Πτήσεις με ανταπόκριση

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.249
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Εννιαίο εισιτήριο με πολλαπλές πτήσεις μπορεί να εκδώσει κάθε ικανός ταξιδιωτικός πράκτορας (με το σήμα της ΙΑΤΑ). Απευθύνσου σε κάποιον, αν ο φίλος σου έχει την επιλογή να το κλείσει απ' όπου θέλει.

Πάντως αν έπρεπε να πληρώσω τέτοιο εισιτήριο για κάποιον, θα μου κινούσε υποψίες το γιατί δε συνεχίζει αμέσως.
Σε ευχαριστώ. Θα του πω να πάει σε πρακτορείο.
Οσο για το άλλο, υπάρχουν και προσωπικοί λόγοι μερικές φορές. Π.χ. ευκαιρία να δεις φίλους σε μία ενδιάμεση χώρα χωρίς να πληρώσεις έξτρα εισιτήριο. Ούτως ή άλλως ο εργοδότης δεν επιβαρύνεται.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.924
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπάρχουν και προσωπικοί λόγοι μερικές φορές. Π.χ. ευκαιρία να δεις φίλους σε μία ενδιάμεση χώρα χωρίς να πληρώσεις έξτρα εισιτήριο.
Σαφώς. Το ερώτημα είναι αν πρέπει να τους χρεωθεί αυτός που τελικά θα πληρώσει το κόστος του εισιτηρίου.
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπερα σας ειμαι νεο μελλπς καλως σας βρηκα....Με τη σειρα μου θελω να σας κανω και εγω μια ερωτηση...εκλεισα πτηση εσωτερικου με ανταποκριση στην αθηνα αλλα για προσωπικους λογους πρεπει να μεινω αθηνα.Αυτο που ρωταω ειναι,αν οταν κτεβω αθηνα δεν επιβιβαστω στο αεροπλανο του τελικου προορισμου υπαρχει προβλημα;Να σημειωθει οτι δεν θα εχω αποσκευες εκτος απο μια χειραποσκευη η οποια θα ειναι μαζι μου....ευχριστω
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Καλησπερα σας ειμαι νεο μελλπς καλως σας βρηκα....Με τη σειρα μου θελω να σας κανω και εγω μια ερωτηση...εκλεισα πτηση εσωτερικου με ανταποκριση στην αθηνα αλλα για προσωπικους λογους πρεπει να μεινω αθηνα.Αυτο που ρωταω ειναι,αν οταν κτεβω αθηνα δεν επιβιβαστω στο αεροπλανο του τελικου προορισμου υπαρχει προβλημα;Να σημειωθει οτι δεν θα εχω αποσκευες εκτος απο μια χειραποσκευη η οποια θα ειναι μαζι μου....ευχριστω
Ισως υπάρξει πρόβλημα στην πτήση της επιστροφής.Με Aegean είναι το εισιτήριο;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Εχω κλεισει απο σαντορινη ηρακλειο με ανταποκριση αθηνα.ειναι απλη μεταβαση δεν υπαρχει πτηση επιστροφης.
Αν δεν υπάρχει πτήση επιστροφής δεν υπάρχει και κίνδυνος ακύρωσης της από την εταιρεία.Να σε βάλουν black list που δεν πέταξες το δεύτερο σκέλος δεν το νομίζω.Φαντάζομαι θα είναι η πρώτη φορά που γίνεται.Δεν έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις το εισιτήριο σου σε Σαντορίνη-Αθήνα φαντάζομαι;
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Αν δεν υπάρχει πτήση επιστροφής δεν υπάρχει και κίνδυνος ακύρωσης της από την εταιρεία.Να σε βάλουν black list που δεν πέταξες το δεύτερο σκέλος δεν το νομίζω.Φαντάζομαι θα είναι η πρώτη φορά που γίνεται.Δεν έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις το εισιτήριο σου σε Σαντορίνη-Αθήνα φαντάζομαι;
Ειναι η πρωτη φορα που γινεται ναι...για ν αλλαξω το εσιτηριο πρεπει να ακυρωσω αυτο που εχω ετσι θα χασω 80 ευρω κι να κλεισω αλλο το οποιο κανει 160 ευρω...παιζει να μπω σε black list επειδη δεν πεταξα με το δευτερο σκελος;
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Γενικά το Σαντορίνη-Ηράκλειο είναι ακριβότερο απ' τo Σαντορίνη-Αθήνα;
Ναι ειναι ακριβως διπλη τιμη....80 απο σαντορινη ηρακλειο 160 απο σαντορινη αθηνα....και εγω μπηκα ανετος να το ακυρωσω και λεω ποσο να εχει αφου για το αλλο εδωσα 80 και βλεπω 160....καλλυτερα να παω με τα ποδια χαχαχαχχ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Ειναι η πρωτη φορα που γινεται ναι...για ν αλλαξω το εσιτηριο πρεπει να ακυρωσω αυτο που εχω ετσι θα χασω 80 ευρω κι να κλεισω αλλο το οποιο κανει 160 ευρω...παιζει να μπω σε black list επειδη δεν πεταξα με το δευτερο σκελος;
Δεν νομίζω να ξέρει κανείς σίγουρα τι θα κάνει η αεροπορική.Μετά την πτήση δεν τους στέλνεις κάποιο mail και να πείς τον προσωπικό λόγο που το ακύρωσες;Τουλάχιστον θα έχεις δείξει καλή διάθεση.
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Δεν νομίζω να ξέρει κανείς σίγουρα τι θα κάνει η αεροπορική.Μετά την πτήση δεν τους στέλνεις κάποιο mail και να πείς τον προσωπικό λόγο που το ακύρωσες;Τουλάχιστον θα έχεις δείξει καλή διάθεση.
Σκεφτομουν να τους ενημερωσω μολις προσγειωθουμε αθηνα για να μην με ψαχνουν κιολας...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.924
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν νομίζω να ξέρει κανείς σίγουρα τι θα κάνει η αεροπορική.Μετά την πτήση δεν τους στέλνεις κάποιο mail και να πείς τον προσωπικό λόγο που το ακύρωσες;Τουλάχιστον θα έχεις δείξει καλή διάθεση.
Να μιλάς για τον εαυτό σου. Είμαι βέβαιος ότι εσύ δεν ξέρεις σίγουρα (όπως γράφεις), αλλά άλλοι ξέρουν. Δεν υπάρχει θέμα. Οι θεωρητικές συνέπειες είναι μόνο σε περιπτώσεις που θα μπορούσε να τεκμαίρεται υποψία απάτης (π.χ. το σκέτο Σαντορίνη - Αθήνα να είναι πιο ακριβό από όλο το εισιτήριο μαζί).
Αυτό που σίγουρα ΔΕΝ πρέπει να κάνεις είναι να στείλεις μετά mail στην αεροπορική...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.492
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom