Πτήσεις με ανταπόκριση

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Αν ειναι ενιαια κρατηση συνηθως τη βαλιτσα την παραλαμβανεις στον τελικο προορισμο. Αν η παραμονη αρκει για μια βολτα στην πολη τοτε ναι, γιατι οχι; Εκτος απο περιπτωσεις οπως πχ Ρωσια που απαιτειται βιζα. Υπαρχουν μαλιστα αεροπορικες που αν το stopover υπερβαινει καποιες ωρες σου παρεχουν δωρεαν μεταβαση απο και προς την πολη ή και διαμονη εαν μεσολαβει νυχτα. Σε ποιο αεροδρομιο, ποσες και τι ωρες ειναι το stopover;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.433
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Υπαρχουν μαλιστα αεροπορικες που αν το stopover υπερβαινει καποιες ωρες σου παρεχουν δωρεαν μεταβαση απο και προς την πολη ή και διαμονη εαν μεσολαβει νυχτα. Σε ποιο αεροδρομιο, ποσες και τι ωρες ειναι το stopover;
υπάρχουν κι άλλες προϋποθέσεις για να δώσει η αεροπορική δωρεάν διαμονή. Δες πχ παλιότερο μήνυμα μου - δεν έχει αλλάξει κάτι από τότε. https://www.travelstories.gr/commun...η-στο-αεροδρομιο-Τι-κάνω.41963/#post-438911Το σωστοτερο είναι να επικοινωνεί κανείς απευθείας με την αεροπορική πριν κλείσει τα εισιτήρια.
 

fsarigian

Member
Μηνύματα
27
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
JAPAN
Ταξίδι-Όνειρο
Patagonia
Παιδιά μια βοήθεια παρακαλω...στην πτηση που εχω κλεισει για επιστροφη από Μεξικό ..περιλαμβάνει 3 σκέλη με την ίδια εταιρία Cancun-Toronto, Toronto-Frankurt, Frankfurt-Venice.

Εχω βρει όμως ποιο φτηνή και ποιό βολική πτήση επιστροφής στην Αθήνα από Frankfurt παρά από Βενετία.

Γίνεται κανείς να παρακάμψει την τελευταία μετεπιβίβαση της πτήσης του;
Φαντάζομαι πως ναι αλλά τι γίνεται με την βαλίτσα;Πως την δηλώνουμε ώστε ν μην μείνει μέσα και να βγει?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Παιδιά μια βοήθεια παρακαλω...στην πτηση που εχω κλεισει για επιστροφη από Μεξικό ..περιλαμβάνει 3 σκέλη με την ίδια εταιρία Cancun-Toronto, Toronto-Frankurt, Frankfurt-Venice.

Εχω βρει όμως ποιο φτηνή και ποιό βολική πτήση επιστροφής στην Αθήνα από Frankfurt παρά από Βενετία.

Γίνεται κανείς να παρακάμψει την τελευταία μετεπιβίβαση της πτήσης του;
Φαντάζομαι πως ναι αλλά τι γίνεται με την βαλίτσα;Πως την δηλώνουμε ώστε ν μην μείνει μέσα και να βγει?
Δε γίνεται αν παραδώσετε βαλίτσα, εκτός αν έχετε μεγάλη αναμονή στη Φρανκφούρτη πχ. που να περιλαμβάνει διανυκτέρευση, που θα ήταν έυλογη δικαιολογία για να παραλάβετε την αποσκευή σας εκεί και να την ξαναδίνατε μετά για την πτήση προς Βενετία. Με χειραποσκευή, αν και τυπικά υπάρχουν κυρώσεις, δύσκολο να γίνει κάτι στην πράξη, οπότε αυτό θα ήταν πιο εφικτό.
 

fsarigian

Member
Μηνύματα
27
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
JAPAN
Ταξίδι-Όνειρο
Patagonia
Δε γίνεται αν παραδώσετε βαλίτσα, εκτός αν έχετε μεγάλη αναμονή στη Φρανκφούρτη πχ. που να περιλαμβάνει διανυκτέρευση, που θα ήταν έυλογη δικαιολογία για να παραλάβετε την αποσκευή σας εκεί και να την ξαναδίνατε μετά για την πτήση προς Βενετία. Με χειραποσκευή, αν και τυπικά υπάρχουν κυρώσεις, δύσκολο να γίνει κάτι στην πράξη, οπότε αυτό θα ήταν πιο εφικτό.
Όταν λέμε 'κυρώσεις' τι μπορεί να είναι; Αν πχ πάρουμε το σενάριο της χειραποσκευής μόνο...
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Καλησπέρα. Παρακαλώ για τα φώτα σας. Μήπως γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο maximum χρόνος ανάμεσα σε 2 πτήσεις με ανταπόκριση που μπορεί να προτείνει μία αεροπορική εταιρία;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα. Παρακαλώ για τα φώτα σας. Μήπως γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο maximum χρόνος ανάμεσα σε 2 πτήσεις με ανταπόκριση που μπορεί να προτείνει μία αεροπορική εταιρία;
Ενιαίο εισιτήριο; Τα αποτελέσματα της αναζήτησης υποτιθεται πως είναι δεσμευτικα για την εταιρεία.Επίσης αν για κάποιο λόγο δεν καταφέρει να ανταποκριθεί, είναι υποχρεωμενη να σου βρεί άλλο τρόπο μεταβιβασης στον τελικό προορισμό.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλησπέρα. Παρακαλώ για τα φώτα σας. Μήπως γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο maximum χρόνος ανάμεσα σε 2 πτήσεις με ανταπόκριση που μπορεί να προτείνει μία αεροπορική εταιρία;
Αν καταλαβαίνω την ερώτηση, νομίζω ότι η απάντηση είναι μέχρι την επόμενη διαθέσιμη πτήση. Δλδ αν θυμάμαι καλά, αν η Turkish πετάει για από τη Θεσσαλονίκη Δευτέρα κ Πέμπτη κ θέλεις να παρεις ανταπόκριση για Ντάκαρ που πετάει Κυριακή κ Τετάρτη (όλα υποθετικά) θα σπυ προτείνει πτήση με αναμονή στο Ατατουρκ πάνω από Δευτερα που θα έρθεις από Θεσσαλονίκη μέχρι Τετάρτη που πετάει στο Ντακαρ. Δλδ πάνω από 24 ώρες κ θα σπυ παράσχει κ ξενοδοχειο αφού δεν υπάρχει άλλη πτήση για τον προορισμό στο ενδιάμεσο. Έτσι νομίζω όσον αφορά στο χρόνο μεταξύ πτησεων
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα. Παρακαλώ για τα φώτα σας. Μήπως γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο maximum χρόνος ανάμεσα σε 2 πτήσεις με ανταπόκριση που μπορεί να προτείνει μία αεροπορική εταιρία;
Όσο θέλει. Στο minimum υπάρχουν hard περιορισμοί μόνο. Αν μας πεις την εταιρία που σε προβληματίζει, ίσως κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω για την πολιτική της συγκεκριμένης.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
@jimp , @hlhjac , @taver Καλημέρα σας, σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.
Για να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένη, ένας φίλος θέλει να πάει Σικάγο μέσω Φρανκφούρτης ή Μονάχου. Θέλει όμως να μείνει στη Γερμανία περίπου 2 ημέρες. Για επαγγελματικούς λόγους πρέπει νά έχει ενιαίο εισιτήριο (Αθήνα-Σικάγο).
Ο μονος τρόπος που σκέφτεται λοιπόν, είναι πτήση με ανταπόκριση αλλά δεν ξέρει αν μπορεί να γίνει αυτό. Δεν έχει επιλέξει ακόμη εταιρία.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εννιαίο εισιτήριο με πολλαπλές πτήσεις μπορεί να εκδώσει κάθε ικανός ταξιδιωτικός πράκτορας (με το σήμα της ΙΑΤΑ). Απευθύνσου σε κάποιον, αν ο φίλος σου έχει την επιλογή να το κλείσει απ' όπου θέλει.

Πάντως αν έπρεπε να πληρώσω τέτοιο εισιτήριο για κάποιον, θα μου κινούσε υποψίες το γιατί δε συνεχίζει αμέσως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.675
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom