Πτήσεις με ανταπόκριση

MaryDt

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι νέο μέλος, σας διαβάζω και μου αρέσουν πολύ οι εμπειρίες και οι ιστορίες σας.
Καθώς δεν έχω εμπειρία σε πτήσεις και ταξίδια εξωτερικού, θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι :
Θα ταξιδέψω μόνη μέσα στο Σεπτέμβριο στο Αμβούργο. Έκλεισα τα εισιτήριά μου και βλέπω οτι είναι με ανταπόκριση (απο Αθήνα προς Μόναχο και απο Μόναχο άλλη πτήση για Αμβούργο).
Μπορείτε να μου πείτε πώς λειτουργεί η διαδικασία της ανταπόκρισης, δεν μου έχει ξανατύχει, δηλαδή φτάνεις στο Μόναχο, ξανακάνεις check in; Οι αποσκευές σου;
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά, συγγνώμη αν η ερώτηση είναι πολύ "παιδική"!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.127
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Δεν ξανακάνεις check in, βρίσκεις κανονικά την πύλη σου, επιβιβάζεσαι και παίρνεις τις αποσκευές σου από τον τελικό σου προορισμό.

Εξαίρεση αποτελούν εταιρείες χαμηλού κόστους όπως η Easy Jet, στις οποίες πρέπει να κάνεις check in και να παραλάβεις τις βαλίτσες για κάθε (υπο) πτήση σου.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη + Αρκτικη
μην ανχωνεσαι!με ποια εταιρια πετας?
συνηθως αφου εχω εχει ανταποκριση θα εχεις κανει check in και για τις δυο σου πτησεις απο την αθηνα.ποση ωρα εχεις στο μοναχο μεχρι να ξανα επιβιβαστεις?
 

elmaria

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Εφ' οσον πετάς με Lufthansa το check in και για τις 2 πτησεις θα γίνει στην Αθήνα. Φυσικά τις βαλίτσες θα τισ πάρεις απευθείας στον τελικό σου προορισμό και όχι στο Μοναχο. Ο χρόνος αναμονής που έχεις είναι αρκετός και δεν υπάρχει θέμα στο να μην προλάβεις την ανταπόκρισή σου. Γενικότερα όταν οι ίδιες αεροπορικές προτείνουν στους πελάτες πτήσεις με ανταποκρίσεις σημαινει ότι δεν θα έχουν πρόβλημα να χάσουν το αεροπλάνο στον ενδιάμεσο σταθμό τους.

Καλό ταξίδι να έχεις και καλά να περάσεις.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη + Αρκτικη
και επεισης αμα η πρωτη σου πτηση εχει καθυστερηση για καποιο λογο μην ανησυχησεις θα σε περιμενει η δευτερη πτηση η' θα φροντισουν να σε βαλουν σε μια επομενη αν ειναι πολυ ωρα η καθυστερηση σου λογω δικου τους φταιξιματος,ασε που αν αργησεις και εχει φτασει η πτηση σου θα αρχισουν να σε φωναζουν απο τα μεγαφωνα...........
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
και επεισης αμα η πρωτη σου πτηση εχει καθυστερηση για καποιο λογο μην ανησυχησεις θα σε περιμενει η δευτερη πτηση
Αυτό είναι η εξαίρεση, όχι ο κανόνας, και ισχύει μόνο σε λίγες Ευρωπαϊκές εταιρίες.
 

Aquakiss

Member
Μηνύματα
23
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Φτάνω 10:10 στο αεροδρόμιο του Μονάχου και η επόμενη μου πτήση είναι 11:05 για Λισσαβόνα. Πιστεύετε θα προλάβω; Οι βαλίτσες θα μεταφερθούν λογικά απευθείας Λισσαβόνα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Εσύ έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να προλάβεις παρά οι βαλίτσες σου αν υπάρξει κάποια καθυστέρηση στην πτήση σου... οι βαλίτσες δεν πάνε απευθείας, αλλάζουν και αυτές αεροπλάνο...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Φτάνω 10:10 στο αεροδρόμιο του Μονάχου και η επόμενη μου πτήση είναι 11:05 για Λισσαβόνα. Πιστεύετε θα προλάβω; Οι βαλίτσες θα μεταφερθούν λογικά απευθείας Λισσαβόνα.
55 λεπτά connection και το ρωτάς? Εγώ αρχίζω να αγχώνομαι μόνο από τα 35 και κάτω (το καλοκαίρι σε connection 30 λεπτών στο Μόναχο, μέχρι που πρόλαβα και να φάω κιόλας κάτι). Αλλά εν γένει εννοείται ότι με τέτοια connections δε χαζεύουμε στο αεροδρόμιο, πάμε κατευθείαν στην επόμενη πύλη.
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
ταξιδευω την αλλη βδομαδα για βενετια με swiss μεσω ζυριχης.η πτηση ζυριχη-βενετια γινεται με καποια συνεργαζομενη εταιρεια ονοματι contact air.ξερει κανεις τιποτα γι αυτη?θα παρω 2 καρτες επιβιβασης απο την αθηνα η θα περασω check in στη ζυριχη για να παρω μονο καρτες επιβιβασης?διαφοροποιειται κατι επειδη η ελβετια ειναι εκτος ΕΕ.εχω ταξιδεψει μια φορα με ανταποκριση απο μαλτα σε αθηνα μεσω ρωμης με alitalia αλλα θυμαμαι στην πτηση ρωμη-αθηνα μας βαλαν σε διαφορετικες θεσεις και μου εκανε εντυπωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom