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άνδεις-Περού
@panpan Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom