ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

nadiakt

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο-Νέα Υόρκη..
εγώ πάλι θα πάω (συγγνώμη αν γίνομαι προκλητική!), προφανώς έχω διαβάσει όοοοοοο,τι υπάρχει και δεν υπάρχει στο φόρουμ και μου λείπει μόνο ένα πράγμα: να φτιάξω το πρόγραμμα των 6 ημερών. αν κανένας καλός συμφορουμίτης θυμάται περίπου πως κατάφερε να τα προλάβει όλα (και ίσως με ποια σειρά..), κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!
 

mourmar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
γεια σας παιδιά,
διάβασα όλες τις σελίδες και βρήκα πολλές και χρήσιμες πληροφορίες από όλους. Σας ευχαριστώ πολύ. Ωστόσο, μήπως κανείς σας γνωρίζει κάποιον που πηγαίνοντας Ν.Υόρκη είχε και κατοικίδιο μαζί του (γατούλα)? Ξέρω, είναι κάτι σπάνιο, αλλά αν κανείς ξέρει κάτι, πολύ θα το εκτιμούσα...Να'στε καλά!
 

navis

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Εγώ που πάω τον Σεπτέμβρη για 9 μέρες και έχω φτιάξει απο τώρα το πρόγραμμα τι θα δω και τις 9 μέρες, μήπως είναι λίγο υπερβολικό;; :D:D:D Δεν ξέρω βέβαια αν θα βγει ακριβώς γιατι όλο και καποιες μικροαλλαγές γίνονται πάντα στην πορεία του ταξιδιού. Αλλα θα βγάλω New York pass, και έχω βάλει πολλά απο αυτό! Αν θα τα προλάβω όλα, ένας Θεός ξέρει!! ;)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εγώ που πάω τον Σεπτέμβρη για 9 μέρες και έχω φτιάξει απο τώρα το πρόγραμμα τι θα δω και τις 9 μέρες, μήπως είναι λίγο υπερβολικό;; :D:D:D Δεν ξέρω βέβαια αν θα βγει ακριβώς γιατι όλο και καποιες μικροαλλαγές γίνονται πάντα στην πορεία του ταξιδιού. Αλλα θα βγάλω New York pass, και έχω βάλει πολλά απο αυτό! Αν θα τα προλάβω όλα, ένας Θεός ξέρει!! ;)
Θα προλάβεις να κάνεις αρκετά, αρκεί να έχεις όρεξη και να κοιμάσαι λίγο!! :bleh:
Νομίζω διάβασες την ιστορία μου, ε; Δές πόσα κάναμε σε 10 μέρες, αλλά οι 2,5-3 έφυγαν στο AC. Άρα με καλό προγραμματισμό και συνενοήσιμη παρέα, όλα γίνονται...
 

navis

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Ουυυυυ και απο τα δύο υπάρχουν!! Και προγραμματισμος απο οτι βλέπεις αφου τα έχω κανονισει όλα 3 μήνες πριν...και καλή παρέα (ειδικά αφού δεν παρεμβαίνουν στον προγραμματισμό) χαχαχα!!! Φυσικά και την έχω διαβάσει την ιστορία σου, όπως και όλες τις άλλες...καθέ μέρα αυτό κάνω..και αν ξεχάσεις τι έχεις γράψει, την έχω μάθει απ'εξω..!! :p
 

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
γεια σας παιδιά,
διάβασα όλες τις σελίδες και βρήκα πολλές και χρήσιμες πληροφορίες από όλους. Σας ευχαριστώ πολύ. Ωστόσο, μήπως κανείς σας γνωρίζει κάποιον που πηγαίνοντας Ν.Υόρκη είχε και κατοικίδιο μαζί του (γατούλα)? Ξέρω, είναι κάτι σπάνιο, αλλά αν κανείς ξέρει κάτι, πολύ θα το εκτιμούσα...Να'στε καλά!
δεν μπορω να σου πω με σιγουρια!αλλα μια φιλη μου που πεταει απο βοστονη για φλοριντα με το σκυλακι της πρεπει να τοθ κλεισει εισητηριο κ να κατσει στο πισω μεροσ του αεροπλανου αυτα ξερω εγω!:clap:
 

travelgr

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη...;
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Παιδιά, πλησίασαν οι μέρες και όπως είχα "υποσχεθεί" επέστρεψα με 1-2 ερωτήσεις.

Η 1η έχει απαντηθεί στο παρελθόν, αλλά ας κάνουμε ένα update αν είναι εύκολο. Για ταξίδι 8 ημερών πόσα μετρητά περίπου θα προτείνατε να έχουμε μαζί μας (2 άτομα θυμίζω) και πού είναι η πιο συμφέρουσα επιλογή για να κάνουμε συνάλλαγμα;

Η 2η αφορά τη νυχτερινή ζωή. Προσωπικά θέλω να δω και τη νυχτερινή ζωή της Νέας Υόρκης τουλάχιστον για 1-2 βράδια και δεν εννοώ τα θέατρα και τα μπαράκια για 1-2 μπύρες μέχρι τις 11 το βράδυ, αλλά και μαγαζιά για ποτό και διασκέδαση μέχρι τις πρωινές ώρες. Ξέρω, πάει ο ύπνος στράφι αλλά γίνεται να πας στην πόλη που δεν κοιμάται ποτέ και να μην ξημερώσεις μια μέρα μαζί της; :)

Γι' αυτό λοιπόν θα ήθελα αν γνωρίζει κανείς να μας προτείνει μερικά μαγαζιά που θα μπορούσαμε να επισκεφτούμε. Έχω κάνει μια σχετική έρευνα στο ίντερνετ, αλλά αυτά που βρίσκω μέχρι τώρα ή θα είναι του στυλ περιμένεις 1 ώρα στην ουρά και πάλι παίζει αν θα μπεις, αφού πληρώσεις είσοδο τα μαλλιά της κεφαλής σου ή θα είναι στο άλλο άκρο, μαγαζάκια 2x3, όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω και φαΐ έχουμε και βελάκια έχουμε και tv να βλέπεις αθλητικά έχουμε και πάρε κόσμε happy hour σφηνάκια του κιλού. :) Προσωπικά θα ήθελα κάτι ενδιάμεσο, αν υπάρχει. Live μουσική ή dj δεν μ' απασχολεί.

Ευπρόσδεκτος θα ήταν και ένας οδηγός για μια βραδιά στη Νέα Υόρκη, του στυλ ξεκινάτε από δω για ένα ποτάκι-σφηνάκι χαλαρά, πάτε εκεί για live μουσική και χορό και συνεχίζετε μέχρι το πρωί στο τάδε after.

Το πρόγραμμα για τις ημερήσιες εξορμήσεις είναι σχεδόν έτοιμο και ομολογώ πως δεν με αγχώνει καθόλου μιας και έχω διαβάσει πάρα πολλές σχετικές πληροφορίες. Επίσης δε νιώθω την ανάγκη να είναι και εξαιρετικά αυστηρό αφού την μέρα υπάρχουν άπειρες επιλογές αλλά και άνεση στη μετακίνηση. Για το βράδυ όμως θα ήθελα να είμαι αρκετά πιο προετοιμασμένος για ευνόητους λόγους.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εξαρταται απο τι μπαρακια ψαχνεις... Υπαρχουν τα hardcore στο Village στην Christopher (ξενυχταδικα ,δεν περιμενεις σε ουρες ...αλλα για μενα ειναι τα καλυτερα γιατι δεν ειναι δηθεν)
Υπαρχουν και αυτα στο meatpacking , στα οποια δυστυχως περιμενεις στην ουρα...(εκει μπορει να δεις και την Kim Kardashian αχααααχχα)
Για alternative καταστασεις το λατρεμενο Lenox Lounge στο Harlem ειναι οτι πρεπει...
Jazz , jazz ,jazz !
Πιο mainstream απο τα παραπανω ειναι το 230 Fifth ... ωραιο feeling, ωραια cocktails , αλλα πολλοι Ελληνες ... ΦΕΥ !!
Αγαπημενο στο east village 24hrs ειναι το Yaffa cafe !! Τωρα το καλοκαιρι ειναι οτι πρεπει γιατι διαθετει μια υπεροχη βεραντα(εμπειριααααα)

Yaffa Cafe, New York City 1 | Flickr - Photo Sharing!
 

navis

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Μπορει να πετάγομαι στο άσχετο αλλα ήθελα να μοιραστώ τη χαρά μου!! ;) Ετοιμα όλα για το πρώτο μου ταξίδι στη Νεα Υόρκη! Διαβατήριο, Εστα, αεροπορικα, ξενοδοχειο, μεχρι και προγραμματισμος για το τι θα κανω καθε μέρα έχει ήδη γίνει!! Οπότε εφυγααααα!! (ok...οχι αυριο...σε 7 βδομάδες εφυγαααα) :pPP
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μπορει να πετάγομαι στο άσχετο αλλα ήθελα να μοιραστώ τη χαρά μου!! ;) Ετοιμα όλα για το πρώτο μου ταξίδι στη Νεα Υόρκη! Διαβατήριο, Εστα, αεροπορικα, ξενοδοχειο, μεχρι και προγραμματισμος για το τι θα κανω καθε μέρα έχει ήδη γίνει!! Οπότε εφυγααααα!! (ok...οχι αυριο...σε 7 βδομάδες εφυγαααα) :pPP
Καθόλου στο άσχετο!!
Όλοι καταλαβαίνουμε τη χαρά σου!
Εισιτήριο για το άγαλμα έκλεισες; Για το στέμμα..
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
και εγώ κάπως έτσι νιώθω αλλά κρατιέμαι γιατί έχω ακόμα ένα τετράμηνο ..μία ερώτηση και απο εμένα...Official New York CityPASS? | Visit 6 New York Attractions for $79 να το πάρω απο το site ή όχι? έχω σκοπό να επισκευτώ όλα τα μέρη που περιλαμβάνονται σε αυτό...υπάρχει περίπτωση να βρώ τα εισητήρια πιο φτηνά ή στην ίδια τιμή με το city pass?? απο εκεί απευθείας?
 

navis

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Καλώς ή κακώς δεν έκλεισα εισιτήρια για το στέμμα Αντώνη! Δεν ξερω αν θα έπρεπε αλλα είναι το μόνο πράγμα που δεν μου έκανε τόσ αίσθηση να κάνω. Αρκει να πάμε εκεί και να βγάλουμε καμια πόζα με την Κυρία!! :lol: Εσυ είχες πάει αν δεν κάνω λάθος ε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom